lambuka avı teknikleri

Konu, 'Tekneden Balık Avcılığı' kısmında rauf tarafından paylaşıldı.

1. rauf

rauf Rauf usluer

Favori Kamış:
    oltanın her türlüsü
    En İyi Avı:
    akdeniz palamutu 4kl.
    ben alanyadan rauf şu sıralar burda mercan başladı bereketlide gidiyor yanlız bilhassa ege ve akdenizde balık avı yapan site arkadaşlarımdan ve aşağıda anlatacağım balık hakkında bilgi ve tecrubesi olan arkadaşlardan yardım istiyorum.bu gün oltaya tutulan balığı yukarı cekerken cekilen balığı merakla peşinden gelen burada adına LAMBURGA denen balıklar takip ediyordu (on-onbeş) kadarlık bir sürü ama ne cekilen balıga nede yemme saldırıyor hemen kolyos caparisini saldım yukarı aşağı sallıya ,salıya iki tane zor tutum ama bu beni pek memnun etmedi.şimdi yardım isdediğim konu şu bu balığı sırtı vaya rapala kullanmadan böyle tekne hareketsiz dururken nasıl bir takım veya nasıl bir sistem veya yemli veya yemsiz nasıl tutabilirim onun icin bu balığı tanıyan yakalıyan site dostlarmdan yanıtlamalarını istiyorum şimdiden teşekkürler herkeze rastgele.:confused:

2. Acidmaster

Acidmaster

Favori Kamış:
    şeytan oltası...
    En İyi Avı:
    92 cm turna
    antalya civarında lampuka yı hareketsiz tekneden yakalayan gormedim.kolyos palamut çaparisi- uclu kalem içi-plastik balık -3-5 cm lik rapala lar ile bu balıgı kolayca ve bolca yakalayabılırsın.mevsimi yenıce basladı...

3. can

can

lambuka

evet Melihe bende katılıyorum ama bunun yanında bir önerim var.Balığı yakaladıktan sonra bırak teknenin etrafında yüzsün buradaki amaç sürünün kaçmaması.Balığın boyuna uygun iğneye tercihen sübye alabildiğini al ama bir tane kaçıracak olursan bütün sürü kaçacaktır.
    Bol şans

4. Mehmet PEKMEZCİ

Mehmet PEKMEZCİ

Favori Kamış:
    olta
    Arkadaşlarımın da başına aynı olay gelmişti. Onlarda tuttukları ısparozların filetolarını çıkarıp kurşunsuz oarak atmılar. Sonuç bir arkadaşta 7 diğerinde de 8 adet balık. Denemekten zarar gelmez.:)

5. bmutlu

bmutlu

Favori Kamış:
    asso,yozuri.prencess,rapala
    En İyi Avı:
    ILDIR 4 kg baracuda
    lambuka yakalamak eger bulundugunuz alanda var ise cok zor deil 10 cm lik bir yozuri yada rapala sırtı ile yarım yol yada biraz daha hızlı gitmenizi tavsiye ederim lambuka inanılmaz hızlı bir balık sırtısını 2 kişi yapmak lasım ilk balık yakalanınca bir kişi balıgı cekicek 2 kişi hazırda olan 2 sırtıyı eş zamanlı suya bırakmalı ki balık dagılmasın bu sekilde sürünün bir cogunu yakalmak mümkün ama hazır da 4-5 adet sırtı bulundurmak sart anında yakalanan ve anında kaybolan bir balık

6. REİS

REİS Mahir Ersin

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Torikler-Kofanalar
    Rauf Kardeşim

Hareket etmeden yakalamak istiyorum diyorsun.
    Yukarıdaki bilgilerin harmanı gibi birşey geldi aklıma.
    Eskiden herkes palamut çaparisine motorla gezerken, rahmetli babam, çifte başlık dediği bir sistemle ve kürekle tabii, çapariciler kadar balık tutardı.
    Denemekte fayda olabilir.
    Lambukanın olduğu suyun derinliğine göre 20-30 ... kulaç oltanın iki ucuna birkaç köstek (Ona sen karar ver, palamut mu yoksa kolyoz gibi mi olacaksa)
    bağlıyacaksın, kösteklerin bedenine de en sona yani tercihen, bizim İstanbul'da seyirtme zokası dediğimiz tipte bir zoka, cıvalanıp parlatılmış, yoksa sıradan bir iskandil.
    Bu oltanın bir ucunu teknenin sancağından salacaksın, sonuna kadar gidince diğer ucunu da iskeleden.
    Sonra seyırtme sallar gibi sırayla bir onu bir öbürünü çekip bırakacaksın.
    Bu şekilde iki uçtaki köstekler de sürekli hareket halinde olacak ve denizin derinliklerini(Oltanın uzunluğuna göre tabii) devamlı tarayacak.
    Bir ucuna balık tutulursa sen onu çekerken diğer uc da dibe doğru kaçan bir balık sürüsü olacak, belki ona da atlar balık.
    Bilmem anlatabildim mi,
    Haydi Rastgele.
    İnşaallah tutarsan bize de haber ver.

7. rauf

rauf Rauf usluer

Favori Kamış:
    oltanın her türlüsü
    En İyi Avı:
    akdeniz palamutu 4kl.
    akdenizli ve egeli balıkcılar

actığım konuya cevap ve önerilerini yazan arkadaşlarım hepinize cok teşekkürler tasiyelerinizin bağzıları denemeğe değer sırtı ve rapala olayını zaten biliyorum ama dediğiniz gibi balığı oradan ayrılmamasını sağlamak cünki hızlı ama cok meraklı.iyi günler arkadaşlar gelişme olursa kesinlikle haberiniz olacaktır herkeze rastgele.:)

8. noche35½

noche35½

Favori Kamış:
    Olta
    Lambuka yakalamak istiyorsan...

Sayın Rauf Abi,
    Burada sana yardımcı olmaya çalışan arkadaşların hepsinin bir fikri var hepsine saygı duyuyorum.Ben Karaburun Gerence körfezinde avlanıyorum bundan önce defalarca lambuka yakaladım.Lambuka'ya papağan balığı da denir,biliyorsundur belki.Lezzeti pek güzel olmasa bile yakalaması ve tekneye çekmesi çok zevklidir.Hırçın ve kuvvetli bir balıktır çünkü..

Şimdi yakalama yöntemi konusunda kullandığım tekniği söyleyim sana.Canlı isparozun sırtından hayvanı öldürmeyecek şekilde kurşunsuz bir büyük zoka geçir ve teknenin altına 7-8 kulaç gidecek şekilde bırak(Bırakmayı lambukaları gördüğün yere kadar kendin ayarla),ve kasnağıda bir kenara kontrolun altında bırak.Sen dibemi inersin nerede avlanırsan avlan.Lambuka serseri bir şekilde dolaşan isparoza atlayacaktır.

Bir tane yakaladıktan sonra,onu denizde teknenin altında bırakıp başka bir zoka ile atmaya devam edersen(Sağlamlayıp tabii sürü o orada olduğu için orada kalırlar ve sende bayağa ciddi bir adette avlanabilirsin.

Bu teknik denenmiş ve ciddi avlanmayla sonuçlanmış,garantili bir yöntemdir.Rastgele.....

9. rauf

rauf Rauf usluer

Favori Kamış:
    oltanın her türlüsü
    En İyi Avı:
    akdeniz palamutu 4kl.
    akdeniz ve egeli balıkcılar

SEVGİLİ kardeşim noche 35 cok değişik bir sistem evet büyük ihtimalle avlanmak icin bende ideal olduğunu düşünüyorum.o zaman balığa cıkmadan biraz azpara tutmam gerkiyor sonrada onların ölmemesini sağlamam lazım anladığım kadarıyla.yanlız balığı yakaladıktan sonra ikinci atacağım kurşunsuz zokaya takıcağım balıkta canlı azparamı olucak? onuda bir zahmet anlatırsan memnun olurum cok teşekkürler rastgele.:) :confused:

10. floryalı

floryalı

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    8 kilo akya,kofana,lüfer,kırlangıç,lambuka,çıplak.
    Lambuka .

Arkadaşlar sizlerle budenli sıcak bir forum ortamında muhabbetten ve yapılan bilgi alışverişlerinden çok mutlu olduğumu bilmenizi isterim ve bizlere böyle bir platform hazırlayan balıkavı.net kurucu ve yöneticilerine teşekkür ediyorum.Ben yeni bir üyeyim fakat balık konusunda tecrübeli olduğumu düşünüyorum,Rauf abime haddim olmayarak bikaç bilgi vermek istiyorum,LAMBUKA( maimai ) sürü halinde dolaşır zaten bu tarz bilgileri bazı arkadaşlarımız vermiş , ben hersene yaklasık 1 haftada 250 -300 adet lambuka ve tombik yakalayan biri olarak en basit yöntemi rauf abimle paylaşmak istedim, öncelikle misinanın 0.30 olmasına dikkat edin bundan kalın misina kullanmayın 1.5 mt lik bedenler hazırlayın , uclarına 2 numara hırsız iğnesi bağlayın ( eğer iğneyi wmc bulabilirseniz daha iyi olur ) bedenin diğer ucuna 20 cm lik parçalar halinde kesilmiş batmaz sosise misinanın diğer ucunu bağlayın yani 1.5 mt misina , bir ucunda iğne , bir ucunda batmaz beden (mavi renk olursa daha iyi olur) ve bunlardan 15 -20 tane hazırlayın , ve iğneleri yemleyin , yem olarak sardalya kullanırsanız ve yemi iğneden büyük olacak ve tam olarak iğneyi içinde kaybedecek şekilde kesin ve yemleyin , hazırolan takımları tekne çeyrek yolda giderken arkadan 2 - 3 mt aralıklarla denize bırakın zaten 15 -20 tane bırakırsanız 15 - 20 dakika içinde dönüşe geçip yenlediğiniz dubaları rahat rahat balığın kaçma kurtulma ihtimali olmadan toplaya bilirsiniz. Bu yöntemle tombikde yakalanıyo rauf abi senin oralarda tombik çoktur sadece lambuka gelmez akyanın atladığıda oldu benim bırakmalara.Umarın tam olarak anlamışsındır , yakaladığın her lambukada beni hatırla saygılar ,
    FLORYALI.

11. rauf

rauf Rauf usluer

Favori Kamış:
    oltanın her türlüsü
    En İyi Avı:
    akdeniz palamutu 4kl.
    ege ve akdenizli balıkcılar

floyalı arkadaşım verdiğin önerileri dikkatle okudum ilginc bizim burda kıbrıs sarması gibi ekmek sarıp ve poli uratan köpüğe sarıp aralıklı olarak atarlar sonrada beklerler milenür dedikleri yakalamanın değişik bir yolu.senin sistem sanki ona benziyor ama daha değişigi.peki sen bu sistemi ege denizindemi yoksa akdenizdemi uyguladın cünki bu balık burada (alanyada)bu kadar bol değil uzun uzun sırtı veya rapala cakersen yakalıyosun bide dediğim gibi dipten mercan veya başka balık cekerken geliyor oda genelde kolyos geldiği zamana rastlar kısa olarak cevap verirsen memnun olurum selamlar rastgele.:) :confused:

12. floryalı

floryalı

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:

Rauf abi , kısaca cevap vereyim

Abi benim avlandığım mera fethiye suları fakat bu sistemi arkadaşlarız sürekli akdenizdede kullanmakta .

kıbrıs sistemi ile alakası yok buarada bunun kıbrıs sisteminde şamandıra su üstünde ve iğneler şamandıraya sarılı , bu sistemde şamandıra serbest sadece misina bağlı 1.5 metse suyun aşağısında misinanın diğer ununda sadece BİR ADET 2 numara hırsız iğnesi ve iğneye uygulanan yem olacak . saygılar abi

13. floryalı

floryalı

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    bu sistemde şamandırayı dilediğin boyda kullanbilirsin , kaldıki o yeme en yüksek ihtimalli vurabilecek 3 tip balık vardır ,lambuka,tombik, akya , şunuda yapabilirsin , zincirleme sistemi birbirine geçiş yarasın ve en son şamandıradan teknene misina bağlayıp bu şekilde beklersin ...

14. noche35½

noche35½

Favori Kamış:
    Olta
    Rauf abicim,
    Birinciyi nasıl yakaladıysan diğerlerini de aynı şekilde yine öldürmeden isparozun sırtına yeni bir zoka geçirerek yakalayacaksın.İlk yakaladığını teknenin altında bırak dememin nedeni lambuka sürü halinde dolaşır ve o ilk yakaladığın sayesinde diğerleride teknenin altından ayrılmazlar.Ben florya arkadaşın söylediği gibi yüzlerce yakalamıyorum tabii.2 veya 3 tane yakaladıktan sonra kesiyorum lambuka avlamayı.Ama yine söylüyorum bu metod kesin ve denenmiş bir metodtur.Rastgele..

15. hauki

hauki mustafa cecen

Favori Kamış:
    olta ve zipkin
    En İyi Avı:
    görup de tutamadigim balikti
    alanyanin 1993-1997 arasinda ki en iyi kuzu ve lambuka ustalarinin kullandigi teknik var bu teknigi toplasan 10 kisi bilir bunlardan biriside benim ama herkez dagildi bir yere artik bu teknigi aktaracak:(bekle rauf abi yazin alanyadayim:D insallah tanisirsak lambuka ve kuzu icin sana bir teknik ve takim göstercem ondan sonra kuzu ile lambuka tutmaktan sikilcaksin:D 500 mt uzaktaki lambukalari bile kayiginin dibine cagirabilirsin,bu teknik sayesinde..
    görusmek dilegiyle ustad

16. KaraKurt

KaraKurt Fatih

Favori Kamış:
    Olta ve Sabırrrr
    En İyi Avı:
    Kötü av yok :)
    Ben gördüm duran tekneden dipten lambuka alan ben hiç lambuka tutmadıgım için bu klonuda bundan başka bir şey diyemem

17. korni

korni koral

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    55 kg trakya kıvırcığı
    avcıperdeci diye bir arkadaş var valla bu işi kıvırıyor bu ona sorun isterseniz :D:D

18. ozan

ozan Ozan

ben aldım lambuka kıvama geldimi tekneden parmağını uzatsan anında kapar;)

19. HARLEY

HARLEY SONER YÜCELER

Merhaba
    Ben Fethiyede hıllsıde koyunda hareketsiz tekneden çokça lambuka yakaladım.

20. turang

turang Turan Gökmenoğlu

Lambuka balığı ile geçen yıl tanıştım

Lambuka balığı

2007 yazında Babakale Akliman'da arkadaşlarla birlikte kayığımızla ava çıkıyoruz. Ağustos ortaları akşam 17.oo civarı. Balığa açılırken geçen süreyi değerlendirmek için yapma balık takarak misineyi saldım. Ağır ağır ilerliyoruz. Kayıkta Ayancık'lı dört arkadaşız. Salim bey Hollanda'da, Nurettin bey Almanya'da, Enver bey İzmir'de yaşıyor. Yaz tatillerini Babakale'de birlike geçiriyoruz. Orada yazlık evlerimiz var.
    Balık sohbetleri sürerken, ben saldığım misineyi sıkılıp kayığın bir yerine sabitlemiştim. Peşimize takılan martı sürüsü dikkatimizi çekti. Peşimiz sıra geldikleri gibi, denize de pike yapıyorlar. Denizde bir parlama farkettik. Saldığımız misineye bir balık takıldığını bizden önce martılar farketmiş. Hemen sabitlediğim yerden misineyi çıkarıp toplamaya başladım. 30 cm'den biraz büyük çok güzel ve değişik bir balık yakaladım. Palamut laciverti renginde, küt burunlu ve yassımsı..
    Diğer kayıkların yanına varıp çapari ve yemli ava başladık. Balıkçı Emin ve Kahraman beyler tuttuğumuz balığın Papağan balığı olduğunu söylediler.
    Papağan balığını Turunç'tan bildiğim için inanmadım tabi. Ama bu balığı da ilk defa görüyordum.
    O gün güzel bir av oldu. Çizgili Hani, Karagöz, Mercan, İstavrit, Uskumru ve Kolyoz çeşitlerden 3-4 kilo kadar tuttuk. Nurettin beyin o gün Çorlu'dan yeğenleri geleceğinden balıkların tümünü ona verdik.
    Akşam eve gelince tuttuğum balığı anlattım evdekilere. Merak ettiler tabi.
    ''Merak etmeyin yarın aynı balıktan bir tane daha tutarım onu görürsünüz'' dedim.
    Ertesi günü yine misineyi saldım kayığın ardından. Fakat birşey tutamadım. Arkadaşlarım çaparilerini açtılar. Ben çapari ile balık tutmaktan sıkılırım. O nedenle de yemli olta kullanırım. Burada sübye, göz ve ahtapot pek bulamadığım için yem olarak çizgili Hani kullanırım. 80-100 lük misine, 3 yemli olta, 100-200 gramlık kurşunla ve el misinesi ile tutarım. Yaklaşık 40-80 metre derine atarım oltamı. Balığın vuruşundan ve gelişinden tuttuğum balığın cinsini de anlarım çoğunlukla. Bununla ilgili çok ilginç anılarım var. Yeri geldiğinde anlatırım.
    Değişik bir balık vurdu. Ne olduğunu bilemedim. Büyükçe birşey olduğunu anladım. Yavaşça ve dikkatlice çektim. Dünkü balığın aynısı. Aynı büyüklükte. Dün akşam evdekilere söylediğim gibi. O akşam da güzel bir av oldu. Akşam evdekiler balığı görünce şaşırdılar. Tekrar tutacağım içime doğmuştu.
    O gün tuttuğumuz balıkları unladık tava yaptık. Komşularla birlikte afiyetle yedik.
    O balığın adını araştırdım. Lambuka balığı. Eti de çok lezzetli.
    Sevgiyle ve mutlulukla kalın...
    Babakale'ye bekliyoruz..İstanbul, 11.02.2008
    Turan Gökmenoğlu
    www.burctaslari.com/babakale