Kayak Fishing

Konu, 'Tekne Donanımı ve Bakımı' kısmında uccrow tarafından paylaşıldı.

1. uccrow

uccrow Ugur Can

Favori Kamış:
    daiwa sam fisher procaster 2.70 m
    En İyi Avı:
    turna 95 cm
    Uzun süredir balikta kullanabilecegim bir tekne arayisina girmistim. Her baliga cikmak icin Almanya'da tekne kiralamak bazen sorun olabiliyor. Özellikle avlanmayi düsündügüm Münih'in yakinindaki Starnberg gölünde 1 saatlik tekne kirasi tam 20 €. Diger göller bu kadar pahali olmasada kiralik tekne her zaman problem oluyor. Sabah erkenden baliga cikmak varken adamlarin dükkanlarini acmasini beklemek sorun olabiliyor. 3.40'lik kullanim rahatliginda hic bir sorunum olmayan bir sisme botum var. Ama özellikle büyük göllerde rüzgar da ciddi problem oluyor.Bir keresinde sadece 100 m yolu katetmek icin 45 dakika araliksiz kürek cektigimi de biliyorum :) Ve sürekli kancalar, tuttugum turnalarin disi denk geldi patladi patlayacak derken oldukca stres yasayabiliyorum. Katlanan tekneler oldukca pahali, digerlerinin tasima problemi var derken, sanseseri Kayak Fishing tabir edilen balikcilik icin özel yapilmis kayaklarla avlanma isine denk geldim. Avrupa'da son dönemde cok popüler. Alttaki linklerde de görebileceginiz gibi hem kayak hem de balik sporu birlesmis durumda. Kayak sadece 25 kilo. 3.5 metre boyu ile oldukca rahat arabanin üstünde tasinabiliyor. Yer sorunu da özellikle asagidaki video da oldugu gibi oldukca akillica cözülmüs. Yüzde doksan kararimi verdim ama sizin fikirlerinizi de almak istedim.

Özellikle almaya karar verdigim model,

http://uccrow.blogspot.com/2010/02/prowler-trident-11-angler.html

Kayak balikciligi hakkinda kisa ama güzel bir video,

http://uccrow.blogspot.com/2010/02/extreme-kayak-fishing.html

Son düzenleme: 1 Şubat 2010
  2. 56562

56562 xxx xxxxx

Videoların ikiside aynı sanırım !

3. uccrow

uccrow Ugur Can

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    turna 95 cm
    Uyari icin tesekkürler. Düzelttim..

4. tarcan

tarcan ...

Favori Kamış:
    .
    Favori Makine:
    .
    En İyi Avı:
    Kefal 325 gram
    .

Uğur merhabalar

Geçen hafta bu konuyu uzun uzun inceledim.
    Bana göre Fantastik olmakla beraber çok heveslendirici bir olay.

Diyorumki, Şimdi böyle bir şey alsam akıntı olmayan yerlerde, mesela Büyükçekmece koyu gibi yerlerde kullanabilirmiyim? Evet fevkalade kullanırım ama :
    Ama birde Araç ile taşıma ve saklama problemi var.
    .

Arkadaşlar bu linkdende faydalanabilirler.
    http://www.orofin.com/v2/wavesport/kanolar.html

5. 56562

56562 xxx xxxxx

Ürünün çok benzerini Bauhaus' da görüp incelemiştim. Yazdığınız olumlu özelliklerin tamamına katılmakla birlikte bana göre eksiklikleri ;

- Dalgalı bir suda ciddi denge problemi olacaktır.
    - Oturma şeklinin sabit olması nedeniyle uzun süreli avların yorucu olacağını,
    - Su kesiminin çok düşük olması nedeni ile, yandan gelecek dalgalarda ıslanma ihtimalinin fazla olduğunu düşünüyorum.

6. point.shot

point.shot rıfat kayar

Favori Kamış:
    Spro Precision Hot Spin 210 cm 5-15 gr
    Favori Makine:
    Shimano Stradic 3000FI
    En İyi Avı:
    Anadolu Alası Gökkuşağı 63cm
    Sevgili Uğur,

Bence rüzgarsız havalar için güzel görünse de bozuk havalarda beni tedirgin edecek bir görüntüsü var.

Anladığım kadarı ile de bunda sadece kürek sistemi mevcut, daha önce izlediğim bir video da bunların ayak pedalı ile olanları vardı ve inanılmaz hızlı hareket edebiliyordu. Video ismini hatırlayamıyorum ama araştırıp bulabilirsem bir de onu gör derim.

7. uccrow

uccrow Ugur Can

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    turna 95 cm
    Dostum aracla tasimasi hic sorun degil. Cünkü cok hafif. 25 kilo.Arabanin üstünde tasimak icin özel bir aparati da var. Fitik ve dizinden menisküs ameliyati olmus biri olarak ben bile zorlanmadan arabaya yüklerim diye düsünüyorum. Ama Hakan Bey'in de belirttigi gibi dalgali havalarda keyiften cok azap verebilir. Bunun yaninda özellikle güzel günlerde bence bogazda da cok büyük keyif verebilir :) Hem de spor yapmak icin süper bir sebep.. Düsünsene hem kürek sporu yapip hem de balik tutuyorsun :) En büyük avantaji kayiktan cok daha rahat kullanilabilmesi ve manevra kabiliyeti..Saklamak sorunana gelince burda evimizin altinda kiler var. Pas, cürüme ya da oksitlenme derdinin olmamasi da ayri bir avantaj.. Acik havada bile saklanabilir (hirsizlar ayri hikaye)

Selamlar, sevgiler..

8. uccrow

uccrow Ugur Can

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    turna 95 cm
    Tamamen katiliyorum Hakan Bey. Sadece avantajim buradaki göllerde öyle dalgalarla karsilasma sansimin cok cok az olmasi..

9. uccrow

uccrow Ugur Can

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    turna 95 cm
    Sevgili Rifat,
    o kayaklari ben de gördüm. Ama korkunc pahalilar.. Zaten bildigin gibi turna icin sirti cektigim icin kürek yeter bana diye düsünüyorum. Bozuk hava konusunda cok haklisin ama güzel havada cok keyif verir gibi geliyor :) Ve rüzgarda sisme bot kadar sorun yasayacagimi sanmiyorum. Tabi sanmaktan cok yasayip görmek önemli ..

10. karayel

karayel Yakup ERDEM

Favori Kamış:
    şeytan otası
    En İyi Avı:
    kaya balığı (1.5 gram) :)
    Videoları bağlantı şartlarım nedeniyle görme olanağım yok ama; Kano balıkçılığı artık bir klasik olmuş, geçmiş 15 yılda iyice yayılıp yerleşik kuralları oluşmuş bir yöntem.
    Tarkan'ın gönderdiği linkteki TARPON modelleri bu işe en uygun modeller arasında.

Kano Balıkçılığı'nda batma, ıslanma, dalgayla karşılaşma, akıntıyla sürüklenme gibi olayların hiç birisi önemli değildir.

Zira hem kuru hem de ıslak şartlar için uygun donanımlar mevcuttur. Islak şartlarda özel kıyafet ve oturma yerinde lastikli etek kullanılır. Dalgayla karşılaşıldığında bir ok gibi dalgayı yarar geçer. Malzeme ya contalı kapakla arka bölmenin içine konulur ya da örümcek bağlama aparatıyla güverteye sabitlenir.

Çok zevkli bir yöntem, denizciliğe ve tekneciliğe kayıtsız kağıtsız, şartsız şurtsuz başlamanın en pratik yolu. Şişme botla balıkçılık yapmak isteyenlere de sırf bu nedenle hiç bir zaman olumsuz görüş bildirmedim. Kenime ait şişme bir kano var ve taşıma ve şişirmeye erinmediğim zamanlarda enteresan avlar yaptım.

Kano balıkçılığına gölde başlamak ta bütük avantaj, fakat bir süre kullandıktan sonra Hanover limanından denize açılmaya kalkabilirsin dikkat et :)

11. uccrow

uccrow Ugur Can

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    turna 95 cm
    Yakup Hocam,
    Kesin kararimi vermemde cok yardimci oldunuz :) Verdiginiz sevk icin cok tesekkür ederim.
    Samsun'a selam ve sevgilerimle :)

12. idko

idko inan koç

Favori Kamış:
    shimano catana
    Favori Makine:
    okuma salina2
    En İyi Avı:
    levrek 5,5kg
    Konu benim de uzun zamandır ilgimi çekmekte ve araştırma yapmaktayım. Bildiğim kadarı ile Almanyada üretilen "prijon" markası dünyaca kabul edilmiş ürünlerden ve direkt üreticisinden alma imkanınız olduğu için daha ucuza mal edebilirsiniz sanırım. Bu kayaklarda denge unsurunu çözmek amacı ile yanından bağlantı yapılabilen ve bir nev'i katamarana çevrilebilen aparatları, ufak bir yelken monte etme imkanı, küreklere ilave olarak pedal ekleme imkanı, fish finder montaj imkanı, kamış yerleştirmek için aparat imkanı(sırtı avcılığı için de), vs. birçok özelliği var. Konu ile ilgili araştırmanızın sonuçlarını dört gözle bekliyorum. Umarım aradığınız modeli bulabilirsiniz.

13. denizzzci

denizzzci burak

En İyi Avı:
    bugüne kadar 3 ton:):)
    bu ürünün fiyatı nedir şu an için gerçekten mukemmel bişey

14. Huseyin Alp Arslan

Huseyin Alp Arslan Huseyin Alp Arslan

Favori Kamış:
    olta ve oltadan baska hic bir sey
    En İyi Avı:
    22 kg Kingfish
    Sevgili Ugurcan,

http://www.oceankayak.co.nz/catalog.php?func=14&DPT=p&DPI=44&S=46a6b6c4a4ba7f8fcf7938025d0ac39f

Yukarda linkini verdigim prowler ultra4.7 bugun dunya uzerinde kano balikciliginda en pratik ve kabul edilmis modeldir.Ocean Kayak bir Yeni Zelanda firmasi olup,
    hummunbird sugecirmez fish finder'i ve aklina gelebilecek butun balikcilik aksesuarlariyla birlikte satis fiyati 3000 Yeni Zealnda dolaridir...(Asagi yukari 3000 ytl)

Bu kayaklarda dalgali havalarda balikcilik yapmak buyuk risk almak demek degildir.
    Zaten bu tur balikcilik islanmadan , oyle bayramlik elbiselerle gidilen bir balikcilik turu degil. Burda bu kanolarla oldukca buyuk baliklar okyanus sartlarinda tutuluyor.Bu balikcilik basli basina bir spor ve bambaska bir mecera.En onemli faydasi sirti balikciligindan tutun, yemli balikciliga kadar akliniza gelebilecek her turlu balikcilikta kullanilabilmesi ve sessizligi nedeniyle, ozellikle urkek baliklarin avlanmasinda cok etkin olmasi. teknelerin giremiyecegi yerlerde balik tutabiliyor, el degmemis erisilmesi karadan okadar mumkun olmayan yerlere gidebiliyor, buralarda ister direk kayaktan isterse de karaya cikarak balikcilik yapabiliyorsunuz.Bir ara oldukca kucuk bir kanoyla bu isi denedim.Ancak Yeni Zelandada ki buyuk baliklarla boylesi kucuk bir kayakla bas edemiyecegimi anladim ve sattim. Simdi bu Prowler Ultra 4.7 almayi dusunuyorum.Bu tam Yeni Zelandalik bir sey .Cunku burda en zor olan yuksek yarlarla inen kiyilarda olta balikciligina erisim verebilecek yerlerin cok nadir olmasi.Boylesi kiyilar etrafi kayalik oldugu icin buyuk tekneler tarafindanda yaklasilmaktan korkulan yerler ve asil balikta buralarda... Kisaca cozum sadece kayaga kaliyor.

Bir kez tum aksesuarlari ve takimlarini oturtabildiginde Kayak balikciligi oldukca keyifli bir spor. Bu bahsettigim kayak modeli oldukca stabil.Uzerinde ayaga bile kalkabilirsin.Kendi tecrubelerime dayanarak soyliyebilcegim en tehlikeli hendikap
    dalga alan kayaliklara cikma konusunda. Cok sakin bir denizde bile bunu sakin deneme.

Bahsettigim modelle demir atabilir 15-20kglik baliklari ve tum av malzemeni , kakicina, balik bulma monitorune kadar stoklayabilir, 3 kamis kullanabilirsin. Butun aparatlar , kurek de dahil olmak uzere tekneye monteli.En kotu sartlarda devrilme bile olsa hic bir malzemeni kaybetmiyecegin gibi kayagi cevirip tekrar uzerine rahatlikla cikabilirsin.

Kayak balikciligi bu prowler ultra 4.7 modeli ciktiktan sonra benim uzerinde ciddi olarak dusundugum bir konu.Umarim gelecekte bu konuda paylasacak cok seyimiz olur.

Saglicakla kal degerli dostum.

Hayirli olsun.

15. uccrow

uccrow Ugur Can

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    turna 95 cm
    Merhaba Inan,
    Önerin icin cok tesekkür ederim. Biraz önce prijon'un websitesine girdim ve http://www.prijon.com/prijonprodukte/freizeitkajaks/02b8d89a4808bb202.html modelini buldum. Onu da detayli incelemek üzere listeme ekledim sagolasin.
    Bu arada aparat ekleme imkani neredeyse sinirsiz. Bu da olayi daha da keyifli yapiyor :) Insallah konuyu nihayetlendirdigimde detaylarini burada duyururum.
    Selamlar, sevgiler..

16. uccrow

uccrow Ugur Can

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    turna 95 cm
    Merhaba Burak,
    Almanya satis fiyati 899 €.

Selamlar, sevgiler..

17. uccrow

uccrow Ugur Can

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    turna 95 cm
    Sevgili Hüseyin,
    Oldukca detayli paylastigin bilgilerin icin cok cok tesekkür ederim. Ocean Kayak sanirim ilk secenegim olacak gibi :) Özellikleri gercekten diger kayaklarla karsilastirildiginda cok iyi. Bu arada Kayak kullanima yönelik önerilerin benim icin cok kiymetli ve cok yararli olacaklari kesin. Yakup hocam gibi verdigin sevk kesin kararimi vermemde cok etkili oldu tekrar tesekkür ederim.

Yeni Zellanda'ya sevgi ve selamlarimla :)

18. uccrow

uccrow Ugur Can

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    turna 95 cm
  19. balli

balli m.nuri akkaya

Favori Kamış:
    D.A.M Telespin 3 mt. 10/30gr.
    Favori Makine:
    Shimano Hyperloop 4000 RB
    En İyi Avı:
    11,7 Kg. Aynalı sazan
  20. uccrow

uccrow Ugur Can

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    turna 95 cm
    Sagolasin Nuri Abim,
    Siparisim dün geldi. Salonun orta yerine koydum, depoya kaldirana dek heryerini bir cocuk gibi kurcalayip duruyorum :) Maalesef birkac hafta kullanma sansim yok.. Ava gidecegim tüm göller sezon acildigi halde donmus halde :) Hergün internetten webcamlerle eriyip erimediklerini takip ediyorum :)

En sevdigim avlaklarimdan biri asagidaki halde :)

http://www.almtv.de/CMS/index.php?option=com_content&task=view&id=12&Itemid=28

Selamlar,sevgiler..