Bot Tadında HDPE Tekneler (Yüksek Yoğunluklu Polietilen)

Konu, 'Tekne Donanımı ve Bakımı' kısmında murat303 tarafından paylaşıldı.

1. murat303

murat303 Murat

Favori Kamış:
    4.20 Shimano Nexave BX TE Surf
    Favori Makine:
    Shimano Ultegra CI4 5500 XSA
    En İyi Avı:
    52cm Kofana/ Dragos'tan
    Selam Arkadaşlar.

Tam 6 sene önce öylesine girip üye olduğum Forumda bir çok şey öğrendim ve hala da öğrenmeye devam ediyorum. Başım sıkıştığında bir çok kişi saniyeler içinde yardımlarını esirgemeyip bir şeyler paylaştılar. Sıra bana geldiğini düşündüm ve bir çok kişinin Bot ve Tekneler hakkında sorular sorduğunu gördüm. Bu konu hakkında yaşadıklarım, bilgi ve tecrübelerimi paylaşmak, görüş alış verişinde bulunmak için bu yazıyı hazırlamaya karar verim. Umarım güzel bir başlık ve konu olacaktır.

Sarınırım açılış konuşmasını uzun tuttuk biraz. Hemen konuya girelim. Lise yıllarında ufak bir ahşap tekne ile başlayan bu maceram, daha sonra 4,80 lik fiber ve son 3 yılda ise 8,5m lik Motoryat macerası ile devam etti. 3 ay önce ondan da kurtuldum. Fakat gel gör ki bu virüs kanıma işlemiş, bir daha asla bulaşmam dediğim tekneler yine beni çağırıyor. Bu alanda tüm belgeleri aldım ( ADB , Balıkçılık v.s. )

[​IMG][/url][/IMG]

Eğer tekne veya bot sahibi olmak istiyorsanız öncelikle yer sorununu halletmeniz gerekir. Özellikle İstanbul için. Son teknemize aylık 300 TL kira ücreti ödemek, Boya, bakım, vergi, v.s. v.s. oldukça zorladı bütçeyi. Üstelik de yılda 15-20 defa denize açılmak için. Bunun hiç de stabil olmadığını düşünüyorum şimdi. Hata yapmışım. Eğer emekli ve çok boş zamanınız yoksa bot , tekne için bir daha düşünün derim. Botların şişirilip, indirilmesi, patlaması, yaması v.s. gibi sorunları. Ahşap ve Fiber teknelerin ise kira, boya, vergi, v.s. gibi sorunları daima olacaktır. Uzun zamandır incelediğim ve Tüm dünyada benim gibi çok uğraş vermeyecek, patlamayan, boya derdi olmayan, hafif, bir tekne arayışına giren bir çok kişi gördüm.

[​IMG][/url][/IMG]

HDPE tekneleri uzun zamandır takip ediyor ve araştırıyordum,
    bir çok kişiye hitab eden bir tür. Ne bot, nede tekne. Tam fiber tadında güvenli , taşınabilir (2-3 kişi ile ) Büyük motor gücü istemeyen, taşıma kapasiteleri fiber teknelere göre daha fazla olan HDPE tekneler yaygınlaşmaya başlayınca bir çok kişi bot yerine bu teknelerden alacaktır. Tabi fiyatları biraz daha uygun olursa daha iyi olur. Araştırmalarım çerçevesinde Dünyada bir çok güzel modeli bulunan tekneler Ülkemizde sadece burada gördüm.

http://www.avmarketi.com/asp/group/654/WHALY-BOT

Aslında bakım, kira v.s. gibi sorunları düşününce uzun yıllar bu fiyatlar avantajlı konuma getirecektir tekne sahiplerini. Yabancı bir sitede görmüştüm, aynı bot gibi arabanın üzerinde taşınabiliyor, sahile yakın oturanlar el römorku ile götürüp , getirebilirler. 6 - 9,9 bg lik motorlar ile çok rahat ve konforlu sürüş sağlanabiliyor. Ben de bu tip bir tekne alıp Maltepe sahilde el römorku ile Sadece Marmara için kullanmak istiyorum.

Aşağıda videolarda sağlamlık ve sürüş hakkında daha çok bilgi edinebilirsiniz. Sizlerin de bu konuda tecrübelerinizi, bu tip HDPE tekne kullanan varsa konu hakkındaki olumlu-olumsuz yorumlarınızı paylaşırsanız çok memnun olurum.

Herkese sağlıklı ve huzurlu günler dilerim. Kalın sağlıcakla....

Murat

http://www.youtube.com/watch?v=pJxXL6PitNY

http://www.youtube.com/watch?v=wqfc5oB1u3M

http://www.youtube.com/watch?v=BODEso2P84o

2. Mehmet G

Mehmet G Mehmet

benim için güzel bir paylaşım... Teşekkürler

3. macir_ertan

macir_ertan Ertan Çetin

Favori Kamış:
    Trabucco
    Favori Makine:
    Daiwa Emblem-Z
    En İyi Avı:
    Yayın,Sazan,Turna
    Çok güzelmiş hatta meraklanmadım desem yalan olur,paylaşım için teşekkürler

4. arap58

arap58 Fatih

Paylaşım Ve Bilğiler için Teşekkürler,Bot Gercekten Sağlam Ama Hiç Şisme Bota Benzemiyor Yani Nasıl Bir Malzeme şistikten Sonra Fiber Gibi Durabiliyor İlğinç Ama Çok Güzel Fiyatı Uyğun Sayılır Bu özelliklere Bakılırsa.

5. denizbilimci

denizbilimci Hasan

Favori Kamış:
    Lineaeffe Extreme 4.40 ve Balzer Diabolo V, Cormoran Bullfighter 3.00 Spin
    Favori Makine:
    Shimano Titanos 5500 XSA ve Alivio 4000RB
    En İyi Avı:
    2,5 kg Torik
    Şişme bot değil zaten, sert ama esnek plastikten imal edilmiş.

6. macir_ertan

macir_ertan Ertan Çetin

Favori Kamış:
    Trabucco
    Favori Makine:
    Daiwa Emblem-Z
    En İyi Avı:
    Yayın,Sazan,Turna
    Tövbe tövbe bot şişme ama yapılan eziyetten kaskatı kesilmiş olmasın :D banghead

7. volkan07

volkan07 Volkan

En İyi Avı:
    Doğaya iade ufaklıklar
    üretimi daha kolay olmasına rağmen fiyatı çok yüksek. hafif olması patlama, boyama derdi olmamasıda avantaj. standart binek arabalar için römork gerekli. üzerine çok yazılıp çizilebilir fakat sonuç olarak fazla mantıklı gelmedi bana bu fiyatlarla.

8. murat303

murat303 Murat

Favori Kamış:
    4.20 Shimano Nexave BX TE Surf
    Favori Makine:
    Shimano Ultegra CI4 5500 XSA
    En İyi Avı:
    52cm Kofana/ Dragos'tan
    http://www.orfimarine.com/hdpetekdty.htm

Yazamadığım bir çok detay var aslında.
    Burada HDPE teknoloji hakkında daha güzel ve açıklayıcı bilgiler mevcut. Fiyatları Ülkemizde çok yeni olduğu için pahallı. Normalde şişme botlardan daha ucuz yurt dışında. 800-1000$ seviyelerinde çok güzel 4-5 kişilik tekne almak mümkün dışarıda. Umarım kısa zamanda 3 Tarafı denizlerle çevrili Yurdumuz da da buna önem verilir ve gerekli teşviklerle teknecilik gelişip büyür.

9. sequence

sequence AYDIN MERKEN

ilk mesajım olacak. herkese merhaba.

bu bottan almayı planlıyorum alıp kullanan varsa yorumlayabilirse sevinirim.

saygılarımla.

10. Emreizmir35

Emreizmir35 Emre ödül

merhabalar, amatör balıkçılığa yeni başlamış bulunmaktayım. İzmir ürkmez de whaly bot almak istiyorum. Bu botu kullanan arkadaşlar var mı var ise memnunlar mı ayrıca motor olarak ne tercih etmeliyim. Almak istediğim bot Whaly 3.70 lütfen yardımlarınızı bekliyorum. iyi günler.

11. sancak114

sancak114 Atilla KORKMAZ

Favori Kamış:
    Okuma SalinaIII - Shimano Scimatar
    Favori Makine:
    Okuma SalinaIII16000 - Shimano Stradic 3000SFD
    En İyi Avı:
    Levrek 6350gr sene2002 :)
    şişme bot fiyatları ile kıyaslandığında fiyat yüksek kalıyor maalesef eğer öyle olmasa 10 numara bence. suda görmedim ama Ankarada bir bayide var yakından inceledim.

12. Emreizmir35

Emreizmir35 Emre ödül

bot 3,70 whaly aksesuarları ile beraber 10 bin TL yi geçiyordu. Ürünü inceleme şansım da yoktu. Bende uzun araştırmalarım sonucunda honda 3.90 aliminyum tabanlı bot ve 20 hp honda marşlı motor almaya karar verdim. 20 hp olduğu için amatör denizci belgesi alacağım. Sizce seçimim doğrumudur ? Balığa iki veya toplamda 3 kişi çıkarız maximum. Bu bot ve motor işimizi görürmü yardımcı olursanız çok sevinirim.

13. sancak114

sancak114 Atilla KORKMAZ

Favori Kamış:
    Okuma SalinaIII - Shimano Scimatar
    Favori Makine:
    Okuma SalinaIII16000 - Shimano Stradic 3000SFD
    En İyi Avı:
    Levrek 6350gr sene2002 :)
    güzel takım olur bence.3,30 bot ile 9,9 motor kullanıyorum 2 kişi ve çok memnunum