gırgır tekneleri

Konu, 'Tebliğler' kısmında muratsivri tarafından paylaşıldı.

1. muratsivri

muratsivri murat sivri

En İyi Avı:
    turna
    öncelikle herkese selamlar
    bursanın kumsaz sahilinde 4 metrelık kayıkla balık tutarken başımızdan geçen olayı anlatayım
    sabahleyin yaklaşık 15- 20 kayık varız sahilde sardalye ve istavrit tutuyoruz hemde baya cıkıyor
    tabi gır gır tekneleri de duymuslar bunu 3 tane bırden geldi kocaman kocaman gözlerimzin önunde kıyıya cok yakın bıyerde ağla çevirmeye başladı hatta bi abinin kayıgı agın içinde kaldı... adam da mecbur cıkmak zorunda kaldı
    sonra bi tanesi de bizim yanımızda cevirmeye başladı birden bize cıkın burdan ceviriyoruz dediler
    öle bi sinir olduk ki anlatamam
    resmen kayıkcıları dagıttılar yerinden ve onlar gittikten sonra da balık kesti ve son bi kaç gün de 1 tane balık alamadık saatlerçe durmamıza ragmen ve kimse de de yok
    benim asıl merak ettiğim şey.. acaba bu teknelerin avlanma şekli yasal mı?
    eger yasal degilse bidahaki sefere direk şikayet nereye ediliyosa edicem ayrıca videoyaya cekicem hatta o teknenin bi tanesinin demirledigi limanı bılıyorum elimden gelse onu hangı kurum denetliyosa basvurup denetlenmesini saglıycam kesin eksik bişeyleri vardır... mügürlesinler tekneyi...
    şimdi bu teknelerin yaptıkları yasal mı tek ögrenmek istediğim bu
    hepinize rastgele...

2. Şabut

Şabut Mehmet Ali YAŞAR

Favori Kamış:
    Captain
    En İyi Avı:
    Manyar Barbus esocinus, 60 kilo
    Kardeşim yaptığı yasal değil hatta aşağılık bir hareket ancak kime şikayet edersen et devletin sevgili vatandaşları onlar.

3. REİS

REİS Mahir Ersin

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Torikler-Kofanalar
    Yaptığı şey, yani balığa ağ çevirmek maalesef yasal.

Maalesef diyorum , çünkü, derinliği ortalama 100 kulaç olan bir ağın Marmara gibi kuluçka makinesi denilen bir denizde, 6 kulaç derinlikte çevirmesine izin veriliyor. Troldan hiç farkı yok.

Ha, balık tutan sandalları çevirmesine ya da siz kaçın biz çevireceğiz demesine yasal kılıf bulunur mu bilmem, sormak lazım. Başka yerlerde de hatta profesyonel küçük balıkçılara da aynısını yapıyorlar.
    Denizler onların ya.:(

Sahil Güvenlik, deniz polisi, jandarma... yetkili.

Büyük ihtimal onlar da siz keyif için üç beş balık tutacaksınız diye, balıkçı mesleğini icra edemeyecek mi diyeceklerdir.

Hiçbir şey yapamazsan bile yine yapacağın önemli bir şey var.

Çevrendekileri limit altı balık almama, satanları ihbar etme konusunda bilinçlendirmen.

Böylece hem balıkların korunmasına katkıda bulunmuş, hem de hırsını almış olursun.

Rastgele.

Son düzenleme: 10 Eylül 2011
  4. RainboW

RainboW Sertan

Merhaba,

2/1 Ticari tebliğde gırgır ile ilgili olarak kıyıya yakınlık değil de su derinliği esas alınmış. Bu kimi yerde 6 kulaç ( 11 Metre ) kimi yerde 10 kulaç ( 18 metre ) olarak değişmekte. Kıyıya yakınlık ile ilgili bir madde göremedim.

Tabi ki kayıkların yoğun olarak avlandıkları alanın çevrilmesi ne kadar etik bu tartışılır...

5. Cenani

Cenani cenani

Favori Kamış:
    Lineaeffe AC Casting 420
    Favori Makine:
    Okuma Rav-II 65
    En İyi Avı:
    1 kg 500 gr Gökkuşağı Alabalığı (Şemsipaşa)
    Mahir Ağabey,

farzı misal ben orada yüzüyorum ve bu adamlar geldi "Uza buradan biz balık çevireceğiz," dedi.

Ve ben "Git balığı başka yerde çevir, ben burada yüzüyorum," dedim.

Ve kavga çıktı. Kim haklı?

6. nidya78

nidya78 Aydın

Kimin dayısı daha büyükse o haklı. :D

7. roy

roy roy

Favori Kamış:
    Ron Thompson heavy telecoast, daiwa crossfire,lineaeffe extreme,Pezon&Michel Rafale pro pike
    Favori Makine:
    Daiwa tournement entoh 5500, Mitchell compact gold 7000 , Okuma Razor 65, Daiwa procaster A 4000
    valla hürriyet 3cü sayfaya konu olur... gırgır teknesi tartıştığı vatandaşı ağla çevirip balık haline götürdü :))