Sarı Kağıt-Gerçek Kişiler için Su Ürünleri Ruhsat Teskeresi

Konu, 'Tebliğler' kısmında sonder tarafından paylaşıldı.

1. sonder

sonder seyfi

Favori Kamış:
    kasnak olta
    En İyi Avı:
    şimdilik yemi alan gidiyor
    Sarı Kağıt-Gerçek Kişiler için Su Ürünleri Ruhsat Teskeresi nasıl temin edilir ne işe yarar?

Amatör Balıkçı Belgesinden (ABB) daha üst seviyede olan, geçimini olta balıkçılığı ile sağlayanların kullandığı teskeredir, ticari teknede sahil güvenlik vs için gerekli olan belge budur.

Bulunduğunuz ilin il tarım müdürlüğünden temin edebilirsiniz.

Gerekenler:
    - Nüfus cüzdanı sureti
    - İkametgah Belgesi
    - 35 TL
    - 1 adet vesikalık fotograf

İstanbul için tarif gerekirse sizin için yardımcı olacak ufak bir not hazırladım umarım yardımcı olur.

Nüfus cüzdanı suretimizi ve ikametgah belgemizi muhtarlıktan alıp, ne olur ne olmaz yanımızda fazlaca taşıdığımız vesikalık fotograflarımızla (oradakilerin her an her şeyi isteyebileceklerini aklınızdan çıkarmayın.) Bağdat Caddesi üzerinde bulunan Tarım İl Müdürlüğü'nün yolunu tutuyoruz. Kapıdan danışmaya bir şey sormadan doğrudan içeri bahçeye girin. Kapıdan girdikten sonra 15 m ilerideki sağdaki yola girin, önce solda sonra sağda 2 binada işlerimizi halledeceğiz, ilerleyip soldaki binaya girin.

not: 2 binada da odacılar var onlara danışmaktan çekinmeyin ne yapacağınızı sorunuz sizi yönlendirsinler hatalı işlem yapmayınız

Sağ ileri köşede fotokopi ci var ondan “Gerçek kişiler için Su ürünleri ruhsat teskeresi” yani sarı kart için dilekçe istiyorsunuz, orada doldurup 35 TL harç parasını karşıdaki vezneye yatırıyorsunuz (aldığınız makbuzun daha önceden işlem görmemiş olmasına dikkat ediniz kırmızı kalemle paraf, onay, havale vs gibi) makbuzu önünüzde kessin bakınız.
    Tekrar o bina kapı girişinde sağda havale işlemi var, dilekçeyi tam ortadan dikine katlayıp sol arka boş yüzüne camın yanında duran büyük kaşeden basın ve memura uzatın
    O binadan çıkıp soldaki yolun sağındaki (ana yol tarafındaki bina) binaya 2 katına gidiyoruz
    Hemen sağda bir masada görevli odacılar var ama siz soldaki koridordan ilerdeki odaya gidip bir müdürden havale almanız gerekiyor önce ilk ufak odadaki görevli memura dilekçenizi ve makbuzunuzu uzatıyorsunuz sarı kağıt için demeyi ihmal etmeyin, ortadaki diğer 2 oda dan da havale alıp (ortadaki masada duran odacıdan iş takibi için yönlendirme yardım talebi edinin)
    alt kata inip bir mühür daha bastırıp tekrar yukarı çıkıyorsuz balık türleri posterinin sağındaki odaya giripte soldaki memura elinizdeki evrakların hepsini verdiniz mi 1 saat sonra gelmenizi söyliyecekler veya müdür yok (çarşamba günü için) imza için yarın gel al diyecekler, neyse bu duruma kadar geldiyseniz geçmiş olsun işiniz bitmiş sayılır az daha sabır.

Sarı kartınızın yeni şekli ehliyet biçiminde bir mikroçipi eksik, resminiz yakışıklı olsun kartın havası yeter, 5 yıl güle güle kullanın. :D :D :D

2. yeknet

yeknet Yekta

Favori Kamış:
    lineaeffe unicast420
    Favori Makine:
    mitchell avosurf700
    Teşekkürler Seyfi Abi, gayet açıklayıcı ve net bir bilgi olmuş.
    Başınıza gelebilecek küçük aksiliklere ben de eklemek yapmak isterim.
    1. Müdür yok yarın gel veya benim gibi Cuma giderseniz Pazartesi gel diyebilirler.
    2. Kartınız çıktığı halde soğuk mühürü eksik olabilir. Bu da mühürcü arkadaşın dalgınlığına gelmiştir ve içinizden ya sabır diyerek "peki ablacım" diyorsunuz ve 1 fotoğraf daha veriyorsunuz.
    3. Odacı vatandaşla asla ağız dalaşına girmiyorsunuz. Mümkünse hiçbirşey sormayın. Ben orda beklerken 2 kişi ile tartıştı mühendisleri falan fırçaladı kendisi. Seyfi abi herşeyi anlatmış zaten.

Üst katta sağ köşedeki odada bulunan memurlar yardımcı oluyorlar.

3. eminertürk

eminertürk emin ertürk

Favori Kamış:
    shimano catana
    Favori Makine:
    penn sargus shimano baitrunner 6500b
    En İyi Avı:
    yildizli trakonya 53 cm 1,5kg sinarit 1,75kg
    bilgilendirme için teşekkürler peki hem amator balıkçı belgesi ile aynı anda alınabilirmi???

4. yeknet

yeknet Yekta

Favori Kamış:
    lineaeffe unicast420
    Favori Makine:
    mitchell avosurf700
    Sarı kart ABB ni zaten kapsıyor, bence 2 belgeye gerek yok. ABB 2 yıllık ve teknelerde geçerli değil. Sadece kıyı avları için.

5. Hakan Kılıçkeser

Hakan Kılıçkeser Hakan Kılıçkeser

En İyi Avı:
    Yengeniz
    Seyfi Ağabey, senin bu açıklamayı ilan gibi bastırıp, Tarım İl Müdürlüğü'nün girişine asmak lazım hayrına, millet afallamasın oralarda.:)

6. hidalgo

hidalgo mustafa yarapsanlı

En İyi Avı:
    15.600 gr levrek 29.500 gr orfoz
    Özel teknelerde yani amatör die tabir ettiğimiz keyifçi teknelerinde sarı kağat yani profesyonel belgeyle avlanmak yasak.yeşil ruhsatlı balıkçı teknelerinde ise sarı kağat olmadan kimseyi alamıyorsun balığa,gerçi bu iş birazda denetçi arkadaşın insafiyetine kalmış.Bende yeşil ruhsatlı plakalı bir tekne saibiyim veşahsen eşimi çapariye götürdüm diye az kalsın ceza yiyordum.

7. SAMATYASAMATYA

SAMATYASAMATYA AYHAN

Favori Kamış:
    SHAKESPEARE alpha carbon 1115-400
    Favori Makine:
    DAIWA AMG-9050
    En İyi Avı:
    daha yakalamadım....
    Sari Kağit

Seyfi Bey;
    merhaba....
    verdiğiniz bilgiler gerçek manada yol gösterici olmuş.Sizden bir ricam var ; SARI KAĞIT dediğimiz belgeye başvuru sırasında herhangi bir balıkçı derneğine veya kooperatifine üyelik isteniyor mu ? Rastgele

8. yeknet

yeknet Yekta

Favori Kamış:
    lineaeffe unicast420
    Favori Makine:
    mitchell avosurf700
    Hayır, üyelik istenseydi biz alamazdık. ikametgah, nufüs sureti, fotoğraf, 35TL hepsi bunlar.
    Hangi durumlarda hangi belgeleri sorarlar bilmiyoruz, o da artık tecrübe ile belli olacak.

9. Hakan Kılıçkeser

Hakan Kılıçkeser Hakan Kılıçkeser

En İyi Avı:
    Yengeniz
    Mustafa Kardeş, sarı belge ile amatör balıkçı limitlerinde özel teknelerde avlanmak yasak değil, yeşil ruhsatlı teknede yapıldığı gibi ticari amaçla özel teknede avlanılması yasak, yani kalkıp özel teknede 20 kg. istavrit yakalanması yasak gibi.

Cengizxxx bunu beğendi.
  10. sonder

sonder seyfi

Favori Kamış:
    kasnak olta
    En İyi Avı:
    şimdilik yemi alan gidiyor
    Ayhan bey, güncel bilgileri Tarım müd. int sayfasından izlemek daha doğru olur.
    Bu teskereyi bir alan pişman bir de almayan, ayrıca almayanı da dövüyorlar.
    Alırken de çok sabırlı (derviş gibi) olmanız gerekiyor

Gerçek Kişiler İçin Su Ürünleri Ruhsat Tezkeresi, kısaca "Sarı Kağıt"

GEREKLİ BELGELER :
    Yeni için, 5 sene geçerli

1- Dilekçe
    2- İkametgah
    3- Nüfus Cüzdan Sureti
    4- 1 Adet Fotoğraf

Vize için,
    1- Dilekçe
    2- Ruhsat Tezkeresinin Aslı
    3- Müstahsil Belgesi (Kooperatiften)
    4- 1 Adet Fotoğraf

Dilekçe örneği:
    İL TARIM MÜDÜRLÜĞÜNE
    ERENKÖY/İSTANBUL

İlinizde su ürünleri avcılığı yapmaktayım. Su Ürünleri Kanununun 3., Su Ürünleri Yönetmeliğinin 4. maddeleri uyarınca adıma Gerçek Kişiler İçin Su Ürünleri Ruhsat Tezkeresi düzenlenmesini arz ederim. …../…../2010

ADRES :
    Adı Soyadı:
    İmza :

TEL:
    T.C. NO:

Son düzenleme: 2 Eylül 2010
  11. beyazcennet

beyazcennet Gökhan

En İyi Avı:
    Sazan 8,5 Kg
    arkadaşlar konu baya eskimiş ama yine de kafama takılan bir soru var;lütfen bu konuda yardımlarınızı esirgemeyin

Biliyorsunuz amatör avcılar için tebliğ var ctesi pazar dışında av yapılamıyor ve ctesi pazarda 3 kancalı tek olta izni var,bölgemiz ticari avlak bölgesi iznik gölü,gölde oltaya hafta içi şu aralar izin vermiyolar,Jandarmanın sorun çıkarmayacağı tür belgeyi nasıl alabilirim,bölgemizde su ürünleri kooperatifi var ve şu aylarda da bir işim yok, ben hafta içi ve hafta sonu sorunsuz bir şekilde kıyıdan veya bot ile balık avcılığı yapmak istiyorum,mutlaka kooperatif üyeliği gereiyor mu bu sarı belgeyi alabilmek için,Gerçek Kişiler için Su Ürünleri Tezkeresi(şahıs) almak hafta içi bot ile olta bırakmak ve sadece kıyıdan avcılı yapmama yeter li olur mu , kooperatife herhangi bir ücret ödeniyor mu , bu konuda lütfen açıklayıcı ve anlaşılır cevap veebilirseniz sevinirim.Bi balık tutma keyfimiz vardı o da şu an kaçmış durumda iznik gölünde.
    Göl İznik Gölü , 113 km2 , Bot kullanarak en az 150 metre uzağa, 3-5 olta götürmek amacım çünkü gölde balık neredeyse kalmadığı için tek olta ile balık tutmak imkansız.Bunun yasal yolu nedir acaba , lütfen acil cevap , teşekkür eder bol şanslı avlar dilerim herkese...

12. kaygisiz

kaygisiz Deniz Alkım

Favori Makine:
    Okuma Safina pro-65
    Benim 3 metre şişme taban bir botum var. Bu botumun moturuda kendininde kayıtlı olduğu bir bağlama kütüğü ruhsatnamem var. Tekne için istenen tüm belgelerim tamam. Başka ehliyet falanda istenmiyor bu boy bir bot için bildiğim.
    Şimdi bu botumla 100 iğneli bir paragat (Parakete) atmayı düşünüyorum.

Bu soruları denizde ava çıktığımda herhangibir denetim olursa diye soruyorum.

1) Şimdi Sarı Kağıt-Gerçek Kişiler için Su Ürünleri Ruhsat Teskeresi almak istesem alabilirmiyim?
    2) Ruhsatın botla alakası varmıdır?Bot olduğu için sorun yaratırlar mı?
    3) paragat (Parakete) atarken bu belgeyi göstersem sorun olur mu? Yani sadece bu belgeyle paragat atabilirmiyim?
    4) Belgeyi almada botla ilgili bir sorun olur mu? Yani bot için belgeyi alamazsın derler mi?
    5) Paragat (parakete) yaptığım için bir sorun olur mu yoksa bu belge tek başına işimi görür mü?
    6) Sarı Kağıt-Gerçek Kişiler için Su Ürünleri Ruhsat Teskeresi diyelim ki İzmir çeşmeden aldım. Bu belgeyi kullanarak istabulda, izmir foçadada avlanabilirmiyim?
    7) Bu belgeyi İzmir Çeşme Alaçatıdan nereden alabilirim?

Sorularım biraz çok ve detaylı oldu ama sorularımı cevaplayan herkeze şimdiden teşekkür ederim.

13. kaderaniz

kaderaniz Deniz

Favori Kamış:
    Okuma LureMania 258cm 12-45 gr
    Favori Makine:
    Okuma Safina Pro SPa-40
    Hiçbir şekilde botla parakete atamazsınız diye biliyorum.

14. Vedat Abayoğlu

Vedat Abayoğlu Vedat Abayoglu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    Bence sorun yaşarsınız.Bu sarı kağıt sadece profesyonel teknelerde işe yarar.

15. kaygisiz

kaygisiz Deniz Alkım

Favori Makine:
    Okuma Safina pro-65
    :eek: :D Kişisel fikirden çok kanun ve yasalar çerçevesinde kesin bir cevaba ihtiyacım var. Kişisle tahminlere değil.

16. Vedat Abayoğlu

Vedat Abayoğlu Vedat Abayoglu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    Bak genç adam ben ne dersem doğrudur.Hergün denizdeyim en azından haftada birde SGK ile karşılaşıyorum.Beni tanımadığın belli.Kişisel tahminle işim olmaz.
    Parekete atmak zaten amatör forumlarda ele alınacak bir konuda değil.

Sarı kağıdı önüne gelen herkes alabilir.Bu iş bukadar kolay değil.Plakalı teknen olmalı.Ama artık buna imkan yok sadece denizden çıkan bir teknenin kağıtlarını satın alabilir,plakasını teknene takabilir ve bunu yaparkende Liman başkanlığına baş vurmalısın.

Ha bota plaka olmaz zaten.

Sonucta bir plaka yeşil kağıt en azından 4-5bin YTL'dir.

17. kaygisiz

kaygisiz Deniz Alkım

Favori Makine:
    Okuma Safina pro-65
    Vedat abi bu açıklayıcı bilgin için teşekkür ederim. Son mesajın benim için daha aydınlatıcı olmuş. :thumb:

18. bilge kağan

bilge kağan bilge kağan tomas

Favori Kamış:
    lineaeffe rapid cx spin 2.05, DAM 2.40, okuma V system 2,40 spin
    Favori Makine:
    okuma trio 30s, okuma avenger 30a, Okuma Raw 65, daiwa sweepfire E 4000
    En İyi Avı:
    alabalık 3 kg, turna 2 kg, levrek 3 kg, çipura 1,2 kg, zargana 95 cm ( 990 gr. )

demek ki her yerin uygulaması kendi kafasına göre. iki ay önce bir arkadaşa ABB alırken ben de sarı belgeyi sordum ve balıkçılıkla ilgili bir kooperatife üye olup belge getirmemi söylediler. idk üstelik oradaki arkadaşlarla meslek icabı sık sık görüştüğümden hepsini de tanırım.

19. Querorz

Querorz Fatih

Acaba başka bir şehirdeki bir tekneyle avlanacağımız zaman, İstanbul'dan aldığımız sarı kağıt yine geçerli olur mu?

Bir de sarı kağıt kaç yıl süreyle geçerlidir?

Teşekkürler.

20. cishocisho

cishocisho hüseyin

Güncel

Sarı avlanma belgesi fiyatı 50, amatör avlanma belgesi 20 TL. Ayrıca 1 resim ve nüfus cüzdan fotokopisi yeterli. İkametgah, n.cüzdan suretine falan gerek yok. Bilginize.