Olta balıkçılığına yeni başlayacaklara öneriler

Konu, 'Makaleler' kısmında Nurituyan tarafından paylaşıldı.

1. Nurituyan

Nurituyan Nuri TUYAN

Favori Kamış:
    10 adet karadan kasnaklı olta
    En İyi Avı:
    Akya 36 kilo
    1973 yılından beri kıyı oltacılığı yapan ve bundan büyük zevk duyan biri olarak başta site yöneticilerini kutlarım.Sırasıyla kasnaklı olta,kamış,paragate,sırtı ile sayısız balık türünü zaman içinde değişik olta ve tekniklerle yakaladığım için tecrübelerimi sizlerle paylaşmak istedim.Şu bir gerçekki oltayla yapılan avcılık hernekadar rastgele denilsede havaya suyun sıcaklığına ve deniz seviyesine uygunluğu çok ama çok önemli.Yeni başlayan arkadaşların suyun içinde ne olduğunu bilmediği bir canlıyla yaptığı mücadele ve aldığı heyecan insan sağlığına olan katkısı tartışılmaz.Şu an hazar denizi kenarında olmanın ve sudak denen bir balık türünün yakalanmasıyla uğraşırken Çipuracı arkadaşlar bilir geçit zamanı olduğu için izmir de olamamanın üzüntüsünü yaşıyorum.İnşallah bu seneki sürüden oltacı arkadaşlar nasibini alır.olta balıkçılığı sabır ve emek ister tabi sonunda mükafatı muhakkak olacaktır.Misina ve iğne hatta kurşun seçimi çok önemli olduğundan kaçan balık büyük olur sözüne inanmamak lazım birinci önerim bu.Egenin balığı diğer denizlere göre biraz daha zengin o yüzden balık çeşitlerini hatırlatalım sırasıyla barbun hariç oltayla yakalananlar Akya,sinarit,çipura,mercan,karagöz,melanur,kefal,mırmır,palamut,kolyos,ispari,mandagöz,fangiri,levrek,kupez, ve daha birsürü balık çeşidi bunların yakalanmaları birbirindn farklı teknik olta ve yemlerle olduğundan hepsiyle ilgili en etkili malzeme tarifi konusundaki sorularız varsa cevaplamak isterim.şimdiden bol şanslar iyi avlar.

Son düzenleme: 30 Kasım 2008
  2. korni

korni koral

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    55 kg trakya kıvırcığı

bilgiler için şimdiden teşekkürler:)

3. mudeli

mudeli Gökhan

Favori Kamış:
    shimano
    Favori Makine:
    okuma
    En İyi Avı:
    selimhan 4300 gr
    koral abı sırtı cekmek hakkında bılgı ıstıyorum en ıyı sırtı hangı hızda hangı takımla cekılır tesekkurler ve hangı balıklar alınabılır marmarada