tatlısu levreği(testere balığı) nasıl yakalanır

Konu, 'Tatlı SU Balık Avcılığı' kısmında sazancı55 tarafından paylaşıldı.

1. sazancı55

sazancı55 hamit

arkadaşlar bu balıktan birçokkez avladım solucanla yada balık parçalarıyla ama solucana başka balıklarda geldiğinden balık parçalarının daha iyi oldunu gördüm ..levreği yakalamanın en iyi yolu acaba sizce nedir daha deneyimli arkadaşların önerilerini bekliyorum
    ben istanbulda büyük çekmecede avlanırken levrek yakalaya biliyorum acaba bu şehirde bu balığın avlanabilindiği başka yerlerde varmı
    levreğin yasak dönemi varmıdır buda başka merak konum çünki bu balığın bırakıldığı sudan temizlenmesinin imkansız olduğunu okumuştum

Son düzenleme: 13 Nisan 2010
  2. ADDY

ADDY Alper

Favori Kamış:
    ALBA 2,70
    Favori Makine:
    SIMANO
    En İyi Avı:
    YAYIN BALIĞI 9 KG
    selam hamit dediğin gibi solucan ve fileto kullanıyoruz bizde ama suyun temiz ve berrak olduğu dönemde kaşık ve rapalada kullanabilirsin rast gelsin

3. pirana19

pirana19 Serhat ÖZER

Favori Kamış:
    OKUMA SALİNA 240 10-40
    Favori Makine:
    SHIMANO BIOMASTER 5000CFB
    solucanla avlandıgımda ufak balıklardan büyük balık yakalamaya fırsat bulamıyorum. iri balıkları genelde mepsle avladım bugüne kadar..

4. uccrow

uccrow Ugur Can

Favori Kamış:
    daiwa sam fisher procaster 2.70 m
    En İyi Avı:
    turna 95 cm
    Ben bugüne dek en güzel levrekleri hep karidesle avladim..

5. fixahmet

fixahmet AHMET

Favori Kamış:
    Daiwa msp 270
    Favori Makine:
    Ryobi ecusima 4000vi
    En İyi Avı:
    sazan 5150 gr
    mepps diye tabir ettiğimiz döner kaşıklarla gayet iyi avlayabilirsiniz. mepps blackfurry siyah üzeri yeşil 2 numarayı tavsye ederim. en çok bununla tutuyorum.

6. vurgun-01

vurgun-01 Mustafa Can

Favori Kamış:
    Shimano catana 2,70
    Favori Makine:
    Shimano Nexave 2500 FC
    En İyi Avı:
    7.000 sazan - 2.785 Sudak - 1.370 Akbalık - 3.100 Turna
    Hamit kardeş, levrek solucan, fleto, döner kaşık, değişik silikonlar ile avlanabilir. Levrek için 15 mart 30 nisan arası yasak zamandır.

7. eru

eru ercan

Favori Kamış:
    el Oltası
    Favori Makine:
    0,30 misina
    En İyi Avı:
    japonyada yakaladığım orkinos 119.5 kğ
    Hamit bey büyükcekmecede nerelerde avlanıyorsunuz ve .buralarda var mı demişsin şuan neredesin ki?

8. shatin

shatin mErt

En İyi Avı:
    :)
    Evt abicim çok doğru bir seçim :) kırmızı beyaz jigte tavsiye ediyorum

9. sazancıı

sazancıı gökhan batu

Favori Kamış:
    Daiwa mini spin 180
    Favori Makine:
    Shimano catana 2500 FB (Fener Bahçe:)))
    En İyi Avı:
    55 CM. TURNA, 52 CM. SUDAK, 6,5 KG. AYNALI,5 KG YAYIN
    tatlısu levreği avında iri balıklar UFAK CANLI GÜMÜŞ ile tutulur ava gittiğin gölde kıyıdan yakala sırtından öldürmeden tak,uzak mesafa atıp bekle kesinlikle iri levrek tutarsın

10. sari_gunay

sari_gunay Günay

Favori Kamış:
    Pelican 2.1cm iki parçalı
    Favori Makine:
    Dam
    Tatlısu levreği sirkülerde "Aşırı etçil bir türdür. Diğer balık türleri üzerinde baskı oluşturur. Bu tür ülkemizin doğal türü olmakla birlikte, bırakıldığı bir su havzasından temizlenmesi mümkün değildir." deniliyor ve 15 mart 30 nisan dönemi av yasağı var ama bizde sirkülerdeki ismi ile Güneş Levreği "Yabancı kökenli etçil bir balıktır. Ekonomik değeri olmayıp yerli türlerimize ve ekonomik balık türlerine büyük zararlar verebilir." testere balığı ile karıştırılıyor.

Güneş levreği veya testere balığını avlanılması veya miktar kısıtlaması yok.

Testere balığını bugün göllerin yarısından fazlasında bulman mümkün ve neredeyse diğer türleri avlamanda en büyük engel.

Bu iki balığı da bulabileceğin en iyi yer sazlıbosna barajı, hemde bol miktarda ve her ebatta.

Hafta sonu gittiğimde yemlik balık yakalarken 10 dakika içinde iki metre mesafede iki adet limit altı yakaladım, testere değil tatlı su levreği idi. (hiç sevmediğim bir balık olduğu için de aynen turnaya yemlik yaptım.)

11. sari_gunay

sari_gunay Günay

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Dam
    Tavsiye edebileceğim yem tavuk ciğeri veya kuzu işkembesi.

12. avcı34

avcı34 umut

abi bende bu hafta sonu sazlı bosnadaydım ama balık namına hiçbirşey yoktu sanırım senin sansın iyi imis o gün ama bu testere balığının eti iyi diye duydum genede doğrusunu sen bilirsin

13. sari_gunay

sari_gunay Günay

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Dam
    Baraja sadece turna için saat 11.30 civarında geldim ve eski barajın köy girişinin yamacındaydım. Yaklaşık bir saat kaldım.

Köyün girişinden barajın üstüne arabayı parkedip yürüyerek eski barajın dere kısmına doğru yürüyerek girersen sadece tatlı su levreği değil ayn zamanda iri kızılkanat ta tutabilirsin. Geçen hafta hava biraz rüzgarlıydı ama o dere tarafına ister karşıya geçerek ki orası düzgün olduğu için herkes oraya geçiyor veya hemen girişten sonraki tepeden uzun kamışın varsa dereye doğru atarsan mutlaka bu iki balığı da yakalayacaksın.

Turna ve yayın(sezonunda) bu dediğim yerin daha üstlerine çıkarsan hem tenha ve sessiz ama bereketli av yaparsın. Tabiki ağcılar yine ağlarını dere tarafına germediyse.

14. avcı34

avcı34 umut

abi bu değerli bilgiler için tesekkürler gittiğimde mutlaka dediğin yerleri deneyeceğim

15. tanbays

tanbays Tanbay S.

En İyi Avı:
    henüz yapmadığı...
    İki numara kırmızı benekli mepsle bende güzel avlar yaptım.

Günay bey aslında Tatlı su Levreği en lezzetli tatlı su balıkları arasında gelir en az çabayla yenilebilecek en lezzetli tatlı su balığıdır...

16. avcı34

avcı34 umut

bende lezzetli oldunu düşünüyorum eti beyaz ve sert olduğundan tatlı suda lezzet katagorisinde dereceye girer sanırım

17. sari_gunay

sari_gunay Günay

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Dam
    Ben tatlı suda balık avlamasını, deniz balığını da yemesini severim.

Bahsettiğim tatlı su levreği değilde daha çok testere balığı diye tarif edilen, bir gölü kurutmak için birebir olan tür. Ne zamanki bu balık göllere geldi (ikincisi israil sazanı) göllerdeki hem balık sayısı azaldı (havyarlarını yedikleri için) hemde özellikle sazan avında ikide bir yemleri ya yiyorlar (boili ise emerek) veya iğneye takılıyorlar.

Sizin bahsettiğiniz Tatlı Su Levreği ise görüntü itibarı ile de tatlı sudaki belki de en güzel görünümlü balık.

Dediğim gibi Tatlı Su Levreği'ni de Testere balığını Sazlıbosnanın eski barajında bol miktarda bulabilirsiniz. Bunu bir yerden duyduğum için değil geçtiğimiz pazar bizzat yakaladığım (takribi 14-16cm idi) için söylüyorum. Üstelik asıl hedefim bu değildi ve kıyıdan 2-3 metre mesafede ve bir saatlik sürede 10-11 numaralı siyah iğne ve solucanla. Yerin taarifini yukarıya yazdım. Ama tatil günü ya erken saatte gidin veya tatil olmayan günde gidin.

Şimdi google mapsten baktım ve şok oldum bahsettiğim yer daha önce kurumuş. Bu resim iki yıl öncesine ait olmalı. Kuraklık olduğunda baraja hiç gitmemiştim.

Resmi yüklüyorum. Avlandığım yeri de işaretliyorum.

[​IMG][/URL][/IMG]

18. tanbays

tanbays Tanbay S.

En İyi Avı:
    henüz yapmadığı...
    Teşekkür ederim sağolun Günay bey

İnanın bende sizin gibiydim tatlı su avlarına da Denizin ölü olduğu mevsimde kamışın ucunda mücadele hevesi ile başladım.

"Balığı sudan çıkarıp, ateşe atıp yiyeceksin arkadaş ne öyle, yok sarmısak, yok sirke, kılçık mılçık uğraşılmaz" diyordum.

Geçen sene arkadaşım av esnasında yemeği hazırlarken,
    -Bana yumurta kır ben tatlı su balığı yemem demiştim.

Neyse, balıklar fileto yapılıp sadece hafif tuzlanarak kızgın tereyağına girdi en son Yumurtalar pişerken benim aklım çıkan kokudaydı.

Tattım tabi bırakırmıyım,
    Kurabiye gibi inanılmaz lezzetli bir tadı vardı Levreklerin.

Barajdan baraja ilden ile gerçekten farkediyor tatları suyun temizliliğiyle alakalı bir durum sanırım.

Hoş Ben Trakyadan başka yerin Levreğini yemedim ama oda damağımda kalan bir tatdır.

Amacım yönlendirmek değil birden aklıma geldi yazayım dedim...

Son düzenleme: 21 Nisan 2010
  19. avcı34

avcı34 umut

günay abi ben o kurumus halini biliyorum uzun zamandır oralarda avlanıyorum ama o senin park ettiğin bendin altından tüneller var balık oradan geçiş yapıyor bu testere balığı ile levrek aynı diye biliyorum ben belki yanlış biliyorumdur

20. avcı34

avcı34 umut

bahsettiğin güzel ortamda elbette balığa başka bir tatda geliyor ...
    ayrıca levrek kaliteli balıktıktır yenir...