çay balığı nasıl-neyle yakalanır??

Konu, 'Tatlı SU Balık Avcılığı' kısmında ugur35 tarafından paylaşıldı.

1. ugur35

ugur35 uğur

Favori Kamış:
    Remixon
    Favori Makine:
    RYOBİ KOBE 5500
    En İyi Avı:
    acemi şansı 3,5Kg Çipura;Karaburun/Çeşme
    çay balığı diye kastetdiğim boyları 10-15cm yi geçmeyen küçük dere ve çaylarda bulunan balık türüdür.
    benim gözlemlediğim ve ardından da tutanların yanına gidip bir miktar fırça attığım haliyle bu boydaki balık serpme ile yakalanıyor.
    serpme ,tırıvırı gibi balık tutma gereçlerinin verdiği zararı ve yasağını biliyorum.
    gayette işin bilincindeyim.
    bu yüzden doğal bir yöntem yasaksız bir yöntem varmıdır??
    geçen yıl sessiz sedasız,gürültüsüz,suya gölge bile düşürmeden 5mt kamış ve çok küçük iğneleri ucunda solucan,hamur,ekmek ve darı ile suya indirdim.
    balıkları çıplak gözle görebiliyordum,ama hiç bir şekilde yemlere bakmadılar bile.
    bu balıklar ne yer ne içer? günlük menüsü nedir acaba?

bu yıl izmir/ödemiş/gölcükte süresiz av yasağı var.yasak kalkarmı bilmiyorum ama kalkmazsa gölcük beldesinin esnafı birhayli zorlanacağa benzer.

birde Beydağ sulama barajı var,orada da henüz su seviyesi yeni yükseldiği için çay balığı dışında balık türü gelişmemiş olsa gerek.

geriye yayla köylerindeki dereler kalıyor.bizede oralarda balık avlama şansı var ama neyle nasıl??

2. sazancı

sazancı ibrahim

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    2.5 kilo sazan
    uğur abi gördüğün balıklar muhtemelen tatlı su kefali(kasna) sarı balık akbalık falandır yada avlandığın yerde mutlaka vardır bu balıklardan yakalamak istiyosan bence çayda o balıklar için kurt falan dene o zaman yakalarsın çünkü çayda dere de kurda hayır diyecek balık tanımıyorum :) :) ayrıca tuttuğun zaman resmini koyarsan hangi balık olduğunu öğrenir ona göre yem takım kullanırsın abi ;)

3. ugur35

ugur35 uğur

Favori Kamış:
    Remixon
    Favori Makine:
    RYOBİ KOBE 5500
    En İyi Avı:
    literatürdeki ismini bilmem imkansız,ama genel anlamda çay balığı.
    geçen yıl sadece 1 kere görebildiğim,20cm gibi bir uzunluğa erişebilen bir balık.

gerçi şuda var;
    uzun süredir küresel susuzluktan dolayı belkide çok az sayıda belirli büyüklüğe ulaşabilenler vardır.
    ama bu yıl umudum çok,güzel yağış aldık.belkide daha fazla büyük boy balık görebiliriz.

kurtçuk derken solucandan baksetmiyorsun herhalde değilmi?
    ne kurtçuğudur bu?? beyaz mı yoksa kırmızı türden mi?

4. karayel

karayel Yakup ERDEM

Favori Kamış:
    şeytan otası
    En İyi Avı:
    kaya balığı (1.5 gram) :)
    Hassasiyetlerinizi oldukça iyi sıralamışsınız. Fakat bahsettiğiniz tam olarak hangi tür oldukları önemli. Genel olarak çay balığı dediğimizde pek çok şeyi eksik bırakmış, ihmal etmiş oluruz. Amatör balıkçının avladığı türleri tanıması birinci önceliktir. Nasıl avlanacağı türe bağlı bir durumdur. Tür belli ise onu avlayacak yöntemi bulmak kolay olur.

Yukarıda İbrahim beyin tahmininde belirtiği türler ise, askari avlanabilir boy (avlanmasına izin verilen boy) 20 cm'dir. Bu sularda daha büyüğünün bulunmamasının yasalar yada bu forumun kriterleri açısından bağlayıcılığı yoktur.

Bu küçük balıklar sınıfına kızılgöz, kızılkanat, acıbalık, taşısıran, levkit, tatlısukolyozu ve daha sayamıyacağım pek çok balık girer. Ve bu saydığım balıkların çoğunda da boy sınırlaması yoktur.

5. hurriyet

hurriyet Hürriyet

En İyi Avı:
    eşkina 1.950gr
    en çok sevdikleri yem karaciğer deneyin göreceksiniz:p

6. nevzat42

nevzat42

Eğer dediğin balık dere balılğı(sıraz) sa en iyi yakalama yöntemi suyun az olduğu yerlerdeki taşları hafifçe kaldır taşa yapışık çok küçük böcekler var onları iğneye takıp yakalayabilirsin.Yazın biz Göksuda hep böyle yakalıyoruz.Ve avcılığı da çok zevklidir.Oltalar boş kalmasın.

7. ugur35

ugur35 uğur

Favori Kamış:
    Remixon
    Favori Makine:
    RYOBİ KOBE 5500
    En İyi Avı:
    Yakup abicim haklısın,bulunduğu bölgedeki mevcut boyları enterese etmez,önemli olan genel anlamda bu balık türünün 20cmden aşağısının hem etik hemde yasal açıdan avının yasak olmasıdır.

@hurriyet
    karaciğeri denemek lazım,bir çok balık türü karaciğere çok ilgi gösteriyor,denemekete mutlaka ki fayda var.

@Nevzat42
    dere balığı türleri gayet doğal türler,lezzetli,yakalaması ise özellikle bahar ve yaz aylarında çok eğlenceli oluyor.böcek olayı aklıma yattı.
    bu bahsettiğim balıkların bulunduğu bölge çok doğal bir yer,öyle insanların gelip geçtiği bir yer değil.bu yüzden ekmek,hamur vs. gibi doğal olmayan yiyecekleri tanımamaları mümkündür.

bu pazar derede biraz araştırma yapıp farklı böceklerle olta atmak istiyorum.
    en azından küçükte olsa(sonradan geri bırakmak kaydıyla) yakalayıp fotoğraf almaya çalışacağım.hep birlikte marka/modelini buluruz:D

8. karayel

karayel Yakup ERDEM

Favori Kamış:
    şeytan otası
    En İyi Avı:
    kaya balığı (1.5 gram) :)
    Önemli konuda hem fikir olduk, O zaman av yöntemi önerimi sunayım :D

Göl kamışının ilk üç parçası (3 metre yeterli) veya hafif bir normal kamış kullanın. o.15-20 mm lik bir misina, önce bir adet stoper, sonra ufak 5 gramlık bir şamandırayı misineye dizin, şamandıradan sonra incecik bir fırdöndü bağlayın.
    Ucuna da bir karış köstek ve 8 -10 numara siyah sinek kanca... başka hiç bir şey bağlamanıza gerek yok.
    Derenin viraj yaparken oluşturduğu bir geniş gölcüğün kenarına, yada bir kısmı sular altında kalmış kıyıdaki bir söğüt ağacının dibine yerleşin.
    Yem olarak tavuğun göğüs etini ince solucan dilimleri halinde 2 cm x 3 mm şeklinde kesin, kancaya solucan geçirir gibi dizin ve sallayın.
    Gözünüz şamandırada olsun. Fotograf makinesi ve balıkların fotografını çekerken fon oluşturması için eski siyah renkli bir tshirt yada bez de hazır olsun. Bezi az ıslayıp uygun ışık alan bir yere koyun, makinenizi makro moduna alın, bir iki karış mesafeye kadar yaklaşıp basın deklanşöre... Sonra balıklar uygun ölçüde değilse evlerine dönebilir.
    Sonra da lütfen fotoları bizimle paylaşın. İnanın çok yararlı olacaktır.

Son düzenleme: 18 Mart 2009
  9. ugur35

ugur35 uğur

Favori Kamış:
    Remixon
    Favori Makine:
    RYOBİ KOBE 5500
    En İyi Avı:
    herhalde bundan daha mükemmel bir anlatım olamazdı :) hava şartları müsait olursa hafta sonu bahsini ettiğim yere gidip denemek istiyorum.

bir ikinci husus;
    balık halinde 3TL ile 30TL arası kilolarca balık var.zaten maksat balık yemek olsa gider alır yerdik Hocam.
    önemli olan bu hobby balıkçılığımızı son saniyesine kadar zevkle yaşamak.içimiz rahat olarak.kurallara uygunca.

Devlet denen olgu ve bütününü oluşturan kanunlar bize bazı şeyleri söylüyor.
    kafadan sallama karar ve kanunlar değil,siz sayın Yakup bey ve sizin gibi uzman kişilerin yönlendirmesiyle alınan kararlar.
    yani kısacası devlet böyle olacak diyorsa vardır bir bildiği elbet.bze sorgulamak ve kendimize göre yorumlamak değil,uymak düşer.
    birde insan önce insan olmalı.hangi insanoğlu güzelim dereye toz kireç atıp ne var ne yoksa çuvala basıp gider,bunu benim mantığım almıyor.tıpkı adını ilk kez burada duyduğum ama kendisini sıkça gördüğüm tırıvırı illeti gibi.

Allahtan ki forumlar var,buralarda yazılıp konuşulanları inşallah insanlar okurda medeniyyet seviyemizi yükseltiriz.
    insanlığımızı kaybetmemek dileğiyle..

10. sazanmili

sazanmili fatıh caglar

Favori Kamış:
    alba star
    Favori Makine:
    alba star
    En İyi Avı:
    aynalı sazan 7470 gram+17 kg aynalı sazan2010
    ben kutahya sımavlıyım sımavda kalkan barajı dedıgımız bı sulama goletı var ve burda cay balıgı da var boyları 20 cm olanlarda mevcut ama bır turlu oltaya gelmıyorlar tırıvırı ag kullanmak ıstemıyotrum daha baska bı sansım var mı bu balıgı yakalamak ıcın

11. _korkmaz_

_korkmaz_ Yasir

Favori Kamış:
    Okuma Epix v2 3.90 3parça ..-Filstar 3.60 3lb 3 parça
    Favori Makine:
    Okuma power lıner 860 - Filstar carp Runner mg60
    En İyi Avı:
    aynalı sazan 6kg
    Uğur abi ben sizin hangi balığı tarif ettğinizi anladım. Bizim buralarda o balığa çaylama derler. O balık ın bi huyu vardır. Aşırı yem seçer. Ben genelde küçük kurbağa ile yada tavuk ciğeri ile tutuyorum ve bahsettiğim balık ki sizinde tarif ettiğiniz balık büyür öyle küçük kalmaz. Benim rekorum 700 gr yaklaşık 41 cm di. Rastgele..

12. gocabalıkcı

gocabalıkcı Doğancan

Abim doğrumuyum bilmiyorumda ben o şekil balıkları eğer görüyorsam solucanı takıyorum çok ufak olduklarndan şamandırayı hareketlendiremiyolar.Yeme bakıyorum ağzına aldığı zaman çekiyorum :D

13. edremitkörfezi

edremitkörfezi bartu

Favori Kamış:
    Alba Star.Modeilini Hatırlamıorm 2.70 cm
    Favori Makine:
    Shakespeare modeilini hatırlamıorm :)
    En İyi Avı:
    Kasna 1300 gr.
    ben balıkesir de oturuyorum.bizim simav çayında bu balıklardan çok var.biz de bu balıklara kasna diyoruz.genelde çekirge ile tutarız çekirgeyi vurup bacaklarını kopardıktan sonra kafasından takıp anusten çıkarırız.şamandıralı ile yapılan avda balık bu yeme hasta olur.eğer balık varsa %90 saldırır.

14. Senol_Temur

Senol_Temur Senol

Favori Kamış:
    Shimano Alivio CX 240 Medium Light
    Favori Makine:
    Shimano Exage 3000SRC
    En İyi Avı:
    Sudak 59 cm - Turna 86 cm
    Bizim yoremizde de bu baliklara kara balik deniliyor . Ben de bu cay baliklarini yakalamak icin genelde cekirge kullaniyorum ve bir donem oluyor ki baliklarin o kadar cok oldugu donemde cekirge bulmakta zorlaniyorum :) yani cekirgeyi bulmak balik bulmaktan zor oluyor . Sanirim bu cekirge olayi derelerin kenarlari cok otlu oldugunda sikca suya dusen cekirgeleri yiyen baliklarin bu bocege alistiginin dusunuyorum . Ben ne zaman cekirge ile atsam oltami hic bir zaman bos cikmadi :) . Kullandigim hic birsey olmamisti ne kamis ne samandira 5 metre misine parcasi ve 1 igne o kadar .

Son düzenleme: 10 Eylül 2010
  15. sr1

sr1

En İyi Avı:
    alabalık

uğur demiş olduğun resimde alttaki 2 balik olmasin bende bu baliklari bir turlu avlayamadim. solucan tavuk göğsü peynir kullandim. gelmiyor oltaya. ustteki biyikli 25 cm alttakiler ise 21 ve 23 cm di. bunlara nasil kaç numara bir igne(15-30 cm arasi balklar icin), kullanmak lazim.

Son düzenleme: 10 Eylül 2010
  16. edremitkörfezi

edremitkörfezi bartu

Favori Kamış:
    Alba Star.Modeilini Hatırlamıorm 2.70 cm
    Favori Makine:
    Shakespeare modeilini hatırlamıorm :)
    En İyi Avı:
    Kasna 1300 gr.
    oncelikle alttaki iki balığa balıkesir yoresinde genelde sarıbalık denir.Ben bu balığın yemli olta ile tutulduğunu hiç duymadım.at çek ile tutulduğunu duymustum.ama bundan da emin değilim.yani pek bu balıkla uğraşan olmaz şaşkaza oltaya gelir.zaten tutmayı bilen kişi pek azdır.tadı da bıyıklı kadar guzel değildir bana sorarsan.saygılarımla..

17. eminertürk

eminertürk emin ertürk

Favori Kamış:
    shimano catana
    Favori Makine:
    penn sargus shimano baitrunner 6500b
    En İyi Avı:
    yildizli trakonya 53 cm 1,5kg sinarit 1,75kg
    manisa akhisarlıyım bizim buradaki çay balığı die isimlendirdiğimiz balığı toprak solucanı ile tutuyoruz 2 iğneli nohut kurşun ve ufak şamandıralı takımla tutardık çocukken umarım yardımcı olabiliriz

18. savas_ankara

savas_ankara Savaş YILDIZ

Favori Kamış:
    Remixon dolgu 230 cm, iki parça
    Favori Makine:
    Remixon Sunny 6000
    En İyi Avı:
    Yayın balığı, 3 kg (75 cm)
    çoğu balıkçının çay balığı olarak isimlendirdiği yukarıdaki resimdeki ortadaki ve alttaki balıklardan kızılırmakta fazlasıyla mevcut, tatlısu kefalinin bir çeşiti diye biliyorum, yaklaşık 2 kg kadar büyüklerini gördüm, yılda 2-3 sefer yavru yapabiliyorlar, bizim oralarda iki çeşiti var, birincisi o resimdeki gibi pulları gri/füme rengi, diğerinin pulları ise daha sarı, sarı olanlar daha diri ve eti daha lezzetlidir, fakat bol kılçıklı bir balıktır, bilen birisinin elinden geçmezse yarısını yemeden çöpe atabilirsiniz.

yakaladığımız balıkların karınlarında çıkanlardan gözlemlediğim kadarıyla ve ağız yapısından da görüldüğü üzere genelde dipteki yosunumsu otlar ve bitkiler ile beslendikleri biliyorum oltaya pek vurmuyorlar ama arada sırada nadirde olsa hamur ve solucanla ufak tefeklerini avladığımız oldu, yine de denemek isterseniz uğraşın derim.

19. topalbey

topalbey Hamdi TOPAL

Favori Kamış:
    olta ...sadece olta
    Favori Makine:
    Banax - Alba
    En İyi Avı:
    yenisini tutunca tekrar yazacam bu eskidi :)))

Küçük küpler halinde taze kaşar peyniri denediniz mi.? tavsiye ederim.;)

20. balli

balli m.nuri akkaya

Favori Kamış:
    D.A.M Telespin 3 mt. 10/30gr.
    Favori Makine:
    Shimano Hyperloop 4000 RB
    En İyi Avı:
    11,7 Kg. Aynalı sazan
    Hamdi abi merhabalar,

3 yıl aradan sonra seni yeniden aramızda görmek bir başka güzel oldu. İnşallah sıhhat ve afiyettesindir.:) ;)