Shimano Catana vs. Daiwa Crossfire

Konu, 'Makineler' kısmında can_kmv tarafından paylaşıldı.

1. can_kmv

can_kmv Can Kumova

Favori Kamış:
    Baba yadigarı Shakespeare kamış
    Favori Makine:
    "Shakespeare Firebird 070" Baba yadigarı
    En İyi Avı:
    oltanın ucuna ilk takıldıklarında her birisi sanki yakaladığım en büyük balık gibiydi
    Herkese merhabalar ve sağlıklı avlar sevgili balık sevdalıları. Birkaç zamandır spin makinemi yenileme düşüncesiyle hummalı bir araştırmaya giriştim. Bütçe - performans değişkenlerini terazide dengeye oturtmakta zorlansam da 3 farklı makine modeline kadar seçenekleri indirebildim. Öncelikle makineyi 2,10 m lik 7-21 gr atarlı ugly stik gx2 kamış ile kombine edeceğimi belirteyim.

Seçeneklerim ise

Shimano Catana 3000 SFC 2XXSSS+1BB

Daiwa Crossfire 3000 3BI

Daiwa Crossfire 3000 A

Makinaları seçerken fiyat ortalamaları, 2500lük kafaya oranla daha fazla sarım kapasiteleri, yedek kafaya sahip olmaları gibi avantajlar önemli bir etken oldu. Ancak esas önemli olan forumda makineler hakkındaki olumlu yorumların çoğunlukta olması idi. Gönül isterdi ki Shimano nun exage' i ile daiwa' nın exceler' ı arasında kararsız kalmaktı ancak duygusal durumlar malesef engel oluyor işte. Bu işe gönül veren ve bilgilerini, tecrübelerini sakınmayan herkese şimdiden teşekkürü bir borç bilirim.

2. HastaRuH

HastaRuH Erkan

En İyi Avı:
    55cm zargana--60 cm Lüfer (Kofana)--70 cm 3.750 gr Levrek
    Crosfire a olanının spinde sarımı zevk vermiyor bence onu ele. Diğerlerini bilmiyorum.

3. ihtilal44

ihtilal44 Metehan

Favori Kamış:
    Okuma LureMania 279cm 9-27g M Spin- Okuma V Sistem 270 cm 10-40
    Favori Makine:
    SPRO RED ARC TUFF-BODY 9+1 BB 30
    En İyi Avı:
    Gökkuşağı Alabalığı-0,9 kg.
    ***.a arkadaşlar, üstadlar, acemiler.... foruma bugün kaydoldum ve makineler hakkındaki yorumları okuduğumda zevklerin tartışıldığı bir sürü konu gördüm. somut bir iki örnek dışında faydalı yorum neredeyse yok. benim "shimanovum senin daiwa nı döver" yok "okumam senin daiwa na çakar" tarzı yorumlar. belkide olması gereken budur da ben yanlış düşünüyorum ya da yanlış yerdeyimdir. bence olması gereken bir tartışma için konuyu son derece karakterize etmek ve ondan sonra tecrübeden ve bilgiden bahsetmek gerekir. örnek olarak;

*fiyat aralığı 150-200 tl
    *spin makine (2500-3000) modelleri
    *avlanılacak yer (tatlı su/tuzlu su ya da her ikisi)
    *tutulmaya çalışılan balıklar
    *...
    *...

işte şimdi tartışılması gereken bir konu karşılaştırılması gereken marka/model ortaya çıkmıştır. kalkıp 400 tl lik makine mi iyi yoksa 600 tl lik başka bir makinesi mi iyi tartışmasına girmeye gerek kalmaz.

ben işim gereği Türkiye'nin her yerinde çalışma olanağına sahibim, kısaca belli aralıklarla yer değiştiriyorum. Bu hayatta tek hobim balık tutmak. Kendimi acemi olarak tanımlayabilirim. Şu anda malatyadayım. burada olduğum süre içerisinde Fırat Nehrinde alabalık avlamaya çalışıyorum. henüz bu kadar büyük bir balık yakalayamamış olsam da 4-5 kg. büyüklüğünde gökkuşağı alabalığı denk gelebiliyor.(bazen daha büyüklerinin yakalandığını söylüyorlar). geçen sene Sivas ta iken bir arkadaş turna avına gidelim dedi. cormoran black master 2.70 (10-40) atarlı teleskopik kamış ve mitchell avocet gold 1000 fd makine den oluşan bir set hazırladı balıkçı tabi almış bulunduk. güzel turnalar yakaladık. sonradan makine araştırması yaptım aldığım makine hakkında çok kötü yorumlar var ben değerlendirme yapmıyorum çünkü karşılaştırma yapacağım bir emsal makinem yok. şimdi yeni bir makine alacağım.

bütçem 180-220 tl.
    spin makine(2500-3000)
    avlanacağım yer fırat nehri
    tutmayı hedeflediğim balık gökkuşağı alabalığı

çok uzun oldu hakkınızı helal edin. yardımcı olursanız sevinirim.

4. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    Al birisini, vur ötekine...

Spin, bilhassa böyle hafif spin işi başka bir zevktir. Böyle makineler ile pek sıkıntılı olur. İp misina ile geçinemezler vs. vs. Bolca sahte kaybettirirler filan derken, burnundan gelir.

Tavsiyem, duygular şelale olana kadar idare et, mesela en azından legalis filan al. Ama nasıl yapabilirim diyorsan, tavsiyem crossfire olur. Çok bir matah olduğundan filan değil. Ama ilerde bir kaç yüzük, bilya vs. ilavesi yapılabilir. Yani eline para geçince "upgrade" etme şansın önemli ölçüde var.

5. tylrdrdn

tylrdrdn gokay

Merhaba,
    Shimano Catana 2500 SFC ile birlikte 0.10 mm ip misina kullanıyorum ve hiç bir sorun yaşamadım. 135 mt sardığınızda tam geliyor. Shimano'yu tavsiye ederim.

6. korayandroid

korayandroid Koray

Uzun süre oldu foruma yazmayalı ama kısaca şunu yazayım.
    Bende okuma,shimano,daiwa vs makineleri var.
    Daiwa al. Bu kadar.
    Marka fanatiği olanların yorumlarını dikkate alma.
    Sonra bizim gibi uğraşır durursun.
    Denize makine hatasından kaynaklı fırlatıp kaybedeceğin pahalı sahteler o ayırdığın bütçeyi geçer, o yüzden iyi seçim yapmanı tavsiye ederim, belki az daha biriktirip üst segmentleri araştırabilirsin. Sonra ip kusma hatalarıyla,yok yüzük aşındı, rulman paslandı,makine kapandı falan uğraşmazsın.

7. can_kmv

can_kmv Can Kumova

Favori Kamış:
    Baba yadigarı Shakespeare kamış
    Favori Makine:
    "Shakespeare Firebird 070" Baba yadigarı
    En İyi Avı:
    oltanın ucuna ilk takıldıklarında her birisi sanki yakaladığım en büyük balık gibiydi
    Değerli görüşlerinizi ve tecrübelerinizi paylaştığınız için teşekkür ederim. Tavsiyelere uyup ekonomik şartlar olgunlaştığında üst segment bir makina için bekleme kararı aldığımı belirtmek isterim.

Vakit ayırıp yorum yazanlara teşekkür ederim.

8. MertYılmaz

MertYılmaz Mert Yılmaz

Daiwa
    Daiwa Crossfire 2500 A kullanıyorum gayet memnunum