denizde gümüş balığı nasıl avlanır?

Konu, 'Yemler ve Yemleme' kısmında ArtofDragon tarafından paylaşıldı.

1. ArtofDragon

ArtofDragon Cenk

arkadaşlar denizde gümüş balığı nasıl avlanır?
    gümüş ağı haricinde...:D
    canlı bırakma için kullanacağım.

2. celen.mustaf

celen.mustaf

Favori Kamış:
    kamış el oltası
    En İyi Avı:
    akya+çipura,1400,1100gr
    canlı bırakmayı nerede kullanmayı düşünüyorsun.

3. güneyli

güneyli

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    70 cm Baraküda
    Sevgili Cenk..Şu linkte bir teknik var ama bilemiyorum denizde işe yararmı..

http://www.balikavi.net/forum/showthread.php?t=1348

Bu pazar bende denemeyi düşünüyorum denizde..Yanlız büyük 5 lt lik pet leri kullanacağım..

Ayrıca kıyısız yani iskele gibi biryerdeysen benim uyguladığım benzer bir taktik var..1-2 lt lik pet şişenin yarıdan yukarı kısmına bir pencere açıyorum..İçerisine taş vs. ağırlık birde ekmek parçaları koyup sağlam bir ip le (misinada olabilir)denize salıyorum(yüzeye yakın olacak)ortamda bolca bulunan aterina ve kefaller içeri girince hızla çekiyorum balık yakalanmış oluyor hemde cap canlı..

4. ArtofDragon

ArtofDragon Cenk

göletlerde bu yöntemin işe yaradıgını biliyorum...test etmiştim
    ancak deniz de???deneyeceğim
    başka yöntem yok sanırım.acaba balıkçılardan rica etsem mi?:D :D :D

5. zarganacı34

zarganacı34 önder

Favori Kamış:
    lineaeffe s-curve kamış+Okuma synex 660 makina, Lineaeffe fire spin trabucco makina
    En İyi Avı:
    Levrek
    14 numara beyaz çıplak iğneyle 0,8-0,10 çapari bağla. iskele gibi bir yerden kamışla tut bu kadar basit.

6. ArtofDragon

ArtofDragon Cenk

tam anlayamadım ama tüy beyaz mı olacak???
    istavrit tutar gibimi?

7. furunotr

furunotr Haluk

iğneler tüysüz olacak, köstek 0,8-0,10 veya 0,12 beden 0,15 olabilir, genellikle 6-8 metrelik kamışlar ile 10-20 gram kurşunla gümüşün yanaştığı belli kıyılardan tutulur, iğneler beyaz olmalı,

8. osman uslu

osman uslu osman uslu

slm ben foruma daha yeni üye oldum.bişey sormak istiyorum yardımcı olursanız sevinirm.sazan balığı tutarken yemleme nasıl ve hangi yemleri kullanmamı tavsiye edersniz.teşekkürler

9. mctymn

mctymn mecit yaman

Malzemacilerden gümüş takımı alabilirsin .Yapmak istersen beden 2 m olmalı. Bedene kullanacağın 0.10 mm misina , köstekler 0.08 misina köstek boyu 6-7 cm olmalı. Bedene 15 adet köstek koyabilirsin ,15-16 numara iğneler kullanabilirsin.İğnelerde beyaz tüy , tüyler uzun olursa iri gümüş kısa olursa yavru yemlik alabilirsin. 10 gr kurşun kullanabilirsin. Takım çok hassas olduğundan ileriye atılmaz sarkıtarak kullanılıyor. Makaralı takımda sarkıtılarak iskele yada derin yerlerde kullanabilirsin.Balığın durumuna göre derinliği kendin ayarlıyacaksın ve oltayı hafifçe yukarı aşağı sallayacaksın. Dikkat edeceğin tek nokta balığı yakalamak değil takımın karışmasını engelemek olmalı, suya salmadan her defasında köstekleri kontrol etmelisin. Gümüşler zaten gelecek.
    Bu takımı beden 0.15 köstekler 0.10 yüksek çekerli misinayla, iğneler 15-16 no. kısa tüylü yaparak kış aylarında Zargana avında kullanabilirsin. Bedende 8-10 adet köstek yeterli oluyor. Zarganada ,hazırladığımız bu takımla yine aynı şekilde gümüş avlıyoruz, alttaki son 2-3 iğnedeki yavru gümüşleri almıyoruz ,zarganaya canlı yem olarak bekliyorlar, üsttekileri alıyoruz zargana yakalandığında takımın karışmaması için. Rast gele...

10. mesut yıldız

mesut yıldız mesut yıldız

gümüş avı için şu yöntemde olabilir . zargana topu 2 kulaç beden minik iğne yem olarak ince uzun ucu sallanan bir yem...

11. enginson

enginson engin

Favori Kamış:
    daiwa crossfire(spin) okuma salina
    Favori Makine:
    shimano catana 400 fb, ryobı ecusima 6000vi, okuma avanger 65
    en güzel yöntem gümüş çaparisi daha önce birisi daha sormuştu tarif edilmişti. hazır gümüş takımları istanbulda mevcud.

12. balıkçıcengiz

balıkçıcengiz cengiz

arkadaşlar gümüş avı için şamandıralı takıma 2-3 iğneli sinek iğnesi yem olarak solucan çok verimli bir av yaparsınız

13. Huseyin Alp Arslan

Huseyin Alp Arslan Huseyin Alp Arslan

Favori Kamış:
    olta ve oltadan baska hic bir sey
    En İyi Avı:
    22 kg Kingfish
    Istanbul Bogazi Kanlica sahil yolundan Cubukluya giderken Cakalburnu adi verilen bir mintika vardir.Bu suya yuksekligi asagi yukari 2.5-3m reyi bulan bir yardir. Denize bakildiginda buranin sol kismiyla eski tas iskele arasinda akintiyi oldukca sert alan kayaliklar bulunur.Bu mevsimde orada gumus, ilerya ve hala kaldiysa caca surulerine rastlayacaksinizdir.Bu baliklar kiyiyi yalarcasina kucuk obekler halinde Karadenize dogru akar.

Ince gozlu agla donanmis curum kepcesiyle burda gumus baligi yakaliyabilirsiniz.Kepceniz en az 3m sap ve 1m capli olmalidir.Akintiyi ardiniza alarak gelen suruye karsi kepceyi suzdurun.Kepceyle vurus teknigini kullanmayiniz.

Yemlik olarak gumusu en kolay Istanbul'da boyle bulabileceginizi saniyorum.Kucuk korfezlerde, iskele rihtimlarinin iskele altina yakin mintikalarinda ekmek kirigi yayarak toplanan gumuslere kepce vurarakta bu baligi yakaliyabilirsiniz.Gumus baligini igneyle yakalamak oldukca zor ve oldukca verimsizdir.

Eski bilgilerime dayanarak.Insallah halen guncelligini koruyordur.Faydali olmasi dilegiyle.

14. xxgokhanzz21

xxgokhanzz21 Gökhan

Favori Kamış:
    Albastar 4.20 krokodil
    Favori Makine:
    Banax 2000
    En İyi Avı:
    34 Cm alabalık
    7 metre kamış ve 0.8-0.12 çaparı 10 gr kurşun aşağı yıkarı balık varsa istavritte gelir gümüşte dene memnun kal.

15. Vedat Abayoğlu

Vedat Abayoğlu Vedat Abayoglu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk

Çakal burna defalarca av yaptığım birköşedir.

Ancak gümüş avlamak için en ideal yer, Kuzguncuk Parkında Cocuklar için kurulmuş oyun parkının tam önünde akıntının en kuvvetli olduğu yerin soludur.

Burada uzun halkasız kamışlarla(6-7 metre uzunlukta olabilir)bazı sezonlarda Mart ortlarından başlayan avda,kıyıya yakın akan iri gümüş balıkları(ATERİNA)bu arada daha solda nispeten ufakları,0,08'e,0,10 mm ince miisina,15-17 no gümüş iğnesine ,tek yada iki kat ince sim kullanılarak bağlanmış gümüş çaparisiyle,dikine indir kaldır yaparak gayet randımanlı yakalanır.

Zaten gümüş görüldükten hemen sonra zarganalarda bu sürülerin peşine düşerler ve av vermeye başlarlar.

Gümüş çaparisiyle avlanırken orta boy bir gümüşü çapari iğnesinde takılı bırakırsanız,sair gümüşleri daha çabuk cezbedersiniz.

Gümüş balıkları aynı yöntemle daha sonraları Kuleli Askeri lisesi civarlarındada yakalanır.

Gayet randımanlı bir yöntemdir.İyi bir avda kısa zamanda birkaç kg gümüş alınır.

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 9 Mayıs 2012
  16. sefa4134

sefa4134 sefa

En İyi Avı:
    2,45 Gr Sazan , 56 cm Turna
    vedat abi bayadır takip edıyorum yazılarını işin ehlı oldugnu her fırsatta bir kere daha gösterıyosun senın gibi ustalara böle forumda herzaman ıhtıyacımız var . . yazın için emegıne sağlık , ,bilgilerininde amatör olarak faydalanıyoruz , saygılarımla

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 9 Mayıs 2012
  17. Vedat Abayoğlu

Vedat Abayoğlu Vedat Abayoglu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    Sevgili Sefa

Hakkımdaki kanaatlerin beni sevindirmiştir.

İstanbul Boğazında 39 sene avlandım.Her yerini gayet iyi bilirim nerede hangi balık bulunur bulmuş avlamıışımdır.

Sizlere bunları ilk elden sunmaktan keyf alıyor ve faydalı olabildiğimi görüncede bir kere daha seviniyorum..

Sevgiler

18. Huseyin Alp Arslan

Huseyin Alp Arslan Huseyin Alp Arslan

Favori Kamış:
    olta ve oltadan baska hic bir sey
    En İyi Avı:
    22 kg Kingfish
    Sevgili dostum ,

Sana zaten igneyle gumus avi hakkinda bilgiyi diger oltaci kardeslerim vermisti. Ben de samimi olarak sana farkli bir bilgi daha vermek istedim, ayni bilgiyi tekrarlamanin bir anlami olmayacagina gore,igne olayini bir kenara birakarak yukardaki aciklamami seninle paylastim.Hala da eger gumus avini yem icin yapmak istiyorsan akinti agizlarinda kepce kullanmani oltayla igneyle ugrasmaya nazaran daha verimli gorur, tavsiye ederim. Hatta gumus yaz aylarinda da su ustunde kucuk obekler halinde yayilmis gorunur.Buna kepce suzdurmek yerine kepce vurarak istedigin yemi oltayla cok zaman harcamadan edinip, asil hedef baligina ve o balikciliga karsi oltaciligina geri donebilirsin. Bogaz da gumus yakalamak icin cok buyuk ustalik gerekecegine sahsen inanmiyorum.

Amator Olta balikciliginda kiyi zipkini, kakic ve kepce dunyaca kabul gormus yardimci araclardir.Bunlardan kepce ve kiyi zipkininizla, ihtiyaciniz oldugu, kanunlarin izin verdigi adette yeme, en kisa sure de ulasmaniz amator olta balikciliginiza zeval vermez.

El elden elbetteki ustundur...Ancak sizinle paylastigim bilgilerin buyuk bir tecrube ve samimiyetle, dogrulugundan acik ve secik emin olarak size ulastirilmaya calisildigindan emin olmanizi rica ederim. Forum sayfalari bunun icindir.Herkes bilgisini sergiler, butunde sergilenen elbetteki cok daha buyuk faydaya hizmet eder.

Sana ve hepinize saygi ve sevgilerimle...