Akvaryum aydınlatması hakında....

Konu, 'Tatlısudaki Canlılar' kısmında cnr_06 tarafından paylaşıldı.

1. cnr_06

cnr_06 Caner

Arkadaşlar kendime yenı bır akvaryum ve 4 adet balık aldım (2 si sarı prenses-2 sı mavı prenses). akvaryumumuda mavı renklı ısık mevcut. Bu ısıgı her zamn acıkmı bırakmam gerekıyor yoksa gecelerı kapatsam olurmu balıklar bu ısıktan etkılenırmı??? ciklet balıkları duydugum kadarıyla karanlık ortamları sevıyormus...

2. macir_ertan

macir_ertan Ertan Çetin

Favori Kamış:
    Trabucco
    Favori Makine:
    Daiwa Emblem-Z
    En İyi Avı:
    Yayın,Sazan,Turna
    Pek fark etmez Caner gece kapatabilirsin balıkların ışığa tabi ki ihtiyaçları var daha da çok akvaryumundaki bitkilerin düşünsene balıkarın tropik doğal ortamında yaşadıklarında orada da gece oluyor hatta balıkları satın aldığın akvaryumcu büyük ihtimal dükkanı kapatırken akvaryumların ışıklarını da kapatıyordur :)ışık çok yüksek vatlı değilse ve seni rahatsız etmeyecek şekilde gece lambası olarak da kullanabilirsin.Ben bir zamanlar 10 seneyi aşkın akvaryumum vardı parmak kadar astronotları,discusları kocaman yapmıştım gözüm gibi bakardım o zamanlar elektrk kesintileri meşhurdu bundan 20-25 sene önce soğuk bir kış gecesi elektrikler kesilmiş ve suyun soğumsaından toplam 1.5 metrelik akvaryumumun içinde balıklarım ölmüştü ondan sonra dert ettim ve bir daha akvaryum kurmadım eheim filitrem akvaryumum heşeyi bu işe meraklı olan bir yakınıma hediye etmiştim akvaryumun hayırlı olsun selamlar

3. teco

teco Bülent

Favori Kamış:
    Lineaffe
    Favori Makine:
    Okuma
    En İyi Avı:
    amatörlük yaşantımda lüferdir sanırım
    Sevgili Caner,
    Balıkların da gece -gündüz döngüsüne ihtiyaçları var,onların da bir biyolojik saatleri var. Bu nedenle ışığı geceleri kapatırsan iyi olur. Ayrıca prensesler mbuna grubuna giriyor, ki bunlar gündüz beslenen balıklar, gece pek aktif değiller.
    Mavi ışık (aktinik) daha ziyade deniz akvaryumlarında, belirli bir derinlikteki renk tayflarını taklit etmek üzere başka lambalarla kombinasyon içinde kullanılır. Özellikle bitki almaya niyetlenirsen bu ışık sana yetmeyecektir, ayrıca balıklarının canlı renklerini de tam anlamıyla göremeyebilirsin. Bununla birlikte deniz dibi gibi hoş bir görüntü de verir. Artıları eksileri bunlar, karar sizin...

4. cnr_06

cnr_06 Caner

teşekürler bilgileriniz için. Gece kapatayım ben lambayı en ıyısı. GEce gunduz ayrımını yapabılsınler en aznından....

5. büyükçolpan

büyükçolpan Hamdi

Favori Kamış:
    shımano nexave shimano speedmaster
    Favori Makine:
    shımano titanos 5500 xsa
    En İyi Avı:
    lüfer 38 cm
    akvaryumdakı sureklı yanan ısık bı sure sonra yosun olsumuna sebep olacaktır hele kı bu ısık mavı renk ıse kat kat daha gazla olacaktır sayet akvaryumda canlı bıtkı olmayacaksa cıklet akvaryumlarında olmaz bı tane yosun onleyıcı alarak sorunu cozebılırsın

6. befalcon

befalcon Sinan

Favori Kamış:
    Okuma V-System 2.70 10-40
    Favori Makine:
    Daiwa Megaforce 2500
    En İyi Avı:
    Dağ Alası 26 cm.,, Torik 3 kg
    mutlaka kapatmalısın. Hem de periyodik olarak aynı saatlerde kapatıp aynı saatlerde açmalısın. Ancak kendine mavi ışıktan başka bir renk al. Mesela Grolüx yani pembe. Balıkların renklerini çok iyi gösterir ve de güneş ışığını taklit eder. Mavi ışık strese neden olur.

Akvaryumculuk hobisi çok muhteşem bir hobidir. Biraz masraflı ama çok zevklidir. detaylı bilgilere www.akvaryum.com da forumdan öğrenebilirsin.