Bodrum 2016 Ağustos/ Kofana ve Bonus Melanurlar!!

Konu, 'Denizlerimizden Güncel Av Raporları' kısmında UtkuOmer tarafından paylaşıldı.

1. UtkuOmer

UtkuOmer Utku Omer Kucukberber

En İyi Avı:
    5kg Kofana
    Öncelikle herkese iyi haftalar, haftasonu yaptığımız melanur avı ve kofana avını paylaşmak istedim.

Bu aralar merada kofana iyice kesmişti fakat nadirde olsa ben burdayım dedirten hamleler görüyorduk.

Yine birgün aldım spin takımı vardım meraya. Son paylaştığım vidyonun ardından baya bi tanınmıştım çevrede. Hatta ben atçek yaparken yanıma gelip,

-Burada bir çocuk kocaman balıklar yakalıyormuş, sende yok heralde bişey?

gibi söylemlerde bulunanlar oluyor, ben de 'Ben tuttum o balıkları ağabey buradan kocaman kofanalar çıkar' diyip zaten iyice kalabalıklaşan merada kendi ipimi kendim çekmemek için hiç birşey bilmez ayağına yatıp,

-Aa öyle mii bizde nerde o şans.

diyip geçiyordum :D
    Atçek atçek neredeyse 1 saat olmuştu, saat 19:00 sularıydı. Etrafıma baktım benden başka iki spinci daha vardı. Çekerken birden eğildi kamış 'Aha!' diye refleks bir ses yükseldi benden ve 2 saniye sonra takılan şeyin bir poşet olduğunu anlamamla herkesin merakla beni izlediğini görmem bir oldu..

Tabi hiç birşey olmamış gibi usulca poşeti yanıma çekip, iğneden hemen koparıp cebime tıkıştırdım :D Ne hallere düşmüştük aksiyonsuzluktan artık, bir poşetle günlük adrenalinimizi alıyorduk yetmezmiş gibi etrafımızdakilere de o heyecanı bir anlıkta olsa yaşatıyorduk.

Kimsede tık yoktu,

Emre abi: Utku sendeki ip kaçlık? Değiştireceğim demiştin ne yaptın?

Ben: 0.28 abi..

Emre abi: Ne? Oha halat taksaydın :D

Ben: Korkusuzca direk çekicem abi çok kaçırdım yeter :D

saat 19:30 civarı sahtemin arkasında bi kabarıklık gördüm ve o an anladım bir balığın oltamı ziyaret edeceğini ki hoppp asıldı kofana. İlk defa avlandığım bir sahteydi bu, bir abimin önerisiyle almıştım iyiki de almışım. Daha önce 4 balığı yakalayıp kaćırdığımdan bunu direk çektim içimde kaçıcak korkusuyla ama çok şükür uğraşmadan kepçe yardımıyla sudan çıkardım. Balık 1,950gr geldi. Daha irileri size rastgelsin.

Kullandığım el yapımı sahte

Kaçırma korkusuyla çekince dudağı bülent ersoy dudağı gibi olan kofana..
    Herkes hızlı çeker, ben çekince 3 ölü 1 yaralı :D

Bonus melanurlar..
    Haftasonu olunca, genelde teknede geçiyordu günler, hava da güzelse birde, gidiyorduk bi koya hep beraber.

Sürekli gittiğimiz çok güzel bir koy vardı, dalgayı kestiğinden hep dümdüz. Ve tabi dikkatimi direk çeken hep oradaki attığımız ekmeklere gelen melanurlar olurdu. Şapp şupp kocaman kocaman hareketler olurdu sudaki ekmeklere. Fakat ne zaman biz kibris sarıp atsak veya şamandıralı takım, tık olmazdı tek bir tık..
    Balık bu kadar zeki olur mu kardeşim hani nerede balık hafızası :D

Bunun üzerine internette yaptığım birkaç araştırmadan sonra bu balığında yakalanma yöntemlerinin olduğunu, düşündügüm gibi çok pinpirikli bi hayvan olduğunu okudum.

Hatta forumda Volkan abinin lolipop sapıyla yaptığı avlarıda okudum fakat sırtı yapmamız gerek motorun buyuk olması ve gerekse aile olmamızdan biraz zordu.

Onun yerine okuduğum, köpüğün etrafına ekmek üzerine kıbrıs sarıp takımı boşa bırakmak ve balık geldiğinde yüzüp almak, yöntemi çok enteresan gelmişti.

Hemen bir akşam öncesinden 3 takım kıbrıs sardım 0.25 fluorocarbon misinaya. İğneleri büyük tuttum.

Ve ertesi gün geldi çattı. Ekmekler alındı , melanur yakalanacaklar ve ekmek arası olacaklar ayrıldı :D
    Koya varmıştık. Bizimkiler yüzerken babamla takımlara ekmeği bağlıyıp bıraktık suya. Daha ilk takıma atladı hatrı sayılır boyutta bir melanur. Gerçektende işe yarıyordu bu yöntem. Kandıramadığımız balığı yakalamaya başlamıştık.

Fakat ilk balık yakalandıktan sonra diğerleri köpük açığa gidene kadar atlamadı
    Ulan ben yüzüp alıcam neden işkenceye dönüştüyorsunuz hadi atlayın biriniz artık diye geçirsemde içimden bir müddet vurmadılar :D
    Sonra biraz açıkta tek vuruşta aldı bi melanur takımı aşağı, yalnız bir sorun vardı.. Köpük yok :D
    Köpüğü iki parmak boyunda kesmiştik, ve takımı alan melanur köpügüde beraberinde çekiyordu
    Bir süre bekledik babam dedi;
    -Çıkar o çıkaarr, sonunda yorulacak bak şimdi

Bekledik çıkan eden yok, fakat bir süre sonra gerçektende köpük gözüktü direkt atladım suya gittim almaya. O manzara gerçekten çok güzel.
    Parçalanan ekmeğe saldıran melanur sürüsü ve su üstünde köpüğü aşağı çekmeye çalışan avladığınız melanur..

Gerçektende büyüktü balık ve takımı alıp tekneye geldim tekrar hazırlayıp attık. Bu şekilde 1,800gr balık yakalamıştık bile ta ki açıkla önce bir melanurun ilk takımı koparmasıyla. Takım kopmuştu bir şekilde. Çok buyuk bir melanur olmalıydı. Sonra ikinci takım iyice açılmışken almaya gidiyordum ki
    Öyle bir şapırtı koptuki köpük ortadan ikiye bölündü ve bu takımda gitmişti.. Son takımında kopmasıyla saat 18:00da avı sonlandırıp geri döndük. Gerçekten yorucu ama bir o kadarda çok zevkli bir avdı bizim için. Bir o kadarda tecrube edinmiştik artık köpüğü büyük ve misinayı sağlam tutucaktık. Herkese sağlıklı bol trofeli avlar ..

2. lorel

lorel İLYAS SÖYLEMEZ

Tebrikler,çok güzel avlar ve keyifli bir rapor.Her zaman rast gelsin.

3. UtkuOmer

En İyi Avı:
    5kg Kofana
    Teşekkür ederim İlyas abi seninde her daim eksik olmasın balık oltandan :)

4. volex21

volex21 Volkan

Favori Kamış:
    Okuma V System 2.40 Lineaeffe Spirit Surf 3.90 (fiyat performans 9/10)
    Favori Makine:
    Spro Red Arc 20'lik (Fiyat/Performans : 8/10)
    En İyi Avı:
    Levrek (57 cm - 2.100 gr ) Sargoz (700 GR kadar) Palamut (40 cm üzeri), Lüfer 40 cm, Çipura 950 gr
    Tebrikler Utku. Bu sefer güzel balıkların yanında, güpgüzel keyifli bir hikaye de buldum. Tabi ki zevkle okudum. Böyle keyifli yazılmış av güncesi uzun zamandır okumamıştım. Her açıdan emeklerine sağlık.
    Ben kofana videosunu görünce eyvah demiştim zaten içimden. :D
    Huzurlu avlaklarda keyifli avların olsun. Nicelerine rastgelsin. :)

5. UtkuOmer

En İyi Avı:
    5kg Kofana
    Hep sen mi yazıcaksın keyifli raporları abi :D

Keyif aldıysan ne mutlu bana, teşekkür ederim :) O av ilk ve son oldu zaten video olarak, ondan sonra balığı tutar tutmaz arabaya hop ordanda eve artık yoksa balığın üzerine tesbihini koyup foto çektirmek isteyenler bile geliyo abi :D

Her daim sana da rastgelsin daha irileri :)

6. İnan01

İnan01 İnan Köse

Favori Kamış:
    Daiwa Crosscast 2.59 28-84 / Major Craft Skyroad 2.44 7-23
    Favori Makine:
    Shimano Twinpower HG 4000 / Shimano Stradic Ci4 3000
    En İyi Avı:
    Balık
    Tebrikler kardeşim. Yine keyifli bir av güncesi olmuş :thumb: :)

7. yasargnd

yasargnd Yaşar Gündöner

En İyi Avı:
    Balıkavı.net
    Çok güzel rapor tebrikler.

Demek orada bir çocuk kocaman balıklar yakalıyor:)

Poşet yakalama olayı, hepimizin başına gelmiştir, yosun, çöp vs. olarak. Anlaşılan sen kendini acemi gösterip sonunda süpriz yapmışsın.

'Köpüklü yüzmeli bırakma tekniği'ni :D bende ilk kez buradan senin aracılığınla duymuş oldum.

8. UtkuOmer

En İyi Avı:
    5kg Kofana
    Teşekkürler İnan abi keyif aldıysan ne mutlu, bu sefer fotoğrafların yanında yazıyada biraz yüklendim :)

9. UtkuOmer

En İyi Avı:
    5kg Kofana
    Teşekkürler :)

Poşetinden tut bıldırcına kadar çektik abi de hala alışamadık o ilk takılmaya dalgayla beraber bi çekiyo heyecan yaşatıyor :D

Melanur tekniğini bende öğrenir öğrenmez uygulamaya geçirdim çokta iyi sonuçlar alıyorum fakat biraz yorucu. Balığı köpüğü batırırken görünce yorulmadan yüzülüyor da balık gelmedimi gidip almak o köpüğü çok yoruyor :D

10. Emre

Emre Emre

Favori Kamış:
    Lineaeffe Spider Surfer 420cm, Okuma V-System 2,40
    Favori Makine:
    Shimano EXAGE 6000 FC, Daiwa Windcast S 5500, Okuma Safina 40
    En İyi Avı:
    Levrek 8kilo
    Lüferler Melanurlar daha neler neler :)
    Tebrikler Utku süpersin daha zevklilerini dilerim.
    Rastgele

11. UtkuOmer

En İyi Avı:
    5kg Kofana
    Sağol Emre abi daha zevklilerini senin yaşaman dileğiyle :)

Rastgelsin reeling