ŞUUUUUT VE GOOOOOOLLLLLLLL :)

Konu, 'Denizlerimizden Güncel Av Raporları' kısmında fztyasin tarafından paylaşıldı.

1. fztyasin

fztyasin yasin özkan

Not: Aşağıda uzun uzun boş muhabbet ve geyik bulunmaktadır, okumaktan yorulurum diyenler için en alta takım bilgisi ve fotoları ekleyeceğim en alta geçebilirsiniz :D
    Not2: Toplam 3 avın raporu vardır.

Herkese selamlar.
    Yaklaşık olarak 4 yıldır devam eden at çek avlarmda henüz tek bir levrek bile yakalayamamış olmamın verdiği hayal kırıklıklarını bu sene kırmak ümidi ile işleri biraz daha sıkı tutup, evde üç beş temizlik yapıp hanımdan ekstra izinler koparıp, bulduğum her boşlukta yılmaz avdaşım Özkan ile farklı farklı meraları bolca ziyaret ettik.
    Her gittiğimiz avda direncimiz biraz daha kırılıyor ve her av sonunda dönüş yolunda özkanla aynı besteyi mırıldanıyorduk:
    Demek yine bana hüsraaaaaan bana yine hasret vaaaarrr :D :laughing: :laughing:
    Bir gün bahaneyi ipe bulup ip değiştiriyoruz olmuyor, bir gün yeni sahte alalım diyoruz alıyoruz yine olmuyor, bir gün yeni mera diyoruz google maps ile 1. Dereceden akraba olacak kadar haşır neşir oluyoruz yine olmuyor, olmuyor da olmuyor idk idk :confused: :confused:
    Yine her avdan sonra birbirimize dönüp bu da mı gol değil beee diyerek iç geçiriyoruz. Bazen kayalara taktırdığımız sahteleri balık sanıp kayaya tasma veriyoruz ve attığı golün ofsayt olduğunu henüz fark edememiş beceriksiz santrfor oyuncusu gibi heyecan ve sevinç nidalarına boğuluyoruz ancak sahteyi kayaya taktırdığımızı anlayınca sanki hiçbir şey olmamış gibi atıp çekmeye devam ediyoruz ve bu rezilliğimizden hiç birbirimize bahsetmiyoruz :cool: :D
    Özkanın durumu benimkinden biraz daha iyi, yıllaaaar yıllar önce (yaklaşık 3 yıl oldu) bir levrek yakalamıştı (o da körfez balığıydı, zaten yemedi geri attı, sarhoş balık gelip özkanın sahteye takılıvermişti :D ) Bende diğer türler olmasına rağmen levrek türüne ait tek bir takip bile yoktu.
    Eskiden eve geldiğimde hanım balık nerde diye sorardı mesela, ben de “denizde” diye anlamamış gibi cevap verirdim, son zamanlarda hanım da benden ümidi kesmiş olacak ki hiç sormuyor balık nerde diye :D 2.5 yaşındaki oğlum ara sıra dile geliyor av dönüşlerimde “ Baba sen yine leeebek balık tutamadıııın” diye kızıyordu bana :laughing:
    Neyse eskilerden fazlaca söz ettim.
    21 mart cumartesi yine her zamanki gibi izini almışız hanımdan. Özkan ile hazırlığımızı yapmışız ve ilk defa olta atacağımız bir meraya doğru akşam suyu için yola çıkmışız. 1 saatlik araba yolculuğundan sonra meraya vardık, bir iki kişi görünüyor spin yapan gidip selamlaşıyoruz yanlarına kurulup biz de başlıyoruz atıp çekmeye, meranın sığ bölümleri var bizim elimizdeki sahtelerin daları fazla geliyor dibe sürtünüyor sahteler, silikona geçiyoruz gelen giden vuran takip eden yok, derin bir kısma geçip oradan atışlara devam ediyoruz, o sahte bu sahte bu silikon derken sahte kutularımızdaki tüm sahteleri deniyoruz ama nafile.
    Az sonra gözüme tam sahteleri attığımız derin kısımda bir karartı ilişiyor, anaaaa dalgıç :confused: :eek: zıpkını var mı yok mu elinde bilmiyorum ama tam sahte atma mesafemizde amcam dalıp dalıp çıkıyor. Neyse diyoruz en azından yasa dışı bi iş yok gündüz vakti tüpsüz dalış yapıyor adam.
    Biraz daha at çek yapmaya devam ederken yanımıza iki üç kişi yaklaşıyor,
    -Abi boşuna olta atmayın burada, iki saat önce çok büyük bi sürü girdi buraya, oltacılar çantadan dinamit çıkarıp attılar bir sürü balık toplayıp gittiler.
    - Haydaaaaaaaaa….. ????
    Sonra yanımıza gelenler etik kurallardan sürdürülebilir balıkçılıktan falan bahsediyorlar, iyi diyoruz en azından kafamıza uygun insanlar da varmış burada. Biraz muhabbet ettikten sonra yaşlıca olanları bize mera öneriyor, **** meraya gidin ben geçen Cuma ordan 80 kilo levrek aldım, hafta içi 25 kilo daha aldım (bu arada ben ticaretini yapıyorum demeyi de ihmal etmiyor ama pek yasal ticaretini yaptığı izlenimini vermiyor bize, olta ile nasıl bi yasal ticari balıkçılıkmış), çiftlikten kaçanlar o bölgede, ama gece gitmeyin vurmuyor gece, sabah gidin…
    Arkadaş bu kadar mı şanssızlık olur, aynı gün olta attığımız yere dalan zıpkıncı, merayı talan eden dinamitçi, sonra etikten bahseden ama tebliğden falan haberi olmayan, günlük 5 kilo limitini kale almayan torbacı… Morallerimiz dibe yaklaşıyor ve son darbeyi de sol tarafımızdan alıyoruz, yavaş yavaş hava karardığı için sol tarafta suyun üstünde yanıp sönen bir şeyler dikkatimizi çekiyor. Körfez gibi bir yapıya sahip olan meranın giriş çıkış bölgesi boydan boya ağ ile kapatılmış. Bu da bardağı taşıran son damla oluyor ve toplanıp evin yolunu tutuyoruz.
    Dönüş yolunda içimizden sabır çekip söylenirken, Özkan sabah suyuna tekrar ava gitmeyi düşündüğünü söylüyor, benim hanım çalıştığı için ben gelemem sana rastgelsin diyorum, hem belki beni götürmezsen şanssızlık senin de yakanı bırakır balık yakalarsın.
    Ertesi sabah daha kargalar kahvaltıdayken telefonum çalıyor, telefonun ucundaki Özkan bi yandan sırıtıp bi yandana watsapa bak sana bi foto yolladım diyor :D bensiz gittiği ilk avda levreği yakalamış ortağım :) Avının detayını anlatır artık Özkan, ben fotosunu ekleyeceğim. Su üstü sahte ile almış ve dediğine göre çiftlik kaçaklarının bol lduğu bölgede çıkan en büyük balık özkanınkiymiş, millet 15 cmlik palazları torbalara dolduruyormuş merada.

Hafta boyu Özkan ikinci levreğini yakalamış olmanın verdiği haklı gururla bana takılıyor, işin ustası oldum geyikleri ile beni kızdırmaya çalışıyor ama nafile kızdıramıyor :rolleyes: :)
    Bu hafta için sabah suyu planı yapıyoruz ve yağmuru da fırsat bilip bi azmak yanına gitmeyi kararlaştırıyoruz, ancak mera sığ ve bizim sığ su sahtemiz yok, hemen internetten sipariş veriyoruz ve Japon asıllı duo terrifin 3 rengini kadromuza katıyoruz.
    Bu maçı alacaz başka yolu yok, bu sefer kadro güçlü, golü atacağız falan diye kendimizi gaza getiriyoruz (yanlışlık olmasın biz bunu her avda yapıyoruz, sonra 7-0 malup olup dönüyoruz :D )

Meraya ulaştığımızda bir tane araba görüyoruz, çiseleyen yağmurun altında birisi karanlıkta yere yatmış, üstüne de muşamba örtmüş uyuyor arabanın yanında.
    Hazırlandıktan sonra azmağa doğru ilerledik bir de ne görelim, azmağın girişi boydan boya ağla çevrili. :mad: banghead Kayalık bir kısma çıkıyoruz ve orada atçek yapıyoruz, su nescafe 3ü 1 arada kıvamında hava yeni aydınlanıyor, biz ilk atışlarımızı yapmaya başlamışken muşambanın altında yatan adamın kalkıp küçük bir bota bindiğini görüyoruz uzaklardan, tahminimizde yanılmıyoruz ve adam kıyıdan başlayıp uzunca bir bölüme kadar ağ topluyor :mad: Moralimizi bozmadan atıp çekiyoruz, bir ara kafamı özkana doğru çeviriyorum ki oltası eğilmiş balığı almaya çalışıyor, ama son metrede balık su üstü yapıp bir kafa ile oltasından kurtuluyor özkanın.
    En azından merada balık olduğunu gördük diyoruz ve atışlara devam ediyoruz özkanın oltaya bir tane daha biniyor ve maalesef o da kaçıyor, iki balığı da son metrede kaçırdı Özkan, ikincisi bayağı büyüktü çok ciddi şapırtı yaparak kaçtı.
    Az sonra ben aheste aheste sahtemi çekerken kıyıya 3-4 metre kala kamışım sert bir şekilde eğildi ve tasma vermemle birlikte balık kalama almaya başladı, balık yakın bastığı için çok kaçma fırsatı vermeden hemen bir kayanın yanına atıyorum balığı ve Özkan o anda gripperi eline alıp bana doğru koşarken bağırmaya başlıyor, ardından ben de bağırıyorum gooooooooooooool goooooool vurdu gol oldu vurdu gol oldu….. :rockon: :rockon: :rockon: :cheer2: :cheer2: :whoo: :whoo: Karşı kıyıda birkaç kişi var enteresan şekilde bize bakıyorlar :D bilmiyorlar ki ben yıllarca bu anı beklemişim :D Bu balık yıllarca peşinden koştuğum balık ve tam olarak 60 cm (ben 35 cmye razıydım :) )
    Anında büyük bir rahatlama inanılmaz bir sevinç içine giriyorum ve özkanın yardımı ile balığı sahteden kurtarıp hemen atıp çekmeceye devam ediyorum reeling
    Az sonra Özkan sesleniyor, Yasin koooooooş gripperi getir, makinasından deli gibi kalama boşalıyor, sarmaya çalışmaktan bitap düşmüş Özkan, çok yoruldum fena ekiyor bu derken kalamayı sık azcık diyorum sarmayı bırakıyor Özkan, sonra dikkat ediyoruz ki ritmik bir kalama sesi geliyor ve kalamadaki ritim botta ağ toplayan adamın toplama ritmine uyuyor. :) :mad: Adama sesleniyoruz ve ağdan sahtemizi kurtarıp bırakıyor.
    Yaklaşık yarım saat sonra yine atıp çekerken yine kıyıya 2 metre kala kamışımda hafif bir çekiş hissediyorum tasmayı vermemle makinayı sarmam bir oluyor ve kalama ayarlamaya gerek kalmadan ikinci balığı da kıyıya alıyorum :) Bu daha küçük 43 cm civarı geliyor.

Bir süre daha olta atsak da başka aksiyon olmuyor ama 4 yıldır yaşamadığımız kadar aksiyonu tek sabah suyunda yaşamış olmanın sevinciyle söylenmeden toparlanmaya başlıyoruz. Bu sefer hazırlanırken yine bana hüsranlı şarkı hiç aklımıza gelmiyor :) ben içimden mırıldanıyorum (Ankaradan abim gelmiş evde bir bayram havasıııı) :D :D
    Eve dönerken sağır sultanın bile duyacağı şekilde dört bir yandaki dostlara foto yolluyoruz :D artık dalga geçme konusu olmayacağız Eve geldiğimde hanım gönderdiğim fotoğraftan balığın boyunu anlayamamış olacak ki balıklara bakayım dediğinde çantadan çıkardığım balığı görünce o naif hanımefendi kocaman bir OHAAAAA dedi, o nasıl balık öyle diye ekleyip hemen annesini aradı (anneee Yasin balık tuttuuuu hemde ömer kağan (oğlum) kadar) Kayınvalidem de sağolsun hemen taktik verdi telefondan (söyle bundan sonra hep oraya gitsin) :D

Çok uzattım kusuruma bakmayın ama 4 yılın birikmişliği vardı, bundan sonraki raporlarım bunun yarısı kadar falan olur :D :D

Av detayı:
    Mera: Güney İzmir
    Rüzgar: Lodos 2-3 bofor civarı ve yağmurlu
    Kamış : Okuma alumina 2.40 10-40
    Makine : Shimano exage 3000
    Misina: Nippon Ghost 0.24 mono
    Sahte: DUO Terrif Type1 12 cm Pearl chart
    Daha iyileri sizle rastgelsin.

Özkanın Balığı

2. Emrecan Kaya

Emrecan Kaya Emrecan Kaya

Favori Kamış:
    Okuma Dead Ringer-258 12/45 - Okuma Salina Seaspin 240 10/40
    Favori Makine:
    Okuma Safina Pro sPa-25 - Okuma Ceymar 25
    Abim tebrik ederim balıklar bir tarafa ilk levrekleriniz olması çok güzel. Daha iyileri nasip olsun; size de, belki rastlarsa bana da:D

3. Plankton

Plankton Salih

Olay budur Yasin Abi tebrikler :) Az bile yazmışsın :D

Fotoğraftan anlaşılacağı üzere levrekle işin bitmiş, levrekte ne der gibi bi halin var hihi

Duo da şimdi senin yüzünden stoklarda tükenecek :D :D

Özkan Abiyede selamlar :)

Artık başka türler rastgelsin :D reeling

4. fztyasin

fztyasin yasin özkan

:) Saol kardeşim, aslında ilk balığın bu kadar büyük olması sanırım pek iyi olmadı, genelde 35-45 cm arası çıkıyor çünkü buralarda, bi daha nerden bulacam ben 60 cmlik :) Bundan sonra hedef kofana :)

5. fztyasin

fztyasin yasin özkan

Emrecan teşekkür ederim, ben 4 yıl bekledim umarım sen benim kadar beklemek zorunda kalmazsın :)

6. night fisher

night fisher fatih

Favori Kamış:
    kendisinin dizayn ettiği muhtelif kamışlar
    Favori Makine:
    çançinçon çinişi makineler
    En İyi Avı:
    kırlangıç 8.4 kg
  7. fztyasin

fztyasin yasin özkan

Teşekkür ederim Fatih abi :) o 120 balıksız avın üstüne yaklaşık 15 av daha yaptım sonunda levreği kıstırdım :) aslında ben de düşünmüyo değilim zirvedeyken bırakmayı :D :D

8. roy

roy roy

Favori Kamış:
    Ron Thompson heavy telecoast, daiwa crossfire,lineaeffe extreme,Pezon&Michel Rafale pro pike
    Favori Makine:
    Daiwa tournement entoh 5500, Mitchell compact gold 7000 , Okuma Razor 65, Daiwa procaster A 4000
    Azimle mican tas deler :D herseyin ilaci sabir... desem de bos laftir... 4 sene de beklenir mi yahu :D :D

Harika balim abicim tebrik ederim, devamini dilerim. Ben de basliyim ufak ufak yayin hazirliklarina. Hatta bugun kaba etimi dusunup konforlu koltukumsu oturak aldim :)

9. fztyasin

fztyasin yasin özkan

Roy abi teşekkür ederim :) başta bileydim 4 yıl bekleyeceğimi yemli avlara devam ederdim :D Yok yok etmezdim, muhtemelen yine başlardım at çek olayına :) İnşallah devamı da gelecek, levrek için olmasa da ıskarmoz ve lüfer için ümitliyim bu sene :)
    Sende biliyosun kaba etinin kıymetini :) Kocaman kocaman yayınlar yakalarsın inşallah :)

10. volex21

volex21 Volkan

Favori Kamış:
    Okuma V System 2.40 Lineaeffe Spirit Surf 3.90 (fiyat performans 9/10)
    Favori Makine:
    Spro Red Arc 20'lik (Fiyat/Performans : 8/10)
    En İyi Avı:
    Levrek (57 cm - 2.100 gr ) Sargoz (700 GR kadar) Palamut (40 cm üzeri), Lüfer 40 cm, Çipura 950 gr
    Tebrikler Yasin, en sonunda muradına erdin. :) Senin adına çok sevindim. Özkan'ın adına da biraz buruldum 2balığı kaçırmış ki, kendisine hiç yakıştıramadım. :D
    Dostlara fotoğraf attık demişsin ama bize gelen giden olmadı. hihi

Keyifle okudum eline sağlık, başlığı görünce anladım zaten, senin tuttuğunu. :D

11. roy

roy roy

Favori Kamış:
    Ron Thompson heavy telecoast, daiwa crossfire,lineaeffe extreme,Pezon&Michel Rafale pro pike
    Favori Makine:
    Daiwa tournement entoh 5500, Mitchell compact gold 7000 , Okuma Razor 65, Daiwa procaster A 4000
    Dostlara fotograf yolladim kismini okuyunca ben de ilk volkana gitmistir diye dusunmustum. Demek...hihi

12. fztyasin

fztyasin yasin özkan

Teşekkür ederim abi erdim valla muradıma hemde 60 cmlik balıkla açılış yaparak :)

Abi ilk aklıma gelenlerden oldun ama sana foto göndermemeye karar verdim :) çünkü daha önceden sözüm olan başlıkla rapor açacaktım sen de başlığı görünce anlayacaktın planıma göre :) öyle de oldu. Özkanın adına ben de üzüldüm, hatta yine 2 balıktan sonra ısrarla balıkları aldığım sahteyi vermeyi teklif ettim ama kabul etmedi.

13. fztyasin

fztyasin yasin özkan

Abi neden sen her raporda volkan abiyle benim aramı açmaya çalışıyon ya :) :) ben sırf volkan abiye başlıktan sürpriz olsun diye ona foto atmadım, hatta avdan sonra uyumadan rapor yazdım :) ki genelde uyuyup uyanır öyle rapor yazardım:) :)

14. Balkes19

Balkes19 Kamil Şimşek

Favori Kamış:
    Okuma V sistem 2.40 cm.
    Favori Makine:
    Ryobi ecusima
    En İyi Avı:
    Sinarit 2.9 Kg.
    Mutluluk ve gururla karışık o gülümseme, işte budur, gol budur. :thumb:
    Bravo Yasin, arkası gelir inşallah, azimle devam...

Sahte konusunda sıkıntı çekiyorsan sana Adana Sahtelerini öneririm. Hem ucuz, hem aksiyonları çok güzel hem de çok başarılı. Ben son 2 aydır epey levrek aldım bu sahtelerle. Face'den imalatçısı olan Reha Tuştaş olarak bakabilirsin.

15. fztyasin

fztyasin yasin özkan

Teşekkür ederim Kamil abi, gururlandım açıkçası biraz :) sahte konusunda aslında çok eksiğimiz yok ama yüzeyin hemen altından gelen sahtemiz yoktu, terrifler o eksikliği giderdi. Ama yine de bakacağım faceden, malum sahteleri falan görünce oyuncakçı dükkanına girmiş çocuklar gibi oluyoruz :)

16. Balkes19

Balkes19 Kamil Şimşek

Favori Kamış:
    Okuma V sistem 2.40 cm.
    Favori Makine:
    Ryobi ecusima
    En İyi Avı:
    Sinarit 2.9 Kg.
    You Tube'dan ismimle araştırırsan son birkaç ayda bu sahtelerle tuttuğum bazı levreklerin videosunu görebilirsin.

17. fztyasin

fztyasin yasin özkan

Abi süper balıklar var bende seni tebrik ederim :) şimdi bayağı baktım da yarın bulabildiklerimin tamamını izleyeyim

18. Genesiss

Genesiss Gürcan

Favori Kamış:
    Vercelli Spyra Piuma Power, Yamaga Blanks Early 94mhr
    Favori Makine:
    Daiwa Surf Basia 25 QD, Daiwa Certate 3012H
    Tebrik ederim.. güzel bir rapor olmuş, zevkle okudum ve balıklar şahane... Ben de google mapsle baya haşır neşir oldum, fakat cuma sabahı google mapsten baktığım yeni meraya giderken, o kadar haritaya baktım ki diyip sabahın beşinde google mapse bakma nezaketinde bulunmayıp, karşıma bir uçurum çıktığında ise yanlış yoldan gittiğimi anlayıp, 1 saat fazladan yürümüş oldum.. anladım ki haritaya bakmaktan vazgeçmeyeceksin :) açıkça söyleyeyim forumda Yasin diye biri var umarım benim sonum da onun gibi olmaz diyordum kendi kendime sabahları merada spin denerken, raporunu görünce ben tutmuş kadar sevindim, yine tebrikler

19. befalcon

befalcon Sinan

Favori Kamış:
    Okuma V-System 2.70 10-40
    Favori Makine:
    Daiwa Megaforce 2500
    En İyi Avı:
    Dağ Alası 26 cm.,, Torik 3 kg
    Tebrikler Yasin,

İlk balığının 60 cm üzeri olması uzun süren emeklerinin karşılığı olmuş. Benim gibi 45 cm üzerini görememiş birinin hırsı ve azmi hiç bitmiyor :D Hedef sırasıyla 50, 60, 70 ve 80 cm. Daha sonra dünya rekoru :D Merdivenleri tek tek çıkacaan koçuuum. :D

Şaka bir yana maddi, manevi harcadığın tüm değerlere değmiş. Dalga geçen insanlar hani bize balık demeye başlarlar.

Devamı ve daha iyileri de rast gelmesi dileğiyle.

20. tarvas

tarvas TALHA ARVAS

Favori Kamış:
    OKUMA V SYSTEM 9 2.40 (10-40 GR), SİLSTAR 4.20 SURF
    Favori Makine:
    OKUMA RTX 40S, RYOBİ EXCUSİMA 8000Vİ VE 4000Vİ
    En İyi Avı:
    LEVREK 1 KİLO, ZARGANA, 40 CM TURNA
    Zevkle okuduk teşekkür ederiz, paylaşım için...

Benimde 3 senem daha var demek ki bu levo ile tanışmak için :D