Alabalık avları hakkındaki bazı önerilerim.

Konu, 'Tatlı SU Balık Avcılığı' kısmında Vedat Abayoğlu tarafından paylaşıldı.

1. Vedat Abayoğlu

Vedat Abayoğlu Vedat Abayoglu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    Değerli Üyeler
    Artık uygun olan hemen her akarsu ve barajda Gökkuşağı alabalıklarının yerleşmeye başladığını,istikrarlı olarak avlanıldığını,muhtelif forumları izlerken müşahede etmekteyim.
    Ancak hemen hepsinde Alabalık avı başlığı atılırken beni azıcık üzen ve bence alabalığın şanına,sportif değerine velhasıl hemen her türlü üstün vasfına aykırı bir şekilde avlarının,işte ekmek,hamur,peynir,solucan gibi muhtelif tabii yemlerle yapıldığını ve bu şekildede anlatıldığınıda görmekteyim.
    Lütfen avcıların şu noktaları göz ardı etmemelerini rica ediyorum.Alabalık denilince ilk önce akla kırmızı benekli doğal alabalıklarımız gelmektedir.Gerek sirkülerde ve gerekse hakiki amatör bir alabalık avcısının gönlünde kırmızı beneğin tabii yemlerle,helede ekmekti hamurdu gibi doğasında bulunmayan yemlerle avlanılması yer almamaktadır ve almamalıdır.
    Tabiatın bu müstesna balığının,doğanın en güzel bölgelerinde yaşadığını,avındada,korunmasındada ayrı bir gayret gösterilmesi gereğini sanırım hakiki alabalıkcılar gönüllerinde hissetmektedirler.Bu mücevher niteliğindeki balık,bence sazan yada sair tatlısu balıklarının avındaki taktik ve yemlerle yakalanması yerine,tamamen sportif yöntemlerle avlanılmalıdır.
    Tatlısu balık avı olgusuna gönül vermiş avcılar asla sair balık cinslerini hor gördüğüm intibaına kapılmayınız.Hepsinin ayrı av değeri vardır.Ancak alabalık deyince zannederim biraz daha ihtimama ihtiyac duyulacaktır.
    Bir alabalık av raporu sunulurken,kırmızı benek konu değilse,av raporunda Gökkuşağı yada Gökala demenin daha doğru olacağı kanaatindeyim.Gökalayı neyle isterseniz avlayın,ancak lütfen bahsederkende genel olarak alabalık yerine esas ismini vererek raporlayınız.
    45 senelik bir alabalık avcısı olarak sizlerden önemle rica ettiğim husus budur.Unutmayınızki tatlısu balık avı piramidinin en uc noktasında bulunan alabalık, asla sportif değeri eksik, üstelik sirkülerdede yasaklanmış yöntemlerin balığı olmamalıdır.
    Ayrıca internet imkanlarıylada vakıf olduğunuzu varsaydığım,balıkcılıkta ileri,imrendiğimiz kaynaklara ve techizata sahip ülkelerde,alabalığı tenkit ettiğim yöntemlerle avlamaya çalışanları değil alabalık avcısı,sıradan bir balıkcı diye bile saymazlar.Elbette Almanya,Hollanda gibi ülkelerde bir futbol sahası büyüklüğündeki özel mülk dikdörtgen havuzlardaki avcılığı kastetmiyorum.
    Şayet dediklerime katılmıyorsanız gerekceleri ile belirtiniz,konuyu tatlıca görüşelim.
    Sevgi ve saygımla

karadeniz57, JesusSmoker ve Mr. Sudak bunu beğendi.
  2. simendifer

simendifer Sennur

Vedat ağabey, dediklerine sonuna kadar katılıyorum (pek vaki değildir aslında biliyorsun, ne de güzel didişiriz seninle, ben de en az seni sevdiğim kadar seninle didişmeyi çok severim üstelik. Ama öyle bir konu açmışsın ki didişemeyeceğim, üzüldüm şimdi. :))

Neden bilmem, alabalık benim için de tatlı su balıkları arasında ayrı yeri olan bir tür. Avlasam alıkoyamam bile, o muhteşem görüntüsü bunu yapmama izin vermez. Narin, masum ve naif gelir her zaman bana nedense. Ancak o harika görüntüsünün fotoğraflarını alabilirim seyredebilmek için.

Konu hakkındaki hassasiyetini dile getirdiğin ve diğer arkadaşlarımızdan da bu konuda hassasiyet göstermelerini rica ettiğin için de ayrıca teşekkür ediyorum.

Bir de not olarak eklemek istiyorum. Dedim ya ben olsam alıkoyamam diye, eğer sizler de alıkoymak için avlamıyorsanız, lütfen balıkları ıslak bezle tutun, ki zarar görmesinler. :)

3. fixahmet

fixahmet AHMET

Favori Kamış:
    Daiwa msp 270
    Favori Makine:
    Ryobi ecusima 4000vi
    En İyi Avı:
    sazan 5150 gr
    sağolun trout baba.

4. point.shot

point.shot rıfat kayar

Favori Kamış:
    Spro Precision Hot Spin 210 cm 5-15 gr
    Favori Makine:
    Shimano Stradic 3000FI
    En İyi Avı:
    Anadolu Alası Gökkuşağı 63cm
    İnsan sevdiğini el üstünde tutarya, çok sevdikleri olsa da içlerinden gözbebeği olanlar varya alabalık öyle birşey. Ben çok geç başladım amatör balıkçılığa ama alabalık konusunda Vedat abinin hassasiyetlerini gayet iyi görüyor ve hissediyorum. Daha kırmızı beneklilerin, abant alasının gerçeğini bile görmedim, avlamadım. Buna rağmen delicesine seviyorum her doğal alayı. Anadolu alasını nasıl salıyorsam kırmızı beneklileri ve abant alasınıda salmak bana nasip olsun inşallah.

Ancak avladığımız her balıktan bir derece fazlasını hakediyor saygı konusunda alabalık. Bunu yaşamanız lazım dostlar, hem de öyle gölde barajda değil ha bir derenin şırıltısında bir kez avlanın, sahte yeminizle maharetinizle kandırın bakalım o mücevherlerden birkaçını. Ve bakın bakalım bir daha rüyalarınızdan çıkacakmı..

Saolasın Vedat abi..

5. mesulid

mesulid MESUT BALDIK

Favori Kamış:
    ALBA STAR
    En İyi Avı:
    TURNA 9 KİLO KIRMIZI BENEKLİ ALABALIK
    ben bir kere gittim alabalıga bir daha gitmeme kararı aldım cünkü cok güzel bir balık tutmaya kıyamıyorum ve gitmiyecegimde

6. mehmetc

mehmetc memo

Favori Kamış:
    Tsunami trophy surf, Grauvell Teklon Concept Spin, Gloomis IMX Surf
    Favori Makine:
    Aero technium XT, Shimano twinpower 5000PG, Penn Fierce
    En İyi Avı:
    Ironfish
    Ben onlara yavrucaklar diyorum :)

Vedat agbi sportif avcilik konusunda bende katiliyorum sana, bildigim, tanidigim tum kaynaklar bu yavrucaklari sadece ve sadece meps ile yakalamaktalar, cevremde bu baligin avina giden arkadaslarimin hic bir zaman dogal yemler kullandigina sahit olmadim. Zaten avi zevkli ve ozel kilan etkenlerden biride bu bence, onu kandirarak yakalamak.

Benimde son olarak eklemek istedigim ve bu baligin pesinde olan dostlarimdan ricam, adetlerce ve kilolarca hedeflenip bu baligin somurulene kadar yakalanmamasidir. Ic sularimizda ender bulunan ve degeri pahabicilmez bu yavrucaklara gereken saygiyi ve hassasiyeti gosterelim, amator balikcilar olarak bize yakisan etik sekilde avciligimizi surdurelim.

Ellerinden opuyorum Vedat agbi, tesekkurler.

7. takunya

takunya M.Uğur YILMAZ

Favori Makine:
    clipper 022
    En İyi Avı:
    35 cm dağalası
    Ekmek içi, hamur vs. ile yapılan gökala avı konusunda hem fikir olsakta, bu noktada faturayı gökalaya kesmek haksızlık olur. Eğer bir karşı duruş sergilenecekse bahsedilen şekilde avlananlara yönelik olmalıdır.

Ben 2-3 sene öncesine kadar gökala diye birşey bilmiyordum. daha da öteye gideyim. mirmir hakkında bilgi alamak için internette araştırma yapmasam ve balık avı gibi forumlarla tanışmasam ülkemizde sadece kırmızı benekli (dağ-dere-göl) alabalığın çıktığını düşünüyordum.

Tamam Gökala biraz farklı bir konumda (doğal tür olmaması nedeniyle), Gökalayı eledik. anadolu alası ve abant alasını ne yapacağız. Kırmızı benek belirleyici olacaksa yarın abant alası avını alabalık avı adıyla raporlayan arkadaşımıza nasıl bir tepki vereceğiz.

Bence, Gökkuşağı alabalığı dahil tür adı ile başlık açmak en doğrusudur.

Yazdıklarımı okuyunca, Yakup hocamızın çalışmasından ne derece etkilendiğimi farkettim. Oysa 2 gün öncesine kadar, alabalık avı adında açılan bir başlığa girip gökkuşağı alası raporu ile karşılaşınca içim burkuluyordu.

Uzun zamandır bu balığın peşinde gezen biri olarak, alabalık avının eskisi gibi olmadığını görüyorum. Artık en ucra derelerin kaynağına kadar otomobil ile çıkılabiliyor. Zamanında 1 günümüzü avlağa ulaşmak için harcadığımız yerlerde, kamp kurmadan önce cevre temizliği yapmak durumundayız! dere ıslah çalışması adında doğa katli sayesinde avlaklarımız kuruyor. 10-15 metrelik duvarlarla yolu kesilen alabalığın göz göre göre yok oluşunu izliyoruz.

Rizeliyim. Doğu karadenizde avlanıyorum. Ne denizlerimizde nede akarsularımızda kırmızı benekli alabalık ile yeğ tutabileceğim bir balık yok. Buna rağmen, önümüzdeki yılların gökalanın bir değer olduğu yıllar olacağını görüyorum. Ve hakkını şimdiden vermemiz gerektiğini düşünüyorum

rastgele.

8. Vedat Abayoğlu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    Benim sevimli akıllı kızım.
    Forumlar arasında en son katıldığım forumdur Balıkavı net.Şimdilerde ise ayrılamadığım ve belkide kendi sitemden bile fazla yazmaya başladığım hale gelmek üzeredir.
    Elbette bunun önemli sebepleri vardır ve coğu şahsında toplanmıştır.
    Alabalık konusuna gelince o,benim icin kutsaldır.Ben onun uğruna Tunceli Erzincan,Erzurum;Elbistan yaylalarının altını üstüne getirdim.Bölge olarak hemen ,hic bir bölgede kalmadı sayılır peşinde dolaştığım.
    İnsan genckken biraz gaddar olabiliyor.Hayli katlettiğimi itiraf ediyorum.Ama şimdilerde bir tanesini bile alıkoyabileceğimi sanmıyorum.
    Gökalayı ilk görenlerden ilk alabalık ciftliği kurma teşebbüsünde olanlardanda biriyim.İstenirse belgelerini ortaya koyabilirim.Gökala konsu yetiştiriciliğini yerinde öğrenebilmek icin,otostopla Avrupayıda dolaştım.Şİmdilerde bıraktığım o yerlerde 3 adet alabalık ciftliği vardır.İsteyen giderse sorar ve öğrenirde.Bahsettiğim bölge Trakyanın Saray Kazasının Aksicim Köyüdür.Eski muhtarı Mustafa Aydın beraberce bu işe kalktığım kişidir.
    Yakında 60'lı yılların başından bugünlere uzanan alabalık serüvenimi belgeleyen resimleri buldum,taradım ve sizlere sunacağım.
    Bir hayalimde vardı.Gökalanın daha dayanıklı ve nispeten sıcak sulara dayanabileceğini bildiğimden Türkiyenin bircok yerinde üreyebileceğini iddia eder ve desteklerdimde.Bu günleri şimdilerde görmekteyim.
    Ancak yurdumun avcısının,cinsi ne olursa olsun alabalık avında sportif gayeyi ön planda tutmasını arzu etmekteydim.Gökalanın sportif değeri bazı hallerde başka cins alabalıklardan bile daha üstündür.Zira o daha akrobatiktir.Daha çabuk büyür ve av değeri hemen artar.Ama ona sazan balığı avı muamelesi yapılmasını kabul edemiyorum.Onunda ekmeğe peynire ona,buna aldanmasınıda icime sığdıramıyorum.Bu kadar ac gözlü olması beni menfi olarak etkilemiştir.
    Lütfen sazancılar alınmasın.Bahsettiğim üzere Modern Sazan avcılığı şu anlarda kafa yorduğum bir konudur ve beni heyecanlandırmaktadır.Dağarcığımda 17kg,12kg, muhtelif 10 kg altı sazan avlarımda vardır.Bunların hepsi belgelidir ve sizlere sunacağım günleri beklemektedir.
    Yakala,bırak,sportif değer bunlardan asla taviz vermem.Ben yemediğim balığı tutmam diyenlere katılmam.Balık avı olgusu bir spordur ve bu durum herzaman ön planda tutulmalıdır.
    Bazı cüzi karşı cıkanlar olsada binlerce kişi beni bu yönümle tanımaktadırlar.Mütevazi kişiliğime hicte uymayan bu tarafımla övünür ve bunuda hak ettiğime inanırım.
    Hicbiryerde yayımlanmamış delikanlılık günlerime ait bir fotoğrafımı sen cici kızıma yolluyorum.Sene 1962 yer Mercan Dağları Erzincan.
    Sevgiyle kal

9. eozsoyeri

eozsoyeri Erdem Özsoyeri

Vedat amca sende daha ne tecrübeler ne cevherler var vallahi ağzından bal damlıyor,fotoğrafa da bayıldım tam bir nostalji :)

10. Vedat Abayoğlu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    Sende sağol sevgili Ahmet

11. Vedat Abayoğlu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    Sevgili Kardeşim Rifat
    Sen bir gün kırmızı benek yada abanticus avlamak bana nasip olacakmı diyorsun ya bende buna karşılık olarak acaba birgün Rıfatla avlanabilmek kısmet olacakmı diye düşünmekteyim.
    İnşallah bu şansa ererim.
    Alabalığı tutanın şayet içinde yeteri kadar doğa sevgisi varsa,diğer balıkların avından aynı zevki alabileceğini sanmıyorum.
    Sevgiyle kal kıymetli kardeşim

12. Vedat Abayoğlu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    Bence bu kararından vazgecmelisin.Yakalarsan sever resminbi ceker salarsın

13. Vedat Abayoğlu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    Sevgili Kardeşim Mehmet
    Meppsle yakalayanı bile artık dış ülkelerde ayıplıyorlar.Hatta bazı bölgelerinde buna izin vermeyip sadece Fly 'la yakalaya izin vermekteler.
    Maksat salınacak balıkların az incinmesi.
    İyice azalan kaynaklarda bazı kırmızı benek olmayan sularda bile gökkuşağı yerleşmekte.Yakup hocamızın bazı calışmaları Gökalanın yerli nesle sanıldığı kadar zarar vermediğini göstermektedir.İnşallah bu durum tam kesinleşirde Gökalada kırmızı benekle aynı sürelerde aynı lim
    itlerde avlanır olur.Zira bu balıkta gerek sportif değer ve gerekse doğal yemlerle beslendiği zamanlarda gayet lezzetli olmaktadır.
    Sevgiyle kal

14. Vedat Abayoğlu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    Sevgili Kardeşim Uğur
    Alabalık konusunda hassas olduğun anlaşılıyor.Aramızda ufak bir anlaşmazlık hissettim.Aslında bir cümlemde Gökalayı ne ile yakalarlarsa yakalasınlar dememeliydim.
    A.B.D.'de ilk defa kırmızı benek ayrıca Alman Kahverengi Alabalığı salındığında Amerikalı avcılarda bu Avrupa kökenli alabalıklara tepki göstermişlerdi.Şimdi
    lerde oralarda hak ettiği değeri kazanmıştır.
    Bizdede zaman icersinde Gökalanında aynı şekilde değer kazanacağını sanmakta ve dilemekteyim.Hatta bazı avcıları Arjantin sularına yetiştirilen bu tür alabalıkların avı icin ve özellikle Trofe değereinde Avrupa alabalığı yakalamak icin taa oralara giderler.İlişikte sana yakaladığım bazı gökala resimlerini gönderiyorum.
    Sevgiyle kal

15. Vedat Abayoğlu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    Sevgili Kardeşim Moderatörüm Erdem
    O resimde sanırım 17 yaşlarındaydım.O tarihlerde o derelere belkide ilk oltaları atanlardan birisiydim.O derelere ulaşmak icin 6 saat tırmanırdım.En büyük dileklerimden birisi oralara tekrar gidebilmek.
    Yakında o tarihlere ve daha yenilere ait birdolu alabalık ve sair balıkların nostaljik resimlerini göndereceğim.
    Sevgiyle kal

16. balık kurdu

balık kurdu ercan

En İyi Avı:
    4 kilo civarı kofana
    [​IMG][/QUOTE]

sevgili vedat abim,pamuk dedem:)

paylaştığın resim, Vedat Abayoglu nun özeti aslında

hassasiyetin,duyarlılığın,bilgeliğin,tabiat'a olan saygın ve sevgin,taşıdıgın amatör ruh ile

iyiki varsın pamuk dedem:)

yaptıklarının yarısını yapabilmek bana da nasip olur inşallah

sevgi ile kal:)

17. balli

balli m.nuri akkaya

Favori Kamış:
    D.A.M Telespin 3 mt. 10/30gr.
    Favori Makine:
    Shimano Hyperloop 4000 RB
    En İyi Avı:
    11,7 Kg. Aynalı sazan

Sevgili Ercan duygularıma tercüman oldun, sağol.

Aynı duyguları bende ifade etmek istedim de, sevgili üstadımız bu resmin, "cici kız"ına özel olduğunu özellikle vurguladığından, aralarına girmeyeyim dedim. ;)

Özellikle, "didişen" bir cici kızın, sırf bu yüzden benimle de didişmesini göze alamadım doğrusu. :D :)

18. balık kurdu

balık kurdu ercan

En İyi Avı:
    4 kilo civarı kofana
    eyvahlar olsun:eek:

bak ben bu yanını hiç düşünmemiştim,yandık desene:p

ama adı üstünde ''cici kız'' anlayışla karşılayacaktır;)

19. simendifer

simendifer Sennur

Vedat ağabey, diyorsun ya "eskiden katlettim itiraf ediyorum ama şimdilerde alıkoyamam" diye, işte bu "alıkoyamama" zihniyetini en azından bizlere aşıladınız siz öncüler. Hani konuşuyoruz sitede, balıkçılığımızın durumu kötü diye ve ben de bazen iyi olacak şeklinde ümit taşıdığımı belirtiyorum. Şimdi senin o zamanlarına bak ve bir de bu zamana bak. Zamanında amatör balıkçılar çok yanlışlar yapmış olabilir belki ama hatasını anlayan ve bize doğru olanı aktaran da yine aynı balıkçıların içinden çıkmıştır. Benim nazarımda, özellikle de alabalık için konuşuyorum, o değerli balıkçılardan biri de sensin. Bunun için sen ve senin gibi aktarımcı büyüklere ne denli teşekkür edilse azdır kanımca.

Fotoğraf için de ayrıca teşekkür ederim Vedat ağabey, çok mutlu oldum inan. :)

20. jigging

jigging Caner

Favori Kamış:
    Penn spinfisher surf & Lineaeffe sorrento & Lucky Craft ESG II
    Favori Makine:
    Penn Surfmaster 750 & Shimano Ultegra XTB & Exage 4000fa & shimano twinpower 4000xg
    En İyi Avı:
    seni meraklı, hadi ordan... nazar değdireceksin..
    Vedat amcacım ben hiç tatlısu avı yapmadım ama deselerki hadi gidiyoruz, hiç durmam yerimde alır takımlarımı giderim. Hemde alabalık, o güzelim eşsiz canlıları yakından görmek ve sevmek, okşamak kadar güzel bir duygu olmazdı herhalde benim için.

Kullanıcı adınız ilede alabalığa olan tutkunuzu ve bağlığınızı, koruyuculuğunuzu simgeliyorsunuz. Gelecekte herşeyin daha iyi olmasını ümid ediyorum, saygılarımla. Bizleri bilgilendirdiğiniz içinde ayrıca teşekkür ederim.