Didim Akbük

Konu, 'Bölgeler' kısmında poyraztekkursun tarafından paylaşıldı.

1. poyraztekkursun

poyraztekkursun poyraz

Favori Kamış:
    1500 CAPTAİN CAMELON KAMIŞ 400 CM
    En İyi Avı:
    YAYIN 12 kg
    Öncelikle herkese merhaba bu forum da bir çok şey öğrendim bilgilerinizi paylaştığınız için hepinize teşekkür ederim... Balık sevdasına Artvin çoruhta başladım alabalık muhteşem lezzetlidir ve heycanlıdır benim için vazgeçilmez bir hobi oldu balık avı Daha sonra Ankarada bulunan bütün barajlar ve ırmaklarda birer kanca bırakmışımdır kesin Tatlı suda bulunan hemen hemen bütün balık türlerinin tadına avlayarak bakmışımdır (Ama hiçbirinde ÇORUHTA yakalanan alabalık sofrası gibi aç oturmamışımdır sofraya)... Hayatımda ilk defa bir denizde avlanacağım evet 10 temmuz akşamı Ankaradan didim akbük e yola çıkıyorum fakat bu yaşa geldim ne denize girdim nede denizde avlandım sizden ricam bana yardımcı olmanız.
    1-)Yılın o mevsimi ne tür balıklar mevcuttur
    2-)tatlı su da kullanılan oltalar ile deniz avı için kullanılan oltalar arasında bi fark varmıdır?
    3-)ne tür olta takımları hazırlayıp ne tür yemler ile işimi daha kolay hale getirebilirim
    4-)her zaman olduğu gibi canlı yem in balığını vermez hiçbir yem canlı yem toplamam mümkünmü
    5-)herhangi bir av izni gerekiyormu?
    Yardımcı olursanız çok sevinirim BAKALIM KARADENİZ YAYLALARININ AVCI DELİKANLISI AKDENİZ SAHİLLERİNDE NELER YAPACAK??? HER KAREYİ RESMEDİP BURDA SİZİNLE PAYLAŞMAKTAN VE RAPOR VERMEKTEN BÜYÜK ZEVK ALACAĞIM...BEKLE BENİ AKDENİZ

2. jigging

jigging Caner

Favori Kamış:
    Penn spinfisher surf & Lineaeffe sorrento & Lucky Craft ESG II
    Favori Makine:
    Penn Surfmaster 750 & Shimano Ultegra XTB & Exage 4000fa & shimano twinpower 4000xg
    En İyi Avı:
    seni meraklı, hadi ordan... nazar değdireceksin..
    Merhaba hoş geldiniz.

Sorularınızı kısaca yanıtlamaya çalışayım nacizane.

1-) Ulaştığınız vakitlerde kıyıdan çipura karagöz levrek gibi balıkları avlayabilirsiniz. Tekne ile açılırsanız mercan, sırtı yaparsanız pamaut vs. yakalaybilirsiniz.

2-) Tatlısuda avlandığım için bilemeyeceğim ancak bu balıkları avlamak için size çift köstekli, 030mm beden ve mustad 505 iğne serisi ile hazırlayacağınız bir takım gerekmekte. En alttada kurşun, 50-75g yeterli.

3-) Olta takımı yazdığım gibi çift köstekli sizi bir çok türün avcılığında başarıya ulaştıracaktır, yeterki balıkların olduğu yere denk gelin. Yem olarak sülünes ağırlıklı, isteğe bağlı toprak solucanı, boru kurdu, mamun ve sübye gibi yemlerde kullanabilirsiniz.

4-) Gittiğiniz yerde tahminen deniz salyangozundan başka yem bulmanız zor olabilir, bu yüzden önceden sipariş etmeniz gerekebilir.. illada toplayacağım derseniz deniz salyangozunu baş sıraya yazın derim ama yukarıda saydığım yemler ile salyangozun arasında, avcılıkta büyük bir fark olacaktır.

5-) Denizlerde av izni gerekmiyor, klüplerin olduğu yerler hericinde kıyıdan hertürlü yerde olta balıkçılığı yapabilirsiniz.

Anılarınızı merakla bekliyoruz :)

3. kafkaskartalı

kafkaskartalı sami

Favori Kamış:
    BALZER-ALBA
    Favori Makine:
    BALZER-ALBAnax
    En İyi Avı:
    levrek-ZARGANA-ÇİPURA
    kardeş s.a tatlısu ve deniz tamamen farklıdır. birinde acele çekmek balık yakalattırır denizde acele büyük balığı geriye iade ettirir. didimdeki balıklar
    birde burası akdeniz kıyısı değil ege kıyısı akdeniz fethiyeden başlar.
    burada denizdeki en lezzetli balıkların hepsini her mevsim yakalayabilirsin.
    en çok çipura (daha tam büyümediler) hala lidaki tutuyoruz. sen gelene kadar yetişirler. birde sabah erken ve akşam suyu dediğimiz 6dan sonra levrek ve mırmır alabilirsin bu balıkların kullanılacak takımları zaten forumlarda yazıyor.
    balık yemi heryerde bulunur alabilirsin. benden bu kadar

4. poyraztekkursun

poyraztekkursun poyraz

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    YAYIN 12 kg
    öncelikle yardımlarınızdan dolayı teşekkür ederim umarım bende rıskımı çıkartırım denizden tırıvırı getirmeyi planlıyordum fakat buradaki yazıları okuyana kadar... Bir dönem tırıvırı ve ağ ile de avlandığım olurdu fakat düşüncesizce yapılan bu hatamdan dolayı şuan çok pişmanım doğaya korkunç zarar veriyormuş.
    Sanırım Ankarada ki barajlarda kullandığımız küspeli veya dip olta taktiği denizde de geçerliymiş zillere bağlanan oltalar balığın yakalanmasında yardımcı olacaktır denemelimiyim sizce? Yem olarak tavuk ciğeri önerirmisiniz?

5. kafkaskartalı

kafkaskartalı sami

Favori Kamış:
    BALZER-ALBA
    Favori Makine:
    BALZER-ALBAnax
    En İyi Avı:
    levrek-ZARGANA-ÇİPURA
    YEM OLARAK TAVUK CİĞERİNİ HİÇ DENEMEDİM AMA DİĞER CANLI YEMLERİ BULAMADIĞIN ZAMAN TAVUK GÖĞSÜNÜ DENE DER,İM.. ZİL DENİZ AVININ OLMASSA OLMAZIDIR VE BİRDE GECE AVLANACAKSAN ZİLE TAKILABİLEN KÜÇÜK LED IŞIKLAR İYİ İŞ GÖRÜYOR..

6. poyraztekkursun

poyraztekkursun poyraz

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    YAYIN 12 kg
    boru kurdu baya etkiliymiş avda canlı olarakmı satılıyor nedir bu boru kurdu? İlk gün iner inmez yer keşfinden sonra özel karışım hamurumla bulunduğum bölgeyi yemleyeceğim faydası olur umarım sonra yavaş yavaş dip oltalarımı sallayacağım yem olarak tavuk göğsü kavuk ciğeri taze balık parçaları takacam kendim makinama dubalı olta yapıp şansımı deneyeceğim ama denizde ne tür balıklar yenir nasıl hayvanlar zehirlidir neler olur hiç bilmiyorum... Gece 02:00 ila sabah 07:30 arası ve fırsat bulursam tatilden :) akşam gün batımı avlanmayı düşünüyorum eğer karadan 2 ayaklı avlayamazsam denizden ne çıkarsa... Akbük den bi balıkcı bulamadımki tanışalım avlanalım

7. kafkaskartalı

kafkaskartalı sami

Favori Kamış:
    BALZER-ALBA
    Favori Makine:
    BALZER-ALBAnax
    En İyi Avı:
    levrek-ZARGANA-ÇİPURA
    TEKRAR MERHABA BORU KURDUNU YEMLER BÖLÜMÜNDE AYRINTISIYLA VE RESİMLERİYLE ANA SAYFADAN YEMLER BÖLÜMÜNE GİRİP BAKABİLİRSİN

8. frkn26

frkn26 furkan

En İyi Avı:
    sazan
    bende didim akbüke gidicem ben sahte balık aldım acaba didimde işe yarar mı ?

Son düzenleme: 6 Haziran 2011
  9. pitbull

pitbull Furkan Güner

Favori Kamış:
    Shimano Alivio BX 2.70- Shimano Alivio BX 1.65
    Favori Makine:
    Shimano Catana 4000 RB- Okuma Pro SPA 25
    En İyi Avı:
    Turna-52cm
    Neredeyse benim sormam gereken bütün soruları sormuş, tarih bile aynı :).

10 temmuzda nasipse Didim/Akbük yolcuğu başlayacak benim için, tahminen 20 günlük bir tatil.

Tek sıkıntım canlı yem! Canlı yem kullanmak istemiyorum ama bakalım, bir şeyler bulacağız artık.

10. sintr

sintr hasan

Favori Kamış:
    YobamaxBullDog
    Favori Makine:
    Okuma trio 55
    En İyi Avı:
    Sadece Zargana
    Slm.
    canlı yem sıkıntısı hiç çekmiyorsun merak etme hatta yem seçeneği o kadar bol ki hangisini alsam diye kararsız bile kalabilirsin. didim altınkuma in sahilin sonunda gümrük limanı denen yerin hemen arkasında 2 adet balık malzemesi satan dükkan var istediğin bütün yemleri bulabilirsin.Ayrıca yine gümrüğün sağ tarafında kayalık bi alan var gece bir el feneri bir de ufak kepce bul teke show yaparsın. ama balık konusunda ben 3 gündür deniyorum sinir oldugum ufak ufak balıklardan baska henüz güzel bir karagöz haricinde hiç birşey tutamadım.

11. pitbull

pitbull Furkan Güner

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Turna-52cm
    Teşekkürler...

Temmuza kadar balıklar iyice canlanır sanırım.. Önceki gidişimde bolca kefal vardı yüzdüğümüz alanda.. Akşama doğru çipura filan tutarım diye umuyorum. Aslında ne gelirse gelsin ama yeter ki gelsin :).

12. kurbagaprens

kurbagaprens Ergin DEMİROĞLU

Favori Kamış:
    Major Craft Solpara 274 up to 50.gr
    Favori Makine:
    Shimano Stradic C3000HGFK
    En İyi Avı:
    1 cm Lepistes
    Akbükte 3-4 senedir avlanıyorum. Açıkcası kıyıdan çupra eski günlerdeki kadar canlı değil. Benim bir arkadaşımın fiber teknesi var genelde açılıyoruz. Kazıklı tarafında balık daha hareketli Akbük koyu maalesef eski verimliliğini aratıyor. Genelde caprice'in ordan eğlencelik yakala bırak avlar yapıyorum kefal avcılığı pek benimsediğim bir avcılık türü değil ama kayınvaliden ekmekle arada birkaç balık alıyor. Üstüne düşülse kefal bolca var.

13. mufi

mufi Muvaffak İŞMEN

Favori Kamış:
    kıyı balıkçılıgı standart malzeme oltakamışı ve makine
    Favori Makine:
    Daiwa GS 9
    En İyi Avı:
    her av iyidir yeterki usule uygun olsun
    2009-2011 geç kalmış mesajlar ama şu bir gerçektir.. yaylada yenilen balık ile deniz kıyısında yenilen balık arasında fark vardır..yaylada çok daha iştahli ve saglıklı olur sofra..

14. pitbull

pitbull Furkan Güner

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Turna-52cm
    Ergin Abi, sahte cennette levrek ve çipura yakalayabilir miyim? Levrek için sahte siparişi verdim bile :). 2 sene önce gittiğimde derinlik yaklaşık 1.80 metre olan yerlerde mırmır görüyordum, kıyı zaten kefal doluydu :).

Yakaladığım levrekleri geri salacağım ama limit dahilindeki çipuraları alacağım :). Şimdiye kadar tuttuğum balıkların 1 tanesini bile yemedim daha :).

15. kurbagaprens

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    1 cm Lepistes
    Caprice'in arka tarafında kalıyorum ben. Faliyette olmayan Didyma otelin önünde denize giriyorum. Abartısız yüzlerce kefalla yüzmenin keyfi bambaşka :) Arada olta da deniyorum. Ama asıl meralar fransız tatil köyü civarı ve eski balık çiftliklerinin olduğu yerlerdir. Çupra konusunda benim de çok fazla zaafım var. Canlı olarak bence o civarın en iyisi. Levrek konusunda sahteler için çok hevesli olma. Mutlaka çalıştır ama umudun zayıf olsun. Çok ama çok fazla yavru balık var. Zaten yemlide de seni yeterince kızdıracaklardır. Kolum kadar kefalleri sudan bir metre yukarıya kadar sıçratan kofanalar ve levrekler var ama maalesef ben sahte ile başarılı olamadım. Küçük balıklar yüzünden kıyıdan avı hemen hemen hiç tercih etmiyorum. Açılmakta fayda var. Yüzücülüğüne güveniyorsan intex bir bot edinirsen 100-150 m civarı açılman yetetli olucaktır. Yalnız mutlaka eski battaniyelerle üzerini kapat iğneler tehlikeli olabilir. Yemliden çok fazla keyif alırsın çünkü her attığında mutlaka güzel vuruşlar alıcaksındır. Mercan ıspara sarpa çupra ve levrek yemliyle ilgileniyor.

En güzeli de kazıklıdan balıkçı tekneleri günlük turlar yapıyorlar. Balığın bulunduğu bir koya demirleyip keyifli bir günü garanti ediyorlar. İstersen tuttuğun balığı da mangal yapıp servis yapıyorlar. :) Sedat Abi var sitede o sürekli gidiyor. Biz sözleştik ama sayıca kalabalık oldukları için katılamadık. Sağlıcakla.

16. pitbull

pitbull Furkan Güner

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Turna-52cm
    Teşekkürler Abi..

Eğer yasak yoksa bu sene iyi hazırlanacağım balık avına.. İnanılmaz balık bolluğu var.

Levrek için levrekte çok başarılı bir sahte aldım.. Tabi bu balık bolluğunda sahteye gelmesi biraz zor. Nasibimizde varsa illaki gelir :)

Teke ve tavukgöğüsü denemeyi planlıyorum çipuraya.

Yüzücülüğüm de var. Aslında omuz hizamdaki yerlerde kasnağa hazırladığım takım ile de av yapabilirim. Ufak bot var ama riskli, en ufak rüzgarda durduramıyorsun :). Ziraat Bankasının tesislerinin olduğu yerde iskeleler var (biri yıkılmış), oralarda denemeyi planlıyorum.

Turlara da katıbilirim belki, ama kıyıdan avlanmayı denerim daha çok :).

Aslında ben balık tutayım yeter, ne olursa olsun :).

17. kurbagaprens

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    1 cm Lepistes

Yıkık iskeleyi iyi biliyorum hemen denize girdiğimiz yer. Ben orda avlanmıyorum pek ama bir babaoğul avlanırken çupra almışlardı.

18. pitbull

pitbull Furkan Güner

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Turna-52cm
  19. tommyx25

tommyx25 Burak

Favori Kamış:
    LINCOLN 360 CM KARBON SARGI KAMIŞ VIRAX
    Favori Makine:
    Okuma Safina pro-65
    En İyi Avı:
    Levrek 1.2 kg
    Selamlar

Poyraz abi 6-7 senedir didim akbükde kıyıdan avcılık yapmaktayım.Eger ilgilenirsen abi akbüke geldiginde yardımcı olabilirim.

20. barracuda26

barracuda26 Zeki

Merhaba arkadaşlar öncelikle forumu uzun zamandır takip ediyorum,emeği geçen tüm balık sevdalılarına teşekkür etmek istiyorum.Kendimi bildim bileli akbükte avlanırım,kıyıdan olsun tekneyle olsun zıpkınla olsun.Cok güzel avlarım da oldu,elim boş döndüğüm avlarım da.Ama en verimlisi muhakkak tekneyle olanlarıydı.Bilen arkadaşlar muhakkak vardır saplı adanın rüzgar almayan kısmından cok mercan aldık,holiday otelin acıgından cok cupra aldık.Keza eski balık ciftliklerinin oldugu taraflar da aynen öyle.Cok yem denedim ama hala mamundan vazgecemiyorum.10-24 Temmuz arası akbükte ,Sahte Cennetteyim.Bu arada Ergin Bey bu kazıklıdaki turlar hakkında sizden bilgi edinebilirsem cok sevinecegim.Herkese rastgele.