yemleme botu elektroniği yardım lütfen

Konu, 'Malzemeni Kendin Yap (Keşfet & Paylaş)' kısmında demircan043 tarafından paylaşıldı.

1. demircan043

demircan043 halil demir

su jeti ile çalışan yemleme botumu bitirdim fakat birtanede pervaneli yapmak isityorum.yardımınızı istediğim konu ikitane pervane olan geminin pervanelerini birbirinden bağımsız olarak hareket ettirmek için 2 tane esc yemi ihtiyacım var .eğer varsa escleri kumanda alıcısına nasıl bağlıyabilirim.2 adet olta bırakacak şekilde tasarladım bu işlemler için kaç kanallı kumandaya ihtiyacım var.elimde 4 kanallı kumanda var.yani sözün özü dümen kullanmadan dönüşleri pervanelerden yapmak istiyorum.yetenekli kardeşler ve abilerimin bilgilerine muhtaç olarak yardımlarınızı bekliyorum.

2. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    Pervaneli gemiye, ESC gerekmez. ESC, uçaklar gibi yüksek devirli, devir kontrollu vs. şeyler için makuldur.

ESC yerine, ucuz basit bir transistör, ihtiyaca göre bir diyot ile bu işi pratik ve ucuz yoldan halledebilirsin.

Sen kumanda dediğinde, çok dar bir alana giren bazı özel kumandaları anlıyorsun. Tıpkı sokaktaki sütçüye kumanda dediğinde, televizyonun uzaktan kumandasını anlayacağı gibi. Ama ben kumanda dendiğinde bin türlü acayip şey geçiyor aklımdan. O yüzden, bundan sonrası aslen alacağın kumandaya bağlı.

Şöyle söyleyeyim. Kumandanın her iki motoru için birer kanal gerekiyor. Bu kanallar servo sürmek üzere PWM veya basit ON/OFF modunda olabilir, çok önemli değil. PWM çıkışlı kolay olur, servo motor süren türlerden. Toplam kanal sayısı teknede idare edilecek diğer şeylere bağlı.

3. cbrcbr

cbrcbr Hamit

Favori Kamış:
    Piyasa
    Favori Makine:
    Piyasa
    En İyi Avı:
    Vatos 3 kg
    Mutlak suretle 2 adet.esc olmali
    esc lwrde bec beslemelri cakismamasi icin ise bir esc nin aliciya giden kirmisi kqblosunu kesmelisiniz.
    Dumensiz yon kontrolune gelince bu kmandanizin becerisine bagli . Flysky ch 6 kmqndalada bu ozellik var manevra icin motorlarin hizlarini ayri ayri kontrol edebiliyor.sizin elinizde olan kumandqyi belirtirseniz.ozelliklerine bakabilirim

4. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Ne yapacaksın ki ESC'yi?

Bu tekneye takacağın sıradan, tipik bir fırçalı motor. Gidip devir kontrolü vs. yapmana gerek yok. Gene gidip fırçasız motor almana da gerek yok. Hele 20000 devir yapan bir motor filan takarsan, batar hatta tekne.

Takılacak motor, en fazla bir amper çekecek, basit bir DC motor. En fazla dönsün, 2500 - 3000 devir sabit, kafi. Böyle bir şeyi sürmek içinde öyle pahalı, ağır ve karmaşık ESC'lere vs. gerek yok elbette.

Eğer kumandanın nasıl bir şey olduğunu bilsek, DC motoru sürmek için gerekecek devreyi basitçe çizeriz. Konu sadece ucuzluk değil. Böyle işlerde en önemli kaide, öpücük'tür: KISS. Keep It Simple and Stupid. Yani aptal ve basit tutmak gerekir düzeneği. Ki tamiri, bakımı vs. de kolay olsun, daha az sorun çıkarsın.

5. cbrcbr

cbrcbr Hamit

Favori Kamış:
    Piyasa
    Favori Makine:
    Piyasa
    En İyi Avı:
    Vatos 3 kg
    Pahalidan kastiniz nedir bilmiyorum ama 20 amperlik bi fircasiz motor escsi 25 tl

6. cbrcbr

cbrcbr Hamit

Favori Kamış:
    Piyasa
    Favori Makine:
    Piyasa
    En İyi Avı:
    Vatos 3 kg
    Ayrica boyutlari 2cm 3cm gibi agurligida olsa olsa 30 gr ha 20 amperi stabil verirmi o ayri konu ama birkac amperlik motorlqrda kesinlikle sorun cikarmiyor tecrubeyle sabit.
    yani kisacasi ugrastigina degmez

7. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Eee? Bir tane transistör 35 kuruş, o halde?

8. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Bir transistörde, 10 mm e 7mm, 0.8 gram. O motora verilecek 1 amperi her durumda verir, gene tecrübeyle sabit.

ESC ile uğraşana kadar, takarsın olur biter.

9. cbrcbr

cbrcbr Hamit

Favori Kamış:
    Piyasa
    Favori Makine:
    Piyasa
    En İyi Avı:
    Vatos 3 kg
    Kumandayi ogrenelim ona gore transistorunde cevabi var

10. demircan043

demircan043 halil demir

http://www.hilalhobbyland.com.tr/default.asp?git=9&urun=4885#.VUNrhvAoIdU

yorumlarınız için teşekkürler.kumanda FS-T4B 2,4 GHz 4 Kanallı modeli.ayrıca sorunum ile ilgili bazı cevaplar buldum.ikinci bir esc gerektiğini fakat kumanda alıcısına ikinci escyi bağlarken escnin kırmızı kablosunun kesilmesi gerektiğini türkiyede rc üzerine parça satan firmanın teknik servisinden öğrendim.elimdeki 4 kanallı kumandanın yeteceği söylendi.şimdilik elimde su jetli teknem var fakat geri gitme kabiliyeti olmadığı için sazlıklara olta bırakmada manevra yapmak kısıtlı olduğundan dolayı pervaneli tekneye dönüş yapmak üzereyim.sizlerde tavsiye ederseniz.

11. demircan043

demircan043 halil demir

hamit kardeş yeni teknemin kalıbını yapıyorum bu aralar fiberglasstan yapmak istiyorum.iki olta bırakacak.12v 7amper aküm var elimde ağırlığı 2kg.ortalama toplamda 2kg da yem taşıyacağını farzedersek pervane çapı şaft ve motor gibi alımlar için tavsiye edeceğiniz değer ve ölçüler varmı.ayrıca elimde bir adet 50a esc var ikinci motora bundan farklı olarak 30a esc olurmu.teşekkürler.

12. cbrcbr

cbrcbr Hamit

Favori Kamış:
    Piyasa
    Favori Makine:
    Piyasa
    En İyi Avı:
    Vatos 3 kg
    esclerinin fırçalı motor içinmi fırçasız içinmi bilmiyorum ama ben sana fırçalı motor için örnek vereyim fırçasız motor kullanmadım o yüzden yanıltmayayım sizi

kendi yapmış olduğum yemleme botumdan örnek vereyim ( http://www.balikavi.net/forum/showthread.php?t=61454 ) 775 lik denilen motordan (tek motor) koydum çift akülü ve toplamdadsa 10kg ağılıga sahip pervanesi ise 4,5cm metal pervane var (kendim yaptım).
    benim tavsiyem 550 lik fırçalı motorlardan 2 adet alıp pervanelerinide 2,5-3cm gibi koyarsan sıkıntı çıkacağını sanmıyorum.

esc lerin farklı olması şöyle bir durum doğurabilir birisi motoru atıyorum 3000 devrde döndürürken diğeri 4000 devirde döndürebilir buda kontrol zorluğu doğurabilir.

13. demircan043

demircan043 halil demir

Hamit kardeş yaptıgınn botun videosu dahil her aşamasını izlemiştim senden ogrenecegimiz çok şey var anlaşılan.eğer fazla olmazsa bir sorum daha olacak.yaptığın tekne kalıbından ficerglass çıkması için ayırıcı kimyasal kullandınmı. polyester ve cam elyafı kaç kat yeterli oluyor.kalıp biterse deneme yapıcam.kalıbım bu arada ahşap olacak.buarada bendeki esc fırçalı motora uyumlu.teşekkürler.

14. cbrcbr

cbrcbr Hamit

Favori Kamış:
    Piyasa
    Favori Makine:
    Piyasa
    En İyi Avı:
    Vatos 3 kg
    estağfurullah yardımcı olabiliyorsam ne mutlu bana.
    ilk öncelikle bende usta veya uzman biri değilim bu işe gönül vermiş bir sevdalıyım.soruna gelince ilk önce bende acaba olurmuki diye kimyasal sürmeden denedim fakat olmadı yapıştı yapışan malzemeyi sökerkende kalıbı baya hırpalamıştım :D . muhakkak kimyasal sürmen gerek kalıp yağı diğe istersen malzeme aldığın yerden verirler gerçek adıda vax gibi birşeydi sanırım.bence 2 kat fiber kafidir ama sen bilirsin yinede.kalıbım ahşap demişsin belki bir ihtimal bu kalıp yağının özelliğine bir etki edebilir , bunu garantiye almak içinde ilk önce kalıbını boyayıp sonra yağ sürersen daha garanti olur.

15. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Arap sabunu, ucuz, kolay bulunan, faydalı bir şeydir, tavsiye ederim.

16. cbrcbr

cbrcbr Hamit

Favori Kamış:
    Piyasa
    Favori Makine:
    Piyasa
    En İyi Avı:
    Vatos 3 kg
    Arap sabunu bu is icin yetersizdir tecrube edilmistir. Ama ahsap kalipta ise yarayabilirmi onu bilemem.

17. demircan043

demircan043 halil demir