Tekneme Akü Tavsiyesi

Konu, 'Tekne Donanımı ve Bakımı' kısmında kaygisiz tarafından paylaşıldı.

1. kaygisiz

kaygisiz Deniz Alkım

Favori Makine:
    Okuma Safina pro-65
    Rota Martı R560 (Kamaralı) Almaya kara verdim.

• Tekneme Bir adet balık bulucu, toplam 2 metre şerit led ve Seyir Feneri, Radar Reflektörlü, Bayrak direği set takmayı planlıyorum.
    • Bunun İçin kaç amperlik Bir Akü almam yeterli olur.
    • 239 TL gibi bir fiyatı Olan Türkiye de üretilen FZA 40A Jel akü alsam Uygun olur mu?

Alacağım malzemeleri kaç saat kullanmayı düşünüyorum:

Seyir feneri: Gece demirlediğimde üstteki beyaz ışık sürekli güvenlik için yanık duracak (En az 8 saat) (Çekiceği enerjiyi bilmiyorum.)

2 metre 120 LED'li şerit LED: En fazla dışarıdaki 1 metre şerit 2 saat, İçerideki 30 dakika aynı anda yanmayacak.

Balık Bulucu: 5-6 saat yada daha fazla. (0,625ma çeker)

Tekneme Almayı Düşündüklerim:

1) Seyir Feneri, Radar Reflektörlü, Bayrak direği set Harcadığı Enerjiyi bilmiyorum

2) 1'er metre Kamara içi ve dışarıya kamara kapısı üstüne şerit LED. (Silikonlu Metrede 120 LED)

3) Humminbird 688 CI HD DI Balık Bulucu (Çektiği enerji 0,625mA)

2. fleto

fleto baran kilitci

Favori Makine:
    daiwags9
    bende aynı dertten muzdaripim.mayısta bitecek teknem için enerji kaynağı araştırıyorum.görünen oki akuyle uygun çözüm olmayacak.solar enerji ve invectör arasında kaldım.

3. mehmetsahin

mehmetsahin mehmet şahin

En İyi Avı:
    Levrek 14 kg
    Çanakkale'den selamlar

Sevgili arkadaşlar.eğer akünüzü şarj dinamosu ile besleme şansınız yok ise ben nacizhane solar enerjiyi(amperi yüksek olmak şartıyla)tavsiye ederim.Yoksa evinizde akü şarj cihazınız olsa dahi bir müddet sonra sök tak götür getir insanı bıktırır..Ve mümkün olduğunca teknede kullanacağınız tüm aydınlatmalar(buna seyir fenerleri dahil)led lambalı olsun..Bununla birlikte akünüzün uzun ömürlü olmasını istiyorsanız sarsıntıdan ve titreşimden etkilenmesini önleyecek bir akü muhafazası tavsiye ederim..Sonuçta eğer akü marş basmayacak vede ırgat çalıştırmayacak ise çok yüksek amperli olmasına da gerek yoktur..

4. kaygisiz

kaygisiz Deniz Alkım

Favori Makine:
    Okuma Safina pro-65
    Mehmet abi bilgi verdiğin için sağol çok faydalı bilgiler oldu.

Ben sana güneş enerjisi paneli konusunda katılmıyorum. Sonuçta güneşten en fazla 8 saat yaralanabiliyoruz. Akü şarj cihazı da güneş panelinden çok çok daha ucuz. Güneş paneli 350 tl ise akü şarj aleti 65 TL gibi bir fiyat. Bence güneş paneline gerek yok

5. Pandeon

Pandeon Burak

Öncelikle hayırlı olsun.
    Bilgim dahilinde birkaç kelime de ben fikir vermek isterim.
    Öncelikle sizin görsel zevke göre de tercihiniz ya güneş paneli yada redresör olacaktır. Redresör alırsanız eğer teknenizi marinaya bağlıyorsanız işinize yarayacaktır. Aksi halde tonoz vb şekilde redresör kullanmanız mümkün değil. Redresör ile akünüzü şarj edebilirsiniz. İnvertör ise tekne içinde tv vb kullanmak isterseniz işe yarayacaktır.
    Unutmayınki her ne olursa olsun 6.60 boyunda bir teknenin, büyük bir motoryat, gulet veya gemi gibi rutubetsiz alanları olamayacağından dolayı bu aletlerin tamamı eninde sonunda rutubetten etkilenecektir...
    Kesin çözüm derseniz her ne kadar görsel zevkime uymadığından bende kullanmasamda güneş paneli sistemidir.
    Balık bulucu ile ilgili de nacizane bir tavsiyede bulunacağım.
    Ben ABD'den direk aşağıdaki linkten satın aldım. Kargo aşamasında da telefonla görüşerek faturayı kolinin iç kısmına koymalarını rica ettim ve sorunsuz şekilde gümrükten çektim. (Birazda şans tabiki,ya nasip diyerek bekledim).
    http://www.imarineusa.com/furunofcv-62767colorfishfinder50200khz.aspx
    Fiyat oldukça cazip şu anda
    Ancak ne cihaz alırsanız alın AIRMAR marka ayna almanızı tavsiye ederim.Mühim olan kaliteli ayna kullanmak. Ve eğer uzun süre kullanırım derseniz teknenin tabanına monte edilen modellerinden seçmenizi kesinlikle tavsiye ederim.
    Kazasız belasız , iyi avlarda keyifle kullanmanızı dilerim

6. aybasan

aybasan AYDIN

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    Peygamber balığı 1.5 kg
    İzmir çankayadan 25 tl ye küçük bir akü aldık.Yanındada 35 tl ye şarj adaptörünü adaptör yaklaşık notebook adaptörü kadar yani baya ufak.Tam şarj ettik ve teknede 3.5 metre 3 çipli ledleri akşam 7 den gecenin 4 üne kadar çalıştırdı ve daha şarjıda yarım bile bitmemişti.ortalama 30 saat civarında yakardı..Ki bu baya küçük bir akü notoraiklet aküsü diye geçiyor olabilir adı.
    ...Bunu fikir vermesi açısından söyledim.Bu 40 amp akü üstelik dahada kaliteli bir ürün oldugunu düşünürsek 3 metre üstelik 3 çipli ledi rahatlıkla 4 gün civarında yakar.
    ..Balık bulucu 5-6 yada daha fazla saat neden çalışacak bunu anlamadım açıkcası.Normal olarak yaklaşık av bölgesine gelinir o bölgede biraz gezinilir enfazla uygun görünen yerdede durulur ve artık balık bulucunun işlevi kalmadıgı için kapatılır.Yada en fazla bi yarım saat 1 saat dolaşılır balıkbulucuyla uygun yerde durulur vs..6-7 saatten fazla kullanılacak olması bana biraz mantıksız geldi.Öyle bile olsa bu akü tüm bunların hepsini rahatlıkla 2 gün boyunca hemde durmadan çalıştırır.
    ..Kısacası hiç başka şeylere girmeye gerek yok bu akü rahatlıkla işi götürür.hele hele şöyle bir 60-70 amp civarı bir akü alınırsa birkaç haftada bir şarj etmek bile yeter

NOT:Şimdi aküyü çıkarıp baktım 12 volt 7 amp..şarz cihazıda Ataba AT3612

7. kaygisiz

kaygisiz Deniz Alkım

Favori Makine:
    Okuma Safina pro-65
    Burak bey öncelikle alıcağım tekne 6.60 metre değil 4.50 Metre. Tavsiyelerinize dikkat edeceğim. verdiğiniz linkteki Humminbird 688 alamyı düşündüğümmodeli 3.5tl doalr kuru ile 1167 TLye geliyor. Buda bana göre hiç cazip bir fiayt değil. Hümrüğe takılıcağı kesin ve %20 gümrükte vergi ödeyeceğimizede göz önünde bulundurusak mantıksız bir alış olur ama genede öneriniz için sağolun.

Siz rutubet diyince kafamda ampul yandı. alıcağım akunun kutup başalrının rutubetten etkilenemsinden korktum. onunda çaresien bakarız. Gerekrişse her seferinde taşırız. Sonuçta dıştan takma motorumun benzin deposu dştan bağlanıyor ve onu taşıyorum. Taşıma sorun olmaz.

Güneş paneli sisteminin akü olamdan tek başına nasıl yetebileceğini anlamadım ve rutubetten doalyı etkilecek parça akü ve şerit ledler olacağı için güneş panellerininde nasıl bir fayda sağlıycağınıda anlayamadım.

Aydın Bey, Balık bulucunun tekende nekadar saat kullanılıcağını bilmediğimden 5-6 saat diye söyledim. Sizinde söyledikelrinizden sonra akzamda şekillendi. 40 Amper bir aku fazlasıyla bana yetecektir. verdiğiniz bilgiler için sağolun

8. Pandeon

Pandeon Burak

Ben eksik okumuşum işin doğrusu. O yüzden biraz düzeltelim yazdığımı hemen. Ben rota okuyunca 6.60 olarak değerlendirmiştim konuyu. Amaç akünün şarj edilmesi ise gereksiz masrafa girmenin ve redresör vs almanın anlamı yok bence. Ben teknede çift akü kullanıyorum 6.50mt kabinli elektrikli ırgat ve rc kontrol kıçtan takma. Çift akü kullandığınızda tesisatın açma kapatma düğmesi olara bir switch takılıyor. Konum 1-2 ve All şeklinde. Avlanırken servis aküsü açık kalıyor ve bu ışıklandırma balık bulucu vs için yeterli oluyor. Elektrli ırgat (genel bilgi olarak söylüyorum) kullanımına ihtiyaç duyulduğunda motorun çalışır olması gerekli yoksa aküyü hemen yer. Normal kullanımda ALL(tümü) seçeneğine getirdiğinizde ise 2 aküde motor çalışırken şarj olmuş oluyor. Siz tek akü kullanacağınız için bence illaki denizde şarj edeyim diyorsanız en mantıklısı güneş paneli gibi geliyor bana.
    Ama ne olursa olsun rutubet herşeyi çürütür. Çok fazla bel bağlamayın hiç bir ürüne...
    En doğrusu yine elektrik mühendisi bir arkadaşımız en iyi değerlendirmeyi yapacaktır. İyi akşamlar,

9. mehmetsahin

mehmetsahin mehmet şahin

En İyi Avı:
    Levrek 14 kg
    Denize adımını atıyorsan bu hiçbir zaman ucuz olmayacaktır.

Tekneni tamamlayıp denize çıkmaya başladığında ilk öğreneceğin şey,bu hobby'nin hiç de ucuz bir iş olmadığı ve denizlerde dolaşmaya devam ettiğin sürecede bunun her daim böyle olacağı gerçeğidir.Şimdi söyleyeceklerimi umarım yanlış anlamazsın..Sökerim, takarım, götürürüm getiririm ne olacak sonuçta benzin deposunu zaten taşıyorum gibi yorumları sana burda fikir vermeye çalışan kişiler zaten yaşamış vede tecrübe etmiştir..Akünü uzun ömürlü olma şartlarından biride yerinden sıksık sökülüp yer değiştirmemesidir.Güneş paneli,iyisini bulursan sana parasını muhakkak öder.Son dönemde dayanıklı malzemeden üretilenleri mevcut..Dışarıda her bir akü şarjının 30 tl olduğunu düşünürsek illaki karşılığını alacaksındır..Şuan bu sistemleri teknelerinde kullanan onlarca insan muhakkak ki senin yaptığın araştırmaları detaylı bir şekilde yapmış ve bu yönde karar vermişlerdir..

10. kaygisiz

kaygisiz Deniz Alkım

Favori Makine:
    Okuma Safina pro-65
    Mehmet bey nasıl bir güneş paneli almamı önerirsiniz. Panelin iyiliği nereden anlaşılır. Birde4,5 metre Rota Martı teknemde paneli nereye monte ederim