2015 LÜFER PALAMUT DURUMLARI VE BEKLENTİLER

Konu, 'Denizlerimizden Güncel Av Raporları' kısmında ALİCO tarafından paylaşıldı.

1. akya1986

akya1986 ALİ

Abi bu mera neresi ? Kafayı yiyeceğim. Bu sene bir tane lüfer değmedi elime. Tutanı görsem onladan rica edeceğim verin bir sevelim bari diye :) ama onu da görmedim. Tekneyle saatlerce mimarsinan koyu ve güzelce arasında mekik dokuyorum bir tane vuruş alamadım. Yanlış derinlikte mi avlanıyorum yoksa yanlış merada mı? Bilen biri destek olursa çok sevinirim.

2. akya1986

akya1986 ALİ

Yazdığım mesajın üzerine 4 gün geçmesine rağmen konuyla ilgili herhangi bir mesaj yazılmaması , bu sene lüfer ve palamut beklentilerini suya düşürmmüş olabilir mi :)

3. 262626

262626 Atilla

Lufer acikta sanirim kiyi oltasina daha cok cinekop geliyor lufer icin daha sogumasi lazim sanirim havanin

4. mertmete

mertmete Cüneyt

14.12.pazar günü kuleli önü ve cengelköy sahilinde rapala ile sans eseri sarikanat alindigini sandim. Kovalarin dolu oldugunu sonradan anladim. Yemli yok sadece rapala. Kirmizi pembe alacali yanar döner renklerdeki rapalalar basarili idi.

5. mertmete

mertmete Cüneyt

düzeltme: 13.12. pazar aksam üstü....

6. akya1986

akya1986 ALİ

Lüfer göçünü tamamladı abi :) Sular 10 dereceye düştü daha nasıl soğusun.
    Bu balık Eylül ayı başından itibaren karadenizden yürümeye başlayarak ekim sonu bilemedin kasım ortasına kadar meralar ve avlanarak yoluna devam eder. Bir kısım yerli balıkta meralarda kalır. Ama bu sene yem balığı da olmadığından hayvan meralamadan basıp gitti. Adamlar Adana dan Antalya dan kofana lüfer alıyorlar şu anda.

7. bogazinefendisi

bogazinefendisi Serhat

En İyi Avı:
    Kofana Torik belkide bi Kılıç
    üstadım selamlar,

balık bu sene karadenizden gelmedi gelen balıklarda bu seneki yem bolluğundan önüne yemini katarak meralamadan kanaldan aktı gitti, daha iki gün önce eşek adasında uzun olta dolap yemine yeni balık düştü. bu balık 15 gündür yoktu marmaradan da dönmediğine göre karadenizden geliyor. kefken alaplı samsuna kadar lüfer var hala taşların dibinde yatıyor ne gırgıra ne voliye ne oltaya balık çıkmadı gelmiyor..

8. REİS

REİS Mahir Ersin

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Torikler-Kofanalar
    Aman bırakalım taşların dibinde yatsın, kafasını bir çıkarsa kaçak trolcusundan aç gırgırcısına kadar tepesine üşüşüp tohumunu kırarlar.

ÇUBUKLU'DA MANTAR YAKAYI NEREDEYSE RIHTIMA BIRAKACAKLAR.

Tabii onlara kızamayız, yasal avlanıyorlar, Asıl kızılacak olan, suçlu olan İdare, Boğazın içinde 30-40 m. teknelere avlanmak serbest demişler, balık nereden akacak?

9. 262626

262626 Atilla

Yorumlari okuyunca Abi balik karadenizde mi akdenizde mi anlamadim en iyisi atayim denize takilsin agizina deyip ne gelirse bahta niyetiyle oltayi sallamak

10. akya1986

akya1986 ALİ

Balık aslında hiçbir yerde değil. Ben 20 yıldır bu balığın ( lüfer familyası ) peşindeyim ama bu yılki kadar kısır bir dönem görmedim. Karadeniz ereğliden tut Tekirdağ a kadar birçok merada hem kıyıdan hem tekneden birçok avlak denedim ama bu senenin rekoru 25 - 30 balıktan öteye gidemedi. Yemin bol olduğu falan da yok aslında geçtiğimiz yıllarda istavrit tutup akşamında yem yapardık. Yada istavrit tutmaya çalışırken yarım yarım çekerdik. Bunları hikaye gibi anlatacağım aklıma bile gelmezdi. Şimdi yeme para verip alıyoruz.Kilosu 30TL den istavrit alıp lüfere yem yapmak akıl işi mi, yapıyoruz işte. En basitinden bakın istavrit yada hamsinin tezgahlardaki fiyarlarına o zaman ne demek istediğimi anlayacaksınız. Bu sene balık halice bile girmedi daha ne diyeyim. Köprülerde bir aydır balık yok. Boğazda bir gün hareket varsa 1 hafta yok. Sarayburnu ,cankurtaran yada yenikapı civarında zaten yok. Bu balığın dürekli göç halinde olduğunu hepimiz biliyoruz. Balığın yaşadığı su sıcaklıklarını da biliyoruz. Bu nedenle balığın taşın topacın altında yatıp konakladığı falan yok. Öyle olsaydı levrek yada çupra gibi lüferin de çiftliği olurdu değil mi? Umarım yanılıyorumdur ama lüfer familyası çok büyük tehlike altında ve sayıları giderek azalıyor. Azalma sebepleri zaten ortada umarım birileri geç olmadan önlem alır...

11. istavrit

istavrit Boğaç

Selamlar abilerim kardeşlerim ,
    Siz daha evlerinize dönmediniz mi yahu , 2015 bitti ,konuya kilit vuruyoruz :D ...Dışarısı lapa lapa kar

Şaka bir yana bir senede böyle bitti ,hayat ağacından bir yaprağımız daha düştü ...Bu sene böyleymiş ,sağlık olsun diyelim ...Hala azimle lüfer ( lüfer diyorum ) kovalayan ekmek peşinde oltacı abilerimiz var ...3-5 tanede olsa çorbayı kaynatmaya çalışıyorlar ,hala bekliyorlar ...elleri mahkum beklemek zorundalar ...

Değişen iklim koşulları ,aşırı avlanma ,özellikle boğazdaki katliam seneye bu yılı aratacak gibi duruyor ,kendileri bilirler ...

Konuyu devamlı canlı tutan özellikle Mahir Baba 'ya ve Aret kardeşime teşekkür ederim ,Aliço nun herkese selamı var ...Bu sene hevesimiz içimizde patladı ,seneye nasipse diyelim :D

Herkese iyi yıllar

THE END

12. Aret

Aret Aret

En İyi Avı:
    Kalkan 4,5 kg. (Boğaz'da)
    Aliço ve Deniz kardeşime senin aracılığınla selamlarımı iletirim. Dediğin gibi bir sezon daha bitti, verimsiz geç başlayan ama en iyi tarafı az da olsa halen devam eden bir sezonun son günlerini yaşıyoruz. Belli mi olur belki daha zoka ile birkaç balık daha tutarız. Umarım gelecek sezonlar bundan iyi olur. Herkese mutlu yıllar dilerim.

13. efaruk

efaruk E. Faruk Pehlivanlı

Kardan Sonra Balık Varmı?

Merhabalar arkadaşlar, sırf bu konu için foruma katıldım :)

Kardan sonra balık haberleri nasıl bilgisi olan paylaşırsa memnun olurum.
    Yarın sabah erkenden emirgana gitsem bu karda kışta enayilik etmiş olur muyum?

Herkese rastgele diyorum. Görüşmek dileğiyle...
    reeling

14. 262626

262626 Atilla

Balik icin daha beklemek lazim sanirim bugun degilde kar eriyip denize akmaya baslayinca bollasir sanirim

15. mertmete

mertmete Cüneyt

Lüfer ve cogu balik cesitleri soguk hava akimi öncesi bogazdan gecip marmaraya ve egeye geciyor. Bu sene soguk gecikti denizler gec sogudu. Bu yüzden balik Karadeniz ve Marmarada kalarak yemlendi. Bu denizlerde iyice dagildi.

Havalarin isinmasina bagli olarak mayistan itibaren tekrar karadenize dönüs var.

Bu gecisler iklim degisiklikleri yüzünden zamanini sasirdi. 70 80lerde agustos eylülde baslardi. Artik ekimden önce olmuyor. Zaten balik yoklukta. 150cm e büyüyen lüfer 30 cm e bile ulasmiyor artik....

16. REİS

REİS Mahir Ersin

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Torikler-Kofanalar
    Ve aleykümselam Boğaç!

Fakir'in ekmeği ümit, ye Mehmet ye! demişler ya, bizimki de o hesap, hala ümit ediyoruz.

Karadeniz'de balık varsa, sular soğuyunca hareket edecek, boğaza gelince, aaa! ne güzel leyyyn burası ıççak ıççak hadi kalalım burda diyecek, kanalda yatacak, biz de git gel çöpleneceğiz.

Tabii alan da kaçan mı diyenler de var, ne yapalım, kısmet, atışa devam.

Bu arada kıyıdan balık tutmaya çalışan kardeşlerime acizane tavsiyem, sıcak evlerinde oturup takımlarını gözden geçirmek gibi şeylerle oyalanmalarıdır, ya da kitap okusunlar.
    Hava çok soğuk, balık yok, sular bozuk, yani ümit bile yok.
    Gırgır, Paşabahçe'de çevirmiş, sularla Çakalburnuna kadar düşmüş, ağları takmış, yırtmış, bir kısmını kesip kurtarmaya çalışmışlar, akıntıyla Kandilliye kadar dipleri kazıyarak, kimi yerde takılıp koparak gitmiş. Zarar çok büyük, Kimse oh olsun demesin, zira çevirdikleri yer yasal.banghead . BSGM öyle buyurmuş.:mad:
    Dip ağları, diplerde yuvarlanmış, taş, şişeler, denize atılıp zamanla eriyerek iğneli fıçı halini almış bira, kola kutuları, bozulunca tomar yapıp denize atılmış, üzeri iğne dolu eski çapariler, bol miktarda yengeç, vs. tam bir rezalet, bu havada nasıl temizlersen temizle, 5-6 sarıkanat, onları da yengeç yemiş.
    Çapariciler, salla salla nasihat, paydos.

Kanal 30-35 m.lerden 40m.ye inmiş, ruzgar sakinleşip sular düzelirse inşallah bir şeyler olur.

Dön dolaş, yine ümit işte, ye Mehmet ye!:)

Selam ve sevgiler.

17. istavrit

istavrit Boğaç

Gençler genç kalanlar. ...Hazır mıyız???? Ustam konuyu açıversin mi 2016 diyelim mi

18. achills

achills Murat Tunalı

Favori Kamış:
    El oltası
    En İyi Avı:
    Kofana,kalkan,kırlangıçlar
    Sükür kavuşturana diyelim.Gelenek bozulmasın usta konuyu başlatsın;)

19. medmarine2

medmarine2 Soner Coşar

Favori Kamış:
    Okuma Alumina 270 Mh
    Favori Makine:
    Shimano Nexave 4000 Fc
    Hazır bekliyoruz. Biraz şenlensin buralar dimi :D

20. 37mkc

37mkc musa kç

tuzlada tam olarak nerde tutuyorsunuz