çapari

Konu, 'Takım Çantası' kısmında Yakamoz tarafından paylaşıldı.

1. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    Eğer düğümsüz yaparsan, beden olarak toplam 1 kg kadar balığı çekebilir. Aslında her şey düğümde biter. Güzel düğüm atarsan, 0.10 hayalet misina 1.5 kg. yi kaldırır rahatça. Muhakkak, ama muhakkak, düğüm sertleşmeye başlayınca misinayı soğuk suyla ıslat. Hatta, bulabilirsen silikon tabanlı bir yağ ile yağla. Kuru kuru sıkma kesinlikle.

Diğer yandan, hayalet misina bende kullanıyorum, hemde sürekli. Normal misinaları ancak kurşun bağlamak filan gibi tali işlere koşuyorum. Tecrübelerime dayanarak, 0.10 kösteğin keyfe çok fazla keder vereceğini söylemem lazım :( Balık çekilirken bu misinayı burar, düzeltince yamru yumru abes bir şey olur çıkar bu kadar incesi. Bu yüzden, mümkünse 0.15 gibi biraz daha kalın olanını tercih et derim, hoş o bile ince.

2. selamlar arkadaşlar...

çapari konusunda tespit ettiğim bir şeyi paylaşmak istiyorum..

bulunduğumuz yerde, istanbul da dahil bir çok malzeme satıcısına çapari bağlayan bir ağabeyimiz var. 2 sezon önce kendisine başvurduk. beden 0.25, köstek 0.20 simli-tüylü çapari bağlattık. köstek boylarını da mümkün mertebe kısa yaptırdık. çünkü uzun köstek bedene dolanıp çabuk deforme oluyordu. denedik sonuç gayet güzeldi. ama kösteklerin bedene dolanarak deforme olması engellenememişti. nasılsa özel ve isteğe göre yapıyordu ağabeyimiz, bir sonraki parti siparişimizde kendisinden 1 defter (10 adet) 0.30 köstek, 0.35 beden çapari yapmasını istedim. tabi ki yine kısa köstek. (yaklaşık 10 cm.) denedik. avcılıkta değişen bir şey yok, dayanma süresi hayli uzun. sonraki partide işi abarttım ve 1 defter daha yaptırdım. hem de 0.40 beden, 0.35 köstek. köstekler kundaklanmış gibi bedene neredeyse 90 derece açı ile duruyorlardı. denedik. avcılıkta değişen bi şey yok. deformasyon neredeyse sıfır. görüntü olarak böyle kalın takıma alışık olmadığımız için ilk başta itici bir görüntü oluyor. ancak denizde istavrit te varsa, ne floşun rengini, ne iğnenin boyunu, ne takımın kalınlığını kaale almıyor. hüüp, haydi tekneye...
    bir de tekneden istavrit avlayan arkadaşlara bir tavsiye. 10 lu çapari, 2 metre veya 2.10 kamış. hem takımı topladığınızda, rüzgar ve yere düşen canlı balıkların akrobatik hareketleri sonucu misina dolaşma derdi yok, hemde takımı suya indirmek ve toplamak çok kolay oluyor.

rastgele...

3. çaparinin en verimli kullanıldığı yer teknedir. şöyle ki;

- tekne sayesinde istediğiniz yere çok kolay ulaşırsınız. baktınız balık yok yer değiştirme şansınız vardır. hatta akıntı ve rüzgar sayesinde çapariyle avlanırken otomatik olarak yer değiştirirsiniz ki, bu balığın sürü akış yönüne de denk gelirse aralıksız balık tutma şansınız olur.

- kıyıdan yapılan çapari avcılığında, her balıkçı, daha fazla alanı taramak iç güdüsüyle, kamışın ucundaki çapari takımını en uzağa atmak ister. bu da, extra efor harcanmasına, yakınınızdak diğer oltacıların takımlarıyla karışıklığa, atma-fırlatma esnasında kurşun kasasının veya fırdöndü kasasının kopması sonucu takım-malzeme-zaman-keyif kaybına sebep olur.

-tekneden yapılan çaparicilikte, balığın ilk yakalandığı derinliği tespit etme ve takımı sürekli aynı derinliğe indirme şansınız vardır. ayrıca denizi dikey tarayacağı için kullanıcının isteği doğrultusunda istenilen mesafe ve derinlikte balık arama şansı vardır. kıyıdan kamışla yapılan çaparicilikte bu şans yok denecek kadar azdır.

- tüm bunlara rağmen, kullanıcının ustalığı, birikimi, uygun donanım, balık faunası gibi etmenlerin bir araya gelmesi sonucu, daha şanslı gibi görünen deniz-tekne çapariciliğiyle kıyaslanamayacak çoklukta kıyı avcılığı yapılabildiği bir gerçektir.

rastgele...

(izindeyim ve 5 gündür küp gibi evde oturuyorum. karamba karambita..)

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 23 Haziran 2007
  4. REİS

REİS Mahir Ersin

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Torikler-Kofanalar
    Köstek yapımı:

köstek yapılacak misinanın ucu düğümlenir.
    bu düğüm,tüy(iplik,floş,gelin teli vs ne isteniyorsa) ile birlikte iğnenin boyunca yatırılır.
    Sonra misina,iğne,tüy hepsi birden kırmızı ibrişimle bir iki ilmek atılıp 5-6 defa sarılır.
    Bu sarma işlemi iğnenin sapının ortasında olur,sonra elle sıyrılarak iğnenin palasına oturtulur.
    Oldu sana köstek...
    Haydi rastgele.

5. çağanoz

çağanoz

Favori Kamış:
    olta-zıpkın-bir de teknem
    En İyi Avı:
    10.4kg.peçuta 2005 eylül
    Arkadaşlar karadan balık avlarken kullanmak için çapari hazırlarken:
    ördek tüyünden 3-5 çilpek alıp ince simle beraber 12 numara çapraz Norveç (mustad) beyaz iğneye 12cm.köstek boyuyla kasık bağıyla bağlar istavrite öyle atarsanız curnatayı görürsünüz. Karadan yapılan avda çok verimli olduğu tarafımdan çokça kez tespit edilmiştir. İmal etmesi 12 no iğneyi tutmak zor olduğundan biraz sabır gerektirir söylemedi demeyin.

6. burakreis

burakreis

Favori Kamış:
    LINEAEFFE Atlantica 4.20 Kamış ,DAİWA EMCAST ADVANCED 5500
    En İyi Avı:
    Palamut Oldukça büyük tartmadım
  7. cntncy

cntncy

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    EŞKİNA 1,2 KG
    bu boyama işlemi için kırtasiyeden alacağınız bir kırmızı kalın uçlu bir asetat kalemi size daha az zahmet verecektir.. emin olun suda çıkmıyo.. oltanın bağlantı yerindeki misinaya bir sürün süper parlak duruyo ayrıca.. deneyin..

8. _ARES_

_ARES_ gökçen

bence ıne takım yapılacaksa yaptıgın secımler cok dooru ama floşların kalın olmus naylon ıple yapıosan en fazla ıkı kat yada uc kat bılındık floşlarla yapıosan da tek hatta tekınınde bırazını alırsan sende goreceksın farkı!eger yaz balıgı tutacaksan 10 a 12 yada 0.8 e 10 gıbı mısınaların cok yararını goreceksın ve seyrek ara!(amacım ukalalık degıl yanlıs anlamayın)

9. _ARES_

_ARES_ gökçen

eger ıstavrıt caparısı yacaksan emın ol o renklı kaleme ıhtıyacın yok!ama cınekop caparısı yapıosan onda ıse yarıo!yanı zahmet etme bence ıstavrıt caparısı ıcın!

10. Arda Tekin

Arda Tekin

Arkadaşlar forumdaki bilgiler ışında aradığım çapari
    0,18 - 0,23 beden
    0,12 - 0,15 köstek
    10 - 12no iğne
    5 - 10 adet köstek
    Fosforlu yeşil + simli. Bu çapari sanırım yemsiz iyi iş yapar.

Bana anadolu yakasında tavsiye edebileceğiniz iyi malzemeli ve alternatifi bol çapari bulabileceğim bir balıkçı adresi verebilir misiniz

çok teşekkürler

11. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Çapariler zaten her zaman yemsiz iş yapar.. Çapariye yem takmak, çapariyi yemli takım olmaya zorlamaktır. Yem takılmış olan çapariye, çapari denmez artık..

Aradığın gibi çapariler, köprü çaparisi olarak bilinir. Karaköy civarındaki malzemecilerden 75 kuruşa temin edebilirsin. Galata köprüsündeki çantacılardan kazık yeme derim.

Ama bu gibi bir çapari boğazda pek iş yapmaz, yapmayabilir. Akıntı onu derhal eciş bücüş hale getirebilir.. Boğaz için biraz daha kalın köstekli takımlar gerekir. Üsküdarda vs. bir malzemeciye git, boğaz için çapari lazım dersen, sana yardımcı olacaktır.

Yeşil ve simli mesele değil, hemen her renk bulabilirsin..

12. özkan

özkan

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    kırlangıç 1,5 kg
    merhaba,
    maltepe sahili gibi akıntı olmayan yerlerde kullandığım takım 0.10 köstek 0.15 beden 30 gr kurşun, boğazda ise 0.10-0.15 köstek 0.20-0.25 beden 75-100 gr kurşun akıntının durumuna, balığın durumuna göre kurşun ve takımlar değişiyor. çapari için en çok kullandığım kamışın boyu 330, 50-150gr atarı var, küçükte bir makina var.

13. özkan

özkan

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    kırlangıç 1,5 kg
    geçen organizasyonda dediğiniz vaniköy sanırım, aynı organizasyonda 12 no kanca 0.15-0.25 takım 13 adet köstek çapari ve 100 gr kurşun kullandım, takım en defalarca başkalarının çaparisiyle karıştı denizden çeşit çeşit çöp çekti son durumu sadece kösteklerden ikisi koptu 11 kancanın gerisi kösteklerden hiç biri karışmamış olarak avı noktaladı. ince takım herzaman daha avcı olur.

14. özkan

özkan

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    kırlangıç 1,5 kg
    merhaba. hazır alınandan avcılık, dayanıklılık gibi yönlerden çok daha verimli olduğunu söyliyebilirim. bu sebepten hazır alıp kullanmayalı uzun zaman oldu.
    hazırları kadar işe yaramasının sebepleri kalın olması, kullanılan sim vs. malzemenin abartılı olması, aşırı düğümün balığı ürkütmesi olabilir. ilk yapılan çapariler tabi hazırlar gibi düzgün durmayabilir birkaç tekrardan sonra onlardan çok daha iyisini yaparsınız. bide çok ender olsada bazen balık belli bir rengi tercih edebiliyor. kolay gelsin.

15. kral balıkçı

kral balıkçı mustafa gedikoğlu

Favori Kamış:
    surf
    En İyi Avı:
    çino sarı lüfer istavrit izmarit zargana vs....

selamlar çapari ile tutulabilecek balıklar

istavrit
    çinekop,sarıkanat ve lüfer
    sardalya
    gümüş
    mezgit
    kolyoz
    palamut
    hamsi

genellik ile çooğunlukta bu balıklar yakalanır ama bazen süpriz olarakta
    değişik cinsler geliyor:)

16. kral balıkçı

kral balıkçı mustafa gedikoğlu

Favori Kamış:
    surf
    En İyi Avı:
    çino sarı lüfer istavrit izmarit zargana vs....
    yıldırım abi:
    özkan abiye katılıyorum en iyi takım kendi yaptığın takımdır çapariyi bağlayıp
    elini bu olaya alıştır gerisini hiç merak etme çaparini en iyisi el emeği göz nuru ile kendi yaptığın çaparidir kolay gelsin:)

17. özkan

özkan

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    kırlangıç 1,5 kg
    mustafa kardeşimin bahsettiği süprizleriden bir kaç tanesinide ben ekiliyeyim,

zargana
    izmarit
    ispari
    tırsi
    kefal
    kırlangıç
    iskorpit
    dahada eklenebilir şimdilik hatırladıklarım bunlar.
    yanlış anlaşılma olmasın bu balıklar çaparinin çarpması değilde çapariye atlayarak tutulan türlerdir.

18. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Durun bende ekleyeyim:

Levrek
    Sazan
    ....

Literatürde, her kösteğinde tüy veya sasi kullanılan levrek çaparisi diye bir model mevcuttur hatta..

Çapari, genel olarak sürü halinde gezen, kalabalık gruplar olabilen balıklarda kullanılan bir düzenektir. Kalabalık balık varsa, yem bolluğu ve kıtlığı bir arada demektir.. Yem boldur ki balık orada toplanmış.. Kıttır, herkes diğerinden önce kapıp gitmeye çalışır. Bu sebeple, yem gibi duran her şeye atlarlar.. İşte bu nedenle, temel olarak çapari ile her tür balık tutulabilir.. Ama, çaparinin verimli olması için, balıkların topluca birarada yemleniyor olması gerekir..

Çapari ile tuttuğumuz, elbette özel levrek çaparisi, levreklerin haddi hesabı yoktur.. Ama bugünlerde tek bile görmenin zor olduğu zamanda, çapari ile levrek raslantıya denk gelir sanıyorum..

19. ahmetozdemir16

ahmetozdemir16

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    Lüfer (Bana göre 1kg, arkadaşıma göre 400gr) :-))
    geç kalmış deneme sonucu

bu mesaj biraz geç oldu ama olsun ...

geçen pazar günü organizasyonda çaparilerle ilgili birkaç hususu deneme fırsatım oldu ama bu durum kafamda yeni sorular oluşturdu. lafı fazla uzatmadan konu ya girelim. hazırladığım takımlar

1: beyaz floş + bakır ve beyaz-yeşil sim + 9 numara mustad (1251 c) kanca + 0,10 asso ultra misina köstek + 0,22 asso ultra misina.

2:beyaz floş + bakır ve beyaz-yeşil sim + 9 numara mustad (1253 D) kanca + 0,10 asso ultra misina köstek + 0,30 soft misina.

3:beyaz floş + bakır ve beyaz-yeşil sim + 9 numara mustad (1253 D) kanca + 0,25 FC misina köstek + 0,30 soft misina.

öncelikle kıraçalardan kurtulup, eğer varsa iri balık yakalamak için kancaları 11 numaradan 9 numaraya küçülttüm ama nafile: kıraçalar bu iğnelere de bolca atladılar balık tutma zamanımın yarısını da kıraçaları çapriden söküp denize atmak aldı. kafamda ki soru şu acaba daha da büyük iğneler mi lazım yoksa, iğne büyüklüğünün etkisi istavrit ve kıraça bir arada bulunduğu zaman mı etkili oluyor.

denediğim ikinci husus da misina dolaşmasıydı. bu konuda sevgili serdar koylu'ya teşekkür ederim bizi FC misinayla tanıştırdığı için..:) gerçi kalın misinaların dolaşması biraz daha zor ama 3. takımda kullandığım FC köstekler bırakın dolaşmayı 1,5 saatlik at çek sonunda bedende kazık gibi duruyordu. bunun daha incelerini de denemek lazım.

bir deneme de düğümlerle ilgili. yine serdar beye teşekkür etmekle başlayayım:) bedene düğümsüz köstek bağlamakta bayağı sıkıntı yaşıyordum. düğüm atınca da beden hemen kopuyordu ama ıslak çift düğüm jem 0,22 asso bedende, hem de 0,30 soft bedende var gücümle asılmama rağmen kopmadı.

takım inceliğinin kıraça ve istavrit üzerindeki etkisini test etme olanağı maalesef yoktu. çünki: iri istavrit hemen hemen yok gibiydi...

bu denemelerde verdiği taktikler için özkan arkadaşa. ve en önemlisi benimle beraber çapari bağlayan esma'ya (Eşim):D :D :D çok teşekkür ederim.:rolleyes:

Son düzenleme: 21 Şubat 2007
  20. hayalet

hayalet

Çapari kullanırken, kurşunun ardına iki fırdöndü de koysam, bir kaç atıştan sonra köstekler bedene dolaşmaya başlıyor. Belki benim beceriksizliğim, belki misina kalitesi veya akıntı nedeniyle.. Bu şekilde atılınca da balığın pek dikkatini çekmez sanıyorum.

Bir yerlerde (belki de bu sitede :eek: ) bunu önlemek için yol görmüştüm, şimdi bulamıyorum. Kösteğin bedene bağlandığı yere oval bir boncuk ya da kablo parçası ekleyerek, kösteğin bedene dik açı yapması sağlanıyordu.

Deneyen var mı acaba? Faydası ya da zararı olur mu?