Rota prenses 575

Konu, 'Tekne Donanımı ve Bakımı' kısmında adventurer tarafından paylaşıldı.

1. adventurer

adventurer umut yetişken

En İyi Avı:
    iki torba midye:)
    uzuunca bir aradan sonra tüm deniz dostu arkadaşlara sonsuz selamlar :)

forumlara epeydir girmiyordum, geçen zaman içinde denizdende uzak kalmıştım.....ancak geçen haftanın sonunda anlık bir kararla Rota firmasının prenses 575 modeli yelkenlisini sipariş ediverdim.....tekne bir aksilik olmazsa 5 hafta içinde tamamlanacak; ama sonrasında firma sahibi deposunda istediğim kadar muhafaza edebileceğini söyledi.....tekneyi ya bu sonbahar ya da önümüzdeki yaz başında İzmir den İstanbul a getirmeyi planlıyorum.....sizlere danışmak istediğim, acaba bu tekne İzmir İstanbul yolculuğunu denizden tamamlayablecek kapasitedemi.....yeni modellerinde salmanın derinleştirildiğini vede ağırlaştırıldığını biliyorum, ancak halen şüphelerim var.....karadan nakliyat seçeneği aklımda bir köşede, ancak ben teknemle daha değişik bir başlangıç yapmak niyetindeyim :)
    yardımlarınız için şimdiden çok ama çok teşekkürler.....

not, 15 bg 4 zamanlı dıştan takma bir motorum var, onuda hesaba katarak bu yolculuğu planlamaktayım

2. adventurer

adventurer umut yetişken

En İyi Avı:
    bu arada, birkaç yıl önce bir fuar sonrası açtığım bir konuda ufak masraflardan kısarak,(sigara azaltmak, daha fazla yürümek, vs) kenara para atarak yelkenli alma hayalimden bahsetmiştim.....e olabiliyormuş :) inanın, hiç ama hiç zor değil arkadaşlar, önümüzdeki fuar sizde hayalinize yanaşıp planlar kurmaya başlayın bana sorarsanız.....gerçi halen hayalimdeki tekneye ulaşabilmiş değilim, ama fena bir başlangıçta olmadı :D

3. adventurer

adventurer umut yetişken

En İyi Avı:
    son bir not daha.....Rota tekneleri 1 günlük yüzde 35 indirim yaptı.....bende tekneyi o gün sipariş ettim.....firma sahibi ile başka arkadaşlarda sipariş verebilirmi diye konuştuğumda hemen bugünlerde çok çabuk sipariş olursa ortaklarla konuşabileceğini söyledi (tamamı peşin, siparişte ödeme) niyetli arkadaşlar varsa sitemizin vede benim ismimi vererek Rota firmasını arayabilirler.....tüm teknelerde kampanya mevcut.....

4. canözüm

canözüm mehmet seven

maliyet konusunda bilgi verirseniz sevinirim bende 6.60 siparis etmek istiyorum veya 5.75 de olabilir

5. mehmetsahin

mehmetsahin mehmet şahin

En İyi Avı:
    Levrek 14 kg
    Çanakkale'den selamlar

Üç aşağı beş yukarı 300 millik bir yoldan bahsediyorsun..İyi bir planlama ile gidilmez diye bir durum yok bilvaki öncelikle Çanakkale boğazında bayağı zorlanacaksın(3.5 knot ters akınıtı) akabinde de boğaz çıkışından sonra İstanbul'a olan mesafede de ister yelken yapmaya kalk(Bu çok daha zor Poyraz hep kafadan gelecek taaa ki Silivriyi geçene kadar)..Aldığın tekne denizlere güzel gelir ama sürate gelmez..Bu hem motor hem de yelken için de geçerlidir.max 5 knot ile ilerlediğini düşünürsek(Her zaman bu sürati de yapamayacaksın) en az 60 saat seyir yolu demek.Günde 10 saat gittiğini düşünsek 6 gün yapar(Sen bunu 8 diye düşün)..iyi bir planlama vede dayanıklı vede bilgili bir partner ile gezine gezine yapılabilir gibi görünse de;ben,23 yıl 6 ayını bu meslekde geçirmiş biri olarak risk pirimi yüksek vede zorluk derecesi hayli fazla olarak nitelendiriyorum.Nacizhane fikrimdir saygılarımla....(iki kişi için konaklamaya en uygun teknedir.ben benimkine ankastre ocak bile yapmıştım:)))

6. adventurer

adventurer umut yetişken

En İyi Avı:
    selamlar :) reklama girer diye çekindiğimden özelden yardımcı olmaya çalıştım: umarım aradığınızı bulursunuz

7. adventurer

adventurer umut yetişken

En İyi Avı:
    tecrübelerinize dayanarak verdiğiniz cevaptan dolayı sonsuz teşekkürler.....esasen maliyet olarak zaten karayolu ile nakliyattan fazla olacak; 2 kişi 8 günlük masrafımız, artı benzin.....ama macera idi tabii aranan.....lakin risk olayı işi bozmakta.....başka usta denizcilerden de ege den yada akdeniz den marmara ya rotanın (yokuş yukarı) diye tabir edildiğini duymuştum.....sanırım en sağlıklısı, tekneyi kamyon ile getirtmek; herkesin yaptığı gibi :)

tekrar teşekkürler

8. adventurer

adventurer umut yetişken

En İyi Avı:
    bu tekne ile ilgili çok fazla yoruma rastlayamadım web te.....ama gerek yelkenli oluşu, gerek balık avına diğer yelkenlilerden çok daha elverişli oluşu vede tabiki fiyat avantajından dolayı birçok arkadaşımızın ilgisini çekebileceğini düşünüyorum.....ayriyeten firma sahibi ile yaptığım görüşmede teslimatta CE seertifikası ile geleceğini öğrendim.....ülkemizdeki birçok lüks üretim yapan firmanın teknelerinde bile bu sertifika mevcut değil.....
    konuyla alakalı, bilgisi olan dostların olası paylaşımları gerçekten çok işimize yarayacaktır.....
    denizcekalın :)

9. msoysal66

msoysal66 Mustafa Soysal

En İyi Avı:
    Sinarit
    Hayırlı olsun,

Sevgili kardeşim,
    Geçtiğimiz hafta bende hızlı karar vererek Rota 660 almak için izmir'e gittim.Aslan bey ile tanıştım. Sana özelden fiyat bilgisi ve diğer detayları sormak istedim ancak başaramadım.
    Çok yakın zamanda 660 almak için tekrar izmirde olacağım.Mümkünse yardımlarını rica ediyorum.Benimle irtibat kurabilirsen sevinirim,
    Saygılar,Sevgiler

10. mehmetsahin

mehmetsahin mehmet şahin

En İyi Avı:
    Levrek 14 kg
    Çanakkale'den Selamlar

Eğer ki seyir rotanız İstanbul'dan İzmir'e olsa idi..Güle oynaya salına salına gidin derdim..Tabiki bilet oneway olmak şartı ile...:))Lakin evet denilen doğrudur..izmir İstanbul demek yolun büyük kısmını yokuş yukarı çıkmak demektir.. Ve altınızda da denizin KATANA'sı sayılabilecek bir tekne ile 15 hp 4 zamanlı makine 10 hp 2 zamanlı bir makine demektir neredeyse, hal böyle olunca da hep soru işaretleri dolu bir seyahati göze almak demektir.Bununla birlikte nacizhane fikrim eğer bu tekneyi balık tutmak maksatlı aldıysanız;bu konuda da zorluklarınız olacağını düşünüyorum.Öncelikle yelken donanımları kıç havuzlukta pek rahat yer bırakmamakda,yer açayım demek hep uğraş hep uğraş....Yok bumbayı kaldır yok parimaları nete et gibi...Bunun dışında bana göre en önemlisi :direkli bir teknenin sallanması neredeyse hiç bitmez. Süt liman havada bile hacı yatmaz gibi sağa sola sallanır durur ...Yelken yapmak muhakkak ki apayrı bir zevktir...Ama hem yelken hem balık işi biraz karışık görünüyor bana...Umarım anlattıklarımı yanlış değerlendirmezsiniz..Bunlar sadece daha önce aynı tekneyi kullanmamdan kaynaklı bilgilerdir...Bununla birlikte yelken donanımını kaldırıp da balıkçılığı denerseniz..Bu tekne her türlü denizde sizi üzmez ve o salma işte o zaman çok işe yarar..Sağlıcakla kalın...:))

11. adventurer

adventurer umut yetişken

En İyi Avı:

tekrardan teşekkürler :)
    yook, balık avlamak kesinlikle önceliğim değil, hatta bu tekne ile gelecekte suya olta atar mıyım onu bile bilmiyorum, belki misafirlerim heveslenrde atar, belki bende onların yanında 5 dakika atarım, bişey vurmayınca sıkılır bırakırım vs :D
    forum balıkçılıkla ilgili olunca, diğer yelkenlilere karşı olan bu avantajını da dillendiriyim dedim, ha bu arada bu teknenin armasız modelide mevcut; çook daha hesaplı fiyata, av için alacak arkadaşlar düşünebilir.....

gerek sizin cevaplarınız, gereksede nacizane kendi değerlendirmelerim ışığında en sağlıklısının bu tekneyi karadan naklettirip marmara içinde kullanmak ollduğuna karar verdim.....macera ararsakta dediğiniz gibi, burdan aşağıya inip sonrasında geri dönüşte gene karadan nakliyat, yada bunu birkaç kez yapacaksak uygun bir römork edinmek sanırım en sağlıklısı.....

bakalım, kamaralı ilk teknem. ilk etapta marmara içi gezdirip, geceleri de 2 kişilik rahat vede kuru bir uyku sağlasın, yeter şimdilik :)

denizcekalın :)

12. karavelioglu

karavelioglu Sinan Karavelioğlu

merhaba

Umut Bey,
    Rota Princess 575 hakkında benim de size bazı sorularım olacaktı. Size nasıl ulaşabilirim?

13. adventurer

adventurer umut yetişken

En İyi Avı:
    numaramı buradan verebilirim, 0531 011 52 06 :)
    lakin tekne elime maalesef geçmedi henüz.....geçmemesi bir yana bir telefon bile açılmadı, açtığım telefonların hiçbirisindede muhatap olacak birini bulamadım.....kimselerin günahını almak istemem, ancak kimsenin günahına da girmek istemem.....genede daha fazla ayrıntı vermeyeyim, başka merak ettiklerinizi özelden sorabilirsiniz.....
    denizcekalın

14. adventurer

adventurer umut yetişken

En İyi Avı:
    10 dakika kadar önce aldığım telefonla teknemin tamamlandığını öğrendim :) artık kazasız belasız naklettirmek vede uygun bir barınak bulmak kaldı geriye.....eğer yazı beklemeden suya atarsam tekne ile ilgili başka sorularınızı da yanıtlayabilirim.....herkesin gönlünce olsun, denizcekalın

15. seckint

seckint Seçkin

Favori Kamış:
    4.20 surf kamış
    Favori Makine:
    okuma synex
    En İyi Avı:
    3,5 kg Martı
    Hayırlı olsun Umut bey, güle güle kullanın bol trofeli avlar olsun

fiyat bilgisini bende özelden alabilirmiyim acaba (alacağımdan değil merak ettim fiyatını) :)

16. karavelioglu

karavelioglu Sinan Karavelioğlu

güle güle kullanın

Hayırlı uğurlu olsun Umut bey,çok sevindim. İyi günlerde kazasız belasız kullanmak nasip olsun:)

17. adventurer

adventurer umut yetişken

En İyi Avı:
    :) çok teşekkürler, şimdi tek sorun güvenli bir şekilde naklettirmek vede iyi bir yerde tekneyi barındırmak.....bakalım, bunca yıldır bu işe gönül verdiğim, içinde olduğum halde halen huzur içinde güvenebileceğim bir barınak bulamadım.....geçici biyer bulup ispark ların yaygınlaşmasını bekleyecem sanırım

18. ARMAGAN

ARMAGAN ARMAGAN

Merhaba, Eylül ayında ben de aynı teknenin yelkensizinden aldım, 25 hp direksiyolu parsun taktıracağım, kamyon ile İstanbul'a getirmeyi planlıyorum