İskender balığı - Alectis alexandrinus

Konu, 'Denizdeki Balık Türleri' kısmında karayel tarafından paylaşıldı.

1. karayel

karayel Yakup ERDEM

Favori Kamış:
    şeytan otası
    En İyi Avı:
    kaya balığı (1.5 gram) :)
    Daha yeni tanımlamıştık sanıyorum ama linki bulamadım.

İSKENDER BALIĞI
    (Alectis alexandrinus)
    1 Metre boya ve 3.5 kg ağırlığa ulaşabilen bu balık Afrika kıyıları ve Akdeniz'de 70 m ye kadar derinliklerde bulunur. Erişkinleri kıyılarda sürüler halinde gezer. Hızlı ve güçlü yüzücülerdir. Genç bireyler genellikle pelajik (suda her seviyede özellikle yüzeyde serbest yüzen) olarak sürüklenir. Bazen tatlısu karışan yerlerde bulunurlar.
    Besinlerini genelikle kalamar ve diğer balıklar oluşturur.

Görünümü-Morfolojisi-Ayrıt Edilmesi

Resmi bir görenin bir daha unutacağını sanmıyorum. Güzel bir balıktır.

2. balli

balli m.nuri akkaya

Favori Kamış:
    D.A.M Telespin 3 mt. 10/30gr.
    Favori Makine:
    Shimano Hyperloop 4000 RB
    En İyi Avı:
    11,7 Kg. Aynalı sazan

Yeri gelmişken sayın Yakup hocama bir sorum olacak:

Bir balığın hızlı ve güçlü bir yüzücü oluşunu etkileyen birçok faktör vardır. Bunlardan biri de kuyruk-gövde ilişkisi olsa gerek. Sanki bu konuda ters bir orantı var gibi. İskender balığı örneğinde de olduğu gibi, kuyruk ile gövdenin birleştiği kesitin çapı azaldıkça balık daha seri, kesitin çapı arttıkça daha yavaş mı acaba.? Yada durum nedir? Bu konuda balık anatomisinden bazı ipuçları verilebilirse memnun olurum. ;) :rolleyes:

Selam ve saygılar…

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 8 Temmuz 2008
  3. karayel

karayel Yakup ERDEM

Favori Kamış:
    şeytan otası
    En İyi Avı:
    İlginç bir yaklaşım ve bildiğimiz balıkları incelersek doğru bir ifade.
    Bu balık bir istavrittir :) Yani aynı ailenin üyesidir. Gerçekten akyamsı bedeni genelde sakin yaşamının aksine sardalya ve hamsilere ayrıca küçük kalamar sürülerine saldırırken tam bir hız ve güç makinesine dönüşür. Oltada atlayıp zıplar, ama bu genelde tropik sığ sularda görülen davranıştır.
    Akdenizde sanırım biraz mücadeleden sonra 10-15 dk içinde çatlar ve kolayca tekneye alınır.
    Bir iki fotosunu daha koyalım ki bilgi genişlesin.

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 8 Temmuz 2008
  4. simendifer

simendifer Sennur

Yakup hocam, her ne kadar iki balık arasındaki farklar bariz olsa da, halk arasında akyaya da iskender balığı deniyor. Bu benzetme davranış özelliklerinden de kaynaklanıyor olabilir mi? İki balık arasında davranış özellikleri olarak ne gibi farklar vardır? Ve bu farklılıklar, her iki balığın avcılığında da farklılık yaratır mı? Gerçi sularımızda, sizin eklediğiniz fotoğraflardaki kadar büyük iskender balıkları var mı ve sıklıkla avlanıyor mu bilmiyorum ama merak ettim.

5. karayel

karayel Yakup ERDEM

Favori Kamış:
    şeytan otası
    En İyi Avı:
    Sanırım karıştırıldığı için böyle bir benzetme yapılmaktadır.
    Akya ile iskender balığı her yönden benzer. Kabaca bakışla ayırd etmek biraz zor.
    Yüzgeçlerin şekli büyüklüğü ve yerleşimi
    ağız büyüklüğü ve şekli
    kafa şekli vs özellikler yönünden ayrılır.
    Akya bir hedef avdır fakat iskender genellikle yan avdır. Yani öyle ben bu gün iskender avlayacağım deyip bir avlağa gidip te banko avlanacak bir balık değildir.

6. karayel

karayel Yakup ERDEM

Favori Kamış:
    şeytan otası
    En İyi Avı:
    Eski konulardan biri fakat, forumlarda tertip düzen, üstüne ve araya mesaj yazma gibi nedenlerle asıl mesaj gömülüyor bir yerlere. Sağolsun Mod arkadaşlar bu mesajı buraya kopyalayıp ana başlık haline getirmişler ve böylece olmuş yeni başlık .

Akya ve iskenderin çizimlerini yan yana koyarsak fark daha fazla belli olacaktır.

Akya - Lichia amia

İskender Balığı - Alectis alexandrinus