lüfer, sarıkanat ve çinekop için mantar yapımı

Konu, 'Mantarlar' kısmında kral balıkçı tarafından paylaşıldı.

1. kral balıkçı

kral balıkçı mustafa gedikoğlu

Favori Kamış:
    surf
    En İyi Avı:
    çino sarı lüfer istavrit izmarit zargana vs....
    herkese selamlar mantar yapımı hakkında kendi yaptığım mantarların yapılışını kısaca yazıyorum

malzeme
    1.5 2 cm genişliğinde şırınga
    bildiğimiz şişe mantarı
    çakmak ve parlak jelatin
    jelatin bisküvü ve cips paketlerinin parlak iç yüzüde uygundur

yapılışı şırıngamızı çeşitli ölçülerde kesiyoruz yani 2 cm den 5 cm ye kadar tutacağımız balığın büyüklüğüne göre ölçü yapıyoruz

ve içine sındırabileceğimiz ebatta mantar kesiyoruz ve mantarımızı kesilen şırınganın içerisine yerleştiriyoruz

2. kral balıkçı

Favori Kamış:
    surf
    En İyi Avı:
    devamı

sonra bu malzemenin etrafına 1.5 tur saracak kadar jalatini boşluk kalmayacak şekilde sarıyoruz uzunlamasınada mantarımızın iki ucundada 1 cm fazlalık kalacak kadar mantardan uzun olmalı

ve bu bıraktığımız iki ucu çakmak ile yakmadan sadece eriterek hafifçe eritiyoruz ve sert bi zemine bu bölgeyi bastırıyoruz

ve sonuç cillop gibi pürüssüz mantarlar
    denemenizi tavsiye ederim

3. kral balıkçı

Favori Kamış:
    surf
    En İyi Avı:
    devamı

herkese rastgelsin.......................;) :)

4. OnurERDOGAN

OnurERDOGAN

Favori Kamış:
    surf & spining takim
    En İyi Avı:
    palamut , lufer , kirlangic
    siringanin olayi nedir hocam ben onu anlayamadim neden sadece mantar deilde siringanin icine sikistirilmis mantar dahami yukarda duruyor? dahami assagida yoksa ?

5. kral balıkçı

Favori Kamış:
    surf
    En İyi Avı:
    herkese selamlar

görüşleriniz için çok çok teşekkür ederim allah razı olsun

şırınga meselesine gelince şırıngayı kullanmamızın amacı pürüssüz bi malzeme elde edebilmek için bu balıklar biraz nazlı oldukları için kullandığımız takım ne kadar zarif olursa o kadar verimli oluyor yani sardığımız jelatin şırınganın üzerine kalıp gibi oturuyor

illaki şırınga olması şart değil ama benim kullandığım malzeme bu. buna benzer şeylerde gayet güzel olur zaten yapınca anlayacaksınız şırınganın özelliğini hiç şüpheniz olmasın

içine koyacağınız mantar ne fazla sıkışsın nede gevşek olsun tam orta kıvamını ayarlarsanız daha güzel olur hadi kolay gele;) :)

6. impala

impala

Favori Kamış:
    olta,kamış
    En İyi Avı:
    kefal,izmarit,istavrit.....
    lüfer ve çinekop

benim sorum şu lüferin mantarı neden daha ince ve uzun

çinekop un ki kısa kalın cevaplarsanız sevinirim:) :) :)

7. OnurERDOGAN

OnurERDOGAN

Favori Kamış:
    surf & spining takim
    En İyi Avı:
    palamut , lufer , kirlangic
    ince uzun kisa kalin boyle birseyi hic bir zaman duymadim..yaş ve deneyim itibari ile burda buyuk abilerimiz var eger boyle bir teknik kullaniyorlarsa deneyimlerini bende duymak isterim dogrusu.
    3 numara igne ve alelade bir mantarla ile lufer yakaladim 3/0 igne ve yine hasbelkader secilmis bir mantara cinekop denk geldi bu tip islere insan biraz kendi deneyimlerini birazda hayal guclerini katarak geleneksel takimlarin ustunde ufak tefek degisiklikler yada basli basina degisiklikler yapiyorlar.

10 sene kadar oncesini hatirliyorum bu simdi kullandigimiz stickerlar falanda yoktu takimlarda sonra sonra insanlarin boyle takimlar kullanmaya basladigini gorunce bende kendi capimda stickerlar yapmaya basladim hatta yapismiyordu benim kullandiklarim ambalaj kagidini ince misinayla mantara sariyordum (ugrastiriyordu bayagi)
    bazi abilerimi bilirim mantarli takima mantar yerine sunta takarlardi daha assagida kaliyor diye + kareydi taktiklari sunta parcalari.

bence rastgele sozu sadece iyi niyet gostergesi deil kismette varsa o balik ince mantarada gelecektir kalinada..
    Rastgele.

8. kral balıkçı

Favori Kamış:
    surf
    En İyi Avı:
    umur selamlar
    onur ustamın dediklerine katılıyorum
    bide şimdiki zaman zarfında çinekop ve lüfer takımını ne kadar güzel ve alımlı yaparsan biraz daha ağır basıyor

lüfer mantarı genelde uzun olmasının avantajı balığı cezbetmesi için yani pek küçük mantar ve yeme bakmıyor ama bazende küçük yeme ve mantara bile vuruyor ama genelde uzun ve 1.5 2 cm genişliğindeki mantar daha avantajlı

çinekop içinde aynı genişlikteki mantarın 1.5 den 3.5 cm ye kadar boydaki mantarlar da iyi işyapıyor çeşitli ebatlar denemekte de fayda var rastgele:)

9. furunotr

furunotr Haluk

Biz de şırınga yöntemini kullanıyoruz, ancak daha farklı ve daha pratik, şöyleki önce uygun çapta (çinekop için 5 gramlık) şırınga temin edip iğnenin bulunduğu kısmın biraz daha gerisinden düzgünce kestikten sonra açığa çıkan şırınga gövdesini zımpara veya bıçak kenarı ile biraz daha keskin bir hale getirmek için tesviye ediyoruz. Daha sonra nalburlardan, yapı marketlerinden temin edebileceğiniz renkli köpüklerden alıp (bunlar beyaz köpüklere göre daha yoğun ve dayanıklı bir yapıya sahiptir) şırınganın keskinleştirmiş olduğumuz kısmı ile hafifçe baskı uygulayarak aynı zamanda sağa ve sola döndürerek mantar biçiminde parça elde ediyoruz, şırınganın itici kısmı ile mantarı şırınganın içinden dışarıya alıyoruz ve kırtasiyelerde satılan parlak kendinden yapışkanlı kağıtlardan alıp bununla çıkan köpüğü kaplıyoruz, işte size mantar. Yalnız kırtasiyede satılan bu kağıtların yapışkanı zayıf biraz zaman geçtiktem sonra çözülmeye başlıyor başka bir yapıştırıcı maddeyle (suya dayanıklı olan) bunu takviye etmek gerekiyor, şu an fotoğraf gönderemiyorum, çekince bir ara gönderirim.

10. ahmetozdemir16

ahmetozdemir16

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    Lüfer (Bana göre 1kg, arkadaşıma göre 400gr) :-))
    yapışkanlı madde

Ben parlak olarak nalburlarda satılan yanmaz bantlardan kullanıyorum. şu soba borularına kaplananlardan. yapıştırıcısı çok kuvvetli ve kendisi de alüminyum olduğu için gayet düz duruyor ve yapışkanı kalkmıyor.

11. kral balıkçı

Favori Kamış:
    surf
    En İyi Avı:
    ahmet abi selamlar bu malzemede kulanmamız gereken pek telafüz etmek istemiyorum ama şarap mantarlarını bilirsin tombul ve uzun
    bu mantarı ufaltmak ve şekil vermek zor oluyor elimizde gerekli malzemeler yok ise çok zor bu mantarlar için yaptığımız olay çok pratik oluyor mantarı 4 e bülüyoruz yani uzunlamasına 4 e

sonra 1.5 santimlik genişliği olan şırıngamızın içine yerleştiriyoruz
    boy olarak şırınganın boyunu hangi boydaki balığa göre ayarladık ise yani çino sarı lüfer şırınganın içerisine koyacağımız mantarıda aynı boyda kesiyoruz

buradaki esas faktör kaplıkta yani etrafını sardığımız jelatinde bitiyor niyemi bu iş ile uğraşamam diyenler için

malzemeciden hazır mantarlardan alıp etrafına bahsettiğim şakil jelatini sarıp çakmak yardımı ile yapıştırdıktan sonra mantarımız kullanıma hazır oluyor zaten bunun böyle yapılması ile de bi mesaj yazılmıştı

ama benim tercihim anlattığım şırınga olayı gerçekten süper herkese tavsiye ederim benim aldığım şırınga fiyatları 20 kuruş

bu şırıngadan 2 adet çino veya sarı için mantar çıkıyor
    yada 1 adet lüfer mantarı çıkartabiliyoruz kolay gelsin:)

Son düzenleme: 14 Şubat 2007
  12. mallaca

mallaca Halil Barış Şengül

Favori Kamış:
    Makinalı kamış olta,her türlü el oltası,rapala
    En İyi Avı:
    Kiloluk mırmır,Kiloluk iskorpit
    Bende alüminyum bantladan tercihj ediyorum.

13. gelibolu erhan

gelibolu erhan

Favori Kamış:
    olta zipkin
    En İyi Avı:
    levrek kofana
    Bence siringa pahali

onun yerine size seffaf akvaryum hortumu veya bahce hortumu öneririrm.. daha ucuz.. ve uygun ustelik yumusakca..

14. free boy17

free boy17

Favori Kamış:
    olta
    paylasim icin tesekurler

15. hauki

hauki mustafa cecen

Favori Kamış:
    olta ve zipkin
    En İyi Avı:
    görup de tutamadigim balikti
    paylasim icin tesekkurler...bence balik ac olduktan sonra veya huylandirilmadiysa mantarin ne sekilde renkte olmasi onemli degil...balik surekli ayni sekilde hazirlanmis malzemeleri zamanla tanir luferde suru hayvani oldugu icin genelde bir balik bu oltaya vurup kacsa tum uyeler bu samandirayi tanir ve biri saldirmadan hicbiri bu oltadaki yeme kolay kolay saldirmaz...sizin kendi elinizle hazirladiginiz olta bu yuzden avantajli yani herkezin kullandigi sabit renkte veya ebattaki samandiralardan degil..birde misir kocanini deneyin kurumus ayni islevi gorur cunku fakli ve farkli bir kokuya sahip daha dogal bir kokusu oldugu icin is yapar:)
    saygilarimla

16. muratsadioglu

muratsadioglu

Favori Kamış:
    Olta..
    En İyi Avı:
    5 kilo İstavrit.

hauki arkadaşımızın tesbiti ustaca..
    Dünya tatlısı bir balık olan Lüfer'in huyunu suyunu bilmek lazım.Aslında tüm balıklar öyle de,konumuz lüfer.
    O,canımın içi bir balık..Bütün balıklar bir yana,Lüfer bir yana..
    Tanır malzemeyi..O nedenle değişik boy ve yapıda malzeme iyi olur.

Rastgele..

17. hauki

hauki mustafa cecen

Favori Kamış:
    olta ve zipkin
    En İyi Avı:
    görup de tutamadigim balikti
    evet saglam ve sik kullanilmayan malzemeler lufer,palamut,kuzu,turna gibi suru baliklarda cok onemlidir..bu yuzden ben malzeme cantamda farkli cesitler ve renklerde sahte yem bulundururum..bir bölgede insanlar beyaz samadira kullaniyorsa yumurta tiplerden ben seffaf ici su ile doldurulandan kullanirim ve sonr beni o bölgeden kovarlar hep ben tutuyom diye:D kisaca dediginiz gibi farkli renk ve boyuttaki takimlar herzaman is yapar....

18. hakanu

hakanu

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    kofana 57 cm.
    selam dostlar,

32 yıldır balık tutan biri olarak nacizane neden ince uzun veya kısa geniş mantar kullanıldığı konusunda bildiğimi yazmak istedim...
    akıntısı fazla olan yerlerde (örn. boğaz) nekadar küçük yani ince mantar kullanlırsa okadar sağlıklı olur.zira akıntıda eğer büyük mantar kullanırsak daha çok yatacaktır..ama küçük ve dar mantar yemin fazla yatmasını engeller...
    bunun tam tersi de durgun sular için geçerlidir...
    örn. boğazda 15mm. çap,20mm.uzunukta mantar veya eva kullanırken bostancı-kaynarca arası sahil kesiminde 20mmçap ve 30mm. uzunlukta mantar veya eva kullanırız...

19. onurjordan

onurjordan onur

Favori Kamış:
    Şeytan oltası ...
    valla süper paylaşım eline sağlık. bir yöntem daha öğrenmiş olduk ...

20. lüfer_and_kofana

lüfer_and_kofana oğuz durmaz

Favori Kamış:
    lineaffe extreme 180 cast okuma salina 4,20
    Favori Makine:
    Epix pro 6500 - Vsystem6500- trio 40s
    En İyi Avı:
    1,15 ve 82 cm lik kofana

ben buna katılmıyorum çünki mantar sadece tek amacı var balığı yosunlanmadan görülebileceği kadar yukarıda tutması eğer tüm balık takılıyorsa ki ben tüm takıyorum jiletine ihtiyaç yok ancak flatoda işe yarıyor onun amacıda flato da balığın tek yüzeyi parlar ve ilgisini parlamayan yüzey çekmeyecektir ama jiletin parladığı için balığın ilgisini çeker ben tüm kulandığım için lüferde jiletin oladan kulanıyorum mantarın büyük ve küçüklüğü içinse çinekop a genel olarak flato takılıyor lüfer sarı kanat için tüm kulanılıyor flato için tüm mantr kulanırsanız gereğinden fazla yukarı kalkar ve balık işkirlenir kolay kolay gelmez o yüzden lüfere oranla daha küçük mantar kulanılır lüfere tüm balık takıldığı için mantar daha büyük olur balığı düz tutabilmesi dibe çökmemesi için dibe çökerse yosunların arasında lüfer balığı fark etmez not :( bu balıkların ne ile yemlendiği araştırılmalı çünki sürekli olarak istavrite gelmiyor bu sene aldığım tüm lüferler izmaritle aldım istavrit e tık olmadı ) kolay gelsin iyi avlar