Kano balıkçılığına giriş:)

Konu, 'Tekne Donanımı ve Bakımı' kısmında freenautilus tarafından paylaşıldı.

1. freenautilus

freenautilus Emrah

Merhaba,

Ankara’da yaşayan bir balık sevdalısı olarak, sürekli suyla buluşma şansı bulamasamda tatillerde ve göle gittiğimde hep eksikliğini çektiğim şey bir bot yada kayık idi.Ama taşınma,bakım, elektrikli-benzinli motor,akü,koyacak yer vs gibi sebeplerle birtürlü bu işe girişememiştim.Son zamanlarda kaşıntı tutup porta-bote arayışlarına girmiştim ki tesadüfen forumlarınızda sayın uccrow’un açtığı kayak fishing konusu ile tüm dikkatim bu yöne kaydı.Araştırma, görüşmeler ve Sn.Serdar beyin(Dorado) büyük desteğiyle bende kanomu alıp modifiye etmeye başladım.Bu başlıkta aşamaları fotoğraflarla vermeye çalışacağım.Aynı heyecana kapılan balık dostları için yararlı bir kaynak olacağını düşünüyorum.

Kanoyu PMS plastic firmasından sipariş ettim.(www.pms.com.tr) Firma İzmir’de ama Ankara’da şubeleri var,sağolsunlar gönderdiler bana.

Ham hali şu şekilde idi.

İlk iş monte edeceğim parçaların marintek firmasından siparişini vermek oldu.Kamış tutucu,kamış yuvası, vidalı su geçirmez beyaz kapaklar(siyahı hiçbiryerde yok), çapa ipini dolamak için koç boynuzu, karabinalar ve birkaç ufak parça daha.

Malzemeler geldikten sonra montaj yuvalarını açarak işe başladım.Şarjlı matkap ve dekupaj testeresi ile rahatlıkla kesiliyor.Tüm bağlantı ve birleştirme işlerinde somunlu paslanmaz vidalar kullandım.(Bauhaus)Kanonun orta yerlerine denk gelen noktalardaki bağlantıların alttan somunla tutturulması uğraştığım en zor şeylerden biriydi.Zira kol boyu içeriye yetişmiyor.

Kapakların içine bagaj olarak kullanmak üzere çanta kumaşından silindir şekilli yuvalar hazırladım ve kapak montajı sırasında onu da vidalarla sabitledim.Kapağın suya düşmemesi için ip ekledim.(kapak içinde yeri var)

Arkaya monte ettiğim sabit kamış yuvaları için deliklerin eliptik şekilde açılması gerekiyor.Beraberinde gelen lastik kapağın conta kısmı ölçü için kullanılabilir.Bir de altları delik olduğundan içten köpük ile kapatıp alttan siyah silikonla kapattım.kuruyunca köpüğü çıkardım.Püf noktası:silicon yada mastikler koli bandına yapışmıyor.köpüğü koli bandı ile kaplayın.sonra çok kolay sökebilirsiniz.

Kanonun oturulacak kısmında kalıp sırasında oluşan başparmak girecek kadar delikler var.Bunları hem su girmesin, hem de fonksiyonel olsun diye içine neodymium mıknatıs gömerek silikonla kapattım.iğne, pense vs gibi şeyler kano içinde savrulmadan durabiliyor.

Uzun süreli oturulunca rahatsız olacağından bir minder olması gerekiyordu.Yurtdışında inanılmaz güzel ve pahalı seçenekler var ama ben kamp minderi ve çanta kumaşı ile dikiş makinesi yardımıyla bir örnek yapmayı başardım.İlgilenen olursa decathlon mağazasında hazır bir tane model var ve kalitesi güzel.Kanoya bağlamak için de ip geçen plastic parçalar altına tokalı kayışlar monte ettim.Yeri gelmişken yazayım, bu plastik parçalar kano içine gömülü vida yuvalarına bağlı ve oldukça sağlam yapılmış.

Kano beraberinde verilen kürek içime sinmedi ve decathlon’dan bir kürek aldım.Kanoya lastikli ip ile bağlanıyor.Bağlantı şekli resimde görülebilir.plastik ip geçen yuvaların içinden lastikli ip geçirdim.Bir kanca monte ederek sistemi tamamladım.Küreğin takılıp kalması için de bu plastik yuvaların vidalarını 1 cm uzunları ile değiştirdim.Kürek vida başlarına dayanıyor.

Amerikadaki örneklerine bakarak pvc borudan tekerlekli taşıyıcı yaptım.Kayışla kanoya bağlanacak,bir ucundan tutup yürütülebilir.

Anlatacağım son şey ise demir attıktan sonra kanonun pozisyonunu değiştirmeye olanak sağlayan sistem.Bunu da tesadüfen yabancı forumlarda gördüm ve mantıklı geldi.Çapa atıldıktan sonra ipini halkadan geçirip kanodaki koç boynuzuna bağlıyorsunuz.Makara sistemini öne arkaya hareket ettirerek çapayı kanonun önünden yada arkasından atılmış gibi konum ayarlamak mümkün oluyormuş.Henüz suya indirmediğimden bilgiler teorik:)

İpler, lastikli kolonlar, diğer birkaç aparat,ekstra kulp vs takıldıktan sonraki son fotoğraflar ise şöyle;

Teorik kısmı buraya kadar.Ama henüz pratik kısmına yazacağım hiçbirşey yok:) İnşallah herşey planladığım gibi gider ve keyifli avlar yapar, raporlarını burada sizlerle paylaşırım.

Herkese rastgele

Emrah

Son düzenleme: 15 Nisan 2012
  2. cemil sarihan

cemil sarihan cemil sarihan

Çok güzel,hayırlı olsun, raporları bekliyoruz...

3. eternal35

eternal35 ferit cem

Favori Makine:
    Mitchell armada 6500 pro
    Emrah bey emeklerinize sağlık çok güzel olmuş inşallah güzel avlar yakalarsınız,tutugunuz balıkları nereye koyacaksınız :)

4. gokansacakli

gokansacakli Gökhan

Favori Kamış:
    Okuma V system 240cm, Okuma Similan 20-30 lbs jig kamışı.
    Favori Makine:
    Okuma Trio 30S, Okuma Avenger Av-45
    En İyi Avı:
    :(
    Emrah Bey ellerinize sağlık gerçekten çok hevesliymişsiniz ki bu kadar emek harcamışsınız inşallah güzel bereketli ve zevkli avlar yaparsınız. bu arada mahsuru yoksa kaça mal ettiniz acaba?

5. cetin5807

cetin5807 M.Z ÇETİN

Favori Kamış:
    Crocadile
    Favori Makine:
    Okuma Zeon
    Çok güzel görünüyor hayırlı uğurlu olsun.Son zamanlarda bende araştırıyorum ama neticeye bağlayamadım.Kanonun maliyetini öğrenebilir miyiz acaba ?

6. alienderakman

alienderakman Ali Ender AKMAN

Favori Kamış:
    Shimono Vengeance AX Surf 4,20m Catana CX Spinning 240ML 7-21gr
    Favori Makine:
    Shimano Nexave 10000 FB
    En İyi Avı:
    Karagöz 1480 gr.
    Emrah bey benim gibi pek çok kişinin aklından geçen olayı eyleme dökmüşsünüz.Tebrik ederim.Uzunca bir süre niyetlenip sonra vazgeçtiğim ama aklımın ucunda biryerde hala canlı bir proje bu.Bu projeyi askıya almamdaki sebeplerden en önemlileri;Avlak bölgesine kanonun taşınması, evde kanonun muhafaza edileceği yer problemi ve fiyat olarak uygun olan yerli üretimlerin denge ve suya batma mesafelerinin bende güven oluşturmaması ithal ürünlerinde ciddi fiyatlara satılıyor olması idi.
    Bu aşamaya geldiğinize göre bu problemleri aşdığınız anlaşılıyor.Umarım keyifli ve bol balıklı avlar yapar ve bizlerle paylaşırsınız.Rastgele...

7. karalahoz

karalahoz kemal apak

En İyi Avı:
    AKYA-27KG/SIRTI KARA 3.2KG/ZINDAN DELEN
    Guzel bir paylasim yapmissiniz tesekkurler,acaba sakincasi yoksa nekadara maal oldugunu soyleyebilirmisiniz ve ilk firsatta sudaki dengesi hakkindayorum bekliyoruz sizden.

8. mufi

mufi Muvaffak İŞMEN

Favori Kamış:
    kıyı balıkçılıgı standart malzeme oltakamışı ve makine
    Favori Makine:
    Daiwa GS 9
    En İyi Avı:
    her av iyidir yeterki usule uygun olsun
    Sevgili Emrah... tek kelime,

Harikasın ..

9. OMMG

OMMG OKAN

Gerçekten çok güzel gözüküyor,İnşallah keyifli avlar da güle güle kullanırsınız...

10. ckaratep

ckaratep Caner

Favori Kamış:
    Remixon 240 Spin
    Favori Makine:
    Sweepfire E3000
    En İyi Avı:
    Spin öğreniyorum..!
    harika. yürekten tebrik ederim. birde foto paylaşmak yapım aşamasını anlattığınız için teşekkürler.
    ayrıca özel olmaz ise bu işlemlerin tümünün maliyeti nedir. kaça patladı bu kano sevdası size ? çok fena gaza geldim de o açısan :)

11. shadowpane

shadowpane Hakan

Favori Kamış:
    Shimano Antares/Vengeance/SuperAero Lineaffe_Spider Surf Okuma_VSystem/hellios/x-safina
    Favori Makine:
    Daiwa_Entoh/Ballistic Shimano_Aernos/KİSU/BULL'S AlbaStar.Pasha 60
    En İyi Avı:
    Yayın/Turna/Alabalık Eşkina/Levrek/Palamut/Lüfer/Kalkan
    düşünce, proje, emekler, hepsi çok güzel, anlatımda çok güzel olmuş, bir cok arkadaşımızın işine yarıyacağını düşünüyorum. bu pozisyonda 3-4 saat gibi bir süre avyapılabilinirmi?

12. freenautilus

freenautilus Emrah

Buna cevap vermek için henüz hiç deneyimim yok.Ama yurdışında daha bile fazla kalıyorlar diye biliyorum.Ama Amerikada taht gibi minderler var.yabana atmamak lazım:)

13. freenautilus

freenautilus Emrah

Arkadaşlar olumlu tepkilerinize çok sevindim.Umarım sudan sonra da keyifle rapor yazabilirim.
    Toplu olarak sorularınızı yanıtlamaya çalışayım.
    Öncelikle şunu söyliyeyim, tabii araştırma yaptım ama denge konusunda çok da emin değilim.Beni bu modele iten 2 şey vardı:biri maliyetinin yabancı kanolara göre düşük olması; diğeri bu kanonun da aslında yabancı bir firma olan BİC KAYAKS firmasının "bilbao" ürünün kalıbını kullanması oldu.Googledan bic bilbao diye aratırsanız hemen hemen aynı olduğunu görürsünüz.Hatta youtubeda videolar da var.Birçok araştırmamı bu kano üstünden yaptım.Kendi kanomun da onun dinamiklerine sahip olacağını düşünüyorum.Evet bir "ocean kayak" firmasınınki gibi değil ama ben de zaten o kadar bütçeye sahip değilim ve senede toplam 30gün anca kullanma fırsatım olur.Profesyonel firma ürünleri daha uzun ve geniş.Bazıları 2 parça katamaran gibi vs.
    Bu arada, denge arttırmak için kullanılan çok basit ürünler de var.PVC borudan ve köpükten kolaylıkla yapılabilir.Bisiklet denge tekeri mantığını kullanıyor.
    http://www.accesstr.com/mmACCESSTR/Images/UnivKayakStabilizer.jpg
    http://www.keywestpaddlesports.com/in_water_tubes_down.JPG

Yeri gelmişken yazayım,yabancı kanolarda su tahliyesi için delik var.Benimkinde bu delik kapalı, çok işlevsel olmadığını söylediler pms'den.Su tahliyesi için sünger kullanacağım:)Diğer delikler(daha doğrusu oyuklar) sonradan eklenmiş.2 sene önceki versiyonda yokmuş.Bunun nedeni içeriden çektiğim resimde görülebilir, oturduğunuz kısım ile kano tabanı arasında köprü kurarak destek sağlamışlar.

Kanonun uzunluğu da "b" segmentindeki bir araba üzerinde taşınmaya fırsat veriyor:3m 22kg.Daha uzun ve ağır olsaydı taşımam mümkün olmayacaktı.Evde kapalı garaj var.20tl ye demirciye J şeklinde iki lama demiri yaptırıp duvara monte ettim.Kanoyu yan olarak kaldırıp üzerine koyacağım.Demir üzerine boru izolasyonunda kullanılan köpüklerden geçirdim.

Araba üzerinde taşımak için port bagaj bağlama aparatı almam gerekti.300tl tuttu.Aslında maliyetin dörtte birini bu oluşturdu.Araç üzerinde henüz fazla taşımadım ama sürüşte dikkatli olmak gerekecek.Bağlamak için de ikeadan 20tl ye alınan gergi mekanizmalı 5m lik kayışları kullanacağım.Fiyat uygun.

Gelelim toplam maliyete:) Evet hatırladığım kadarı ile madde madde yazmaya çalışayım.Ama bazı aksesuar seçimleri konusunda daha hesaplı ürünler olduğunu belirtmek isterim.Bauhaustan aldığım ip ve kayışlar konusundada kazık yedim sanırım:) Ama kalite konusunda baya iyiler.

- Kano: 480tl( nakliye ödemedim,Ankara şubeye gelen ürünlerle beraber gönderdiler)
    - Araç üstü taşıma barları (www.bagajmarket.com Sayın ercüment beye sonsuz teşekküler): 300tl
    - Pvc borudan yaptığım kano taşıyıcı: 25tl
    - Çanta kumaşından yapılan silindirik hazneler ve oturma minderi yaklaşık 60tl(Decathlondaki 49 tl idi)
    - 2 adet 222mm plastik kapak, canon kamış tutucu, 2 adet nuova rade kamış yuvası, koç boynuzu,paslanmaz karabina,mapa(bağlantı ayaklı paslanmaz halka) yaklaşık 150tl
    - pms firmasından istediğim ekstra 2 kulp ve 3 adet plastik ip yuvası 35(evet fazlaca pahalı)
    - Duvara kano asmak için demirciye yaptırdığım J şekilli 2 demir 20tl
    - Decathlondan aldığım kürek 49tl(tek parça.Parçalara ayrılanlar daha pahalı)
    - Bauhaustan alınan ip,kayış,plastik toka, paslanmaz vida vs: 65tl gibi.(en büyük kazığı da burada yedim herhalde:) )
    - Henüz almadım ama can yeleği farklı fiyatlara var.60tl gibi olacak sanırım.
    - Çapa 1.5kg 15tl(almadım)
    - Kulvar şamandırası ve çapa ipi 20tl

TOPLAM: 1279. (1300 desek yeridir)

Şunu da unutmamak lazım.Bu ürün bakım,yağ,benzin akü vs istemiyor.Patlamıyor,çürümüyor,şişirmek indirmek gerekmiyor.Bir kere aldıktan sonra sadece götür ve kullan.Ama ıslak ve biraz uğraştırıcı olacağını düşünüyorum.Dalgalı denizde kıyıdan çıkarken devrilme videoları var korkuttu yani.
    http://www.youtube.com/watch?v=0j2pD_TXFb8
    http://www.youtube.com/watch?v=M6H-iik8_AE&feature=relmfu

14. Arda BAYSAL

Arda BAYSAL Arda BAYSAL

En İyi Avı:
    LAMBUKA 1,5 kg
    Bu kadar ekipmanı bol bir kano kullanmasam da genel olarak kanoyla gezinti yapmayı çok severim. Bu nedenle geçen hafta Decathlon mağazasındaki kanoları ve fiyatlarını incelemiştim. Sizin modifiye ettiğiniz kanonun fiyatı çok daha iyi. Umarım çok keyifli avlar yaşarsınız.

15. freenautilus

freenautilus Emrah

Teşekkürler Arda bey.Decathlondaki kano da bic marka.Markanın en alt modeli.Su tahliye sistemi de var.

16. freenautilus

freenautilus Emrah

Evet, yeni bilgilerle tekrar döndüm.Dün kanoyu ilk defa göle götürdüm, izlenimlerimi paylaşayım.
    Öncelikle arabaya yüklemekten başlayalım.Tek başına yapmaya inat ettiğim için biraz zor oldu tabii.Koyarken ve indirirken kano ve arabaya zarar vermemek için azami dikkat gerekli.Araç üzerinde iken 100km hıza çıktım, problem yoktu.
    Yaptığım pvc taşıyıcı fena çalışmadı ama arazi için daha yumuşak ve geniş tekerlek daha iyi olur.
    Su dalgalı olmasına rağmen girdim ve birkaç deneme turundan sonra açıldım.Decathlondan aldığım kürek hiç yormadı ve gayet güzeldi.Kano da çok iyi tepki veriyor hareketlere.Kano hareket halindeyken sadece küreği suda tutarak dümen gibi yön de verebiliyorsunuz.Dalgada tabii sallanıyor ama tedirgin etmedi fazla.Kürek ile gayet uyumlu ve hızlı.Kürek her iniş kalkışında üzerinize biraz su geliyor tabii özellikle rüzgar da varsa ama çabuk kuruyan kıyafetlerim vardı sorun olmadı.Tekneye gelen su ayak kısmında toplanıyor, topuğunuz ıslanıyor sadece.Onu da bezle emdirip halledebiliyorsunuz.Dalgayı yandan alırsanız biraz sarsılıyor.Önden alırsanız daha rahat,teknelerdeki gibi pat pat ses yapıyor:) Rüzgardan etkileniyor,sabit kalmak için çapa şart.Resimlerde görünüyor, ağaçların arasında rahatlıkla dolaştım, misinam ağaca takıldı kurtarabildim.Hatta ağaçlara takılıp kopan birçok takımı da kurtardım:)Ağaçlık bölgede dalga yoktu ve çok keyif aldım.Üzerinde arkaya dönüp malzeme kutusunu alma, öne kayıp kapaklı bölmeye ulaşmak mümkün ama dalgada zorlayabilir.Ben de hala alışma sürecindeyim sonuçta.Üzerinde 4-5 saat kaldım ve hiç bacak uyuşması, oturmada rahatsızlık hissetmedim.Biraz bel ağrısı vardı gün sonunda.Bir 35 cm turna salındı,bir iri turna kaçırıldı:)
    Not: Eğer bir kano daha olsaydı iki kişi çok güzel olurdu.İnşallah Ankara'dan bir kanocu daha çıkar:) Birkaç resim de ekliyorum.

Uploaded with ImageShack.us

17. simendifer

simendifer Sennur

Hayırlısı olsun. Kazasız, belasız, güzel ve bol balıklı günlerde kullanmak nasip olur inşallah. Dilerim bir an önce bir de arkadaş bulursunuz, zira Allah korusun her türlü zor anda bir av arkadaşı hayati önem arzeder.

18. assos

assos Serkan Güzhan

http://imageshack.us/photo/my-images/854/fotoraf0449kopya.jpg/
    http://imageshack.us/photo/my-images/232/fotoraf0451kopya.jpg/
    http://imageshack.us/photo/my-images/855/fotoraf0452kopya.jpg/
    Bu da deniz versiyonu!!!!
    Emrah Bey;
    öncelikle sizi tebrik ederim.benzer yollardan gecen biri olarak kanonuzu çok begendim ve uygulamayı istiyceğim güzel fikirlerle dolu!Resimlerde de görebileceğiniz gibi benim ki de yerli üretim olup biraz farklı bir model.Benim bu kano işine girmemdeki sebep zıpkınla dalışta birbirine yakın meralara ve arabayla ulasmanın zor olduğu meralara kolay pratik bir şekilde ulaşmaktı.
    Zıpkınla dalış dışında olta sırtı avcılığına da imkan tanıması ekstrasıydı.İlk aldığımda motor takmayı düşünmemiştim ancak ilk denememden sonra kürek çekmenin o kadar da kolay olmadığını yakın da olsa kürek cekerek yol katetmenin zor olduğundan yola çıkarak elektrikli motor taktım.Bazı olumsuz durumlar olmasına rağmen memnunum.Durgun su için ideal olup denizde çok dikkatli kullanılması gereken bir yöntem.Herzaman yanınızda su geçirmez bir kılıf içinde heran aramaya hazır bir cep bulundurun.Sağlıklı avlar dilerim!

19. freenautilus

freenautilus Emrah

Çok güzel olmuş.Ben de tatilde mordoğana gelip ilk deniz deneyimini yaşayacağım.Göle gittiğimde baya dalga vardı,rüzgarlıydı.Ama tabii deniz bambaşka.Yan destekleri yapıp yapmamaya deniz sonrası karar vereceğim.
    Yurt dışında motor entegre edenler var hatta dümen de koyuyorlar.Keyifli olduğuna eminim.Kürek konusunda decathlon'un küreğini öneririm.Beni hiç yormadı.Cep telefonu konusuna da kesinlikle katılıyorum.
    Ben de zıpkınla dalış yapıyorum.Yaz tatilini iple çekiyorum desem yalan olmaz.
    Selam ve sevgilerle

20. freenautilus

freenautilus Emrah

Son yaptığım bir aparatı sizlerle paylaşmak istedim.Arabaya temas etmeden ve kolayca kaydırarak kanoyu tepeye yüklemek için bazı aparatlar kullanıldığını farkettim ve bir adet yapmaya karar verdim.Zira arabanın arka spoileri üzerine bahtaniye koyarak yüklemiştim ve hem rüzgardan kayması hem de ağırlığı ile baskı yapması beni endişelendirmişti.
    Malzemeler: pvc boru ve bağlantı elemanları, bir adet camcı vantuzu(20tl), somun,civata.tam pvc borunun içine göre sağlam yuvarlak tahta çıta(boru esnekliğini azaltmak için)