GAZİPAŞA-ALANYA-MANAVGAT-ANTALYA-KEMER-KUMLUCA-FİNİKE VE KAŞ

Konu, 'Bölgeler' kısmında Cuneyt1972 tarafından paylaşıldı.

1. INSURER07

INSURER07 HÜSEYİN ŞAN

Favori Kamış:
    OKUMA V SYTEM 2.40 MT 10-40
    Favori Makine:
    SHIMANO EXAGE 4000FD
    avmarketi. com dan biraz araştırarak naçizane biraz da mantık yürüterek amatörce sipariş ettiğim:
    SHIMANO EXAGE 4000 FD Makine
    OKUMA V SYTEM 2.40 MH 10-40 Kamış,
    ASSO 0,30 200M Misina
    KENDO HARYU 125 F (3-13-24 NUMARALAR)
    den oluşturduğum spin takımımla (yarın korgadan teslim alıyorum) at çek denemeleri yapma niyetindeyim. Antalya'dabu tür ava uygun olabilecek bölgeler nerelerdir? ayrıca at çek avı için uygun hava ve deniz koşulları bölgemiz için nasıl olmalıdır? bendenize deneyimleriyle yardımcı olacak forum üyesi hemşerilerime şimdiden teşekkür ederim...

2. nicholai hel

nicholai hel Aykut

Keşke büyük balık gelse de kamış sağır olsa abi. :eek:
    Ama bizim kıyılarda malesef yemi anında temizleyen yavrular için kamışın biraz hassas olması gerekiyor. Yoksa ya boş iğnelerle bekler dururuz, ya da gereksiz yere çekip yem kontrolü yaparız sürekli. :(

Valla şimşek çaksın abi, minekop seviyor. :D :eek:
    İşin şakası tabi, riske gerek yok. Ama bu yağmurlar pek şimşek yaratmıyor gibi, bakalım, takipte olucaz. :rolleyes:

3. nicholai hel

nicholai hel Aykut

Güzel bir set olmuş Hüseyin Bey, hayırlı olsun, trofeler alsın inşallah. :)

Makina kamış seçimi gayet iyi, misina yerine benim tercihim çok ince ip, ama başlangıçta o misina da iyidir. Sahte seçimi de güzel, 03 rengi gündüz, ama deniz bulanıkken, 13 rengi mutlaka sabah ya da akşamsuyunda alacakaranlıkta, 24 rengi gece. ;) Güzel bir üçlü olmuş.

Atçek avında deniz mümkün olduğunca bulanık ve karışık olmalı, Antalya'da denizin genel karakteri olan cam gibi berrak suda sahteyle av yapmak zor. Dalgayı, bulanıklığı takip edeceksiniz. Bunun dışında da rüzgar, dalga boyu, ay konumu, hava basıncı gibi çok çeşitli kriterler etkili oluyor ama temel kural, bulanık su. ;)

Yer olarak, eviniz ne tarafta bilmiyorum ama, dereağızları, limanlar, kayalık kıyılar atçek avına en uygun yerlerdir. Falezlerden aşağı inilebilen her yeri deneyebilirsiniz. Ama son derece standart sahillerden bile atçekle iyi av yapabilmek mümkün. Kısmetinizde varsa gelir. :)

Rastgelsin inşallah.

4. INSURER07

INSURER07 HÜSEYİN ŞAN

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    SHIMANO EXAGE 4000FD
    Teşekkür ederim Aykut Bey, dediğim gibi sadece mantık yürüterek ve nette okuduğum olumlu olumsuz yorumları değerlendirerek oluşturduğum bir spin takımı oldu... umarım pratikte de iyi bir seçim yapmışım diyebilirim :)

o zaman kısaca, ne zaman kapalı ve kasvetli hava var deniz bulanık yada hava açık ama denizde dalga gırla ise ben takımı kapıp denize koşacağım anladığım kadarıyla, tamamdır mesaj alınmıştır :) :thumb:
    bu gün Atatürk parkı civarında falezlerden aşağı inip biraz keşif yaptım bu tür ava uygun olabileceğini hissettiğim bir bölge tespit ettim malum bugün hava ve deniz de biraz bahsettiğiniz kıvamdaydı sanki... evim Konyaaltı 5 m Migros yakınlarında bu durumda boğa çayı ve sarı su sahil bandı da bana hitap edebilir anladığım kadarıyla.. verdiğiniz değerli bilgiler için tekrar teşekkür ederim. umarım bu sayfalarda tuttuğum balık resimlerini paylaşmak da nasip olur, herkese rast gelsin dileklerimle ..reeling

5. Cuneyt1972

Cuneyt1972 Cüneyt ALKAN

Favori Kamış:
    Kudos IM-9 4,20 180-250 gr atarlı, Shimano Vengeance 4.20, amundson stager advance vs...
    Favori Makine:
    penn affinity 8000, ryobi naxo, okuma salina 2 16000 vs....
    En İyi Avı:
    tatlı suda; 9200 gr sazan ve 3300 gr kırmızı benekli alabalık - denizde; 180 cm vatoz
    Ben spin için genelde 2.70 mt 10-40 gr atar ve 3,00 mt 20-60 gr atarlı ve ağırlıkları 200 gramı geçmeyen kamışlar kullanıyorum ve gayet de başarılı avlarım oldu tabi bu biraz da alışkanlıkla da ilgili, hayırlı olsun ve daima rastgelsin....

6. INSURER07

INSURER07 HÜSEYİN ŞAN

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    SHIMANO EXAGE 4000FD
    spin takımımla öncelikle atış tekniğine hakim olmak amaçlı 4-5 kez farklı mekanlarda atışlar yaptım. 2,40 metre , 10-40 atarlı okuma v sytem ile ağırlığı 20 gram üzeri olan sahteleri oldukça uzağa atabilirken 10 gram ve biraz üstü sahteleri aynı yeterlilikte atamadım maalesef. bunda atış tekniğinde yeni olmamın etkisi bir hayli büyüktür elbette fakat gene de 10 gram civarı olan sahtelerimi boşa sipariş ettiğim gibi bir kanı oluşmaya başladı bende :)
    bütün bu denemelerde sadece bir kere ne olduğunu anlayamadığım çok da büyük olmayan bir balık takibi aldım. kuyruk kısmında iğne olmayan bir silikon sahte takılıyken kıyıya 15 metre kala önce kamışta birden bir ağırlık hissettim bir yere takıldı galiba diye düşünürken ağırlık birden boşaldı ve sahtenin hemen ardından orta büyüklükte bir balık su dışına sıçrayarak tekrar suya girdi. yani ilk balığımızı kuyruğunda iğne olmayan bu sahte yüzünden yakalayamamış olduk galiba.. :) sonra kuyruğunda da iğne olan bir sahte ile atışlar yapsam da bir daha takip alamadım...

7. Cuneyt1972

Cuneyt1972 Cüneyt ALKAN

Favori Kamış:
    Kudos IM-9 4,20 180-250 gr atarlı, Shimano Vengeance 4.20, amundson stager advance vs...
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    tatlı suda; 9200 gr sazan ve 3300 gr kırmızı benekli alabalık - denizde; 180 cm vatoz
    Havalar yine kapalı ve deniz bulanık at-çek için bütün şartlar oluşmuş durumda ama ben yine yemli dip takımından vazgeçemiyorum...:)

8. nigus

nigus Mert

Favori Kamış:
    Okuma Salina Sea Spin 285 cm 15-45 gr
    Favori Makine:
    Okuma Avenger AV 30 B
    En İyi Avı:
    Lüfer 1 kg
    Levrek lara kumsalında çıkarmı? Geçen mırmır için gittiğimde zıplayan balıklar gördüm. Kefal diye tahmin ettim.. Kefal ise levrekte vardır diye düşünüyorum..

9. nigus

nigus Mert

Favori Kamış:
    Okuma Salina Sea Spin 285 cm 15-45 gr
    Favori Makine:
    Okuma Avenger AV 30 B
    En İyi Avı:
    Lüfer 1 kg
    Merhaba arkadaşlar. Bu sabah saat 06:00 gibi lara kumsalına gittim. Yem olarak sülünez kullandım. Takım olarak ise 4 iğneli dip oltası. Yaklaşık olarak 4-5 saat uğraştım. Fakat tek bir vuruş bile alamadan geri döndüm. Şansımı birde akşam deniyeyim dedim. Saat 4 gibi tekrar gidicem. Yarında konyaaltı boğa çayının döküldüğü yere gitmeyi düşünüyorum. Sahte ile at-çek yapmayı düşünüyorum. Sizin tavsiyeleriniz nedir?

10. Cuneyt1972

Cuneyt1972 Cüneyt ALKAN

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Eğer iğne bağlayabiliyorsan kendi takımlarını kendin yap derim köstekler 50-60 cm uzunluğunda ve takım iki iğneyi geçmemeli tabi bu benim fikrim ben 4 numaradan küçük iğne pek kullanmam.

11. Cuneyt1972

Cuneyt1972 Cüneyt ALKAN

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Forumdan sevgili Aykut'la (nicholai hel) birlikte yapmış olduğumuz bir at-çek avımızdan:

12. Cuneyt1972

Cuneyt1972 Cüneyt ALKAN

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Uzun zamandır balığa o kadar yoğun olarak gidiyorum ki forumda sayfa oldukça öksüz kaldı bu boşluğun acısını çıkartmak lazım :)
    Limitleri doldurduğumuzda avımızı sonlandırdık...

13. Cuneyt1972

Cuneyt1972 Cüneyt ALKAN

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Kamış 3.00mt 192 gr ve oldukça ince bir kamış makine 30 luk ve 6.5 kg drag gücü ve sahte daiwa salt water mavi renk makinede 0.10 numara daiwa ip sarılıydı... Daha iyleri sizlere gelsin...

14. Cuneyt1972

Cuneyt1972 Cüneyt ALKAN

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Yine levrek avlarımızdan:

15. Cuneyt1972

Cuneyt1972 Cüneyt ALKAN

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Resimlerdeki su şişesi 1 lt ölçeklendirme adına konuldu en büyük levrek 2440gr en küçük 860gr daha iyileri sizlere gelsin arkadaşlar. Sahte duel minnow 110f

16. Kubilay1976

Kubilay1976 KUBİLAY H. AKTEKİN

Favori Makine:
    shimano
    En İyi Avı:
    6300 gr Sinarit
    MERHABA

Hepinize tüm forum sakinlerine merhaba.aranızayeni katıldım fakat dışarıdan birçok konuda takibinizdeydim.daha önce benzer bir forumda 7 yıl bulundum fakat hem yönetimin hemde forumdakilerin vurdumduymazlığı ve gereksiz saçma sapan muhabbetler ve kavgalardan dolayı forumlardan profilimi silmiştim.dediğim gibi uzun zamandır forumu takib ediyorum ve müsadenizle sonunda aranıza katılmak istiyorum.bu konuyuda en başından itibaren takib ediyorum.bende genelde kıyı avı yaptığım için konuya dahil olmak istedim.öncelikle yardımsever ve kucaklayıcı tavır sahiplerini kutluyorum.ve muhabbetinizin daim olmasını diliyorum.
    bu aralar vakit bolluğu nedeniyle özellikle akşamları hemen hertarafa atlayıp gidiyorum fakat 1 yılı aşgındır çıkmamış olmanın verdiği açlık balon balığı ve avın çok zayıf geçmesinden dolayı biraz soğumaya geçti diyebilirim.özellikle bu günlerde av yapan arkadaşlardan ricam av durumu nasıl kimler nerelerde avlanıor bu ara ve diğer görüşlerini paylaşmalarıdır.
    şimdiden teşekkür ediyorum.
    rastgele...

17. Cuneyt1972

Cuneyt1972 Cüneyt ALKAN

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Aramıza hoşgeldin iş yoğunluğu hava muhalefeti derken bu aralar ben de balıktan biraz uzak kaldım 2 haftadır balığa gidebilmiş değilim ama giden arkadaşlar genel itibariyle kundu ve lara taraflarından minekop ve mırmır alıyorlar. Tabi biraz şehir dışına çıkma imkanın olursa Tekirova, Çıralı veya Manavgat tarafları bu aralar daha verimli... Tekrar aramıza hoşgeldin...

18. Cuneyt1972

Cuneyt1972 Cüneyt ALKAN

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Bu arada farkettim de biz de burayı biraz öksüz bırakmışız iş yoğunluğu ve yorgunluk insanda hal bırakmıyor ama bugün boşum ve balığa gitmek istiyorum bakalım ne olacak...

19. speedark

speedark raşit

En İyi Avı:
    5 kg Sazan
    herkese merhaba çok uzun zamandır balık avına da forumada girememiştim bende bikaç gündür iş icabı antalyadayım ve kısmetse uzun bir zaman burada kalacağım. Beldibi - Tekirova arasında bulunacağım. Paylaşımlarınızı merakla okudum çok bilgilendirici bi sayfa olmuş bu sebeple teşekkür ederim özellikle Cüneyt bey olmak üzere tüm ilgililere.
    Kısmet olursa bende yarın Beldibi bölgesinde balığa çıkacağım ***. hava müsait olur. Ve *** sizinlede balığa çıkmak nasip olur.
    Rastgele :)

20. Cuneyt1972

Cuneyt1972 Cüneyt ALKAN

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Yine geç verilmiş bir cevap olacak ama bir süredir foruma giremiyordum araamıza hoşgeldin. Müsait bir zamanda birlikte balığa gitmeyi bile planlayabiliriz bir süredir ben de balığa gidemiyorum biraz stres atmaya ihtiyacım var.reeling