Motor Seçimi

Konu, 'Tekne Donanımı ve Bakımı' kısmında Querorz tarafından paylaşıldı.

1. Querorz

Querorz Fatih

Arkadaşlar selamlar;

3.30'luk bir Cais marka bot satın aldım bir kaç ay önce. 65 Kg ağırlığından dolayı tek başıma indirip kaldırıp, çantasına geri koymam mümkün olmuyor. Tek başıma çantasına koyamadığım için arabamı satıp bir pickup araç almayı düşünüyorum. Bu sayede çanta sıkıntım olmayacak. Hatta botu tam söndürmeden aracın arkasına atıp gideceğim. Bir anlamda aracın arkasını bir römork gibi kullanacağım. Sizce bu yaptığım akıllıca mı?:)

Öte yandan bir motora ihtiyacım var. 5,000 lira bütçem var. Botu Plane'e kaldırabilecek bir motor istiyorum. Bu da muhtemelen 9.9 HP olması gerektiği anlamına geliyor. Acaba bota tek bindiğim zamanlarda 6 HP'lik bir motor ile Plane'e kalkabilir miyim diye de düşünmüyor değilim.

Engin Köprülü Abi, bir yazısında "2 zamanlı motorlar 4 zamanlılardan çok daha hafiftir" demişti. Bu benim çok işime yarardı, çünkü tek başıma kurulumunu yapabileceğim 25-30 kiloluk bir motor istiyorum. Fakat bunu destekleyecek bir bilgiye rastlayamadım. 9.9 HP motorların tamamı 40-45 Kg.

Öte yandan size şaft olayını sormak istiyorum. İleride fiber bir tekne alırım düşüncem var diye uzun şaft alayım diyorum fakat bunun bot kullanımında bir dezavantajı var mıdır?

Belirttiğim kriterlerde bana uygun motor önerilerinizi bekliyorum :) . Teşekkürler.

2. erdinc

erdinc erdinç allı

Favori Makine:
    shakespeare
    öncelikle, 2 zamanlı motor gelmiyor artık, 4 zamanlı alacaksın. parsun motorlar 9.9 u 3000 tl nin biraz üstünde diye biliyorum. Farklı markalar daha pahalı. Fuar zamanı da bakabilirsin.

3. Querorz

Querorz Fatih

4. Zıpkıncı İbo

Zıpkıncı İbo İbrahim Can

Favori Kamış:
    Cressi, Mares, Tusa
    En İyi Avı:
    18 kg Akya
    Botunu güle güle kullan Fatih. Hayırlı olsun. Umarım seni tatmin edecek ve botuna uyum sağlayacak bir motor da bulursun.

Ben de yakın zamanda aynı şeyleri yaşadım, iki ve dört zamanlı arasında çok gittim geldim ve en sonunda 330 cm ahşap tabanlı Marinport bot ile 5 hp, dört zamanlı Mariner kısa şaft motor (25 kg) aldım.

Öncelikle şunu söyleyeyim; 60 kg bot ve 25 kg motor ciddi bir ağırlık. Botu her gün şişirip indirmek imkansız. Dolayısıyla, güvenli bir şekilde suda, iskeleye bağlı kalamayacaksa, pick-up ile getirip götürmek iyi bir fikir. Böylece tamamen söndürmeye de gerek kalmaz.

Motorda plane konumunda yol almak noktasına takılmamalısın. Botla gideceğin avlak çok mu uzak? Yani her av gününde 15 - 20 km yol yapmayacaksan plane hiç önemli bir konu değil. Süratli gitmek, botun burnunu kaldırması keyif verir tabi ama 330 cm ahşap veya alüminyum tabanlı bir bot kesinlikle emniyetli bir alet değil. Hele İstanbul'da kullanacaksan, o akıntıda ve gemi trafiği arasında asla sürat yapmamalısın. Neticede fiber tabanlı sürat botu gibi olmaz, hafif bir dalgada bile savrulabiliyor.

Dolayısıyla, büyük bir motora ihtiyacın yok. Daha ziyade hafif bir motora ihtiyacın var. Zira motor hırsızlığı çok yaygın ve sen de motoru botla birlikte her av gününde pick-up araca taşıyacaksın belli ki. Benim motorumun ağırlığı 25 kg ve tek başıma arabadan sahile getirip bota monte etmekte zorlanıyorum.

Evet, iki zamanlı motorlar daha hafif ama onların da kendine göre problemleri var, daha fazla yakıt tüketiyor, daha gürültülü ve denizi daha fazla kirlettiği için artık üretilmiyor ve ithal edilmiyor. Dört zamanlı, yani daha az gürültülü ve düşük sarfiyatlı bir motor, mesela 5 hp işini fazlasıyla görür bence.

Ben şimdiki aklım olsa 5 hp değil de 3,5 hp, dört zamanlı, kısa şaft bir motor alırdım. Zira 17 kg ağırlık çok daha rahat taşınır, üstelik tek veya en fazla iki kişi avlanılacaksa rahatlıkla istediğin hızda götürür. Burnunu kaldırıp sudan kesilmez ama olta atılacak sulara ulaşmak hiç sorun olmaz.

Verdiğin linkteki motor güzel, güzel de çok pahalı değil mi? Suzuki 4 hp kısa şaft, dört zamanlı bakabilirsin. Veya Parsun 3,5 hp.

Uzun şaftı ise unut bence, botun dengesi için kısa şaft idealdir. İleride tekne alırsam diyerek bota uyum sağlamayacak bir motor alayım deme sakın.

Şimdiden hayırlı olsun..

5. Querorz

Querorz Fatih

İbrahim Abi çok sağol be. Harbiden çok sağol. Bütün sorularımı öyle güzel cevapladın ki :) .

Plane konusunu sürat açısından değil de dalgalarla mücadele açısından istiyordum açıkcası. Çünkü bildiğim kadarıyla dalgalı denizde ilerlerken Plane yapamıyorsan dalgaların üzerinden uçamayıp su yiyorsun içeri sürekli. Yoksa uzaklara gidip de avlanmak gibi bir niyetim yok. En fazla 1-2 km açılırım muhtemelen.

Ama zaten senin 25 kiloyu bile zorlanarak taşıdığını duyunca 9.9 HP'den kesinlikle vazgeçtim. Ben düşünüyordum ki "25 kg bir motoru rahatça taşırım. 45 kg'yi de biraz zorlanarak da olsa hallederim" . Oysa beli hassas bir adam için hiç akıl karı olmayacak sanırım. Şimdiki aklım olsaydı botu da 2.70 düşünürdüm. Çok zorlanıyorum bu botu hareket ettirmekde. Pickup alırsam çok rahat edeceğim ama inşallah. Havasını biraz indirip arabaya koyar giderim. Havayı boşaltma ve çantaya yerleştirme işleminden pek hazzetmiyorum :) .

Şaft konusunda senin fikrin üzerine bir araştırmaya girdim. Bot için dezavantajları saymakla bitmiyor uzun şaftlı motorun. Ondan da vazgeçtim yani :) .

Beygir beklentimi düşürdüğüme göre Yamaha , Suzuki ya da Honda'ya bakabilirim. Yamaha tabi bu işlerin kralı ama 4 HP motoru da yok. Acaba bu markalardan hangisinin servis ağı daha geniştir?

Bu arada Adana , Yumurtalık'da kullanacağım botu.

6. Zıpkıncı İbo

Zıpkıncı İbo İbrahim Can

Favori Kamış:
    Cressi, Mares, Tusa
    En İyi Avı:
    18 kg Akya
    Rica ederim Fatih, ben de aynı yoldan geçtim yakın zamanda, dolayısıyla tereddüt noktalarını az çok biliyorum. Ben de dostlara sora sora yaptım tercihimi.

Botta en az 3 metre iyidir. Dengeli olsun, oturaklı olsun, hem de avcıya mekan kalsın diye en az 3 metre olmalı bence. 330 cm doğru bir seçim olmuş. Üç beş kilo daha hafif olsun diye 270 cm alıp da içinde hareket edememek daha mı iyi?

Madem denizde 1-2 km'den fazla git-gel olmayacak, motorda 5 hp'den fazlasına ihtiyaç yok demektir. Böylece ağır bir motoru taşımak zorunda kalmayacaksın.

Çok iri yarı, güçlü kuvvetli bir adam değilim. 25 kg ağırlık arabadan indirip bota kadar taşımak için çok sorun olmuyor fakat yalnız olduğumda motoru bota yerleştirip sabitlemek zor oluyor. Çünkü ayna kıça belli bir eğimle oturtmak gerekiyor ve motoru ancak belli bir açıya kadar eğebilirsin. Daha fazla eğersen içerde yağ, benzin akıp sorun ve masraf çıkartabilir. Aklında olsun, araçta taşırken de kolunun üzerine yatırabiliyorsun bu motorları. Baş tarafını alttan bezle veya straforla desteklersen yüksek kalır, daha iyi olur.

Dalgalı havada şişme botla açılmayı zaten unut. Motora güvensen bile keyifli olmaz. Hafif esintide iki kişiyi bu botla yeterince süratli taşıyabilecek bir motor, yani 3-5 hp arası yeterlidir bence. Önemli olan motorun ağırlığı.

Honda ve Yamaha tabi ki öncelikle tercih edilir ama fiyatları da ona göre.

Mariner ve Mercury aynı Japon firmasının iki ayrı isimle ürettiği, aynı fabrika çıkışlı ürünleridir. İkisi de iyidir. Suzuki de çok iyi, 20 kg altı motorlarına bakabilirsin. Parsun Çin malı diye pek güven vermiyor diyorlar ama bence hafif ve kullanışlı motorlar, uygun fiyatıyla ciddi bir alternatif.

Ben olsam 3,5 hp, kısa şaft, dört zamanlı bir Suzuki alırım. Bulamazsam da aynı özelliklere sahip bir Parsun.

Şunlara bir bak istersen;

http://www.denizmotoruburada.com/ur...depolu-manuel-deniz-motoru_281.aspx?CatId=153

http://www.denizmotoruburada.com/ur...depolu-manuel-deniz-motoru_282.aspx?CatId=153

http://www.denizmotoruburada.com/ur...depolu-manuel-deniz-motoru_649.aspx?CatId=167

http://www.denizmotoruburada.com/ur...depolu-manuel-deniz-motoru_166.aspx?CatId=147

http://www.balikmarketim.com/4-zamanli-suzuki-distan-takma-4-hp-kisa-saft-deniz-motoru

http://www.balikmarketim.com/parsun-4-zamanli-5-hp-kisa-saft-deniz-motoru

Hayırlısı olur inşallah...

7. Querorz

Querorz Fatih

İbrahim Abi , teşekkürler.

3,30 aldığım için pişmanlık duyuyordum ama 2,70 ile arasında bir kaç kilo fark olduğunu görünce memnun oldum :) .

Motorda 5 hp motorların hemen hepsi 25-27 kg civarında. Marka konusu elbette önemli ve Yamaha beni oldukça cezbediyor. Ama en önemli konu servis tabi ki. Adana'da hangi markaların servisler var acaba? Bunu nerden öğrenebileceğim konusunda da en ufak bir fikrim yok :) .

Abi 5 hp'den aşağısını istemiyorum motorda. Keşke şöyle 20 kiloluk bir makina bulsam bu beygir gücünde. 2 zamanlı motorlar hem daha güçlü hem daha ucuz hem de daha hafif. Aklımın bir köşesinde duruyor. Bulabileceğimi pek sanmıyorum ama şansımı deneyeceğim. Bütün dezavantajlarına rağmen avantajları da yadsınacak gibi değil.

Acaba bu motorların hızlanmaları ve maksimum hızları sadece beygir güçlerine mi bağlı? Hani otomobillerde tork olayı vardır. Deniz motorlarında performansı hangi değere bakarak anlayabiliriz ?

8. Querorz

Querorz Fatih

Tohatsu 5 Hp 2 zamanlı, denizmotoruburada.com tarafından satılıyor ve ellerinde bir kaç tane kalmış. Bunlardan sonra 2 zamanlı girişi olmayacakmış zaten. Adamla görüştüğümde 2 zamanlı motoru çok tavsiye etti gücü ve ağırlığı açısından. Fiyatı da 2,500 TL . Marka takıntısını bir kenara bırakabilirsem bunu ciddi ciddi düşünmeye başladım.

Hafif olması beni özellikle cezbeden nokta. Yalnızca 21 Kg. Ve 4 zamanlılardan çok daha hızlı olacaktır 2 zamanlı olması sebebiyle. Zaten ben senede 5-10 kereden fazla denize açılamayacağım için çok bir sıkıntı çıkaracağını sanmıyorum. Bu kadar uygun fiyata olduğu için motorda bir problem olursa canımı çok yakmaz.

Botu almamdaki en önemli sebep ise levrek sırtısıdır. Sesli bir motorla levrek sırtısı ne kadar başarılı olur diye düşünmüyor değilim.

http://www.denizmotoruburada.com/ur...depolu-manuel-deniz-motoru_649.aspx?CatId=167

9. enginköp

enginköp engin köprülü

Fatih selamlar ;

Malum sene sonu işler yoğun bayadır pek bakamıyorum siteye.
    Özel mesajını şimdi gördüm bende tam senin konuyu okuyordum ;)
    Öncelikle daha önceki yazılardada hep dediğim gibi bu olay tamamen göreceli bir kavram.
    Kimimize 3.5 hp fazlası ile yetiyor kimimize ise 9.9 hp bile az geliyor.

denize çok sık açılmıyorsan , hergün 10 - 15 km yol yapmayacaksan 4 zamanlı motorlara pek bakma derim.HEp diyorlar ya az yakıyor diye. ( ki sen zaten senede 5 - 10 kere demişsin )

2 zamanlı motor hızlıdır seridir.basarsın gaza gidersin.Taşıması kolay , tamir ve servisi daha uygun 4 zamanlılara göre Ve inan az da yakıyor 10 hp nin üzerine çıkmaz isen.

bence 5 hp ile hiç uğraşma direk tohatsu 9.8 hp 2 zamanlı al kurtul bu işten...
    5 hp 21 kilo demişsin ya 9.8 hp de 26 kilo ve aralarında baya bir performans farkı olacaktır unutma...Bir süre sonra 5 hp kesmezse seni tekrar motor için uğraşma alıyorsan bir kere al derim.

Bak hatta sitede TUNA1 nickli osman bey antalya'dan ve KAYGISIZ nickli deniz bey izmir'den çok yakın zamanlarda 9.8 tohatsu 2 zamanlı aldılar.
    Bence onlarda bir danış en azından motorun performansı hakkında...
    Hatta Kaygısız nickli deniz bey 5 hp parsun motorunu yetersiz geldiği için değiştirdi.

Şimdiden hayırlısı olsun.

10. Querorz

Querorz Fatih

Engin Abi, yine geldin burdasın, sen bu işte ustasın :) .

Keşke imkanım olsaydı da bir motoru taşıyıp test etseydim. 26 kiloluk bir motoru monte etmenin nasıl bir şey olduğu hakkında en ufak fikrim yok. Bana söylenene göre 5 HP 2 zamanlı bir motorla , belki 6-7 HP'lik 4 zamanlıların seriliğini yakalayabilirmişim. Bu da bana rahat rahat yeter ama 26 kiloyu taşıyabileceksem , yine de 9.8 HP olmasını tercih ederim.

2 zamanlıya yönelmemin bir diğer sebebi de 45 derece mevzusu abi. 4 zamanlı motoru bottan çıkarınca yatıramıyormuşuz. 45 derece açıyla tutmamız gerekiyormuş. Pickup alacağımdan yer sorunu olmayacak fakat ben bu motoru nasıl dikeceğim 45 dereceye hiç bilemedim :) .

2 zamanlı 9.8 HP yok diye biliyorum piyasada. Bir araştırayım. Sizin tavsiye ettiğiniz arkadaşlara da bir ulaşayım. Bunun için de ayrıca teşekkürler.

Hâla merak ettiğim bir konu varsa "Motorun sesi levrek sırtısında problem çıkarır mı?" mevzusudur :) . Bunu ayrı bir başlıkta sormam gerekecek zannederim.

11. Querorz

Querorz Fatih

Abiler bir yerde "Motorun ilk çalışmasını serviste yapmazsanız garanti dışı kalıyor" şeklinde bir şey okudum. Aslı astarı var mıdır?

12. Zıpkıncı İbo

Zıpkıncı İbo İbrahim Can

Favori Kamış:
    Cressi, Mares, Tusa
    En İyi Avı:
    18 kg Akya
    Kesinlikle doğrudur. Yetkili firma ilk çalıştırmasını yapacak, garanti belgesini kaşeleyecek ve garantisi başlayacak. Aksi halde sorumluluk kabul etmezler.

Yukarıda da belirttiğim gibi, 4 zamanlı motoru arabada arka koltukta kolunun üzerine yatırabilirsin. Yani 45 derecelik açı olması gerekmez, kolu üzerinde 15 - 20 derecelik açı ile yatabilir. Baş tarafını alttan bez veya straforla beslersen biraz daha yükselir ve daha güvenli olur ama şart da değil.

Başta da söyledim, 25 kg ciddi bir ağırlık ve her seferinde taşınacak gibi değil. Birkaç beygir daha kuvvetli olsun diye ağır ve gürültülü motorlara yönelmek bence hata olur. Yine de sen bilirsin.

13. Querorz

Querorz Fatih

Abi zaten 5 Hp 2 Zamanlı'da karar kıldım diyebilirim. 26 Kg'yi gözüm yemiyor :) . 21 Kg harika olur diye düşünüyorum.

4 zamanlıdan tamamen vazgeçtim, çünkü en azından 5 Hp'lik bir motor istiyorum ve bu da en azından 25 Kg demek. 1-2 tane av arkadaşım olsa ağırlığı taşımayı göze alacağım ama 1 tane bile yok :) .

Motoru serviste çalıştırmak gerekiyorsa bu baya kötü oldu. İstanbul'dan taşınmadan önce almam lazım motoru. Antep'den Mersin'e gidemem sırf motoru çalıştırmak için :) .

14. enginköp

enginköp engin köprülü

Tekrar merhaba Fatih ;

Ne ustası canım sende ; abartmayalım lütfen... :eek:
    Ben sadece nacizane deneyimlerimi aktarıyorum hepsi bu...
    Fatih 1 damacana 19 kg + 5 lik bi su şişesi al ve ağırlık olarak test et en azından... tabiki burada esas olan ağırlıktan çok hacmi !
    Tabiki adamlar bunu da düşünerek motora bir tutma kulbu yapmışlar :D
    ben sol elim ile tutma kulbunu tutuyorum ve sağ elimle de pervanenin yukarısından şaft kısmından kavrıyorum ve gayet rahat taşınıyor...
    Ha dersenki bota aynaya yerleştirmek sorun ; onunda püf noktası şu motorun askı kısmını yani aynaya üstten geçirdiğin kısmını taşımadan önce kalkık vaziyete getirip ayarlıyorsun ve motoru monte edip kulakları sıktığında motor yukarıda olmuş oluyor.
    Bu taşıma olayını aslında çok abartmamak lazım zaten arabanı dağın başında bırakıp deniz kenarına inecek halin yok.Taşıyıp taşıyacağın 15-20 metre hepsi bu...

45 derece taşıma mevzusunda İbrahim abi gerekenleri söylemiş.

Motor sesi ve levrek sırtısı içinse senin mantığına göre balıkçı teknelerinin hiç biri sırtı çekmemesi lazım;) ( hemen hepsinde pancar motor var ; sanırım pancar motorlu bir balıkçı teknesine binmişsindir ? )

Arkadaşıma aldığımız 4 zamanlı 9.9 honda yı ilk çalıştırma için servise götürmemizi satıcı özellikle tembih etmişti ve öylede yaptık.

Fakat son aldığım 9.8 hp 2 zamanlı parsun için distribütör firma ile yaptığım görüşmede buna gerek olmadığını söylediler ve herhangi bir şekilde garanti iptalinin sözkonusu olmadığı bilgisi verildi.

Valla Fatih'cim böyle çok ısrar ediyormuşum gibi hissediyorum kendimi ama son olarak şunu sölim ;

desenki 5 hp motor 10 kg abi ; 26 kg 9.8 hp motoru gözüm kesmiyor ; anlayacağım ama 21 kg harika 26 kg ı gözüm yemiyor diyorsun :) 5 kg içinmi yani ???

Madem istanbuldasın karaköy de bir çok firma var bildiğim kadarı ile.
    İlla birinden birinde bulursun kıyaslama yapacak birşeyler.Hiç olmadı bir motor tamircisine uğra rica et :thumb: illa ellerinde vardır 9.8 hp bir motor.
    9.8 hp yoksa 8 hp motoru dene ; 9.8 ile kiloları , ebatları aynı hatta 2-3 parçası hariç birebir:)

daa da gitmem davosa sölim bak :D

15. Querorz

Querorz Fatih

Engin Abi, konuyu daha fazla tartışmamıza gerek yok. Çünkü 9.8 HP 2 zamanlı yok piyasada :D . Bildiğiniz bir yer varsa söyleyin bana .

5 HP almak istememin bir sebebi de ucuz oluşu. Aslında bu motorun fiyatının 2 katı kadar bütçe ayırmıştım, yani para sorun değil ama bu motoru bir deneme tahtası olarak görüyorum :) . İlk motorum olacağından denemeler yapayım üzerinde, hatalar yapayım, aslında nasıl bir motor istediğime karar vereyim istiyorum. Günü geldiğinde bunu bir kenara atıp yeni bir motor alacağım zaman içim acımaz en azından. Kendimi birazcık tanıyorsam bu motorun elimden çok çekeceği var :D.

Servisi aradım ve maalesef motoru ilk olarak serviste çalıştırmam gerektiğini söylediler.

Sırtı konusunda rahatlattınız beni Engin Abi. Hadi bakalım, gelsin levrekler, akyalar ozaman :D .

16. kaygisiz

kaygisiz Deniz Alkım

Favori Makine:
    Okuma Safina pro-65
    9.8 Tohatsu 2 zamanlı deniz motorunu sanalpazar üstünden denizmotoru dükkanınfan yani muğladaki Kalyon denizcilikten 3850 tl ye aldım. Alalı daha 3 hafta oluyor. Ellerinde 2 adet daha vardı satılamdıysa hemen al derim uygun fiyatları var.

Engin abinin tavsiyeleri baya iyidir. hatta youtube daki videolarınada bak.

Parsun motor sakın olaki alma. Bir sürü sorun çıkarıyor. Çin malı motordan uzak dur. Benim konularımı okursan parsun motorun sorunlarını anlarsın.

Birde Tohatsu alıcaksan 9.8 2 zamanlının üstten deposu yok dıştan 12 litre deposu var. Bence buda çok iyi hortumu çıkartıp motordaki benzini bitirdin mi nasıl yatırıp taşırsan taşı hiç bir sorun olmaz.

Bence sen 9.8 2 zamanlı tohatsu al derim.
    5 hp Motor son gazda dahi durgun dalgasız denizde bile 8-10 km arası hız yapıyor.
    Hiç bir şekilde 330 botu planeye kaldırmaz. Benim 5 hp 4 zamanlı parsun 3 metre 55 kg botu dahi 55 kg benim ağırlığımla bile planeye kaldıramıyordu. Bana 8 km hız yetersiz geldi.

Benim sana tavsiyem 9.8 HP yada 9.9 HP den aşağı güçte bir motor alma. 2 zamanlı almazsan 9.9 4 zamanlılar 40 kg oda taşımak için çok ağır gelir. Tohatsu 9.8 motor 26 kg çok rahat tek başına rahatlıkla takarsın. Sana nacizane tavsiyem düşük hp'li motor alma. Sonra bot gitmiyor diye satıp yüksek beygirli motor alma derdine düşersin.

17. Querorz

Querorz Fatih

Deniz Bey , teşekkür ederim yolladığım mesajımı önemseyip fikrinizi paylaştığınız için :) .

Tohatsu başlarda çok istediğim bir marka değildi fakat yabancı forumları okuyup insanların memnun olduğunu görünce içim rahatladı. Bir de Tohatsu Dünya'nın en eski deniz motoru markasıymış. 1. Dünya savaşı zamanlarından beri yapıyorlarmış bu işi. İçim rahat.

Kalyon Denizcilik'le görüştüm bir kaç gün önce. Ellerinde 9.8 HP mevcut değildi. Bir kaç yeri daha aradım ama bulamadım.

8 KM hız gerçekten çok yavaş. Motorunuzda bir sıkıntı vardır muhtemelen. 8 Kmh bir insanın hafif hızda koşması demektir. 2.5 HP ile bile 12-15 Kmh mümkün.

Youtube'da videolar izliyorum sürekli. 5 HP motorlarla 20-25 km hızlara çıkıyorlar. Bakın 2 kişi Tohatsu 5 HP ile plane yapıyorlar aşağıdaki videoda. Diğerinde ise 28 Kmh hıza ulaştıklarını iddia etmişler. Üstelik bunlar 4 zamanlı.

http://www.youtube.com/watch?v=JgvdBjw9vZk

http://www.youtube.com/watch?v=MCBmLY08jo8

Bir yerlerde 9.8 Hp bulabilsem son bir defa düşüneceğim ama zaten bulamıyorum :) .

18. kaygisiz

kaygisiz Deniz Alkım

Favori Makine:
    Okuma Safina pro-65
    Fatih bey o zaman şansınıza küsün. Ne yapazarsanız yapın sakın Parsun motor almayın çok rezil bir marka. 4 zamanlı alıcaksanızda kesinlikle Tohatsuda almayın. Gidin paranıza kıyın 4 zamanlı bir 6 HP Mercury alın. 6 hp ÖNERMEMİN SEBEBİ 6 hp üstü 4 zamanlı motorların çok ağır olması. Birde 4 zamanlı önermemin sebebi 5-6 HP de 2 zamanlı almanın vede fazla yakıt harcamanın gereği yok ancak 9.8 yada 9.9 alıcaksanız 2 zamanlı performans için alınır ancak yoksa 2 zamanlı motor almanın mantığı yok. Sonuçta benzin içine yağ akrıştırmak bir külfet. Yüksek performans yoksa bu külfete grekte yok. Hele çoğunlukla sırtı çekecekseniz 2 zamanlı almayın 4 zamanlı daha performanslı olur sizin için.

Ben 2 zamanlı piyasada bir tek Tohatsu olmasa Kesinlikle Paraya kıyıp 2. sefer mercury alıcaktım. Parsun motorumu satıp kurtulduğumada çok memnunum. İstediğinzi gibi bir motor alıp balık dolu hoş günler geçirmeniz dileğiyle Fatih Bey.

19. serdarkoyuncu

serdarkoyuncu Serdar

Favori Kamış:
    Shimano alivio tele boat 1.80
    Favori Makine:
    Shimano Aceration SW8000PG
    En İyi Avı:
    13kg Sazan
    merhaba sizin kafanız birazcık karışacak ama ben yinede tavsiyemi söyleyeyim son noktayı koyayım.öncelikle benim tavsiyem alacağınız iki motor markası var YAMAHA ve MERCURY bu makinelerde 9.9 dan aşşağı olmasın nedenine gelince benim beraber ava çıktığım arkadaşlarımda 2 adet 9.9 mercury ve yamaha 1 adet 15lik 4 zamanlı yamaha bir adet 6hp 4 zamanlı mercury ve kendimdede 4hp iki zamanlı yamaha var.denizin mercedesi yamahadır ancak yakıtı mercury e göre biraz fazla.gelelim beygir farkına arkadışım birisinde 330cm cais bot ve 6hp 4 zamanlı mercury var.diğer arkadaşımdada 380cm şuan adını hatırlayamadığım bot ve 9.9hp iki zamanlı mercury var.başımızdan geçen olayı anlatayım hemen kısaca( ava çıkacağız onlar 6hp olan arkadaşlar hazırlanıp açıldılar denize ben daha çayımı içiyorum bizde hemen hazırlandık indirdik bunlar yaklaşık 2km açıldılar herzaman gittiğimizden mesafeyi biliyorum.sonra biz indik 3 kişiyiz onlar ise iki kişi 3-4 dk sonra bunların yanından geldik geçtik.)yani şimdi böyle tek başıma çıkacağım 1-2 km yol yaparım diyorsunuz ama olmuyor o işte denize çıkacaksan en az 9.9hp olması lazım.ayrıca yarın birgün arkadaşların bizide götür dediğinde tamam diyeceksin 330cm bot 5-6 hp motorla hele birde hafif bir çalkantıda perişan olacaksınız.ne tür av yaparsanız bilmiyorum ama dip avı yapıyorsanız beraber aynı yerden birileriyle denk gelirsiniz onlar gider balıkla döner sizin oraya gitmeye gözünüz kestirmez zorlanırsınız.ayrıca taşıma sorunu demişsiniz okadarda abartılacak bir yük değil ben kendim 182 boy 65kiloyum zayıfım yani 9.9 mercury i sağa sola top gibi fırlatabilirim yani sonuçta götüreceğiniz max.mesafe 100 metre.benim terciğim ve yakın zamanda almak istediğim makine 9.9 4zamanlı mercury sıfırı dahi sizin 5000 tl limitiniz kadar zaten.dediğim makinede yakıt cimrisidir ayrıca.

20. Querorz

Querorz Fatih

Bana da acıyın ama :) . Ne yapacağımı bilemez duruma geldim.

Deniz Bey, Parsun düşünmüyorum zaten. Anladığım kadarıyla 5 HP 2 zamanlı motorun ağırlık açısından pek bir avantajı olmadığını düşündüğünüzden böyle söylediniz. 4 zamanlı motor düşünürsem Mercury ya da Yamaha 6 HP düşünüyorum. Yamaha 138 cc iken Mercury 123 cc. Yamaha 27 Kg iken Mercury 25 Kg. İkisi de alınabilir. İki dilekleriniz için teşekkürler :) .

Serdar Bey öncelikle çok teşekkürler. Sizin bahsettiğiniz 4 zamanlı 9.9 HP motorlar 40 Kg'den aşağı değil. Beli sakat ve bu işin acemisi bir adamın yapacağı bir şey değil bence. Ama dediğim gibi 2 zamanlı 9.8 HP bulabilirsem alacağım sanırım. Hem hafif hem de güçlü bir motorum olur böylece. Yarın şansımı son defa deneyeceğim. Önemli olan konu limitden çok uygun makinayı edinmek.

Konu içerisinde 2 farklı fikir savunuldu. Ben ikisinin de ortası bir çözümle sizleri kırmamaya çalıştım. Umarım kimse de kırılmamıştır :) .