sazan için boli yada boili

Konu, 'Yemler ve Yemleme' kısmında babil tarafından paylaşıldı.

1. mcoskunerol

mcoskunerol

Konuyu ben açmıştım.. Bir süre bakamadım.. Bilgiler çok faydalı . teşekkür ederim. Faydası konusunda şüphelerim artıyor. Ama Bir torba yaptım... düzenli yemleyip deneyeceğim... İnşallah sonuç alırız. Her hafta toplam 60 adet kadar belirli bir alanı sapanla yemleyeceğim...Vesselam

2. b0ris(in çorlu)

b0ris(in çorlu)

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Aynalı Sazan 13 kg.
    Boili gereksiz balık malzemesi satılan heryerde satılıyo ama gereksiz bence.O kadar çaba ve zaman harcamaya deymez.Onun yerine al bi koçan sütlü mısır devamm.Bu arada sular çekilmiş diyosun ya bizde bugün türkmenli göletine gittik yollar vs. iyimi diye bi kontröl edelim dedik su seviyesi yaklaşık 2 metre yükselmiş ne iş anlamadım buralarda fazla yağmurda yağmadı.Havalarda bayağı sıcak anlamadım gitti...:confused:

3. chiefali

chiefali

Favori Kamış:
    Shimano Alivio 3000R,, Grafit kamış
    En İyi Avı:
    1.2 kilo çipura (didim), 60cm turna (büyüz)
    bu kazein denilen malzemeyi ben karışımlarımda kullandım fakat hiçbir işe yaramadı,, okuduklarım ve dinlediklerim aracılığıyla söylüyorum; boili ile iyi sonuç alabilmek için avlak bölgenizi uzun süreler boili ile yemlemektir,, muhakkak bir çok arkadas denemiştir ve sonuç alamamıştır :)
    kazein denilen malzemeyi kimyacılardan temin edebilirsiniz,, Ankara da yaşayan abiler kardesler için ulus da sanayi caddesinin en alt kısmındaki Karyağdı türbesinin karşısındaki kimyacılardan temin edebilirsiniz ;)

4. mcoskunerol

mcoskunerol

s.a.

Kimyacı mı .. bakacağım inşallah... Boilinin yapılışı kullanılması bir konu bir de farklı olan bunu iğneye değil de "hair rig" denen (40 sene önce balıkçılar ince misina bulamıyor saçlarını kullanıyorlarmış :) ), iğneyi balık hissetmesin diye iğnenin yanına bir misinaya bağlanması. ben bu boilileri doğrudan iğneye takmayı düşünüyorum. Sebebi de baktığım makalelerde iğneyi hissedince tükürür diyor sazan için...... bu işin belirli bir yolu yok herhalde...

Ya nasipten başka......

5. carphunters

carphunters sebahtin

Favori Kamış:
    shimano, fox, kryston, jrc, korda, esp, garmin, nutrabaits, pelzer, chub

hair rig montajı

coşkun boili iğneye direk takılmaz boili için yukarıdaki montajı kullanabılırsın
    boiliyi iğneye direk takarsan iğnenin ucu kapanır ayrıca delikten dolayı da dağılıp gide4r boşuna beklemiş olursun boili kullanmak için çok çok iyi araştırman lazım

boiliyi ipe dizmek için de boili iğnesi alman şart

Son düzenleme: 8 Haziran 2007
  6. carp

carp Mehmet

Sabri abi resimdeki takımda kurşun sabit değil mi? Böyle olunca balık yemi alıp giderken kurşunun ağırlığıyla iğne saplanıyor. Yanlış mı düşündüm yoksa :confused:

7. mby.yigit

mby.yigit mustafa

Favori Kamış:
    shimano
    Favori Makine:
    remixon
    En İyi Avı:
    levrek 1kg
    sanki bu kurşunun gezer kurşun olması gerekiyor ama tam emin değilim. daha önce ki konularda boili ile ilgili takımlarda gezer kurşundan bahsedilmişti hep, balık yemi alınca ürkmesin diye

8. mby.yigit

mby.yigit mustafa

Favori Kamış:
    shimano
    Favori Makine:
    remixon
    En İyi Avı:
    levrek 1kg
    bu arada benim merak ettiğim boili takıldıktan sonra tekrar yerinden çıkmasın diye halkanın oraya (en uç kısıma) takılan şey nedir?

9. carpe chasseur

carpe chasseur ORHAN

eveet gezer kurşun

kurşunun gezmesindeki maksat boılıyı alan balığın boılıyı yutağına kadar rahat bi biçimde çekebilmesi yemden drenç görmemesi zaten boılıde suda kaygansı bi hal alıyo ve balığın emme işlemini hızlandırıyor balığın asıl tat alma duyusu yutağına gelinceye kadar iğnede ağzına girmiş oluyo zaten sazan yemi tükürmek istesede istemesede iğne artık ağzında boılı genel itibariyle iri sazanlara uygulandığından ilk darbenın ne kadar büyük olduğunu hepimiz az çok biliyoruz bu darbede iğne balık ne kadar ağzım dahi yırtılsada bu iğneden kurtulayımda desede gezer kurşun buna müsade etmeyecek takı oltaya verdiğiniz avansı alıncaya kadar

boılıye takılan stoper vazıfesi gören bi başka kalın bi misine balık yemi almaya geldiğinde yemden başka hiçbşeyi hissetmesin maksat misineyi dahi onun için boılıyı taktığımız kısma kıl deniyo ince hassas ucunda yaptığımız kementede stopıer kalın mısıneyı geçiripte boılının içine hafifçe çekip dışta kalmasını engelledikmi işlem tamam sallayın suya yapın yemlemeyi alına sazanı inşallah herkese almak nasip olur

10. carphunters

carphunters sebahtin

Favori Kamış:

doğru düşünüyorsun mehmet, burada amaç iğneyi balığın damağına daha sert saplamak
    onun haricinde o resimde başka ince bir ayrıntı daha var resmi biraz daha incelemeni tavsiye ediyorum aşağıdaki resimde daha net belli

Son düzenleme: 9 Haziran 2007
  11. carphunters

carphunters sebahtin

Favori Kamış:
    boili düşmesin diye hazır satılan plastıkler var onlardan kullanabılırsın veya ufak bir çubuk parçası da işini görür buradaki amaç boiliyi bir şekilde sabıtlemek

12. mby.yigit

mby.yigit mustafa

Favori Kamış:
    shimano
    Favori Makine:
    remixon
    En İyi Avı:
    levrek 1kg
    çok teşekkürler arkadaşlar, bu bilgiler benim için faydalı oldu (sanırım boili için ayrı bir stoper da almaya gerek yok, yeme zarar vermiyecek herhangi birşey de kullanılabilir)

13. carphunters

carphunters sebahtin

Favori Kamış:
    boili dediğiniz çok geniş bir kavram
    eğer boili ile avlanıcaksanız bu sene sezon açılmadan önce çok çok iyi bir hazırlık dönemi geçirmiş olmanız lazım ıkı üç ay boyunca balığı boili ye alıştırma
    eğer bu hazırlığı yapmadıysanız başarı oranınız boili ile çok zayıf

nasıl bır doili kullanmayı duşunuyorsunuz dibe yatan yuzen boili
    eğer yuzen boili düşünüyorsanız bu sefer ağırlaştırıcı kullanmanız gertekiyor
    aşağıda resimde görüldüğü gibi eğer bunu yapmazsanız bu sefer boili yüzer olduğu için bir metre yukarıya çıkar bu da başarı oranınızı düşürür sazan balığı genelde dipte beslenir
    montajları geçtik gelelim boili ye ne tarz bir boili kullanıcaksanız içeriği ne olucak buna karar vermeden önce avlanıcağınız avlaktaki canlı potansiyeli çok iyi bilmeniz gerekiyor midye varmı kerevit varmı eğer varsa boili nin içeriği mutlaka bu saymış olduğum canlıların tadında olması gerekıyor veya kokusu olursa avantaj olur tersine avlanıcağın avlakta balık ot ve meyve ağırlıklı beslenıyorsa kullanıcağınız boilinin tadı buna uygun olması gerekiyor
    kısadan hisse balık midye,balık,kerevit ağırlıklı besleniyor siz ot ve meyve ağırlıklı boili kullandınız başarı oranı sıfır bu sefer boili bir işe yaramadı dersiniz
    yukarıdaki saydıklarımın yanında eğer balık potansiyelini bilirseniz bu sefer boilinin büyüklüğüne de çok rahat karar verirsiniz 16mm 20mm 22/25 mm

ağırlaştırıcı kunulmuş montajlar

14. mby.yigit

mby.yigit mustafa

Favori Kamış:
    shimano
    Favori Makine:
    remixon
    En İyi Avı:
    levrek 1kg
    sevgili Sabri,
    forumdaki sazanla ilgili avcılıkta kullanılan tüm yazıları dikkatlice okudum hatta senin yazmış olduğun konu ile ilgili oldukça faydalı bilgiler var. bu arada bende gerekli çalışmalara başladım tüm yazılanları değerlendireceğim. emeğin için teşekkürler
    temmuz gelsin de senin sazan avı resimlerini göreyim diyede dört gözle bekliyorum:)

15. carphunters

carphunters sebahtin

Favori Kamış:

kısmet nasıp diyelim mustafa bu sene ben de yaptım hazırlığımı şu ana kadar 4 göl ve ıkı baraja 400 kg yakın yem döktük zaman olursa gidip kurtlarımızı dökeriz olmazsa da sağlık olsun

16. Balikci34

Balikci34 selim

Favori Kamış:
    Sportex,Shimano
    Favori Makine:
    Shimano,Daiwa,Dam,Abu
    En İyi Avı:
    Turna
    Çok yararlı bilgiler sabri,yanlız şu kavonoz içindeki resimde iki mısır arsına takmış olduğun yüzdürücüleride açıklarsan boile ile avlanmak isteyenlere daha çok yardımcı olursun,sadece mısır yüzmez bunu yüzdürmek için seninde resiminde vermiş olduğun sarı reng köpük sayesinde yüzer,bazı boileler kendiliğinden yüzer onlar o av şekli için imal edilirler,ama kendiniz boileyi yada mısırı yüzdürmek isterseniz o zaman köpük şart olur,tabiki boile yada mısırın renginde olması gerek köpüğün.

17. carp

carp Mehmet

Göllerde midyeleri en kolay nasıl bulabiliriz ve daha da önemlisi bunları boililerimizin içine katmanın yolu nedir?

18. birkan

birkan

Favori Kamış:
    .2.40 remixon & 4.50 alba star
    En İyi Avı:
    el kadar sazan
    arkadaşlar bu sazanlar için solucan işe yararmı ? malzeme dükkanlarından satın alabilirmiyiz

19. carp

carp Mehmet

İri ve diri solucanlar her zaman işe yarar da satan dükkan var mı bilemem...

20. mcoskunerol

mcoskunerol

Carphunters in cevapları ve açıklamaları tatmin edici .. teşekkürler.....