fikir ve önerilerinize ihtiyacım var...

Konu, 'Misinalar' kısmında modena tarafından paylaşıldı.

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
  1. modena

modena

40 lık makinada kullanmak için kıyıdan at çek tekniğine uygun 0,30 yada biraz daha kalın makinada gam yapmayan sağlam bir misinaya acilen ihtiyacım var...çok sıkıntı yaşıyorum...lütfen yardım edin...

2. 56561

56561 Yücel

Favori Kamış:
    Daiwa Sensor Red Surf 4.00, Daiwa Procaster Samfish 2.10
    Favori Makine:
    Shimano Catana 4000FA, Ryobi Ecuisma 8000vi
    En İyi Avı:
    10.5 kg rus kefali, 5.250 Levrek, 1573gr kofana
    0.30 at-çek için biraz kalın kaçmaz mı sizce de?
    Tahminim levrek için at-çek yapacaksanız maksimum 0.26mm misina işinizi fazlasıyla görecektir. En kallavi levrekleri bile makinada ince bir ayar yaparak kıyıya kadar getirebilirsiniz(kaldırmamak kaydıyla) Bundan sonra balığı kepçe yardımıyla kıyıya alabilirsiniz.
    Birçok arkadaşımın kullandığı misina aslen turna avı için düşünülmüş olsa da levrekde de fazlasıyla etkili, yumuşak ve esnek nerdeyse hafızasız bir misina.
    http://www.avmarketi.com/asp/product/8967/0-25-0-30-MM-TRABUCCO-T-FORCE-SPINNING-PIKE-150-MT

Daha sert ve daha sağlam misina kullanmak istiyorum derseniz bu da tam size göre.
    http://www.avmarketi.com/asp/product/8967/0-25-0-30-MM-TRABUCCO-T-FORCE-SPINNING-PIKE-150-MT

Ufak bir uyarı. Makaranızın dibinde kalan misina her zaman daha fazla gam yapar. Bu yüzden örn: makaranız 240 metre misina alıyorsa 100 metre ucuz misinalardan dibine dolgu yapın. Üstüne kullanmak istediğiniz misinayı sarın. Böylece altta atıl şekilde kalıp kullanılmamasına rağmen gam yapan bir kısım olmaz. Yukarıda belirttiğim iki misina da makina üzerinde oldukça fazla ömürlü ve kullanımı konforlu misinalardır.

Son düzenleme: 15 Aralık 2009
  3. modena

modena

abi maalesef her seferinde levrek için gidip turna tutup geri dönüyorum...geçen pazar az kalsın hayatımın avını yakalıyordum ki...misina elinden geleni yaptı ve herkesin acı dolu bakışları arasında kocaman akya avuçlarımın içinden kaydı gitti...asso vardı makinada 9 kg çekerli...bu yüzden 30 dedim abi...nasılsa levrek bana hayal...:)

4. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    Akya ile uğraşmak, kırklık makina ve öyle misina harcı değildir pek. Akya'nın jeton paraşütle düşer biraz, iyice yakına, teknenin dibine, kıyıya vs. gelene kadar düşmez pek. Ama düşünce de ejderha kesilir, mücadelesinin en harbisini yapar.

O nedenle daha iyi esneyen bir misina ve daha iri makarası, kalaması vs. olan bir makine almanı tavsiye ederim.

5. modena

modena

abi shimano catana 4000 ra aldım...misinada levrek için asso tavsiye ettiler...yani amaç levrek...ama şans eseri akya geldi...misinayıda yedek makara için alacağım...hani ne olur ne olmaz diye...

6. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    Bu gibi işlerde ASSO'nun Doble Strength'leri filan iyidir bir hayli. Bolca uzar ve kavga eden balığı bırakmaz. Fakat onlarında en ufak zedelenmede hemen kopuvermek adeti vardır. Çekerken bir taşa filan sürtse, pıt diye gider.

Örgü misinalarda iyi olur ama, gene böyle bir akya filan vurursa hasbel kader o makine elinde kalır, dağılır gider. Shimano olsa da, böyle işler için değil o alet.

Sana tavsiyem, florokarbon kaplamalı, esnemesi iyi bir misina edinmen. Bu sınıfa örneğin yozuri hybrid, trabucco gorilla UC-4 filan girer.

Akya ve levrek gibi avlarda, misinanın bu sıyrılması, aşınması büyük dert olur. O yüzden 0.30 yetecek yerde, 0.40 kullanmak filan durumunda kalınır. Bu mahlukların, bilhassa levreğin kafası geriye dönerse, yani misina kuyruğa doğru uzarsa, yüzgeç kenarları vs. misinayı çok kötü hırpalar. Klasik monofilamentler bu durumda balığı çekemez, kopar. Bunun nazara alınması menfaatiniz icabıdır, itina ile levrek yakalamak istiyorsanız.

7. yaban-cı

yaban-cı Koray

Favori Kamış:
    D.A.M E-MOTION 270
    Favori Makine:
    SHİMANO SEİDO 4000 FA
    En İyi Avı:
    sabır...
    üstadım size bu misinayı öneririm.

veya bunu ama bu at çek için biraz sert kaçabilir

Son düzenleme: 26 Aralık 2009
  8. sonder

sonder seyfi

Favori Kamış:
    kasnak olta
    En İyi Avı:
    şimdilik yemi alan gidiyor
    Turgay bey, seçim olarak hangisinde karar kıldınız vede kullanıyorsunuz?

9. modena

modena

trabucco t-force pike spinning 0.25...çok memnunum...bir misina bu kadar kaliteli olur...

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.