Çakmaklı Klasiği

Konu, 'Denizlerimizden Güncel Av Raporları' kısmında befalcon tarafından paylaşıldı.

1. befalcon

befalcon Sinan

Favori Kamış:
    Okuma V-System 2.70 10-40
    Favori Makine:
    Daiwa Megaforce 2500
    En İyi Avı:
    Dağ Alası 26 cm.,, Torik 3 kg
    Selamlar sevgili forumdaşlar;

Bayram tatilinde bitmeyen akraba ziyaretleri yüzünden ava gidemedim. Aşırı şişen balık avı arzusuyla hava durumuna bakmadan Salıdan organizasyonu patlattım. Hanımın akrabaları "enişte bizi balığa götür" diyerek damarıma basmış ve onları bir meçhule sürüklemiştim mrsparkle. Cuma günü hava raporlarına baktığımda içim rahatladı :cool: Herşey güzel olacaktı.

Aşırı istekli ava çıktığımda kovam boş dönerim genelde. Ama bu sefer bol balıktan ziyade büyük balık yakalamak istiyordum. Sırtı da Palamut çıkmaya başladığını duymuştum. Ama Palamut daha önce defalarca yakaladım. Daha farklı birşeyler olmalı. Daha derin dalarlı, daha büyük boyutlu bir sahte mi tercih etmeliydim yoksa sırtı kurşunu ile sahtemi daha derine mi indirmeliydim? Epey araştırdım. Gönlümden geçen balıksa Sinarit mrsparkle Kurşunla derine daldıracağım ve cart renkli bir sahte seçeceğim. Öyle karar vermiştim. Elimde Silstar marka meşhur İma Sasukenin çakması pembeli mavili bir sahte var. Yüzüşü de gayet güzel. Onu deneyecektim. Sabah saat 7 gibi açıldık. Nedense kurşun takma isteği gelmedi içimden. Öylece çektim sahteyi her zaman yaptığım gibi. Sonuç Tırt. banghead

Çupra çıkıyormuş diye duymuştum. Yem portföyüne mamun da ekledim. Aslında sülünez ile de güzel çupralar yakalamıştık daha önce ama mamun a karagöz atlamıyor. Bari listeden o çıksın dedim. Avdaşlarım acemi, mamunları kıpır kıpır olduklarından ellemekten imtina ediyorlar:rolleyes: Canıma minnet:rolleyes: sülünezler onların olsun. Ben mercan ve Çupra alıpta onların oltası karagözde ısrar edince biri dayanamayıp Mamuna geçti. O da 1 tane çupra aldı. Diğer arkadaş ısrarla kullanmayı reddetti. idk

Avlandığımız yer -bilen bilir- gemi trafiğinin olduğu bir bölge. Büyük yük gemilerinden birinin çıkacağını anlayan kaptanımız o çıkana kadar turlamamız gerektiğini söyledi. Turlarken daha önce defalarca Palamut yakaladığım Strike pro 302 renk kodlu sahtemi sırtı takımının ucuna taktım. Bu arada tekne de her zaman 2 takım kullanırım. 1 i sırtı için güçlü makine kamış msina kombinasyonlu takımım ve dip yemli için küçük makine hafif kamış ve ince ip misina kombinasyonum. Sırtıyı saldım makineyi kapatmamla ilk palamut yapıştı. Çektim teknenin yanına hemen geliverdi. Arkadaş kepçeyle almaya çalışıyor. Takım sağlam kepçeye gerek yok derken kaçtı banghead Üzülmedim. Tekrar saldım. Hoop bir daha yapıştı. "Kepçeyi getiriiiin" :laughing: Kovaya girdi. Bir daha saldım hemen bir tane daha yapıştı. O da kovada yerini buldu. Palamutlar kg civarı. Hadi herkese bir tane düşsün diyerek bir daha saldım. Yine çabucak yapıştı. Tarlaya düşmüşüz mübarek. Ama bu seferki bir başka hem de bambaşka:eek: Ben çekiyorum teknenin yanına geldi mi vıjjjjt alıyor kalamayı 50-60 m kaçıyor. Tekrar sarıyorum yine basıp gidiyor.Teknede bir heyecan fırtınası koptu gidiyor. Ben sakinim. Tek korkum 0,35 ip misinanın önüne taktığım 0,40 lık FC kaplama misina. Hatta ikisini bağladığım düğümden çekiniyorum. 15 dk. civarı uğraştıktan sonra kepçeye girdi ve tekneye aldıkhooked Çığlık kıyamet :cheer2: :laughing: Harika bir Torik. İlk defa böyle bir heyecan yaşayan ben :hail: Allahıma bin şükür. Sonunda istediğim gibi bir av yapabilmiştim.

Bu arada hava bozmuş, dalgalar büyümüşte biz farkına varmamışız. Tekrar yemli dip avı yapmak umurumda değildi. Tekrar sahteyi salayım da bir tane daha yakalayayım isteği de yoktu. Yeterliydi. Kovalarımızda 1 er kg civarı karışık dip balıkları ve avdaşlarıma verdiğim birer kg civarı palamut, bende ise 3 kg gelen Torik. Keyifli bir avdı. Noktayı koymalıydık. (yalan yalan deniz tuttu:laughing: ) Avı noktalama kararı alıp döndük.

İlk avlarında böyle bir heyecan yaşayan avdaşlarıma hep böyle avlar olmadığını 4-5 senede bir denk gelinebildiğini söylesemde inanmadılar :laughing: "Sen bizi bir daha getirmek istemiyon galiba" dediler. Hep olduğu gibi aşı tutmuştu. Deniz acemilere yine cömert davrandı.

Palamut, Çupra, Mercan, Karagöz, Kalamar, İzmarit, Eşek İstavriti gibi çok çeşitli balıklar yakaladık. Torik baskın geldi. Diğerleri avdaşlarımla gitti. Bana bu yetti. Herkese Daha güzelleri rastgelsin.

Son birkaç dakikayı içeren videomuzda heyecanımıza ortak olabilirsiniz.:thumb:

http://youtu.be/xAEKZGzyyQA

2. timursen89422

timursen89422 timur

tebrikler:) çok güzel bir ava imza atmışsınız:)
    dahasına rastgele hemşehrim:) (bu arada o avdaşlarıda kaçırma nasipli adamlarmış:) )

3. balli

balli m.nuri akkaya

Favori Kamış:
    D.A.M Telespin 3 mt. 10/30gr.
    Favori Makine:
    Shimano Hyperloop 4000 RB
    En İyi Avı:
    11,7 Kg. Aynalı sazan
    Tabi foto-video da gelsinler ama anlatımın zaten bitirmiş işi sayın hocam. Harika betimlemeler anı yaşatan güzellikte. Tebrikler ve de teşekkürler.

İnşallah nice güzelliklerle de gönlünce vuslatına.;)

4. befalcon

befalcon Sinan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Daiwa Megaforce 2500
    En İyi Avı:
    Saolasın Timur Hocam, Daha güzelleri size nasip olsun. Levrek sezonu geliyor. Bizim taraflara gelirseniz mutlaka haber bekliyorum. Saygılar.

5. befalcon

befalcon Sinan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Daiwa Megaforce 2500
    En İyi Avı:
    Çok Teşekkür ederim Nuri abi. Senin kadar güzel anlatımları kimse yapamaz bu forumda. Özledik Dadaşça raporları :thumb:

6. volex21

volex21 Volkan

Favori Kamış:
    Okuma V System 2.40 Lineaeffe Spirit Surf 3.90 (fiyat performans 9/10)
    Favori Makine:
    Spro Red Arc 20'lik (Fiyat/Performans : 8/10)
    En İyi Avı:
    Levrek (57 cm - 2.100 gr ) Sargoz (700 GR kadar) Palamut (40 cm üzeri), Lüfer 40 cm, Çipura 950 gr
    Tebrikler Sinan, çok nefis bir anlatım, güzel bir rapor olmuş. :D
    Neden nefis rapor değil? hihi

Nerde hocam anlattığın öteki balıklar??? :D
    Bir tek toriği koymuşsun.
    Torik çok güzel gerçi ama insan anlatımdaki tadı ve çeşiti resimlerde de arıyor hani. :)

Keyifli avların olsun. :)

7. balli

balli m.nuri akkaya

Favori Kamış:
    D.A.M Telespin 3 mt. 10/30gr.
    Favori Makine:
    Shimano Hyperloop 4000 RB
    En İyi Avı:
    11,7 Kg. Aynalı sazan
    Hocam derler ki torik, palamut, lambuka, orkinos türü balıkları bekletmeden kanını akıtmak lazımdır ki tadındaki ekşimsi/kekrelik gitsin. Daha bir lezzetli olurmuş. Bir dahakine aklında olsun. Gerçi o anda akla gelir mi meçhul ama.:) :p

Fotoğraflar çok güzeller. Minikkuşun da maşallahı var. Nice gönülalan günlere maaile inşallah.;)

8. Plankton

Plankton Salih

Tebrikler Sinan Abi :) Böyle tek balık gelsin başka balık gelmesin dedirten türden bir balık :) Daha büyükleri rastgelsin reeling

9. vayacon

vayacon Gürel

Tebrikler Sinan sırtıda ısrar etmen akıllıca olmuş. Çipura bekleseydin zaman kaybı olurdu. Güzel avlarının devamını dilerim.

10. befalcon

befalcon Sinan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Daiwa Megaforce 2500
    En İyi Avı:
    Bende öyle yaptım zaten diğerlerini dağıttım :D Mücadelesi inanılmazdı. Son 3 dk sını içeren videosu yükleme aşamasında. Adrenalin patlaması yaşattı resmen. Tekneye aldıktan sonra ani bir güç kaybı ile beraber deniz tuttu. Devam edecek güç bulamadım açıkçası. Daha güzelleri hepimize denk gelsin inşallah.

Sırtıda ısrar etmemizin sebebi devasa yük gemisinin limandan çıkmak bilmemesiydi. O çıkana kadar döndük durduk o arada 3 palamut bir torik kısmetimizde varmış. Palamutun biri kepçeye girerken tüydü. Çipurada başlamış. İki tane yakaladıktı. Bu sene tekneden çupra çok olacak gibi. Daha güzelleri size de nasip olsun.

11. befalcon

befalcon Sinan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Daiwa Megaforce 2500
    En İyi Avı:
    Sence nerde diğer balıklar Volkan?:confused:

Beni azıcık tanıdıysan, ve raporu iyi okuduysan diğerlerini verdiğimi anlamalısın. Fotoğrafını da haliyle çekemedim. 2 Palamut, 1 çupra, 6 mercan, 4 karagöz, 1 kalamar ve 6-7 tane izmarit vardı.:thumb: Balığında değilim biliyorsun. :thumb: Şuraya beraber bir gidemedik.

Senin anlatımlarını da özledik. Daha güzelleri sana da nasip olsun. Sen daha güzel anlatırsın.:thumb:

12. befalcon

befalcon Sinan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Daiwa Megaforce 2500
    En İyi Avı:
    Deli hayvan, resmen delirdi. Üçlü iğnenin biri gözüne girmiş. Mezbaha gibi boyadı teknenin içini kırmızıya. Pişirdik birazını, kurbanda pişirilmiş kavurmamsı bir koku oldu evin içinde. Çocuklar çok beğendi. Balıktan çok ete benziyor.

Minikkuş ellerinden öper bu sene 1. sınıf, çok balık yemesi lazım.:thumb:

13. Şimal

Şimal İsa Sivri

Favori Kamış:
    Lineaeffe Surf Mill 4.20
    Favori Makine:
    Daiwa Emcast Plus 5000
    En İyi Avı:
    Balık Avı Dostlarım...
    Tebrikler Sinan, anlatım ve fotolarla doyumsuz bir rapor olmuş, ellerine sağlık :)

14. volex21

volex21 Volkan

Favori Kamış:
    Okuma V System 2.40 Lineaeffe Spirit Surf 3.90 (fiyat performans 9/10)
    Favori Makine:
    Spro Red Arc 20'lik (Fiyat/Performans : 8/10)
    En İyi Avı:
    Levrek (57 cm - 2.100 gr ) Sargoz (700 GR kadar) Palamut (40 cm üzeri), Lüfer 40 cm, Çipura 950 gr
    Biliyorum tabi, balığında olmadığını. Ama insan bi olta ağzında teknede falan çeker. Bizde burda empati yapıp keyif alalım değil mi? :D
    Eğlenceli yazacak psikolojiye kavuşunca yazarım bende. :) Biraz da avla alakalı hocam. Av güzel olunca yazdırıyor kendini meret. :) Bak ne keyifli yazmışsın. :D

15. gümüş06

gümüş06 Ahmet YABACI

tebrikler keyifle okunan bir rapor olmuş.
    elinize sağlık.keyifli avlarınızın devamı
    dileğiyle.rast gelsin.:)

16. befalcon

befalcon Sinan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Daiwa Megaforce 2500
    En İyi Avı:
    Ayıptır söylemesi telefonu yeniledik :D Avda leş gibi ellerle telefonu çıkar fotoğraf çek filan olmadı yani :laughing: Evde çekerim diyordum ama bize nasip olmadı işte. Av güzel olunca hakikatten yazdırıyor da çok az bile yazdım. Acemi avdaşlarım Yaban TV ye verelim filan diyorlardı. Videoda son anları çekebildik. o anda aklıma geldi de balık yol alırken cebimden telefonu çıkarabildim hihi Güzel bir anı oldu benim için. Çıta yükseldi. Daha Karagöz mercan çupra ile kim uğraşacak :laughing: Şöyle 4-5 kg lık bir Levrek hedefimde reeling Artık daha aşağısı kesmez di mi.

17. befalcon

befalcon Sinan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Daiwa Megaforce 2500
    En İyi Avı:
    Teşekkürler, Hepimize daha güzelleri rast gelsin.:thumb:

Teşekkürler, Hepimize daha güzelleri rast gelsin.:thumb:

18. shadowpane

shadowpane Hakan

Favori Kamış:
    Shimano Antares/Vengeance/SuperAero Lineaffe_Spider Surf Okuma_VSystem/hellios/x-safina
    Favori Makine:
    Daiwa_Entoh/Ballistic Shimano_Aernos/KİSU/BULL'S AlbaStar.Pasha 60
    En İyi Avı:
    Yayın/Turna/Alabalık Eşkina/Levrek/Palamut/Lüfer/Kalkan
    güzel av güzel balıklar, tebrik ederim. bu yıl elimize palamut değmedi.

19. Uğur09

Uğur09 Muammer

Favori Kamış:
    Mitchell Mediterranee 430 Surf
    Favori Makine:
    Ryobi Proskyer nose pover
    En İyi Avı:
    740gr ve 480gr.(2)'si aynı anda ÇUPRA
    Tebrikler....:thumb: En yakın zamanda hayalinizdeki Levreği de yakalamanız dileği ile rastgele....:)

20. befalcon

befalcon Sinan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Daiwa Megaforce 2500
    En İyi Avı:
    Teşekkür ederim. Gırtlağınıza kadar palamut yakalamanız dileğiyle.

Allah razı olsun. İnşallah Trofe Levrek de denk gelir bir gün. En güzel balıklarda sizin olsun.