Miço Belgesi

Konu, 'Tekneden Balık Avcılığı' kısmında feyyaz tarafından paylaşıldı.

1. sentha

sentha

Favori Kamış:
    el oltası zıpkın
    En İyi Avı:
    henuz tutulmamis olandir
    degil abi profesyonel (sari) balikci belgesi lazim. sevgili reisim, icinden cikamadigi amator denizci belgesini verip micoluk belgesi alma islemi yerine teknesinin balikci plakasini iptal ederse, kendi de rahat edecek, ailesi de rahat edecek, sen de kalkip istanbul'a gidersen sen de rahat edeceksin, bu mevzuu aciga kavustugu icin ben de rahat edecegim, devlet de bu adam amator mu profesyonel mi dusunmekten kurtulacak rahat edecek:D

2. feyyaz

feyyaz

Favori Kamış:
    turna fresh 3,90 okuma
    En İyi Avı:
    Lufer
    Reis olayı anladım.Aynı durumda olan bir çok arkadaş Harem ve Salacakta.Onlarda miço belgesinin peşindeler.Allah her keze kolaylık versin.
    Ayrıca sizin yazıların hepsini okudum,muhtarlık vasıtasıylada kağıt çıktığını ,motor için hurda belgesi almak lazım diye sizden öğrenmiştim .Fakat
    balıkçı plaka tekne için mutlaka bu miço kağıdı isteniyor,benim olayımda buradan kaynaklandı.Can sağlığı olsun.Benim bir huyum var bir şey başıma geldimi iyi kötü paylaşmak isterim.İnşallah baharda bunları karşılıklı konuşuruz.Saygılar.

3. Kısaca bir ohhhh diyebiliriz artık değil mi ...:) :)

4. feyyaz

feyyaz

Favori Kamış:
    turna fresh 3,90 okuma
    En İyi Avı:
    Lufer
    Onur Kardeş burada birçok kişi Reis ile aynı durumda.Sahil Korumadaki Ast sb arkadaşa sorduğumuz sorular ile olay aydınlandı.Bende hemen miço kağıdı nasıl alınır,vs peşine koştum,sitedekileri uyarmaya çalıştım.Çünkü sitedeki sabit yazıların içinde miço kağıdı geçmiyor,bu yüzden hemen bunu kaleme aldım.

5. sentha

sentha

Favori Kamış:
    el oltası zıpkın
    En İyi Avı:
    henuz tutulmamis olandir
    abi mico belgesi gecmemesi dogal, cunku burasi amator balikcilik sitesi. dolayisiyla tekne amator, kaptan amator, balikci amator:)
    tabii ki sartlar dolayisiyla mahir abinin gibi istisnalar dogmuyor degil. o zaman da sartlari kendimize, olmazsa kendimizi sartlara uydurmaya calisiyoruz. o zaman da tanimlar, tarifler ve maalesef cozum yollari karisiyor.

gene de nacizane tavsiyem, madem ki halihazirda bir tekneniz yok ve alma dusuncesindesiniz ve eger ki profesyonel olarak balikcilik yapmayi dusunmuyorsaniz, balikci plakali bir tekne almayin, bu sikintilari yasamayin. cunku bastan beri konustugumuz uzere, siz mico belgesi alip teknenizi kabotaj dahilinde kullanma hakkina sahip olsaniz bile, sizinle birlikte o teknede bulunacak kisilerden de profesyonel balikci belgesi istenecek, siz bir arkadasiniza avlanmasi icin teknenizi verdiginizde onun da mico belgesi olmasi gerekecek vb. sikintiniz bitmeyecek, yaniliyor muyum?

6. feyyaz

feyyaz

Favori Kamış:
    turna fresh 3,90 okuma
    En İyi Avı:
    Lufer
    Onur kardeşim uyarılarınız için teşekkürler,aynen dediğin gibi yapacağım.

7. REİS

REİS Mahir Ersin

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Torikler-Kofanalar
    Onur

Bir kere burada, en azından benim katıldığım konularda, darılmak,kızmak olmaz, bunda anlaşalım.
    Sonra katılımın için teşekkür edelim.
    Sorularında haklısın.

Ama hırsızın hiç mi kabahati yok?:p

Ben yasalara saygılı bir vatandaş olarak, 1 Nisan 1964'de imtihana girip Amatör Denizci Belgesi aldım.

O zaman kaç kişide bu belge vardı, bilmiyorum.
    Dile kolay, tam 43 sene, bir Allah'ın kulu çıkıp da sormadı, kimin ehliyeti var kimin yok diye.

Ben babadan balıkçıyım.(Padişahlık gibi babadan oğula ..):p

Sizlerden çoğunuz daha doğmadan ya da bebekken, aklına esenin ben balıkçılık yapacağım diye ortaya çıktığı devirler yaşandı ve o zamanlar, gerçek balıkçılar, bu, iş, yol, yordam, saygı, usul , gelenek bilmeyen, sonradan olma balıkçılar yüzünden çok sıkıntılar çekti.
    Bu sıkıntıların bir kısmı hala devam ediyor.

Sonra 1970'li yıllarda benzincilerin önünde kuyruklar oluştu, balıkçılar da kooperatifleşmeye teşvik edildi.
    Kooperatif üyelerine benzin, mazot verilebildi.
    Şimdi her yerde, hiçbir işlevi olmayan Su Ürünleri Kooperatiflerinin varlığı, hepinizin dikkatini çekmiştir.

İşte o aralarda teknelere balıkçı ruhsatı verildi, ama ehliyet yine sorulmadı.
    Tekrarlıyorum, 43 yıldır denizde bana bir kere bile ehliyet sorulmadı.

Şimdi birdenbire Avrupa Birliği hikayesi çıktı , belki iyi de oluyor, her şeyin bir düzene sokulmasına kimse itiraz edemez.
    Bir de gerçekler var.
    Ben şahsımla iilgili olsun olmasın, bana çarpık gelen konuları gündeme getirmeye çalışıyorum.

Diyorsun ki, balıkçı teknesinde ne işin var?
    Bunu bir gırgır veya trol teknesi olarak düşünürsen, soru haklı ve doğru?

Peki balıkçı ruhsatı olan sandala, insan ailesini nasıl bindiremez?
    Buna da ''kimse buna bir şey demiyor'' denmiş.
    Yani denetim yapanlar idare ediyor.
    Ben bunu kabul edemem, ya biri ben anlamam kardeşim, madem balıkçı sandalı, beş yaşındaki torununa da sarı ruhsat çıkarman lazım derse.

Çoook uzun yıllar tamamiyle başıboş olan bir sahada birdenbire bu kadar sıkıştırma, insanlara zulüm şekline dönüyor.

Şahsımla ilgili olarak da diyorum ki ADB'yi verirsen, Gemici kağıdını alırsın diyorlar.
    Bu, zımnen ADB'nin gemici kağıdından üstün, en azından eşit olduğunu ifade ediyor.

Zaten gemici için de farklı bir imtihan yok, aynı konular, aynı sorular, sadece adı değişik.
    Bu da bana çok yapay geliyor.

Ben istediğim an gemici kağıdını alabilirim.
    Gemici kağıdıyla da ADB'nin verdiği yetkilere sahip olamıyorsun.
    Bu nasıl bir kısır döngüdür?
    İşte bunu vurgulamaya çalışıyorum.

Yine tekrar edeyim, ilk defa tekne ve ehliyet alacaklar için sorun yok.
    Teknenin ve motorun faturası ile tekneye ÖTB alınır. Balıkçı ruhsatı artık verilmediği için istesek de bunu alamayız.
    Ehliyet için de kurslara katılıp 5-600 YTL sanırım harcadıktan sonra sınava girilir.
    Ben mevcutların bağdaştırılması konusundaki çarpıklıkları dile getirmeye çalışıyorum.

Konuya katılan herkese teşekkürler.

8. feyyaz

feyyaz

Favori Kamış:
    turna fresh 3,90 okuma
    En İyi Avı:
    Lufer
    Mahir Ağabey Adam diyorki,hani seni koruruz,bubana çok koydu.Ayrıca isteseydim oto ehliyetini ' Hastaldan' alabilirdim.Onuda her kez gibi sivilden(Sivil elbise) ile aldım.Miço kağıdınıda 400-500 Ytl ye veriyorlar.Benim isyanımda bu,Beraber olduğum arkadaşla aynı yaştasınız,
    adamın isyanına hak vermemek elde değil.Ben şu an her şeyi dondurdum,
    adam doğramak için yer arıyorlar,AB filan fasarya.Önce İstanbulun göbeğindeki tırı vırıya bir son versinler.

9. REİS

REİS Mahir Ersin

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Torikler-Kofanalar
    Sana can kurban kardeşim,

Emekli astsubay bile kimliğini gösterip ayrıcalık alıyorsa...

İşte bu çok tehlikeli bir durum.
    Bence, açıkça söylemek gerekirse, orduyu, askeri yıpratıyor.

Çünkü millet, bu defa kendisini zora koşanı veya haksızlık yapanı asker olarak görüyor.

Denetim yapan da karşısındakini er sanıyor, küfürlü konuşuyor, ere de küfür etmeye kimsenin hakkı yok ama hani alışılmış diye söylüyorum.

Babası yaşındaki adama '' Hani lan kağıtların?'' diyen astsubay üniformalı çocuk da halkın gözünde orduyu temsil ediyor.

Tabii karşısındaki balıkçıya terorist muamelesi yapan, silah çeken hatta silahı ateşleyenleri de biliyorum.

Bütün bunlar, aslında orduyu, millet gözünde yıpratıyor ama farkında olan yok galiba ne yazık ki.

Senin gibi onurlu insanlar da ''neden ayrıcalık?'' diye isyan ediyor.

Ben ümitliyim, her şey yerine oturacak bir gün.
    İnşallah o gün, çok uzakta değildir.

10. bartabas

bartabas

Favori Kamış:
    kamış olta
    En İyi Avı:
    alabalık bir kiloya yakında sanırım
    İnsanın bi tuhafına gidiyor doğrusu

Şimdi bi tekneniz ya da sandalınız var. bu teknenin bütün belgeleri tamam. tekne çevreyi kirletmiyor. gerekli standartlara uygun. taşıyabileceği insan sayısını ya da azami taşıyacağı yükün fazlasını almamış. kullanan kaptanın bütün belgeleri tamam. balık tutmaya çıkan insanlar ne bileyim can yeleklerini giymişler istenilen miktarın üstünde balık tutmamışlarsa gerisi seni neden ilgilendirir. 2002 senesinde de inşaat işçileri için diploma tarzı bi belge çıkarmışlardı. adamcağızlar nasılda koşuşturdu sıraya girdi alsancakta mimarlar odasının kapısında. ne oldu hiçbirşey alan belgeyi aldığıyla kaldı. ne denetim ne bişey. arkadaşlar üşengeçlikten filan bahsetmiş, yahu böyle şeyler isterse ben zaten tiksinirim. izmir merkezde bu belgeyi tarım ve köyişleri bakanlığı veriyor kaç kişi tarım ve köyişleri bakanlığının yerini biliyor? bu kışın sahil güvenlik malesef bizede sordu sarı tezkereniz varmı diye bende öğrenmek zorunda kaldım tarım ve köyişleri bakanlığının nerde olduğunu. bide iki imza atılacak kağıt için 4 saat mum oldum bakanlıkta:mad: . üç katlı binanın her yerine imzaya kaşeye gönderdiler beni. bürokrasi malesef her yerde. doğudaki insanları bilinçlendirip tırıvırıyı azaltalım, denizcileri bilinçlendirip trolü durduralım. her yere baraj yapmaktan vazgeçip dere suralırında yaşayan balıkları yaşatalım onların yuvaları bozmayalım. devlet önce balıkların hayatını deniz ve göl sularının nasıl yaşam alanı olarak kalması gerektiği düşünmelidir bence. amatör balıkçının belgesini değil.

sevgiyle kalın . . .:)

11. serkanavci

serkanavci

amatör balıkçılık

Arkadaşlar merhaba!

Benim 5,20 boyunda ve 9,9 HP gücünde bir sandalım var.Sandalım için sahiplik belgesi çıkarttım ve kendime de sarı ruhsat çıkarttım.

Sahil Güvenlik beni denizde çevirdiğinde benden istiyeceği belge ve malzemeler nelerdir?

Şimdiden teşekkürler

12. Merhaba arkadaşım,

İmza ayarlarını yaparmısın lütfen,

Daha sonrada tanışalım bölümüne ugrayıp kendini tanıtan bir konu açıverde, sana bir hoşgeldin diyelim:)

İmza detayları için TIKLA;)

Teşekkürler:)

13. gülbaharlar

gülbaharlar gulbaharlar

Favori Kamış:
    el oltası, kamış
    En İyi Avı:
    13 kilo aynalı sazan
    bilgileriniz için teşekkürler

14. naladag

naladag

Ben 50 yaşında bir amatör balıkçıyım. Amatör balıkçı ruhsatım ve ADB var. Tatillerimde gittiğim yörelerde sandal kiralayarak balığa çıkıyordum. Bu sene en son Haziran ayında İzmir Mordoğan da günlük 80 YTL bedel ile balıkçı teknesi kiralayarak balığa çıktım. Balıkçı teknesi tercihimin nedeni balıkçıların av yerlerini iyi bilmeleri.
    Ancak daha sonra Ağustos ayında Çeşme, Didim ve Akbük de de aynı şekilde balığa çıkmak istediğimde hiçbir tekne sarı kağıdım olmadığı için beni balığa çıkartmayı kabul etmedi. Çünki sahil muhafaza ağır ceza kesiyormuş.

15. Rastafarian

Rastafarian

Favori Kamış:
    Zıpkın,RoketAtar:)
    En İyi Avı:
    Akya - 9,5
    Ustalar amatör denizcilik için yaş sınırlaması normal ehliyet gibi 18 mi ?Alalım şunuda sahil güvenlik den kaçmayı bırakalım.:confused:

16. natilus

natilus

Favori Kamış:
    Zıpkın ve olta
    En İyi Avı:
    Akya 29 kg
    ADB 'yi 14 yaşını bitirmiş kişiler alabilir.
    Buradan bilgi alabilirsiniz. www.adf.org.tr

Son düzenleme: 17 Aralık 2007
  17. barisozulu

barisozulu Barış OZULU

Favori Kamış:
    Kamış+Makine+ Misine+Fırdöndü+ İgne+Kurşun
    En İyi Avı:
    koca bi deniz yıldızı
    bende ilerde tekne almayı düşünüyorum. herkez bişeyler yazmış çok teşekkürler ama ben hala anlamadım kendime küçük bir tekne alıp arkasına 9.9 veya ona yakın bir motor takıp ailemide alıp balığa çıkıp 3 5 kilo balık yakalamak için ne belge veya belgeleri almam gerekiyo

18. geneben

geneben Aşkın

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    Deniz turnası 70 cm 900 gr.
    Hiç belgesi olmayana tavsiyem, tekne için Özel Tekne Belgesi, kendisi için de Amatör Denizci Belgesi almaktır.

Bu belge her yerde iş görür, özel tekne ile de amatörce balık avlamak serbesttir.
    Mahir abi daha önce yukaridaki yazıyı yazmıştı. Bunlar senin alman gerekenler bir de tekne senin üzerine olacak ve belgelerinle teknede bulundurman şart olan malzemelere dikkat etmen gerek ;)

19. barisozulu

barisozulu Barış OZULU

Favori Kamış:
    Kamış+Makine+ Misine+Fırdöndü+ İgne+Kurşun
    En İyi Avı:
    koca bi deniz yıldızı

çok teşekkür ederim bu benim için yeterince açık oldu gerçi tekneyi yakın bir zamanda almayacağım ama bilgi açısından iyi oldu tabi ben alana kadar kanunlar değişmezse malum burası Türkiye

20. alaska

alaska

Ya arkadaslarım abllerım, tekne almayı dusunuyordum, sızlerı dınledıkten sonra vazgectım. Bu kadar zor mu gercekten artık amatorce balık tutmak.
    Avcılık va balıkcılık konusunda gercekten cok sıkı kuralların oldugu Amerıka da balık tuttum burada tutamam. Adam bır sıstem yapmıs balık mı tutmak ıstıyorsun, git bakkala ver 10$ al belgeni 24 saat kurallara uygun balıgını tut.
    Daha bu gune kadar kımse gelıp te belgemi bile sormadı, ya da tuttugum balıgı goster demedi. Ama cezalar oyle yuksekkı, rıske gıremezsin. saygılar...