Kıyıdan beklemeli kamış ve makine tavsiyesi

Konu, 'Makineler' kısmında umit68 tarafından paylaşıldı.

1. umit68

umit68 ümit

Merhaba abiler.Ben 4-5 sefer balığa çıkmış henüz işin çok başında olan amatör bir balıkçıyım.Şimdi toplam 45 tl değerinde bir olta setim var ve artık bir sonraki sete geçmek istiyorum.Bu konuda epey araştırdım lakin yine de siz değerli ve tecrubeli abilerin fikirlerini almak istedim.Başka bir başlıkta tavsiye istedim lakin sanırım isteme şeklinden yada konuda bilgisiz olduğum için yaptığım bir hatadan dolayı cevap verilmedi.

Yumurtalık kıyılarından beklemeli ve yemli bir set oluşturmak istiyorum.aklımdaki kamışlar ve makine şu şekilde
    Ryobi KAIYOKU SURF CASTING 450
    http://www.avmarketi.com/asp/product/168565/Ryobi-KAIYOKU-SURF-CASTING-450

Nexave CX Tele Surf 4,20mt 200gr Olta Kamışı
    http://www.spotbalik.com.tr/Nexave-CX-Tele-Surf-420mt-200gr-Olta-Kamisi,PR-36036.html

ve makine olarak
    PENN SURFBLASTER 8000 SURF OLTA MAKİNESİ
    http://www.vurguncapari.com/asp/product/500/PENN-SURFBLASTER-8000-SURF-OLTA-MAKINESI

Kamış olarak hangisi bana daha uygun ve makine hakkında ne düşünüyorsunuz.Şimdiden degerli fikirleriniz için teşekkür ederim

2. Co2

Co2 Tamkan

Favori Kamış:
    Okuma V-system 240cm 10-40
    4-5 sefer sonrası için biraz fazla gibime geldiler , bana kalırsa sefer sayınızı 10-15 yapın , makina/kamış/misina kombinasyonuna tam hakim olun, olası arızaları ,temizleme , av sonrası bakım ,takılma burulma vs gibi ..

Makinaya gelince kullanmadım/bilgim yok fikir der iseniz bende affinity alma arefesindeyim.

Video penn 8000 hakkında güzel bir örnek, makaranın tümünü saniyeler içinde boşaltmakta uygun ip ile , kazara sizin abandığını düşünün, misina kopması , parmak kesmesi , kamış uç/porselen kırması makinaya zarar gibi yazık edilebilir biraz daha tecrübe edinin derim.

http://www.youtube.com/watch?v=cAWG_gEz1Z4

3. Serkankyn

Serkankyn SERKAN

Favori Kamış:
    Okuma Trıo Rex Tele Surf 4.25M-Lineaeffe Extreme Cast 4,30 mt
    Favori Makine:
    Okuma Trio-Rex Salt TXS-60-Okuma Avenger FD AV-65
    En İyi Avı:
    kofana
  4. maytalman

maytalman sedat güllü

arkadaşımızın dediklerine katılıyorum. ancak yinede takımı yenilemek isterseniz.makina marka olarak çok iyi derim.ama 8000 biraz ağır değilmi sizce,bana göre 5000 yada 6000 olmalı.kamışlarla ilgili fazla bilgim yok ama bizim gibi amatörlere yeterde artar bile.

5. umit68

umit68 ümit

öncelikle teşekkür ederim fikirleriniz için.biraz daha tecrübeden sonra kullanmaya başlarım:)

6. umit68

umit68 ümit

bende ağır olduğunu düşünüyorum ve gönlümde 7000 modeli var ama arkadaşım ısrarla 8000 al dua edersin bana diyor :)Sanırım 7000 alcam

7. umit68

umit68 ümit

8. umit68

umit68 ümit

videodaki ip kaç metrelik ki saniyeler içinde bitti anlamadım

9. Co2

Co2 Tamkan

Favori Kamış:
    Video açıklamasında 150 yard olduğunu yazmış, 150 yarda = 137,16 metre , diye çeviriyor gugul emmi ^^

10. umit68

umit68 ümit

off çok güzelmiş.ama ben 200m sararım fazlasına da zaten atamam bu boyla :D

11. onat

onat turhan onat

12. İlkerblkn

İlkerblkn İlker Balkan

Favori Kamış:
    Lineaeffe Discovery 4.00 mt-Okuma Salina 3 Parça,lineaeffe freshwater 2,70
    Favori Makine:
    Okuma Azores 65-Okuma Safina pro spa-65,Okuma ceymar 40
    En İyi Avı:
    Lüfer 30 cm
  13. Co2

Co2 Tamkan

Favori Kamış:
    Ağabey , salina 3 parçayı değerlendirirmisiniz , hassasiyet atış erim dayanım nasıldır?

Daha evvelde danışmış idim size ancak elinize henüz geçmediğini/test edemediğinizi yazmıştınız.

Kullanıyor iseniz değerlendirmeniz önemli , söz gelimi yemli kıyı avda hassasiyeti , küçük balıkları hiss etme?

14. Serkankyn

Serkankyn SERKAN

Favori Kamış:
    Okuma Trıo Rex Tele Surf 4.25M-Lineaeffe Extreme Cast 4,30 mt
    Favori Makine:
    Okuma Trio-Rex Salt TXS-60-Okuma Avenger FD AV-65
    En İyi Avı:
    kofana
    tuzlu suda da rahatlıkla kullanılabilir ilker bey

15. adx

adx Adil

Favori Kamış:
    Vega Potenza Supercore, Olympic Graphiteleader Argento Compatto
    Favori Makine:
    Daiwa Certate 3012H, Daiwa Emblem Pro 5500, Daiwa Tournament Surf 45QD (Favorim, ama bende yok)
    En İyi Avı:
    En iyi avı kaç kilo mu? Şaka mı bu? Çinekop, çinekop. Herhalde 70-100 gram arasıdır :-)
    Sağlamdır, nasılsa çok pahalı değil deyip bununla 300 gram atış yapan var.
    Kamış bana mısın demiyor. Erimi de çok iyidir. İyi bir atıcının elinde fiyatı beş kat daha fazla olan, uzun erimiyle meşhur kamışlarla yarışır.
    Ama yemli için gereken hassasiyet yoktur.
    Kullanılmaz değil, kullanılır tabi, ama ben özellikle yemli için bir kamış arıyorum diyen kişiye hitap etmeyebilir.
    Kamışı kırmanın maliyeti yaklaşık 55-60 TL'dir. Ya da şimdiki fiyatı ne ise onun üçte biri kadar. Gidip Cengiz Balıkçılık'tan yeni parça alabilirsiniz, servisi iyidir. Çıkabilecek diğer sorunlar için de bu geçerlidir.

16. umit68

umit68 ümit

Abi bana yemli hassasiyeti de lazım buna göre ne önerirsin?

17. onat

onat turhan onat

Konuyu net ifade etmissiniz.bununla beraber yemlide de çok sağır bir kamış değildir.Ben kesinlikle öneririm. Fiyat/performans açısından tabii. Yoksa alt ve üst grupta çok ürün var.

18. Co2

Co2 Tamkan

Favori Kamış:
    Bilgiler için teşekkür ederim abi, küçük balık vuruşunu hiss ettirmeyi üstüne basa basa belirtiyorumki, tabii'ki küçük balık alıkoymak değil , ancak yem gittimi gitmedimi bilebilmek önemli , yinede bu iyi olmadı.

Bu durumda tecrübe ettiğiniz mümkün ise " 3 parçalı 4.20 " gayet tabii salina fiyat bandında, önerebileceğiniz bir kamış varmıdır acaba.

Mitchell avocast 8000 , ve spro'nun en ucuz 3 parça 4.20 çıbığh'ını sipariş geçtim , hayırlısı.

Denedikten sonra buraya raporlarım , akılda penn anfinity8 ve salina var idi , her işte hayr vardır.

Son düzenleme: 1 Mart 2015