Esnemeyen misina

Konu, 'Misinalar' kısmında angvil tarafından paylaşıldı.

1. angvil

angvil İbrahim

Favori Kamış:
    Savage Gear MPP 251cm 7-23gr
    Favori Makine:
    Okuma Ceymar 40
    Kıyıdan çipura atımlarında çok esneyen ve boşluğunu aldıkça da yine esnteyen bir misinam var. 35 lik
    Sizden esnemeyen misina tavsiyesi rica ediyorum. 40 lık takmayı düşünüyorum hatta.
    Esnemekten balık tutmanın keyfini bile alamaz oldum. Misina dalga yönünde gevşiyor ve ben boşluğu topladıkça devam ediyor.
    Misinamı elime alıp çektiğimde çok esnek olduğunu fark ettim.
    Esnek olmayan misina önerirmisiniz. Ayrıca çok bütçem yok, 20 tl yi geçmezse sevinirim.

2. bogaz_1905

bogaz_1905 Erdem

Favori Kamış:
    Lineaeffe Extreme Cast 430
    Favori Makine:
    Raw II 55
    Kamışınızın esnekliği ile ilgili bir sıkıntı yok ise ip kullanabilirsiniz. Önüne 4 mt civarı mono leader kullanabilirsiniz. İp vuruşları çok net hissetmenizi sağlar.
    kullandığınız kurşunun ağırlığı da çok önemli eğer kamışı esnetmeyecek kadar hafif ise sabitlemeniz çok zor olur.

3. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    Elbette ip denen PE ve Dyneema örgüler esnemek nedir bilmez. Ama bu genelde bahsedilen apiko sorununu artırıcı da olabilir.

Daha önemlisi, bütçe 20 TL olunca, ip misina da imkansız gibi oluyor.

Bu durumda, ASSO Classic tavsiyesi yapılabilir. 1000 metresi (Bin metre) 11 TL filan sanırım. Diğer hususlarda çok iyi olmasada, makul netice verir, gam yapma, düğüm sağlamlığı vs. vs. gibi. Esnemesi az olduğu için, sağlamlığı haliyle biraz zayıftır. Fakat tatminkar netice verecektir.

4. angvil

angvil İbrahim

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Okuma Ceymar 40
    İp misina istemiyorum zaten. Makinamın ona uyumlu olduğunu bilmiyorum. Kurşun 75 gr kullanıyorum. 100 de kullansam değişmiyor. Şöyle diyeyim, dalga misinayı sağa veya sola esnetiyor. Sonra o esnekliği alınca kurşun yakına geliyor gibi. Sonra yine esniyor. Hatta ilginç birşey , misina esnemiş halde bile balık vuruşunu hissedebiliyorum. Demek ki sorun misinada.

5. angvil

angvil İbrahim

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Okuma Ceymar 40
    Bu ASSO çok ucuz muş. 40 lığını bulursam alıcam. 1000 mt 9 tl diyor. :)

6. mucahitt

mucahitt mücahit

Favori Kamış:
    Dere kenarlarında bulunan saz kamışı
    Favori Makine:
    2005 model markasız :)
    En İyi Avı:
    2 cm kıraça
    Sorun misinada değil. Akıntının neticesinde, gerdirdiğiniz misina ve kurşun hafif yer değiştiriyor böylelikle boşluk oluşuyor. Siz topluyorsunuz yine aynısı, tekrar boşluk alıyorsunuz böylece kurşun kıyıya yaklaşıyor. Bu her kesin başına gelen bir durum. Rüzgar ve dalga, akıntı olduğunda oluyor. Sıkıntı yapmayın. Kurşunu biraz daha ağırlaştırırsanız sorun çözülür. Misina her zaman esnektir.

7. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Sen esnemeyen misina istedin diye bir tavsiye yazdık ama. Senin bu sorun öyle misina ile pek çözülmeyecekmiş gibi geliyor. Zira bu durum için esnek misina daha iyidir aslında.

Misinayı inceltmeyi dene. Bulabilirsen, dry fly yağı veya olmadı ayçiçek yağı ile yağlayıp iyice sil. Böylece su tutmaz, su direnci az olur. Ne kadar işe yarar bilmiyorum, ama inceltmenin faydası olacaktır mutlaka.

8. 2ncay

2ncay tuncay

En İyi Avı:
    13 kg sazan ve lüferler
    Sıkıntı kesinlikle ağırlık 100gr olmuyorsa 125 150gr yada zemine gore kurşunlar 20 gr deyip geçmeyin fark ediyor.

9. balli

balli m.nuri akkaya

Favori Kamış:
    D.A.M Telespin 3 mt. 10/30gr.
    Favori Makine:
    Shimano Hyperloop 4000 RB
    En İyi Avı:
    11,7 Kg. Aynalı sazan
    Çapalı kurşun işin çözümü olabilir. Mevcut misinayı çapalı kurşun ile deneyebilirsin. Akıntı fazla, zemin ileşkensiz/düz ise ağırlığı arttırmak fazla bir fayda sağlamaz.

10. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Makinaya, en azından atış yapılan makinaya 40'lık misina sarılmaz. 0.25, hadi 0.30 olmalı misina. Senin sorunun 35'lik dediğin 0.35 misinadan bile kaynaklanıyor olabilir.

Şöyle düşün, eğer misinan esniyorsa, uzuyorsa, dalga vs. gelince, biraz esner, uzar, sonra geri kısalırdı. Böylece de, kurşunu gezdirmek, kamışı boşaltmak gibi bir sorun ortaya çıkmazdı.

Tahminim, misinan çok kalın ve biraz da kuru, yani gevrekleşmiş ve esnekliğini kaybetmiş bir şey. Esneklik, sadece uzama değil, bir de uzasa bile, toplanma hızı ne gibi durumlar var. Misinayı değiştirmek bir çzöüm olacaktır, ama kalın misina ile değil elbette.

11. angvil

angvil İbrahim

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Okuma Ceymar 40
    Son taktığım misina ile aynı sorun devam ediyor. Esnemeyen .040 lık bir misina takmıştım. Hala kurşun dipte harket ediyor. Ve bana doğru yaklaşıyor. Misina da dalga yönüne gevşiyor. Bir resim ile izah etmeye çalışçam.

12. angvil

angvil İbrahim

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Okuma Ceymar 40
    Kurşun gittikçe dalga yönünde çapraza kayıyor.

13. balli

balli m.nuri akkaya

Favori Kamış:
    D.A.M Telespin 3 mt. 10/30gr.
    Favori Makine:
    Shimano Hyperloop 4000 RB
    En İyi Avı:
    11,7 Kg. Aynalı sazan
    Bir kez daha demiş olayım.:)

14. DÜSSELDORFLU

DÜSSELDORFLU Boran RESNE

Selâmlar ,

Anlasildigi kadariyla, 75 gr. kursunla ve kiyidan fazla uzaklarda avlanmiyorsun ! Bu durumda , yassi düz yahut ortasi bos, armudi veya halka sekline yakin, vantuzlu SAZAN kursunlarindan (http://www.balikmarketim.com/8090-142-mad-magnet-kursun ) deneyebilirsin !

15. brikol

brikol Barış Korkmaz

Favori Kamış:
    EUROFISH ANGEL SPIN 270
    Favori Makine:
    EUROFISH MAGNETIC 30
    En İyi Avı:
    Kofana 51 cm
    Bence pelican dozer tam aradiginiz misina. Hem esnemez hem de gam yapmaz. Kesinlikle kopmaz.

16. angvil

angvil İbrahim

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Okuma Ceymar 40
    Çapalı kurşun takılmıyormu zemine ?