Balık tutma Belgesi Alalım Dedik Pişman Ettiler

Konu, 'Genel Konular' kısmında nihatkr tarafından paylaşıldı.

1. nihatkr

nihatkr Nihat

Favori Kamış:
    Kesinlikle El Oltası :) ve TELE SURF 4,20 MT 150 GR
    Favori Makine:
    RYOBI ECUSIMA 8000Vi MAKİNE
    En İyi Avı:
    Bir yakalayabilsem
    Bu sabah bütün belgeleri hazırldım.
    1 Resim
    1 Nüfus Cüzdan Fotokopisi

Saat 8,20 Tarım il müdürlüğünün önündeyim.

8,30 da açılıyor. 8,35 olsunda gireyim dedim malum memurların yerleşmesi zor oluyor. 8:35 odacı hop dur öyle giremezsin dedi.

Önce yan binaya gideceksin (50 Mt) ordan form alacaksın. formu dolduracaksın. Vezneye parayı ödeyeceksin.

Tamam dedim geçtim yan binaya. Memur daha gelmedi bekleyin dediler. 20 dk bekledim memur anca geldi. (Fotokopi memuru) Formu aldık. doldurduk vezneye verecem hop önce kayda git. Tamam kayıt nerde şurda. Gidip kayıt ettirdim. Geldim 15 TL başvuru parası ödedim. Tekrar yan binaya git dediler.

Aynı yere gittim. Git havale al dediler :) havale nedir. Ben bir havale bilirim oda parayla yapılır. Yok müdür imzalasın dediler.

Gittim müdürün odasına seketer şu anda meşgul bekleyin dedi. 10 dk telefonla konuştu müdür bey bekledim. Havaleyi verdi (havale denilen şey ödeme makbuzunun üzerine atılan kırmızı bir ok işareti :( ) Tam belge için odaya girecem odacı yine hop önce kayda ver dedi. Arkadaş kayıt ettirdim ben bunu dedim. Olmaz dedi o yan binanın kaydı şimdi burada yine kayıt ettireceksin dedi.

Girdim bir odaya ... bey kim kimsede ses yok. ... bey kim ses yok. ... bey burdamı dedim biraz yüksek sesle gel burdayım ne bağırıyorsun dedi abi. :)

Verdim formu abi baktı bu senmisin dedi :) birşey demedim sadece :D . Sonra küçük deftere adımı yazdı bunu ... numaraya götür dedi. (Defterle birlikte)

Defteri ilgili kişye uzattım, evrakları resmi verdim. Defteri Önüme atar gibi bunu aldığın yere götür,1 saat sonrada gel dedi. Bu arada saat 09,56 idi.

Neyse napalım bulaştık birkere zaten işe geçte kaldık bekleyelim dedim. tam 1 saat sonra odanın önündeydim. Adam beni görünce kardeşim sana 1 saat sonra gel dedim niye bekliyorsun dedi. Peki abi bu arada ne yapmıştı.

İnternette Fanatik gazetesini okumuş hatmetmişti.

.. beyefendi ben yarın gelip alayım sorun olurmu dedim. Evet daha iyi olur dedi.

.. beyin tek işi bu belgeyi vermek. Ve sanmayın ki kuyruk var adam işten boğulmuş. Ben 10,20 ye kadar ordaydım bir amca ve ben vardık başka kimse yoktu.

Şimdi size sorarım. bu belge mecbur değilken bu eziyet var. Ya mecbur olsaydı.O kadar eziyet varki vatandaşın sabrını zorluyorlar. Üstelik her 2 yılda bir bunu çekmek zorundasın.

Ha belgeyi aldımmı :) hayır yarın sabah inşallah.

Son düzenleme: 23 Ağustos 2010
  2. er41han

er41han Erhan

En İyi Avı:
    İstavrit, Kefal, Mırmır
    Burası türkiye olduğu için normaldir, :mad: ne zaman ne olacağı hiç belli olmaz, :confused: bende iki, defa çıkarmıştım bir zamanlar ama bu kadar zor değildi ama artık çıkartmıyorum, mecburiyette yok zaten, keşke bukadar zahmete girip uğraşmasaydınız, neyse hayırlı olsun, belki birgün işinize yararda çektiğiniz sıkıntıya değer, ;) sağlıkla kalın....

3. nihatkr

nihatkr Nihat

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Bir yakalayabilsem
    Sevgili erhan abicim.

Neden çıkartmayalım herşey nizami olsun. Tamam mecburiyeti yok ama denizde sahil güvenlik geldiğinde bakma sen iş görüyor bu belgeler.

Ama niye ezyetli olsun.

Son düzenleme: 23 Ağustos 2010
  4. Zıpkıncı İbo

Zıpkıncı İbo İbrahim Can

Favori Kamış:
    Cressi, Mares, Tusa
    En İyi Avı:
    18 kg Akya
    Soyleyecek soz yok... Allah sabir versin hepimize... biz ne zaman adam olacagiz diye de sormuyorum artik kendime...

5. enginson

enginson engin

Favori Kamış:
    daiwa crossfire(spin) okuma salina
    Favori Makine:
    shimano catana 400 fb, ryobı ecusima 6000vi, okuma avanger 65
    nihat abi bizim bir tanıdık ta sizin gibi bahsetti uğraşma değmez dedi bende sırf o yüzden uğraşmadım yoksa benim de niyetim vardı...

6. nihatkr

nihatkr Nihat

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Bir yakalayabilsem
    Şöyle bir mecburiyetı yok. ama denizde tekne ile avlanırken sahil güvenlik geldiğinde kesinlikle iş görüyor.

İpsizin biri gelip nerde iznin dedimi tebliği önüne uzatıyorsun. Ukalalık ediyor biz bilmiyormuyuz tebliği diye. Ben sana iznini soruyorum burda tebliğ benim dediğinde işte orda çok işe yarıyor. Sokuyorsun gözüne bidaha yanaşmıyor.

7. fish founder

fish founder Özgür

Birde bu belge zorunlu değil,
    zorunlu olsa kimbilir neler yaşatırlar ??

8. Tarzan

Tarzan Erman

geçmiş olsun Nihat abi..deli oluyorum senin verginle maaşını alıp sonrada işin düştüğünde yardım etmesi Allahın lütfuymuş gibi davranan memurlara, doktorlara, polislere genel olarak kurumlara saygım büyük ama böyle memurlar insanın sinir katsayılarını zorluyo ve malesef %80 i böyle. bu arada Nihat abi anlattığın olay hangi şehirde oluyor?

9. albatros4174

albatros4174 Kamil

Favori Kamış:
    abu garcia blac arrow 420
    Favori Makine:
    shımano titanos 4500
    En İyi Avı:
    sazan 3750
    Evet tekneyle avlanırken gerçekten işe yarıyor bir de iç sularda avlanırken jandarmanın bu belgeyi istediğine şahit oldum.Ben de yeniledim amatör balıkçı belgemi 10 dakka sürdü:D Orada görevli olan kendini bilmez bi memurun halt etmesi işte.Önlerinde bi masa bide oturacakları koltukları varsa kendilerini bulundukları ilin mülki amiri sanıyorlar:işini adam gibi yapanlara diyecek lafım yok onlar üzerlerine alınmasın.

10. Taytai

Taytai Mustafa

Favori Makine:
    Okuma
    İşe bak yahu belgesel diye okumuşum:) Vay be diyorum kendi kendime ne kıymetli bir belgeselmiş sabahtan beri adamı ordan oraya koşturmuşlar :)

11. lebiderya

lebiderya adem

canım türkiyem benim, bürokrasisi, ben yaptım oldusu olmasa dadından yinmeyecekte, yinede şükür. Boncuğun olsun bunlar benim güzel memleketim...

12. matti

matti murat

abi bende geçen sene aldım bu belgeyi,beylikdüzü tarım müdürlüğünden ama hiç böyle sıkıntılar yaşamadım.bak şimdi mekandan içeri lap diye girdim karşıma bi adam çıktı hayırdır beyfendi hayır abi şu meşhur balıkçı kartlarından almak istiyorum dedim,adam gel abi dedi.girdik bi odaya ver evraklarını al abi,bil yada bilme bu kuralların yazılı olduğu kitapçığı okuycaksın dedi abi ben bunu 3 saate bitiremem dedim ozaman sayfalarını hızlıca çevir çaktırma dedi neyse etrafa baktım kamera filanmı var diye oda yok.adam aldı bi form kimliğimde önünde yazdı çizdi çaktım imzayı aldım kartı çıktım abi.ALLAH denk getiricek abiler bu işlerde...

13. yeknet

yeknet Yekta

Favori Kamış:
    lineaeffe unicast420
    Favori Makine:
    mitchell avosurf700
    2 yılllık olduğuna göre herhalde ABB Amatör Balıkçı Belgesi aldınız. Oysa aynı işlemlerle 5 yıllık geçerli Sarı kart çıkartabiliyorsunuz. ABB ile denizde tekneden avlanamazsınız. Ben de 3 kez gitmek zorunda kaldım ama sonunda sarı kart çıkarttım. Bürokrasi evet var ama biraz sabırlı olmak lazım.
    Sarı kart için gerekli belgeler:
    Fotoğraf, İkametgah ve nufüs sureti (Muhtardan) + 35TL

14. nihatkr

nihatkr Nihat

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Bir yakalayabilsem
    Bu olay istanbulda oluyor. Tarım il müdürlüğüde bağdat caddesindeki mükemmel yerde olan tarım il müdürlüğü. Memurun isminide yazardım ama etik olmaz.

15. nihatkr

nihatkr Nihat

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Bir yakalayabilsem
    Selam,

Ben bu işten birşey anlamadım zaten. :) dün çektiğim sıkıntıya değdi doğrusu. bu sıkıntını sonucunda elime 2 yıl yerine 5 yıl geçerli Amatör balıkçı belgesi verdiler :)

Sarı kağıt, ticari amaçla avlanan balıkçılara veriliyormuş onuda sordum. Bana verdikleri amatör avlanma belgesi ama buda 5 yıllık :)

Valla güzel oldu.

16. er41han

er41han Erhan

En İyi Avı:
    İstavrit, Kefal, Mırmır
    Ben cebimde alınmasının mecbur olmadığını beliten yazının fotokopisini taşıyorum soran olursa göstermek için, :D

Ama niye eziyetli olsun demişsin, madem eziyetli değildide, yaşadığın sıkıntıları vede belgeyi almanın, ertesi güne kalmasınının hikayesini buraya niye taşıdın bunu anlamış değilim,:confused:

17. sonder

sonder seyfi

Favori Kamış:
    kasnak olta
    En İyi Avı:
    şimdilik yemi alan gidiyor
    Rahatça almak var iken yok yere niye bu kadar uğraştırıyorlar anlamında söyledi sanıyorum.

18. Arev

Arev Levent

Arkadaşlar bir sualim olacak.

Belge için il müdürlüğüne mi gitmeli, yoksa ilçe birimlerine gidilse de olurmu ?

19. albatros4174

albatros4174 Kamil

Favori Kamış:
    abu garcia blac arrow 420
    Favori Makine:
    shımano titanos 4500
    En İyi Avı:
    sazan 3750
    İl müdürlüğüne gitmeniz şart değil.

20. Arev

Arev Levent

teşekkürler...