Amatör Balıkçılık Belgesi

Konu, 'Tebliğler' kısmında Fisherman tarafından paylaşıldı.

1. turna

turna

Sirküler madde 4/1 de, kişinin müracatı halinde verilir ve dört yıl sürelidir, bu belgenin alınması veya avcılık sırasında bulundurulması zorunlu değildir.

2. peacesen

peacesen Barış

Arkadaşlar amatör bir balıkçı olarak aranıza yeni katıldım daha çok yeni ve acemiyim ama bir şeyler yapmadan önce her şeyi okuyarak başlarım işime ki doğru bir şeyler yapayım balığa başladım ama başlamadan yasaklar başladı beklemedeyim yasak bitmesini okuyorum demişken konuya takıldım ve maalesef jandarma yakaladığı zaman problem çıkartıyormuş tamam yasada zorlama yok belge için ama çok problem çıkarttığı insanlar olduğunu okuduğum yerler var

gidip belgemi alacağım neler gerekli olduğunu size bilgi veririm

3. alpargun35

alpargun35 c.alp argun

================================================================================

10 Temmuz 2010 CUMARTESİ
    Resmî Gazete
    Sayı : 27637

TEBLİĞ

Tarım ve Köyişleri Bakanlığından:

2/2 NUMARALI AMATÖR (SPORTİF) AMAÇLI SU ÜRÜNLERİ AVCILIĞINI

DÜZENLEYEN TEBLİĞDE DEĞİŞİKLİK

YAPILMASINA DAİR TEBLİĞ

(TEBLİĞ NO: 26 )

MADDE 1 – 21/8/2008 tarihli ve 26974 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan, 2/2 Numaralı Amatör (Sportif) Amaçlı Su Ürünleri Avcılığını Düzenleyen Tebliğ’in, “Tanımlar” başlıklı 3 üncü maddesinin, “Genel tanımlar” başlıklı birinci fıkrasına (o) bendinden sonra gelmek üzere aşağıdaki bend eklenmiştir.

“ö) Liman: Yükleme, boşaltma ve barınma amacı ile kullanılan, dalga hareketlerinin olumsuz etkisinden korunmak için mendireklerle çevrilmiş korunaklı su alanını,”

MADDE 2 – Aynı Tebliğ’in, “Türk vatandaşlarının amatör balıkçılık yapmaları” başlıklı 4 üncü maddesinin birinci fıkrasında zikredilen dört yıl ibaresi beş yıl olarak değiştirilmiş, 3 üncü fıkrasında zikredilen “Şekil 1- Amatör Balıkçı Belgesi” aşağıdaki şekilde yeniden düzenlenmiştir.

4. alparslan07

alparslan07 izzet

Favori Kamış:
    (Okuma Salina SeaSpin 10-40g)(albastar hera 2811 2.70cm.30-60 gr)(ceboastur pantorga 100g 200g 4.20)
    Favori Makine:
    shimano sahara 3000 fd-spro passion fd 720 & 740-d.a.m 1137 840 quick slr spin 840 fd
    En İyi Avı:
    1430 gr levrek
    evet benimde eski belgenin süresi 2 yıl idi 5 yıla çıkartmışlar bende belgemi yeniledim 1 ay felan oldu yenileyeli 1 adet vasikalık fotoğraf 1 adet kimlik fotokopisi 15 adet 1 türk lirası :) anında düzenleniyor yeni belgeyi'de değiştirmişler aynı araç kullanma ehliyeti gibi.tarımve köy işleri il ve ilçe müdürlükleri su ürünleri daire'lerinden alabilirsiniz...

Son düzenleme: 7 Aralık 2010
  5. sscw

sscw Ahmet

Favori Kamış:
    Okuma Salina SeaSpin
    Favori Makine:
    Albastar Shark 10 Spin
    En İyi Avı:
    Zargana - 1,5 Kilo
  6. Okan_uA

Okan_uA .

7. fotohiko

fotohiko hikmet

ya arkadaşlar her şeyi bitirdik de adam iki oltası var sene de iki kere belki de bir kere balıga gidecek masraf edecek parası varmı da bu dediklerinizi yapsın ,, bazı arkadaşlarım var yol parası nı zor tedarik ediyor ayrıca bi de oraya gitmek için yem yiyecek şu bu lazım ,, onları zar zor düzeltiyor ,,sizler kendi bagınız dan haberdarsınız ,,tabi ki gerçekte ekmegini bu işten kazananlar bu belgeleri almak zorun dadır,,ama sizin bahsetigi niz ,,olta balıkçılıgı yani hobi ,,karşılıgın da hiç bir maddi kazanç yok,, ve silah da kullanmıyoruz ,,ki kendimizi belgeleyelim, iki oltaya bi ruhsat ben onaylamıyorum ,,ben ce fazla abartıyorsunuz ,, anadolu da adam sıgara parası bulamıyor ..siz boş masraftan bahsediyorsunuz,, o belgeyi alsan bile soran yok..çok kere şahit oldum yanım da yusuf abi diye birisi var yıllar dır balık avlar tabi oltalar la o aldı belgesini gecenin 3 çün de jandarma kaç kere geldi ,gösterince gerek yok koy onu cebi ne dedi,,kulaklarım la duydum ,,varsın bu belgeyi bu işten ekmek yiyenler para kazananlar alsın ,,benim fikrim ,, herkese saygılar.

8. EmiReiS

EmiReiS EmiR

Favori Kamış:
    Fladen, Shimano, AlbaStar
    Favori Makine:
    Shimano Exage 1000 RCDH
    En İyi Avı:
    Alabalık 58 Cm, Aynalı Sazan 14 Kg.
    Mehmet abi o kadar saçma bir kanunlarımız var ki, mecburi değilse neden alıyoruz ? ya da neden böyle bir işe gerek duyuyorlar. Yani ruhsat olması için. O ki herkes rahatça tutacaksa ben neden 15 TL. verdim aldım?

Şahsımca saçma sapan kanunlar.

9. mustafacan çığır

mustafacan çığır mustafa

İstanbul fatih'e yakın tarım il ilçe müdürlüklerini söylermisiniz nerelerde bulunr.cevap veren herkese teşekkürler

10. Sakireis

Sakireis semih

arkadaşlar bende bugün öğlen başvurdum bi saat sonra aldım burada bir arkadaşın gösterdiği gibi kart nüfus cüzdanı gibi değil artık aynı araba ehliyeti ebatlarında ve kalınlığında. 15tl döner sermayeye para yatırıyosunuz(bir yerde okumuştum bundan bir sene evvel bir arkadaş 60tl yatırmış sonra ..yaa bunca para nereye gidiyo?!? diye sızlanmış ilginç geldi bana da)
    ikametgah kağıdı gerekli değil zaten artık bu tip işler T.C. kimlik numarasıyla yapılıyor onun için bir adet fotoğrafın yanında nüfus cüzdanı fotokopisi yeterli
    başvuru dilekçesini yerine göre onlar sizin adınıza dolduruyo bana bi saat sonra gel alırsın dedi sağolsun çok iyi bir memur vardı yakından ilgilendi

kartın geçerlilik süresi 5 sene
    Türkiye her an her şeyin olabileceği sürpriz bir ülke olduğu zorunlu olmasa da bu kart cüzdanın bi kenarında dursun derim :)
    herkeze bol şans iyi avlar

11. okahraman

okahraman

Bugün itibariyle ben de amatör balıkçılık belgemi almış bulunmaktayım. Aslında zorunlu olmadığını bildiğim halde ağzımızın tadının olmadık yerde kaçmasını önlemek için gittim aldım. Ankara'dan bu belgeyi almak oldukça kolay. Tarım İl Müdürlüğüne (İvedik metro durağındaki cami ile bitişik) gidip 15 tl yatırdıktan sonra hemen hazırlayıp veriyorlar. 1 fotoğraf ve Nüfus Cüzdanı fotokopisi yeterli oluyor. Dilekçeyi belgenin hazırlanması esnasında orada doldurtuyorlar zaten.

12. Serenler

Serenler Mustafa Akıncı

Şu an itibariyle yönetmelikte herhangi bir değişiklik olmuş mudur, yoksa gene aynı yönetmelik hala yürürlükte midir?
    Çünkü yönetmeliği incelediğimde
    "YEDİNCİ BÖLÜM
    Son Hükümler
    Yürürlük
    MADDE 23 – (1) Bu Tebliğ, geçerliliği 31/8/2012 tarihinde sona ermek üzere, 1/9/2008 tarihinde yürürlüğe girer.
    Gibi bir ifade var.
    Bundan sonra yeni bir yönetmelik çıkmış olabilir mi?
    Konuyu takip eden arkadaşlarımız bilgilendirirlerse sevinirim.
    Şimdiden teşekkürler.

13. balli

balli m.nuri akkaya

Favori Kamış:
    D.A.M Telespin 3 mt. 10/30gr.
    Favori Makine:
    Shimano Hyperloop 4000 RB
    En İyi Avı:
    11,7 Kg. Aynalı sazan
    Güncel tebliğ:

http://www.balikavi.net/dokuman/teblig.php

14. Serenler

Serenler Mustafa Akıncı

15. aytekinözakın

aytekinözakın aytekin özakın

Favori Kamış:
    Lineaeffe Surf Mill 4,20 mt 220 gr Surf Kamışı
    Favori Makine:
    Okuma Trio 55 makine
    Bugün tarım müdürlüğüyle konştum almak lazım diyorlar kontrollerde kamışı takımları alıyorlarmış 20 tl 1 adet fotoğraf ikametgah ile belgeyi veriyorlarmış
    öyle diyorlar

16. RainboW

RainboW Sertan

Defalarca yazıldı ama tekrar hatırlatmakta fayda var .

Türk vatandaşlarının amatör balıkçılık yapmaları
    MADDE 4 – (1) Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı gerçek kişiler, bu Tebliğ ile getirilen yasak, sınırlama ve sorumluluklara uymak şartıyla amatör balıkçılık yapabilirler. Bu kişilere müracaatları halinde, veriliş tarihinden itibaren beş yıl geçerli olmak üzere, il ve ilçe müdürlüklerince Amatör Balıkçı Belgesi verilir. Bu belgenin alınması veya avcılık sırasında bulundurulması zorunlu değildir.

17. cakbas

cakbas çağdaş

En İyi Avı:
    50 cm Turna
    belgemizi aldık

ben de belgemi aldım :) reeling

18. melikşah

melikşah ........................

Amatör balıkçı belgesimi hihi hihi
    Bizim ülkemizde hihi hihi hihi
    Belgeyi veren Tarım müdürlükleri hihi hihi hihi
    Ver parayı al zurnayıhihi hihi
    Belki bu gülünç ifadelerim yadırganabilir ama durum gerçekten komik:D
    Bende bir zamanlar sorumlu,bilinçli,duyarlı bir amatör balıkçı olarak tarım müdürlüğü şubelerinden birine belge için gittiğimde, ilk önce çevrem güldühihi
    Aslında çok kolaymış belge almak soru yok,imtihan yok, dedim ya ver parayı al zurnayı.
    İşin en komik yanı bana belgeyi vermek için imza atacak kişiyi bir saat beklemiştimhihi hihi
    Daha doğrusu sabah gittiğim yerde kuyruk falan olmamasına rağmen öğlen işim bitmişti.
    Pasaport için başvursaydım daha kolay çıkartırdınm;)
    Benim ile beraber orada bulunan ve teknesi olan bir şahıs o kadar sinirlenmişti ki
    Söylediği sözler hala kulağımda'' Allah b... versin, ben buraya yasal yollardan a
    balık avı için başvuruda bulunuyorum, imza için içeride keyif yapan şahsın keyfini bekliyorum'' demişti. şimdi gülmeyelim de ne yapalımhihi hihi

19. yk71

yk71 Yüksel

AMATÖR BALIKÇI BELGESİ- GIDA, TARIM VE HAYVANCILIK MÜD.- JANDARMA GENEL KOMUTANLIĞI

Merhaba Saygıdeğer Arkadaşlar; Bu konu çeşitli kereler yazılmış bakalım son zamanlarda bir değişiklik olmuş mu uygulamalar nasıl ?
    25 Mart 2014 tarihinde Keçiören'de bulunan bir av bayisini girdim. Ufak tefek bir iki malzeme alırken konu avlaklara, yasak zamanlara geldi.
    Orada bulunan yaşlı bir ağabey turna yasağının 15 Marttan itibaren bittiğini, artık avlanılabileceğini söyledi.
    Ben hemen, '' Yok ağabey 1 Nisanda yasak bitiyor'' dedim ama inanmadı.
    Daha yeni Amatör Balıkçı Belgesi aldım. Bana 15 Martta yasağın bittiğini söylediler...
    Bense; Ağabey onlar 15 Martta Sazan yasağı başlamıştır demişlerdir dedim tabii yine inanmadı. Ağabeyimiz ısrarla kendisine müdürlükçe(ilçe) 15 Martta turna yasağının bittiğini söylediklerini savunuyor...
    Ağabey forumlarda tebliğde boy, yasak zamanları v.b. yazıyor, yine bu tebliğe göre bu belgenin alınması da zorunlu değil dedim. Tabi orada bulunan market sahibine internetten bakmasını rica ettim. O da baktı ve evet yasak 1 Nisanda bitiyor dedi. Bizim amca bu konuda ikna oldu ama belge konusunda ısrarlıydı.
    Ağabey; Belgenin alınması gerektiği husunda; Bana öyle söylemediler.Jandarmanın gelip ceza yazdığını söylediler, bende aldım dedi.
    Ağabey dedim nasıl yazacak, sen limitlere kilo, boy v.b. uyduktan sonra ceza yazamaz. Benim belgem yok, gelsin sayın görevliler bana ceza yazsınlar...
    Ağabey;Yok belgesi olmayanlara ceza yazıyormuş. Belgeyi yeni aldım. 20 TL verdim. 5 yıl geçerli. Yine önümüzdeki süreçte pahalanacakmış dedi.
    Tamam dedim. Bu belgeyi zorunlu hale getirecekleri ve ücretinin de arttırılacağı söyleniyor. Ancak bu henüz başlamadı...
    Ağabey sen bu belgeyi nereden aldın?
    - Yeni yapılan Kaymakamlık binasında bulunan K.Ören İlçe Gıda Tarım Müdürlüğünden.
    Belge yanında mı ? Telefon Numarası kaç?
    - Yanımda yok dedi.
    Hemen internetten bulduk numarayı ve aradım, telefonun sesini hoparlöre verdim( Ağabey de konuşulanları duyuyor):
    -Telefona çıkan ilgili görevli bayan özetle; belgenin alınması gerektiği, jandarmanın kontrollerinde bu belge olmayınca ceza yazdığı, bir iki oltadan bir şey olmayacağı ama çok olursa jandarmanın ceza yazacağı, önceki komutan ceza yazmazken, komutan değişikliklerinde yeni gelen komutanın ceza yazdığı v.b. şeyler söylüyor....
    *Bende hepsine birer birer karşılık veriyorum; Tebliğ jandarmada yok mu? Bu tebliğe uygun avlandığım müddetçe ceza yazamaz, belge zorunlu değil, bu belgem yok diye de ceza yazamaz.... Sonunda dedim; verdiğiniz cevaplar beni hiç tatmin etmedi. Başka yardımcı olabilecek kim var?
    *İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünün telefonunu verdi. Teşekkür edip, kapatıp hemen İli aradım.
    -Burada da telefona çıkan ilgili görevli beyin söyledikleri ''komutan değişikliklerinde yeni gelen komutanın ceza yazdığı'' haricinde ( bir tek bu sözleri sarf etmedi ) yukarıdaki sözlerle benzeşiyor, ek olarakta 20 TL çok bir para değil diyordu. Özetle; Belgeyi almalısın yoksa jandarma ceza yazar.
    *Bu görevliye de meselenin para meselesi olmadığını (ister 1 TL, ister 100 TL olsun), belgenin zorunlu olmadığını, tebliğe (limitlere - kurallara) uyduğum sürece ceza yazamayacağını ne kadar söylesem de bir netice alamadım.
    Ağabey belgenin zorunlu olmadığını böylece öğrendi. Ve şunları söyledi; Benim belgem olduğu için ceza yazamaz, böylece tartışma durumu da hiç olmaz. Hem 5 yıl geçerli daha da ücreti artacakmış... Görevlilerin verdiği cevaplara göre ağabeyimiz iyi mi yapmış? Özellikle tartışma olmaz düşüncesi v.s. sizlere bırakıyorum...
    Tabi ağabeyle bu telefon konuşmasından sonra ayak üstü başka konulardan bir müddet sohbet ettik. Bu av marketine ilk kez gittim. Hoşçakal deyip ayrılırken sağ olsun yine uğra demeyi ihmal etmedi.
    Şimdi sıra sorularımda arkadaşlar;
    1. Jandarma Marşı'nda da geçtiği üzere;
    ''Alnımızda Parıldayan Şeref Ve Şan Arması
    Kahramanlar Kahramanı Yılmaz Türk Jandarması ''
    Bizim Jandarmamız gerçekten tebliğdeki limitlere- yasaklara uyan ve tebliğe göre zorunlu olmadığı halde, sadece ve sadece Amatör balıkçı belgesi olmadığı için amatör balıkçılara ceza mı yazıyor?
    2. Yok böyle değilse jandarmamıza hitaben söylenen bu sözler( amatör balıkçı belgesi olmayana jandarma ceza yazıyor !!! ) ne anlama geliyor?
    İş burada bitmiş değil arkadaşlar. Daha öncede başka konularda sorunlar yaşamış BİMER ve BTK gibi merkez ve kurumlara başvurmuş ve çok ilgili olduklarını gözlemlemiştim. Sorunlar bu merkezler ve kurumlar vasıtasıyla yıldırım hızıyla çözülüvermişti. Bakalım sizlerden ne cevaplar gelecek. Gelecek cevaplara göre ilgili merkezlere bu konu hakkında da başvuru yapabilirim...
    Görelim Mevlam neyler, neylerse güzel eyler..
    Selamlar saygılar arkadaşlar.

20. Dargan

Dargan Recep

Belki tepki göstereceksiniz bana ama şahsen babam 62 yaşında ve Samatya/Koca Mustafa Paşa bölgesinde çocukluktan yetişme amatör balıkçı. Ben şahsen yurt dışında bulunsam da orada ve köprüde tecrübelerim var. Şu anda hem yaşım hem tecrübem az olsada bu işe bildiğim kadar devam ediyorum ve her gün yeni şeyler öğrenip öğrendikçe ve balığımı tuttukça mutlu oluyorum. Aptal değiliz ufak balık tuttuğumuz zaman onu geri bırakıyoruz. Güzel bir şeyler tutarsak afiyetle yiyoruz avınızı. Eee sadece yiyeceğimiz kadar tutup yabanilikte yapmıyoruz. Şimdi Allah'ın denizinde bu bilinç ile balık avlarken birisinden izin almanın ben saçma olduğunu düşünüyorum. 20 liramıda vermiyorum. Zaten zorunlu olmadığıda anayasada yazıyor diye biliyorum. Bu tarz işler ile uğraşılacağına ihbar etmemize rağmen av yasağı varken avlanan yada gözümüzün önünde uygunsuz şekilde avlananları toparlasalar. Benim şahsi görüşüm bu. Çok gerekli çok lazım bir belge değil bence. Sınav ve eğitim ile verseler yine tamam diyeceğim millet bilinçlenecek ama 20 TL basıp belgeyi alıyorsun ve belgeyi alan yine gelip katledecekse katlediyor.