Hiç bir bilgim yok, balığa gidiyorum

Konu, 'Olta Düzenekleri ve Yeni Sistemler' kısmında alkac tarafından paylaşıldı.

1. alkac

alkac Gökhan

Merhaba arkadaşlar. Umarım konuyu doğru yere açıyorumdur.
    5 gün sonra, Çorum Yenihayat Barajına gideceğim. Aslında köy ziyareti ama köyümüz barajın yanında. Bende güzel zaman geçirmek adına balık tutmayı düşünüyorum.
    Başlıkta belirttiğim gibi balık avlama konusunda hiç bir bilgim yok. Hiç malzemem yok. Çevremde de bilgi sahibi olan birisi yok ve av esnasında da yanımda bilgi sahibi birisi olmayacak.
    İnternetten hızlıca bir araştırma yaptım, barajda; sudak, sazan, kefal, kızıl kanat levrek varmış. Ama bilgiler güncel mi değil mi bilmiyorum.
    Malzeme ve bu malzemeleri kullanarak nasıl avlanacağıma dair bilgiye ihtiyacım var. Bütçem 50 TL. civarı :) . Daha fazla nakit ayıramam. Bir daha kim bilir ne zaman kullanılır. İnternetten sipariş zamanında gelir mi bilmiyorum. Ankara Dikmen'de oturuyorum, malzemeleri nereden almam uygun olur?
    Forumda bir çok bilgi var ama kafam karman çorman oldu. Daha nokta atışı tavsiyeler veya linkler almak istiyorum. Örneğin; şöyle bir takım alıp şöyle bir düzenek kurarsan 2 türü, 3 türü de yakalama şansın olur. Şu malzemeyi yedekli al eğer kaybolursa, koparsa kös kös eve geri dönersin gibi.
    Şimdiden herkese teşekkürler.

2. adx

adx Adil

Favori Kamış:
    Vega Potenza Supercore, Olympic Graphiteleader Argento Compatto
    Favori Makine:
    Daiwa Certate 3012H, Daiwa Emblem Pro 5500, Daiwa Tournament Surf 45QD (Favorim, ama bende yok)
    En İyi Avı:
    En iyi avı kaç kilo mu? Şaka mı bu? Çinekop, çinekop. Herhalde 70-100 gram arasıdır :-)
    50 TL'ye biraz zor.
    İstanbul'da Karaköy'de 50 TL'ye takım satanlar var, onların muadili Ankara'da da var mı bilmiyorum; ama varsa bile o alacağınız tek kullanımlık ((-:) takımdan başka bir kaç tane mepps, kaşık, sahte balık vs. almanız gerekir.

Bence köyünüzü ihmal ediyorsunuz; biraz daha sık gidin, buna değecek daha iyi bir takım alın :)

3. alkac

alkac Gökhan

Cevap için teşekkürler. Haklısınız, köye ayda yılda bir gidiyoruz ihmal ediyoruz :) .

Zaten tek kullanımlık olacak :) , sonrasında doğru düzgün bir set almayı düşünüyorum. İnternette görüyorum junior olta takımları, 20-75 TL. arası, aralarında 40-50 parça olan setlerde var . Link vermek yasak mı bilmiyorum onun için link vermiyorum. Tavsiyeleriniz doğrultusunda takviyelerle (sahte balık, meps vs.) günü kurtaracak bir olta takımı yapmak istiyorum.

4. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    Gökhan, sanmıyorum, hiç kimse 50 TL'lik bir şeye tavsiye verip, kendini zora sokmaz, senin günahına girmez.

5. Querorz

Querorz Fatih

Gökhan Bey tek bir çeşit olta takımıyla bütün bu türleri hedeflemenizin tek yolu, solucan kullanmaktır. Ayırdığınız bütçe de çok geniş olmadığı için sahte yemlere yönelmenizi tavsiye etmem. Zaten başlangıç seviyesinde olduğunuz için başarılı olamayıp, yemleri de sürekli taktırıp kaybetmeniz muhtemeldir.

3.50 boyutunda bir kamış ve 6000 kafa bir makine işinizi görecektir. Ben de size ekipman tavsiyesi vermeyeceğim fakat Anadolu Av Marketi gibi işi bilen kişilerin olduğu bir mağazaya giderseniz yardımcı olurlar.

Almanız gerekenler, en temel haliyle; Kamış, makine, misina, fırdöndü, 5-10 adet kurşun(50 gram) ve en az 5 adet hazır takım(ufak iğneli sazan takımı). Kamışı sabitlemek için olan aparatlardan da alırsanız iyi olur.

Takımın nasıl bağlanacağını da ya internetten ya da gittiğiniz mağazadaki elemanlardan öğrenmeyi unutmayın.

6. balli

balli m.nuri akkaya

Favori Kamış:
    D.A.M Telespin 3 mt. 10/30gr.
    Favori Makine:
    Shimano Hyperloop 4000 RB
    En İyi Avı:
    11,7 Kg. Aynalı sazan
    Başlangıç için öyle külliyatlı takım taklavata gerek yok. Amaç zaman geçirmek ise lazım olan malzeme: 3 liraya krokodil çile misina, 2,5 liraya 8-10 adet 20 gr. kurşun, 5 liraya bir paket 4 no dökme bronz crown kanca. Veee, 5 liraya da 3 adet kasnak. En kabadayı 20 TL maliyetle günü yaşa. 30 TL cepte.:thumb:

Yıllarca el oltası kullanmış biri olarak tavsiyemdir.:)

7. alkac

alkac Gökhan

Cevap yazan herkese teşekkürler.

Anladığım kadarıyla; şimdilik kamış, makine ve sahte yemlere falan ihtiyacım yok. Şu aşamada o malzemeleri zaten verimli olarak değerlendiremeyeceğim ve verdiğim paralarda çarçur olacak. Bana balık tutma ihtimalini verecek kadar malzeme yetecek.

İnternette gördüm, balli'nin dediği gibi hazır kurulu el oltaları 2-3 TL.ye satılıyor. Çeşitleri var değişik ağırlıklı, kalınlıklı, şamandıralı vesaireli. Ben dükkandaki adama şu şu balıkları tutacağım ona göre takımlar ver diyeceğim. 20 lira civarı kaç tane olursa alacağım. Bir tanede balli'nin önerdiği ölçülerde düzenek kuracağım. Başka önerilere de açığım.

Yem olarak; ekmek içi ve orada bulabildiğim solucan, böcek falan kullanmayı düşünüyorum. Yem konusunda basit yollu başka öneriler verebilir misiniz?

8. Emrecan Kaya

Emrecan Kaya Emrecan Kaya

Favori Kamış:
    Okuma Dead Ringer-258 12/45 - Okuma Salina Seaspin 240 10/40
    Favori Makine:
    Okuma Safina Pro sPa-25 - Okuma Ceymar 25
  9. Emrecan Kaya

Emrecan Kaya Emrecan Kaya

Favori Kamış:
    Okuma Dead Ringer-258 12/45 - Okuma Salina Seaspin 240 10/40
    Favori Makine:
    Okuma Safina Pro sPa-25 - Okuma Ceymar 25
    Yalnız 15 Hazirana kadar sazan için av yasağı var, bilginize.

10. alkac

alkac Gökhan

Link için teşekkürler.
    Yasak kötü oldu. Neyse bende diğer türlere odaklanırım. Zaten balıkları yakaladıktan sonra salacağım. Köyde piknik yapacağımız için mangal malzemesi bol bol olacak :) . Balıklara yer kalmaz.