ŞABUT balığı

Konu, 'Tatlı SU Balık Avcılığı' kısmında ali kömbe tarafından paylaşıldı.

1. ali kömbe

ali kömbe ali kömbe

Merhaba arkadaşlar,Ben G.ANTEP bölgesinde,amatör olta balıkcısıyım.Şu sıralar ŞABUT balığı ile ilgili bir çalışmam var(öncelikle yakalama ve beslenme)ve edindiğim bilgilerin birazını siz değerli olta balıkcısı arkadaşlarla paylaşma geregi duydum,olurya belki içinizden birkaç arkadaşın genel bilgisi benim genel bilgime zenginlik katar,bu balık ile ilgili sizlerinde görüşünü bekliyorum.Şimdiden teşekkürler

2. ali kömbe

ali kömbe ali kömbe

resim atamıyorum,kısaca yardımcı olurmusunuz?

3. unexpected

unexpected HAMZA

4. ali kömbe

ali kömbe ali kömbe

Şabut iriliği ve etinin lezzetinden dolayı Dicle ve Fırat nehirlerinin kenarında yaşayanlarca en iyi bilinen balıklardandır. Zeugma villalarının taban ve duvar mozaiklerinde bile resmi olan bir balıktır.

Asıl Şabut (Barbus grypus)

Sırt yüzgecinde 4 sert, 7-9 yumuşak dallanmış ışın, Anal yüzgeç 3 sert 5 yumuşak ışın içerir. Boyu 2 metreye ve ağırlığı da 60 kiloya ulaşır.
    Hepçil beslenir. Kabuklu ve eklem bacaklılarla, avladığı balıklarla ve bitkiler ve kökleri ile beslenir.

Urfa yöresinde bu balığa "Fıratın Şahı" denmektedir. Hakkında çok araştırma olmadığından ve yöresel olarak iki farklı türe de Şabut dendiğinden burada iki tür (Barbus grypus ve Barbus esocinus) hakkında ortak bilgi vermeye çalışacağım.

Asıl Şabut Barbus grypus

Güneydoğu Anadoluda özellikle yüksek dağlardan kar erimesiyle su alan büyük nehirlerde yaşar. Dicle, Fırat ve yakınındaki İran ve Irak nehirlerinde yaşar. Hindistanda yaşayan Tor genusuna dahil balıklarla yakınlığı olup, o genusun Akdeniz havzası ile bağlantılı olan bir türü olarak da adlandırılabilir.

5. ali kömbe

ali kömbe ali kömbe

Arkadaşım yardım amaçlı tasviyen için teşekkürler,ama bunlar caner balığı(yöresel olarakta FARK denir)latincede Barbus esocinus deniyor,saygılarla

6. ali kömbe

ali kömbe ali kömbe

benim şuan sorunum bu sitede resim atamıyorum(acemiligimi maruz görün)

7. ali kömbe

ali kömbe ali kömbe

8. ali kömbe

ali kömbe ali kömbe

9. balli

balli m.nuri akkaya

Favori Kamış:
    D.A.M Telespin 3 mt. 10/30gr.
    Favori Makine:
    Shimano Hyperloop 4000 RB
    En İyi Avı:
    11,7 Kg. Aynalı sazan
    Sevgili Ali, verdiğin daha doğrusu vermeye çalıştığın bilgiler daha önce forumumuzda sevgili Yakup hocamız tarafından etrafını cami, ağyarını mani bir şekilde verilmişti. Zaten aynı satırları buraya taşımaya çalışmışsın.

Bu balıklar artık yeni tebliğ'e dahil edildi. Öncesinde ismi anılmayan "diğer türler" arasında sayılıyordu.

10. bulut1383

bulut1383 ilyas

En İyi Avı:
    lüfer
    ali abi güzel balık yakalamışsın dahada güzeli balığı geri salman tebrikler

11. Vedat Abayoğlu

Vedat Abayoğlu Vedat Abayoglu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    Sevgili Ali

İnşallah belgesel çekimlerle bu balığı,seninde yardım ve bilgilerinle destekli olarak ele alacak ve tanıtacağız.

Ben Diyarbakırda ilkokula başlamıştım.Aklıma ilkkazınan bu Şabut balığıdır.

Bir arkadaşım Suriyede çalışırken bunlardan bazılarını İma rapalalarla tutmuştu.Gayet irilerdi.

Amerikalıların Fly ile tuttuklarınıda biliyorum.

Caner diye adlandırılan akraba türünden ise Batı Fıratta tutmuşluğum vardır.5 No mepps ile tutmuştum.Ama maalesef resmi yok elimde.

Sevgimle kal

12. ali kömbe

ali kömbe ali kömbe

Kaynak.. Yakup ERDEM, Mustafa GÜNEŞ
    bravo dikkatli arkadaşım,beni uyardığın için teşekkürler ben kopyala yapıştır yapmıştım en altta kopyalamamış,uyarın için teşekkürler,ben Gürol ERMİŞ arkadaşıma bir şabut org.yapmıştım ordaki yazıda almıştım.http://www.ustabalikciyiz.biz/forum/index.php?topic=6266.0 orjinalı burda

13. ali kömbe

ali kömbe ali kömbe

Çok doğru Sayın ABAYOĞLU bende gördüm o fotoları,umarım çok çabuk zamanda gelirsiniz,yağmurlar başlamadan çekimleri bitirriz,yarın yine gidecegiz bakalım kısmet çıkarsa video ve fotolarız,Bu hedef balığımız daha önce tebliğde DİĞER gruba dahildi sağolsunlar akedemisyen ve STK ların destegiyle 1adet ve 45cm üstüne çıktı ama benim için 45cm de çok küçük diye iddaa ediyorum(ordaki büyükleri görünce)Bu tebliğ değişikligine STK olarak katkı yapan (halen başkan yardımcılığını yaptığım)GASOB-SHK-DER başkanı Sayın Mustafa GÜNEŞ beyide unutmamak lazım.sağlıcakla kalın

14. ali kömbe

ali kömbe ali kömbe

Güzel sözlerin için teşekkürler,en önemliside bazı güzellikleride idrak edip görebilmen,ben bir acemi amatör olarak bu sitede yeni yeni paylaşımlar bulunuyorum,umarım bu sitenin DUAYEN,leri kırıcı olmadan tenkitlerini iletirler.Tekrar teşekkürler(ah bide resim ve video atabilsem)

15. balli

balli m.nuri akkaya

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    11,7 Kg. Aynalı sazan
    Hayır, bilakis orijinali burada sevgili Ali. http://www.balikavi.net/forum/showthread.php?t=13215&page=10

Ayrıca Mustafa Güneş abimizin konuyla uzaktan yakından alakası yok. Olsa iyiydi elbet ama, yok. Dolayısıyla kaynak olarak adının zikredilmesi doğru olmaz.

Selamlar.:)

16. ali kömbe

ali kömbe ali kömbe

Teşekkürler asıl orjinalini şimdi okudum.Size bir sorum olacak bu ŞABUT(Barbus grypus)ile ilgili bir çalışmanız veya bir av raporunuz varmı?TR da benden başka bunu AT-ÇEK yöntemiyle yakalayan varmı?varsa lütfen yazsınki veya videosunu atsınki benim doğrularım yanlışmı değerlendirmek istiyorum,veya yeni teknikler vardır onlarıda öğrenmek istiyorum,Bu Barbus grypus yakalandığı zaman neden oltacıyı yanıltmak için değişik (başka balıkda görmediğim ölü numarası)yapıyor? vs.vs.bunlar gibi birsürü tespitlerim var,en basiti ençok hangi sahteye geliyorlar,Benim bu FORM mu tercih etmemdeki sebebi enbaşından yazdığım gibi sadece Barbus grypus ile ilgili varolan bilgimi geliştirmek,benim Barbus esocinus ile ilgili bilgim çok az(sadece bir adet oltama düşmüştü takımı koparıp gitmişti)sadece bir bakışa bildik gerisi malum.Saygılarla OBAF(olta balıkcılığı federasyonu)Denetleme kurulu üyesi ve GASOB-SHK-DER başkan yardımcısı Ali KÖMBE

17. ali kömbe

ali kömbe ali kömbe

Yakup hacayada selamlar,emeğine sağlık hocam,Bizlere yeni ufuklar açtığın için teşekkürler,sağlıcakla kal

18. muratcoskun

muratcoskun muratcoskun

Favori Kamış:
    alba star 2,70
    Favori Makine:
    şimano
    En İyi Avı:
    turna 2,5 : yayın 7,5
    sevgili balli. ali abiyi hafife almayıp biraz sabır gösterirseniz,
    sitemiz güzel yeni bilgiler edinecektir.
    (ali abi boş adam değildir)
    saygılarımla.

19. balli

balli m.nuri akkaya

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    11,7 Kg. Aynalı sazan
    Ali kardeşimize can feda, bekleyeceğim.

Saygılar bizden.:)

20. karayel

karayel Yakup ERDEM

Favori Kamış:
    şeytan otası
    En İyi Avı:
    kaya balığı (1.5 gram) :)
    Merhabalar;
    Ali Kömbe yörenin önemli amatör balıkçısı ve stk cısı, facebookta ortak arkadaşlarımızdan dolayı gıyaben tanırım. Mustafa başkanla ise karşılıklı yazışmalarımız ve görüşmelerimiz vardır.

Caner (turna) ve Şebut ile ilgili yazının orjinali başka bir forumdadır. Anladığım kadarıyla Ali beyin istediği bu balıkla doğrudan ilgisi olan avcılar ve av tecrübesi, davranışları gibi bilgileri paylaşmak.
    Yoksaki fotograflara bakıınca görülen büyüklük şekil av yöntemi 8 yıldır ortada herkezin gözünün önünde bilgilerdir.
    Sayın Kömbe ben hem Şebut hem de Caner avlama fırsatı buldum. Halfetide Birecik barajı yapılmadan önce 1998 yılında... Fıratta balıkçılık yapan aynı ordugahta askerlik yaptığım dostları ziyaret ettiğim zaman bana bu güzel balıkları avlama imkanı oluşturdular.
    Dostlarım ağla avlanan atadan dededen Fırat balıkçısı bir aileydi. Avcılığında doğrudan kıyıdan atılan bırakma olta kullanılıyordu. Balığın vuruşu, gelişi ile ilgili bir tecrübem olmadı, zira oltaları kontrole gittiğimde balıklar yakalanmış ve yorulmuş durrumdaydı.