Bahar avları

Konu, 'Denizlerimizden Güncel Av Raporları' kısmında kayral tarafından paylaşıldı.

1. kayral

kayral Önder

Favori Kamış:
    awa-shima
    Favori Makine:
    ryobi
    En İyi Avı:
    çupra 2,10kg/Levrek 4 Küsür
    Herkese selamlar :)

Öncelikle 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramının Vatanımıza Milletimize hayırlı olmasını dilerim.

Havaların yumuşamasıyla birlikte artık gece avlarına başladım. Tabi kış ayında neredeyse her hafta sonu olta atarken bahar aylarında anca 2-3 hafta da bir havasını denk getirirsem olta atıyorum ki bu havalarda lodos/yağmur sonu oluyor. Sabahlamalı avlar çok yorucu olduğundan akşamları erken yatıp, gece 2 gibi küçük balıkların kıyıdan çekildiği saatlerde sabaha kadar kendimce büyük balık arıyorum.

Mart başından bu zamana kadar 4 defa olta attım.

İlk av hiç hesapladığım gibi geçmedi : Normalde bizim buralarda gece 3 ten sonra bahar yağmuru pek yapmaz, hele tan vakti ve sonrası hiç yapmaz-dı… Ama yaptı.. hem de iyi yaptı .. bahar yağmuru, malum yağdı mı insan gibi de yağmıyor. Ha durdu ha duracak derken sabah oldu.. Tek vuruş dahi almadan yağmurdan sıçana dönmüş bir şekilde evin yolunu tuttum :)

İkincisi ise muhteşemdi.. Kamışları diktiğim sıra yağmur durmuş, lodos yatara çoktan girmişti. Kamışlara nerdeyse her 2-3 dakikada bir vuruş alıyordum. Gün doğana kadar 9 farklı türde 20 civarı deniz canlısı yakaladım :) Sadece 10 tanesini alıkoydum ki bunların da 4 tanesini ölümcül yara aldığından mecburiyetten alıkoydum.

Üçüncü av ise sabahlamalı av oldu. Hanım Balıkesire gidince bende soluğu doğruca sahilde aldım :)

Akşam suyunda ispari ve bolca çift bant karagöz vardı ve hepsi suya iade edildi.

İlk çuprayı gece 23.00 civarı aldım, yarım saat kadar sonrada diğerini..

Daha sonrasında heyecanla devamını beklesem de gerisi gelmedi. Ortamı mığrılar basınca olta atmayı bırakıp saati 04’e kurup arabada yattım. Sabah suyu 4 tane karagöz/iskatarozdan ağır yara alan bir ıskatarozu alıkoydum.
    Peşine 2 de fangri geldi bunlardan birini alıkoydum ama dürüstçe söyleyeyim ciddi bir yara almamıştı, alıkoymayı tercih ettim.

Son avı geçe hafta sonu yaptım. Körfezde olanlar havanın hafta sonu ne kadar kötü olduğunu bilir; Bardaktan boşanırcasına yağmur, fırtına ve arada yıldırım.. Hava, cumartesiyi pazara bağlayan gece yarısından sonra yatara giriyordu. Şansımı bu sırada denemek istedim. Hanım artık alışmış olacak ki ben gece balığa gideceğim deyince hiç yadırgamadı :) Yine sıçana dönme ihtimalime karşılık bir torbada yedek kıyafet ayarladı.

Neyse ki gece boyu ne yağmur, ne yıldırım nede fırtına esti. Sadece lodosun son demleri vardı yine.

Gece yine bolca mığrı ve ispari vardı.

Arada 22-23 cm civarı çupra yakaladım. Bu sene kendimce yeterince çupra yakaladığıma ve en azından ölümcül yara almadıktan sonra bu boydakileri alıkoymamın hakkım olmadığına inanıyorum. Ayrıca bunlar memleketimin ilerde yumurta bırakacak yerel çuprası.. Bu boydaki balığı ekime kadar salmayı düşünüyorum.

Bu avda benim için unutulmaz olan kıyıdan (fangrileri saymazsak) bu zamana kadarki en büyük mercanımı yakalamamdı :)

Gecenin diğer ilginç balığı da kurbağa balığı oldu.

Sabah suyunda oltama gelen ve salınan bir çupra daha

Ayrıca sabah suyunda yakaladığım 3 ıskatarozdan birini alıkoydum. Bu balıklarda aynı fangriler gibi iğneye çok agresif saldırıyor. Ağız ufak iğne büyük. Yemde iğnenin sertliğini hissettiği an parça koparmak yerine tamamen yutma yoluna gidiyor. Tabi ayrıca iğneyi okadar küçük ağızdan çıkarması da çok zor. Ama artık elim biraz yatkınlaştı, epey uğraştırsa da iğneyi çıkartabiliyorum ama yine de balıkların solungaçlarından bazen iğnenin saplandığı yerden dolayı bazende ben iğneyi çıkarırken az da olsa kan geliyor. İnşallah bu kadar hasarla yaşayabilirler.

Yemler sardalya, madya, sülünez.. İğneler sasame f714-1/0 ve vmc 9335-2.. Kurşunlar 125ve 150gr.
    Mırmırlar kıyıdan 10-12mt civarı. kum- taşlık alanın birleştiği yerden yakalandı. Diğer balıkların hepsi +100mt.lerden geldi.

Herkese rastgele :)

2. gümüş06

gümüş06 Ahmet YABACI

tebrik ederim gayet bereketli olmuş avınız.emeğinize sağlık.keyifli avlarınızın devamı dileğiyle.:)

3. fztyasin

fztyasin yasin özkan

önder abi tüm avlar için ve ayrı ayrı tebrikler. Bol fotolu bir göz ziyafeti çektirdiğin için de ayrıca teşekkürler. Bıraktığın çupralar büyüsünler ve geri gelip senin oltanı bulsunlar İnşallah :)

4. yasarlafci

yasarlafci YASARLAFCİ

tebrikler. güzel av olmuş kısmetse bir ay sonra oralardayım bizede balık kalmıştır umarım selamlar....

5. volex21

volex21 Volkan

Favori Kamış:
    Okuma V System 2.40 Lineaeffe Spirit Surf 3.90 (fiyat performans 9/10)
    Favori Makine:
    Spro Red Arc 20'lik (Fiyat/Performans : 8/10)
    En İyi Avı:
    Levrek (57 cm - 2.100 gr ) Sargoz (700 GR kadar) Palamut (40 cm üzeri), Lüfer 40 cm, Çipura 950 gr
    Tebrikler Önder, kıyıdan gayet başarılı avlar yapmışsın. Renk renk, çeşit çeşit balıklar raporu güzelleştirmiş, niceleri rastgelsin. :)

6. erence10

erence10 ismail

Maaşallah

Nazar değmesin komşum. Nice mutlu avlara.

7. kayral

kayral Önder

Favori Kamış:
    awa-shima
    Favori Makine:
    ryobi
    En İyi Avı:
    Teşekkür ederim :) Beğenmenize sevindim, sizin de güzel avlarınızın devamını dilerim, rastgele :)

Teşekkür ederim arkadaşım :) Bol fotoğraflı raporları ben de çok seviyorum. İnşallah daha güzelleri senin oltana gelir ve raporlarını okuruz, rastgele :)

8. kayral

kayral Önder

Favori Kamış:
    awa-shima
    Favori Makine:
    ryobi
    En İyi Avı:
    Gel artık Abi, Beraber olta atmayı özledim ama denizi ve olta atmayı sen benden daha çok özlemişsindir. Kosovaya selamlar, görüşmek üzere :)
    Teşekkür ederim Volkan :) Gerçekten güzel avlar oldu, İnşallah herkes gönlündeki balıkları yakalar. Keyifli avlar dilerim arkadaşım, rastgele :)

9. kayral

kayral Önder

Favori Kamış:
    awa-shima
    Favori Makine:
    ryobi
    En İyi Avı:
    Teşekkür ederim Komşum :)
    Senin oğlana söyle de bizim cama top atıp durmasın :) Okulların kapanmasına az kaldı, yoksa atariyi rüyasında görür :)
    Görüşmek üzere :)

10. Şimal

Şimal İsa Sivri

Favori Kamış:
    Lineaeffe Surf Mill 4.20
    Favori Makine:
    Daiwa Emcast Plus 5000
    En İyi Avı:
    Balık Avı Dostlarım...
    Tebrikler Önder, anlatımda fotolarda çok güzelmiş, özellikle mercanlara bayıldım, kıyıdan da tutulmaları oldukça önemli :thumb:

Hanımlar balık sevdamızı görüp başedemeyeceklerini anlayınca zamanla inatlarından vazgeçiyorlar herhalde :D

Avların hep böyle keyifli ve bereketli olsun kardeşim, rastgele :)

11. draco

draco Kaan

Favori Kamış:
    Vercelli Alba Surf, Yamaga Blanks EARLY 94MHR
    Favori Makine:
    JDM Shimano Stella SW8000PG, Daiwa Certate 3012H
    En İyi Avı:
    Tuttuğum ilk ispari. o olmasa burada olmazdım.
    Önder, tebrikler... Özellikle kıyıdan fangri ve mercan avının tadına doyum olmamakta. Ben de Ege adalarında bu zevki her sene imkanım oldukça yaşamaktayım. Başarılı avlarının devamını dilerim...

12. Mimaras

Mimaras Erdem

Çok keyifli bir av raporu olmuş tebrik ederim :)

13. kayral

kayral Önder

Favori Kamış:
    awa-shima
    Favori Makine:
    ryobi
    En İyi Avı:
    Teşekkür ederim İsa Abi :)

Kıyıdan mercan yakalamak gerçekten ayrı bir keyif :)

İzin işine gelirsek :) yazarken Biraz dominant yazmışım ama işin aslı şöyle oluyor : 4 gün önceden hafta sonu hava durumu tahmini yapılır. Hava balık için uygun olacak gibiyse hanıma ufak ufak çıtlatılıp tepkisi ölçülür. Atarlanmıyorsa ilk aşama geçilmiştir ;) Diğer aşama ise kalan günlerde gün de bir defa mutlaka mevzunun laf arasında geçmesini sağlayıp hatunun bilinç altına iyice yerleşmesi sağlanır ;) Bu aşamaları geçtikten sonra av günü gönül rahatlığıyla ''hanım ben gece balığa gidiyorum'' denir :D

Keyifli avlar dilerim Abi. Saygılarımla, rastgele :)

Çok teşekkür ederim Kaan :)

Mercanlar yakalandığında devamlı açığa kaçmaya çalıştığından kıyıya alana kadarki her aşama gerçekten ayrı bir güzel :) Birde çupra gibi kıyı suyunda basıverse on numara olacakta ne yapalım her güzelin bir kusuru var :) Kara mambayla tatilinde ve İstanbulda gönlünce avlar yapmanı dilerim, rastgele arkadaşım :)

Çok teşekkür ederim Arkadaşım :) Gönlünüzdeki balıklara rastgelmeniz dileğiyle :)

14. Uğur09

Uğur09 Muammer

Favori Kamış:
    Mitchell Mediterranee 430 Surf
    Favori Makine:
    Ryobi Proskyer nose pover
    En İyi Avı:
    740gr ve 480gr.(2)'si aynı anda ÇUPRA
    Tebrikler kardeşim...:thumb: Her zamanki gibi keyifli avlar gerçekleştirmişsin... Devamına rastgele :) Selamlar

15. kayral

kayral Önder

Favori Kamış:
    awa-shima
    Favori Makine:
    ryobi
    En İyi Avı:
    Teşekkür ederim Muammer Abi :) Körfeze geldiğiniz bir ara görüşelim, size de keyifli avlar dilerim. Selamlar, saygılar :)

16. shadowpane

shadowpane Hakan

Favori Kamış:
    Shimano Antares/Vengeance/SuperAero Lineaffe_Spider Surf Okuma_VSystem/hellios/x-safina
    Favori Makine:
    Daiwa_Entoh/Ballistic Shimano_Aernos/KİSU/BULL'S AlbaStar.Pasha 60
    En İyi Avı:
    Yayın/Turna/Alabalık Eşkina/Levrek/Palamut/Lüfer/Kalkan
    tebrik ederim balıklar şahane gözüküyor sizden iyi olmasın bir abimin lafı var "tokmak gibi" der aynı o şekil.

avlarınız daim olsun esen kalın

17. kayral

kayral Önder

Favori Kamış:
    awa-shima
    Favori Makine:
    ryobi
    En İyi Avı:
    Çok teşekkür ederim Hakan :)
    Surf casting denen güzel hastalığa yakalandığımdan beri gözüm başka bir av şekli görmez oldu. Daha yolun başında sayılırım ve kendimi geliştirebilmek için forumu/yabancı forumları boş kaldıkça didik didik ediyorum. İstanbul avcılarından da teorik olarak gerçekten çok şeyler öğrendim. Bunun için sizin nezdinizde herkese teşekkür ederim :)
    Güzel avlarınızın devamını dilerim, keyifli forumlar, saygılarımla :)

18. KBenekliAla

KBenekliAla Oğuz Kaan

Çok güzel bereketli avlar geçirmişsiniz. tebrikler :) Benimde eniştemler edremitli birkaç avlanam girişimimiz hem yanlış ve kısıtla zaman dolayısıuyla çok verimsiz sonuçlanmıştı. Uzun uzun avlanmak isterim oralarda.

19. kayral

kayral Önder

Favori Kamış:
    awa-shima
    Favori Makine:
    ryobi
    En İyi Avı:
    Teşekkür ederim :) Normalde şu an kıyı avı için sezon bitti/bitiyor. Ben bu mevsimde sadece uygun koşullar oluştuğu zaman olta atıyorum. Eğer yaz dönemimde veya güzel havalarda olta attıysanız maalesef sonuç çoğunlukla dediğiniz gibi oluyor. İnşallah tatilinizde hedeflediğiniz avları yapabilirsiniz, rastgele :)