marmara ölüyo

Konu, 'Genel Konular' kısmında balikci_82 tarafından paylaşıldı.

1. balikci_82

balikci_82 nusret

Favori Kamış:
    okuma salina 4.20 3 parça
    Favori Makine:
    daiwa windcasst
    En İyi Avı:
    #direnlüfer
  2. trofe59

trofe59 xxxxx

Malesef öyle eskiye göre farkı hissediliyo 4 5 yıl önce lüfer zamanı 9 10 parça

lüfer aldıkmı balık bugün iştahsız derdik

şimdi ise bi kaç parça sarıkanata sevinir hale geldik :(

3. Querorz

Querorz Fatih

Bir gölün etrafı ağaçlarla çevriliyse göle sürekli organik atık(ağaç yaprakları) girişi olur ve gölde alg(fitoplankton) patlaması yaşanır. Su yemyeşildir. Görüş mesafesi kısadır. Hatta bu gübrelemenin aşırı olduğu durumlarda su bitkileri de öyle ciddi artış gösterir ki olta atacak yer bulamazsınız.

Aynı durumun denizlerdeki halini yaşıyoruz. Sürekli bir atık girişi var denize. Denizi çöplük olarak kullanmaktan vazgeçmezsek sonumuz nasıl olur bilemiyorum.

4. LüfTur

LüfTur Salih AKÇAKAYA

En İyi Avı:
    1.600 GR 53 CM Turna
    Evet ya gün geçtikçe Marmara Denizini b*k götürüyor.Yeter artık belediye bir el atsın şu denize.

5. ercan1977

ercan1977 Ercan

Favori Kamış:
    DAM ON-LINEAR tele spin 30
    Favori Makine:
    SHIMANO jhx 4000F
    En İyi Avı:
    Palamut 2 kg
    Nerede O Eski Marmara Denizi

Eskiden Marmara Denizi , abartısız akvaryum gibiydi.Yıl 1980 Bursa-Burgaz deniz sahilinde , dil balıkları gezerdi.Şimdi nerede o günler.O zaman 3 yaşındaydım , iyi hatırlıyorum.Şimdilerde yosun ve atıklardan geçilmez hale geldi.İstenirse yine o günlere dönebiliriz.Bu da eğitim ile olur diye düşünüyorum.O halde vakit kaybetmeden , kendimizden ve çocuklarımızdan başlayarak , hep beraber temiz ve mutlu yarınlara yürüyelim.Torunlarımıza akvaryum gibi Marmara Denizi bırakalım...ERCAN 1977 BURSA

6. suats

suats Suat

Favori Kamış:
    Lınefeeve okuma Dam
    Favori Makine:
    DAM okuma Ryobi Mitchel
    En İyi Avı:
    Kırlangıç 3 kg
    Marmara aslında büyük bir göldür.Ve ölmüştür...:( Artık bu konuda konuşmak gereksizdir.Başlangıçta ,halicin pis suları buraya akıtıldı.Şimdide trakyanın sanayi ,bölgelerinden ,geçen zehirli ergene nehri buraya,akıtalacak bırakın,sadece beylik düzünün lağımı burayı kirletmeye yeter gemlik ,darıca vs sanayisini hesaba katmıyorum.Aklı olan marmarada yazlığı ,varsa satsın derim,aksi halde cilt ,problemleriyle uğraşmak ,zorunda kalır.

7. balikcitayfun

balikcitayfun Tayfun Göktaş

Koca deniz bile kendini temizleyemiyor artık. Bir baksalar ne kadar çer çöp çıkacak...