Denizde Turna avı hangi vakitlerde yapılır ?

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı' kısmında zargana55 tarafından paylaşıldı.

1. zargana55

zargana55 MURAT

Herkese selam foruma Marmaris'ten katılıyorum. Bu aralar Marmariste turna avcılığı çok modaymış. Kıyıdan Turna avcılığı konusunda bilgisi olan arkadaşların yardımına ihtiyacım var. Turna nasıl avlanır. Hangi vakitler av için uygundur. Hangi malzemeler kullanılır.

2. mehmetc

mehmetc memo

Favori Kamış:
    Tsunami trophy surf, Grauvell Teklon Concept Spin, Gloomis IMX Surf
    Favori Makine:
    Aero technium XT, Shimano twinpower 5000PG, Penn Fierce
    En İyi Avı:
    Ironfish
    Oncelikle spin bir takim.

Atcek icin 6cm, 9cm uzunlugunda rapala yada yozuri yuzen/dalan ve gumus, sirti mavi veya yesil olan veya kirmizi kafali sahteler secilmelidir.

Benim tavsiyem gun agarirken bide aksam ustu bu baligin pesinde olunmasidir.

Gunes tepedeyken balik derine cekileceginden av verimsiz gecebilir.

Avi yaparken dikkat edeceginiz nokta, takip aldiginizda makine kolunu cekerken birakmayin, zaten takip ettigi sahteye mutalak saldirir. Sahte cok kiyiya yanastigi zamanda makina kolunu daha hizli cevirinki baligin kactigi izlemini versin ve turnayi daha bi cezbetsin.

Son düzenleme: 18 Nisan 2009
  3. davranli

davranli Gökhan

VATAN:AYVALIK /İŞ GEREĞİ: BODRUM/ UMARIM ENKISA SÜ
    Favori Kamış:
    D.A.M.
    En İyi Avı:
    TURNA(DENİZ) 60 CM,1.10 KG
    Ben özellikle güneş batarken akşam ezanı gibi başlıyorum bir-bir buçuk saatleri arası. Yanlız şöyle bir yol izliyorum. Kıyıdan attığım sahteyi sağıma yada solum atarak kıyıya paralel miş gibi çekiyorum.Yada bulabilirsen bir iskeleden kıyıya paralel olacak şekilde denemeni tavsiye edebilirim.

http://www.balikavi.net/forum/showthread.php?t=25438

RAGOT RAGLOU LG fosfor yeşili 12cm olandan çok verim aldım. Güneş batsabile parlıyor.

Rastgele.

4. hauki

hauki mustafa cecen

Favori Kamış:
    olta ve zipkin
    En İyi Avı:
    görup de tutamadigim balikti
    Turna genelde suru baligir.ulkemizde birkac turu bulunur en cok halk arasinda bilinen kara turna,sari turna ve kalem turnadir.sari turna 25-30cm boya ulasirken daha acik renkli ve daha cok pulludur.kara turna ise 1mt ve uzeri bir boya ulasabilir..turna baligi gunduzleri 20-100 mt arasi karanlik sularda suruler halinde dolasirlar...gun batimindan önce kiyillara , deniz ortasinda yukselti yapmis adaciklar ,duba ve buyuk samandira altlarinda avlanmaya baslarlar..avlak yerleri genelde kayalik kumluk birlesimli dip bölgeleri eristelikler cevresi ve nisbeten kumluk alanlardir..geceleri avlarinin pesinden cok sig sulara inebilirler..avlandiktan sonra gun dogumunda tekrar derin ve karanlik sulara cekilirler..bahar ve yaz ayi baslarinda gunduz sig sularda suruler halinde toplanarak uremeye hazirlanirlar bu zamanlarda kiyida gunduz vakti turna gezdigini görmek mumkundur..anliyacaginiz uzere geceleri daha aktif olan bir baliktir yani hava karardimi avi baslar ama bazen sabahin ilk isiklarinda veya gun icinde derin su sirtlari ile yakalamak mumkun olur..ama avi tamamen sans sayilabilir ve devami genelde pek olmaz..bu balik her mevsim avlamak mumkundur..kiyiya en yakin olduklari aylar mayis-kasim aylari arasidir..ureme zamanindan sonra guzel av verir...

Gelelim bu baligi nasil yakalayacagimiza!turna yakalamak icin öncelikle at cek yapacak bir makine ayarlamaliyiz..bu makine 40-50 lik bir makine olmasi yiyidir daha buyuk makineler agir olacagi icin cabuk yorulursunuz.. kamis 3mt civari ve halka sayisi 3-4 adet olursa daha iyi olur...uzunlugu ile daha uzun atislara yardimci olur ve halka sayisinin az olmasi rapalaya daha farkli bir yuzus verir ve rapalayi daha iyi hissederseniz yuzup yuzmedigini..ve bir cok avimda ayni rapala ve 5-6 yuzuklu kamislarda balik alamazken 3-4 yuzuklu kamista hep balik almisimdir...misinemiz o,30-0,45 mm gecmemeli..daha kalin misinelerde atis mesafemiz dusecek ve buyuk ihtimalle balikta misineyi fark edecektir..unutmayalimki oltayi sararken misine suda gergin oldugundan bir ugultu yaratir buda baligi kuskulandirir..sira geldi kullanilacak yemlere;
    Rapala ile avlama;turna avinda en verimli yapay rapaladir..peki nasil bir rapala uygun olur?rapalanin kullanim amaci bu sahtenin suda yuzuzerken yarali bir balik görunumu vermesidir..turna saglikli baliklara cok fazla saldirmaz ama yarali hasta veya oltaya yakalanmis baliklara öncelikle saldirir...bu yuzden rapala bizim avda sansimizi arttiracaktir...alacagimiz rapala 6-9-11 cm boylarinda olmali en ideal 9-11cm dir..rapala alirken kiyi avi icin sinking modelleri ve tekne avi icin flooting modelleri secilmelidir...yapay baligin kefal,kolyoz,atherina,gupes,sardalye gibi benzerleri veya o renklerde dizayn edilmis modelleri ise yarayacaktir...duz renklerde turuncu,acik yesil,beyaz ve kirmizi renkler is yapar...marka olarak tavsiyem ise rapala marka olarak X-Rap modelleri su an favori diger bir marka ise Yo-Zuri bu markaninda bir cok modeli ile av yapmak mumkun...bu markalar iyi yuzen yemlere sahip olmasindan dolayi ve kendiminde ayni markalarla cok balik yakalamis olmam yuzunden tavsiye ediyorum..birde dalgali sularda normal rapalanin dengesi cabuk bozulur ve iyi yuzmez böyle durumlarda uzun gagali dalici magnum tipi rapalar kullanilabilir yada normal rapalanin bir metre arkasina bir firdöndu sonra 3-4 no gezer kursun ve 10 cm gerisine yaklasik bir firdondu takilir yani kursun iki firdondu arasinda hapis edilir ve bu sayede rapalanin dengesi saglanir ayrica daha uzaga atmaya ve derinden cekmeye yarar...cunku bulanik sularda blik dibe yakin gezer...
    kasik,raglou ve yapay kalamar ve ahtapot..bu tur yemler ile kiyidan av yapabilecegimiz gibi derin suda sirti ilede avlanabiliriz..ben kasik ile kiyidan cok fazla olmasada turna aldim vede yapay ahtapot ile ama yinede kiyida cok verim sagladiklarini dusunmuyorum...ama tekne ile derin su veya kiyiya paralel cekilen sirtilarda bu tur yemlerle turna yakalamak mumkun..eger tekne ile derin suda bir turna alinirsa o bolgeye tekrar dönulerek makine ucuna baglanmis yapay ahtapot veya kalamar ile devam avi yapilabilir..bu sistemde plastik ahtapot veya kalamar icerisine 3 no seyyar kursun yerlestirilir icerisinden misine gecirildikten sonra saglam bir firdöndu takilir bu firdönduye ise bir halka ile birlikte uclu igne monte edilir..yem dibe indirilerek yuzeye dogru hizli bir sekilde yemi kamisin ucunu asagi yukari oynatarak cekilir...bu sekilde yapay ahtapt kollarini su icinde acip kapayarak dalgali bir sekilde yuzecek ve bizde yapay yeme dogal bir yuzus katmis olacagiz ve bu sekilde turnanin dikkatini cekip avlayabiliriz..kasik ile ise at cek yaparak veya ayni sekilde derin suda dibe indirip kamisi asagi yukari oynatarak ayni sekilde cekeriz bu sekilde kasik su icinde saga sola oynama ve siplama yapar bu turnayi deli eder...raglou ile ise 5-6 adet bir sirtiya köstekli olarak baglanip avlanilacagi gibi,raglou 1 metre misineye baglayip arkaya bir firdondu ve firdonduden sonra 2-3 no bir gezer kursun ilave edilip derin suda dibe indirilerek ve daha sonra hizli bir sekilde cekilerek av yapmak mumkun...
    Gelelim isin puf noktalarina;turna avlamak icin önce yerimizi secmeliyiz..bu yer en az 3 mt derinliginde olmali..liman mendirekleri genelde av icin uygundur...turna en iyi avi gun batarken ve dogarken verir..bunun icin av yerine aksam veya sabah ezani okunmadan varilmali ve takim hazirlanmali aksam ezani ile at ceke baslanmali..1 saat kadar av sureniz vardir bu bir saat icinde kiyiya yanasan ilk ac baliklari rapala ile alabilirsiniz bir saat kadar sonra blik vurmasi cok cok nadir olur...cunku atherina gibi yavru baliklar gezinmeye cikar ve turnalar bunlarla beslenmeyi tercih eder...
    at cek yaparken makine kolu orta bir hizla cevirilmeli ve kamis ucu suya bakmali..bu hiz ne cok yavas nede cok hizli olmali..rapalanizin kiyiya yaklastigini hissediginiz anda yani kiyiya son 2-3 metre kala hizinizi arttirarak rapalaya sanki kikiya kacan bir yavru balik izlenimi verilmeli bunun diger bir amaci ise turna genelde avina saldirmadan önce yakin mesafeli takipler yapar ve en uygun zamanda saldirir bazen kamisinizin ucuna kadar yemi kavalar..turna avinin kiyiya kacacagini anlayinca hemen yakalamak ister iste bu yuzden hizimizi arttirmali ve olasi bir saldirida baligi almaliyiz eger hizimiz cok yavas olursa buyuk bir ihtimalle rapalaya vurup kacacaktir...bu sekilde balik eger yapayi peslerse kiyida oltayi durdurmayin veya gezdirmeyin!hemen cekip tekrar ileri atin ve sarmaya baslayin balik rapalayi yani yemi yari yolda pesleyip vuracaktir...eger bir balik alirsaniz mutlaka digerleride vardir..turna oldugu söylede anlamak mumkundur..eger su ustunde balik atlamalari oluyor ise aksam veya sabah erken ve bu atlamalarda su dalgasi saga veya sola yatik olursa buyuk ihtimalle turnadir o...ayrica turna avina genelde ortadan saldirir yani rapalayi orta ucluden agzina alir ve balik aciyla cirpinirken rapalanin kuyruk kisminda bulunan uclu baligin solungac bölgesine batar baligi igneden cikartmak icin bir kargaburun bulundurmak iyi olacaktir...vede kaynaligi yuzunden bir bez..baligi kiyiya almadan once kaldiracagimiz noktayi iyi belirlemek gerekli sayet turna su disinda cok guclu ziplamalar yapacagindan suya geri dusebilir veya rapalayi kirabilir...
    bana ait eski bir makeleden alintidir.

Son düzenleme: 18 Nisan 2009
  5. davranli

davranli Gökhan

VATAN:AYVALIK /İŞ GEREĞİ: BODRUM/ UMARIM ENKISA SÜ
    Favori Kamış:
    D.A.M.
    En İyi Avı:
    TURNA(DENİZ) 60 CM,1.10 KG
    "hauki" eline sağlık .
    Teşekküler.

6. zargana55

zargana55 MURAT

Mustafa eline sağlık çok güzel olmuş.
    Dediğin malzemeler ile sabah turnaya çıktım. Ama biraz da kısmet olacak etraf turna kaynıyor bizde tık yok dediğin gibi sabah ezanı okunmadan gidiyorsun ve tam 1 saat sonra ortadan kayboluyorlar ve dediğin o ufak balıklar ortaya çıkıyor. ama o 1 saat ortalık turna kaynıyor. bakalım bide akşam deneyelin. resimdeki o kırmızı gözlü rapalayı bir türlü bulamadım. bizim buralarda onu satmıyorlar. diğer resimdeki ile birde sırtı gri karnı beyaza yakın parlak var. Gözlerini kırmızıya boyasam olurmu acaba. :)
    birde burdaki turnalar40-60 cm civarı (iskeleden gözümle gördüklerim öyle) rapala boyu için 12 cm kullanıyorum. büyük mü acaba?

7. jigging

jigging Caner

Favori Kamış:
    Penn spinfisher surf & Lineaeffe sorrento & Lucky Craft ESG II
    Favori Makine:
    Penn Surfmaster 750 & Shimano Ultegra XTB & Exage 4000fa & shimano twinpower 4000xg
    En İyi Avı:
    seni meraklı, hadi ordan... nazar değdireceksin..
    Mustafa arkadaşımız çok güzel açıklamış gerçekten emeğine sağlık.

Bende geçen yaz antalya tatilimde kırmızı kafalı kullanmıştım ve gerçekten turnayı en iyi kandıranlardan biri.

8. hauki

hauki mustafa cecen

Favori Kamış:
    olta ve zipkin
    En İyi Avı:
    Merhaba rapalanin kirmizi gözlu olmasi önemli degil beyaz rapala benim tatli ve tuzlu suda en iyi av yapan rapalalarimdan yozuri mag minnow serisinin özelligi fösforlu bir renge sahip olmasi ve aksam avlarinda su icinde bir led isik gibi parlamasi ayrica yuzusu super,rapalada boyut turna icin 9-11 cm idealdir yanliz 12-13 cm ilede turna tuttugum cok oldu.13 cm ile 15 cm lik turna bile yakalanir yani kendi boyutunda baliga bile saldirir bu hayvan.birde bu aralar balik nazli olur malum bahardayiz su an hayvan es sececek ve yumurtaya gireekler buda istahsizliga sebeb olur ama havyardan sonra deli gibi saldirir olataya.bence sen cekis hizini ayarlamaya calis orta bir hizda cek rapalayi ne hizli nede yavas ve kiyiya iki uc metre kala rapalanin cekisini bir adna hizlandir.
    mutlaka sonuca ulasirsin.simdiden rastgele:)

9. zargana55

zargana55 MURAT

Çekiş hızı derken 5.1:1 oranındaki makinada nasıl çekmem lazım 50 lik bir makina ile. birde sabit sürat mi iyidir yoksa arda sırada hızlandırıp yavaşlatmak mı?

10. jigging

jigging Caner

Favori Kamış:
    Penn spinfisher surf & Lineaeffe sorrento & Lucky Craft ESG II
    Favori Makine:
    Penn Surfmaster 750 & Shimano Ultegra XTB & Exage 4000fa & shimano twinpower 4000xg
    En İyi Avı:
    seni meraklı, hadi ordan... nazar değdireceksin..
    Makinanızın deviri yüksek, yani kandırıcı ile av yapmaya uygun. Normal hızda çevirin, kıyıya yaklaşınca biraz daha hızlı çevirebilirseniz balığa kaçıyor hissi vermiş olursunuz.

11. mehmetc

mehmetc memo

Favori Kamış:
    Tsunami trophy surf, Grauvell Teklon Concept Spin, Gloomis IMX Surf
    Favori Makine:
    Aero technium XT, Shimano twinpower 5000PG, Penn Fierce
    En İyi Avı:
    Ironfish
    Bende Mustafa beye tesekkur ederim, cok detayli, inceliklerine kadar anlatmis. Ellerine saglik.

Birde ekleme yapmak istiyorum, ulkemizin sularinda barakuda yoktur. Deniz turnasi vardir, bir cok yerde bu hata yapiliyor.

Murat beye bu konuda tesekkur ederim, konu basliginda dogru ifade kullandigi icin.

Yazimida guzel bir turna surusu fotografi ile sonlandirayim :)

12. hauki

hauki mustafa cecen

Favori Kamış:
    olta ve zipkin
    En İyi Avı:
    Mehmet bey bunu konuyu her baracuda baslikli raporda dile getirmeye calisiyprum ama nedense irkimizdan midir nedir baracuda yazinca önemli bir balik tutmus gibi oluyoruz nedense hani belgesellere konu olur ya ondan;) yani ben baracuda tuttum demek icin:eek: o kadar bilim insani ulkemiz sularinda yok diyor ama biz hala var diyoruz anlamadim gitti.kargaya yavrusu sahin görunurmus ondan olsa gerek:D

13. hauki

hauki mustafa cecen

Favori Kamış:
    olta ve zipkin
    En İyi Avı:
    Merhaba makinenizin devri guzel ama boyt buyuk yani 50 lik bu sizi atcek yapmakta zamanla yorar agirligi yuzunden.Turna su icinde avini bir kac metre geriden ve dipten takip eder ve her zaman avina ortadan saldirir bunun icin avimizi tanimamiz sart ve kosullari bilmemiz yani deniz dalgali ise ise su cok acik ise vb durumlarda cekis hizi ve kullanilan rapalalar degisir.gözunuzde bir kefal baligini canlandirin su icindeki yuzus hizini ve buna göre cekin sizin makinenizde 2 saniyede 1 tur kol cevirmeniz normal hizi yakalayacaktir.birde durdur cek olayi turnada islemez cunku yemi deyim yerindeyse koklar yani yemin sahte oldugunu anlarsa balik alamazsiniz bu yuzden makelede dedigim gibi yem bulundugumuz noktaya 3-5 mt kala cekis hizini arttirmak gerekir sebebi ise turna cogunlukla kiyiya kadar avini takip eder ve son noktada saldirir cunku avinin cok sig suya veya tas altina kacacagini dusunur bu yuzden bizim son metrelerde hizli cekmemis baligi tetikler ve vurdugunda o hizla igneneler baliga daha iyi oturur ve husranla sonuclanmaz.ben ilk turna tecrubelerimde tam rapalayi sudan kaldirirken cok turna kacirdim ve bu yola basvurdum bizim limanda turna avinda sabah aksam 1 saatlik surede 15-20 ksi dip dibe takim atartik ve mutlu giden ben olurdum genelde;) birde bir puf nokta varsa takim arkadasiniz 2-3 kisi gidin ve 20-30 mt mesafeli calisin sansiniz daha cok artar yani kiyidaki sizin yarattiginiz hareketlilik baligi ceker kiyiya;)

14. zargana55

zargana55 MURAT

Mustafa bu akşamda gittim turnaları görseniz inanamazsınız iskelden atıyorum ama banımısın demiyorlar. Dönüp kafayı bakmıyorlar bile kaç rapala kaç çekiş hızı yok.. 50 lik makina biraz yoruyor ama özelikle istedim neyse en iyisi birazdaha beklemek. kısmet artık. herkese gösterdiği ilgi için teşekkür ederim

rastgele

15. hauki

hauki mustafa cecen

Favori Kamış:
    olta ve zipkin
    En İyi Avı:
    biraz daha bekleyin daha zamani degil balik havyari döksun önce;) onlar simdi sadece bakar senin rapalana :p

16. zargana55

zargana55 MURAT

turnalar ne zaman havyar döker

17. hauki

hauki mustafa cecen

Favori Kamış:
    olta ve zipkin
    En İyi Avı:
    bölgelere göre degisir Akdenizde nisan sonundan baslayarak hazirana kadar surer.burdaki faktör su isisi ve yavrularin gelismesi icin yeterli besinin oldugu aylara tekabul eder.

18. kurutan balıkçı

kurutan balıkçı kubilay

BEN BUGÜN TURNA AVINA GİTTİM TURNALAR 20 Lİ 30 LU SÜRÜ HALİNDE GEZİYOR MAX RAP LA ATÇEK YAPIYORUM Bİ ANDA BİŞEY ASILDI ÇEKTİM ÇEKTİM BAKTIMKİ TURNA 1KG CİVARLARINDA BABAMLA KOYDUK SEPETE SONRA SÜRÜ BİDAHA GELDİ ÇEKTİM ÇEKTİM 23 METRE KALA HIZLANDIT-RDIM BİDA ALDIM YANİ MAX RAPI BEĞENDİM SİZCE GÜZELMİDİR TAVSİYELERİNİZİ İSATERİM HANGİ TÜR RAPALALARI ÖNERİRSİNİZ