Tavuk göğsü

Konu, 'Yemler ve Yemleme' kısmında hakibis tarafından paylaşıldı.

1. hakibis

hakibis

Favori Kamış:
    olta
    Günaydın

uzun zamandır paylaşımlarınıza teknik bir nedenden dolayı sadece okuyarak katılıyordum.

Artık aranızdayım.

İlgiyle takip ettiğim deneyimlerinizde öncelikle bilmediğim "tavuk göğsü" nü yem olarak nasıl yaptığınızı (pişmiş mi yoksa çiğ mi?) ve bunu hangi olta takımı ve balıkta kullandığınız.

Ciddi anlamda kıyıdan balık avlamadığım için olayın henüz teknik yönüyle ilgileniyorum ama önümüzdeki günlerde artık bu sizlerden öğrendiğim teknikleri kullanmanın vakti geldiğine inanıyorum.

Öncelikle "tavuk göğsü" konusunda yardımlarınızı beklerim.

Saygılarımla
    Hakan İBİŞ

2. joker

joker

Favori Kamış:
    Şamandıralı Takım, 3 Köstekli Dip Oltası
    En İyi Avı:
    Tirsi, Barbun, Kırlangıç, Mercan, Balonbalığı
    Selam Hakan,
    tavuk göğsü çiğ kullanılıyor. Ava gitmeden birgün önce 250 gr al tavuk göğsü, bunları ince uzun olarak kestir. Sonra üzerine tuz ek ve buzluğa koy..Ertesi günde al git balığa.
    Dayım çok kullanır bu yemi, mırmır,çipura,vb. birçok balık gelir..
    Rasgele

Selcuklular00 bunu beğendi.
  3. Cadayl

Cadayl Aylin Özyurt

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    lepistes..

Reis, Ankara da sübyeyi istediğim her an bulamıyorum. Ara ara büyük marketlerde görüyorum. DeepFreeze de falan saklasam bozulur mu? nasıl muhafaza ediyorsun?

4. tavuk göğsü genelde saroz körfezinde iyi iş yapıyor. mercan, kocagöz, hani, trakonya, iskorpit, kaşığın ucundaki üçlüye bir parça takmak suretiyle uskumru..

geçtiğimiz sene, istavrit bulamadığımız ve geç çıktığımız bir gün, lüferde denedik marmarada. o güne kadar hiç rağbet etmemiştim ama, sayısını hatırlayamadığım kadar çok lüferi tavuk göğsü ile yakaladık.

bazen bu balıkları da anlayamıyorum. he he ...

rastgele...

Selcuklular00 bunu beğendi.
  5. ZANDER

ZANDER

Favori Kamış:
    RON THOMSON HARD CORE ; Yayin icin ,Abu Garcia Cardinal 505 FR Freilauf Rolle Modell 2006 makina
    En İyi Avı:
    Sazan 17 kilo . Turna 11 kg 110 cm.
    Tavuk gögsünü bizde arasira kullaniyoruz, ve bazen inanilmaz is yapiyor..Nerdemi kullaniyoruz? Alabalik avinda mantarli takimlar ile.

Tesekkürler.

6. atesh

atesh

Favori Kamış:
    Olta bazen zıpkın
    En İyi Avı:
    ?
    mezgit için

Tavuk göğsünü şü sıralar iyi av vermeye başlayan mezgit için de kullanabilirsiniz. Bir tane yemle 8-10 balık tutulabileceği için 100 gramıyla birkaç kilo yakalamak mümkündür. Ancak iri mezgit için büyük iğne kullanmalısınız...

7. ISKATARYA

ISKATARYA

Favori Kamış:
    Zıpkın - Olta
    En İyi Avı:
    1,25 ISKATARYA
    Hakan kardes ben yeni katıldım foruma , iddiali deilim ama gordugum yasadıgımı yazayım . . .Balık surusune denk gelirsen elinde ne yem olursa olsun mutlaka nasibini alırsın .Ama is balik toplamaya koku yapmaya gelince yani avi kendine cekmek denilen olay tavuk ve hindi gogsu ile bu ıs zorrrr.Kıyı icin en iyisi boru kurdu,kalamar bacagi,subye, uyarr.Tavuk ile ancak gezen baligi alirsin,suru kıyıya cok ugrarmı herkese soralım . . .Sahsi kanaatim kiyidaki ihtiyac sert ve kokulu malzeme.Hic bulamadin baligi canli tak at ya nasip . . . .

8. Alistada

Alistada

Ben İlk Alanya da gördüm tavuk göğsüyle avlananı onlara sorduğumda sade avlanmadan önce buzluğa attıklarını dondurduklarını bunun sebebi ise etin sertleşip yağın arınmasını sağlamak için dediler. Her balıkda olmuyor ama

9. xmrx

xmrx

Tavuk gögsü kolay temin edilebilen nispeten daha ucuz bir yemdir.Bende genellikle tavuk gögsünü buzdolabından çıkardıktan sonra gazete kagıdına serip üzerine tuz ekiyorum ( balıkların ağız tadları ölçüsünde :)) biraz beklettikten sonra sertleşiyor ve balık vurduğunda hemen dağılmıyor.

10. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    Yapar.. Hele biraz güneşe koyar, kokuşmasını sağlarsınız. Dahası, derisi de varsa tavuğun, gayet güzel yayın çeker kendine..

Alabalık ve turnanın da tavuk göğsü ile yakalanması mümkündür. Bilhassa, iri turnalar pek severler. Ama bunun için, tavuk göğsü şöyle kocaman bir parça, boyuna kesilip, görünümü balık gibi olacak, ince uzun bir şekilde kullanılır. Hele birazcık kokmuş gibi olursa, iri turnalara ilaç gibi gelir.

Tavuk göğsü ile sazan tutulmaz. Zordur. Ama, çilek ile sazan tutmuş, öyle ki diğer yemlerden kat kat fazla saldırdıklarını görmüş birisi olarak, herhangi bir balık, herhangi bir yemle tutulabilir derim. Fakat bunlar çoğu zaman şanstır. Bazen, bölgenin özelliğine bağlı olarak balıklar o yemlere alışabilir. Buna bilhassa dikkat etmek gerekir.

Tavuk göğsünü tatlı suda kullanacaksanız, baharatçıdan alabalık yağı alın. Onun içinde bir müddet bekletin. Genelde daha iyi netice verir. Hatta, böyle yapınca denizde de daha iyi netice verir..

11. AVCIYILMAZ

AVCIYILMAZ Şaban YILMAZ

Favori Kamış:
    Lineaffe 420 10kilos
    Favori Makine:
    Shimano ultegra 4500-5500
    En İyi Avı:
    3 kg Levrek
    tavuk göğsü balığı çekmez ama orada balık varsa bu yeme vurur. ben eşşek istavriti için kullanıyorum . aslında midye daha iyi ama balık midyeyi çalabiliyor. tavuk göğsü ile ise 5-6 tane balık tutuyosun yem hala kancada. yani balık vuruyosa ve seri olmak istiyorsan tavuk göğsğ ideal bir yem bence.

12. Cadayl

Cadayl Aylin Özyurt

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    lepistes..
    tuzlanmış tavuk göğsü kullanıyorum sürekli. hemen her balıkta işe yaryor. Ayrıca balık yemi rahat alamadığı için yem ile vakit kaybetmiyorsunuz.. Kıyıdan avlanırken verimli buluyorum. ayrıca her gittiğimiz yerde rahat yem bulamıyoruz. Biz sürekli yeni yerlerde avlanıyoruz. Dolayısı ile yanımda mutlaka bulunduruyorum..

13. Taylan

Taylan

Favori Kamış:
    Her türlü sahte, 0,18 ip misina, Alba orient 210 kamış, Pasha 35 makina
    En İyi Avı:
    53 cm Turna
    Bizim buralarda genellikle istavrit avında yoğun şekilde kullanılır tavuk göğsü. Tabi tuzlayıp biraz sertleştrimek kolay dağılmasını önler

14. mufi

mufi Muvaffak İŞMEN

Favori Kamış:
    kıyı balıkçılıgı standart malzeme oltakamışı ve makine
    Favori Makine:
    Daiwa GS 9
    En İyi Avı:
    her av iyidir yeterki usule uygun olsun
    arkadaşlar tavuk gögsü ile marmariste 3 yıl boyunca çipura tuttum..sahilden/kumsaldan tek iğne gerisinde (50/60cm) gezer kurşun...
    her zaman geçerli yemdir....ama izmirde denemedim

15. fsekerci

fsekerci

Favori Kamış:
    sadece olta
    En İyi Avı:
    turna 4 kg

bildiğim kadarıyla olur...
    fakat uzun şeritler halinde kesip tuzlanması ve bir iki saat güneş altında bekletilmesi,yemin çabuk dağılmamasını sağlar.

16. OxDaTiTy

OxDaTiTy Burç

Favori Kamış:
    Çatal :) Arasırada misina, kanca, kurşun birkaç düğüm...
    En İyi Avı:
    Kefal, Çupra, Karakulak, Mırmır...
    ben tavuk göğsünü hep güneşte hafif bırakarak sertleştirdim... tabi yazlıkta aldığım eti mecburen dolaba koyuyordum kokmasın diye ama sonradan dolaba koymak yerine ağzı kapalı kavanozda beklediğinde daha iyi olduğunu gördüm. hem ev kokmuyor kimse bişi demiyor hem ava gittikmi çözülmesini beklemiyoruz.hemde hafif koktuğu ve kendi yağında beklediği için deniz canlıları için daha çekici oluyor...

Ama doğruyu söylemek gerekirse kanaatimce en çok yengeçlere çekici geliyor...

17. solucan_deligi

solucan_deligi

havalandır- alt üst et

Ben tavuk göğsünü ince şeritler halinde kesiyorum ve bolca tuzlayıp bir gazete kağıdının üzerine seriyorum.yarım saat sonra etleri alt-üst edip tekrar tuzluyorum. Bu işlemi 4-5 kez yapıyorum ve sonun da tekrar kuru bir gazetenin üstüne serip sabaha kadar bekletiyorum. böylece toplamda 8-9 saat bekliyor. sonuçta tavuk göğsü taş gibi oluyor ve asla iğneden düşmüyor. Çok verimli bir av oluyor. tavsiye ederim....

Fishing video Chanel bunu beğendi.
  18. Eczacı

Eczacı

Favori Kamış:
    olta
    arkadaşlar bundan 3 hafta önce yanımıza bolca çimçim alıp Kuşadasından tekne ile açıldık bir doktor abimizde yanında tavuk göğsü getirmişti fakat çimçimden çok iş yaptığını gördüm daha önce diyorlardıda ben inanmıyordum bundan sonra her balığa çıktığımda kıyıdan olsun tekne ile olsun yanımda tuzlanmış ve bekletilmiş tavuk mutlaka götürürüm sizlerede tavsiye ederim hem böylelikle burunları aşırı derecede büyük ve havada gezen yemci arkadaşlarada bir ders olur,son haftalarda yemciden yem almak için araya adam sokar olduk hem pahalı yem satıyorlar hem az çıkıyor içinden hemde binbir nazla bundan sonra favorim tuzlama tavuk göğsüdür :)

19. mcm

mcm

Biz de balık göğsünü Pendik'te mezgit için kullanıyoruz ama mezgit'in canı o gün tavuk istemişse işe yarıyor. Bazen midye, bazen istavrit,bazen kayabalığı, bazen teke, şu sıralarda karides'e takılıyor arkadaşlar. Geçen hafta sonu yanımızda karidesi olan birisi mezgit çekip duruyordu, bizim tavuklara 2 mezgit'ten başka bolca gelincik geldi. Bir gün de zargana kesip takmıştık, kimse birşey alamazken biz patır patır mezgit topluyorduk. :)

Yani yeminiz ne olursa olsun, ava çıktığınız gün balık ne isterse onu yiyor. Tavuk göğsü iyi bir yem değil diyen arkadaşların biraz da olaya böyle yaklaşmaları gerekiyor. Daha iyi garantili bir yem var ise elbetteki onu tercih etmek doğru olmakla beraber tavuk göğsü de hiç fena bir yem değildir.Ayrıca yeni alındığında hiçbir işleme tabi tutulmadan yağlı olarak kullanılanın daha iyi olduğunu gözlemledim.

Herkese iyi avlar.

20. erdemyılmaz

erdemyılmaz ERDEM YILMAZ

Favori Kamış:
    DURUMA GORE BİLDİGİM HER TÜRLÜ YASAL MALZEME
    En İyi Avı:
    EŞKİNE 1,5 KG.,56 CM. TURNA
    tavuk cigerini tatlısuda gögsünü tuzlusuda kullanıyorum ben