Yeni Teknem ve Sorunum

Konu, 'Tekne Donanımı ve Bakımı' kısmında Serkan Akyol tarafından paylaşıldı.

1. Serkan Akyol

Serkan Akyol Serkan Akyol

Favori Kamış:
    MITCHELL RIPTADE
    Favori Makine:
    Pen fıerca jıg makınası 7000
    En İyi Avı:
    Levrek 2.750 GR
    Selam arkadaşlar. Bir süredir sitede üye olsamda ve hatta yazılarınızı okusamda katılmak bu güne nasip oldu.
    Önce herkese Selamlar ve sevgiler.

Ben bir süredir çok amatörce balık avı yapıyorum ve bir kaç tekne değiştirdim ve kullandım. Şu an yeni bir tekne yaptırdım. Tekne çok güzel bir tekne.
    Ancak aynı model teknelerin sahipleri ile görüştüğümde benim yaşadığım ama onların yaşamadığı bir sorunum var. Bunun sebebini merak ediyorum. Ve bilgisi olan arkadaşlar dan yardım rica ediyorum.
    Tekne iskele ve sancak yönlerine aşırı sallanıyor , sanki yatacakmış gibi geliyor. Yani insanı tedirgin eden bir sallanma ve sanki dengesizlik var gibi .
    Bunu flapların engelleyeceği söylendi ama aynı tekneden kullananların flaplar konusunda ki fikri hep aynı ev çok katkısı olmayan bir malzeme olsada olur olmasada diyorlar.
    Yep yeni tekneme binerken tedirgin oluyorum.
    Tekne Marincraft marlin 25 ve lombardini 200 beygir bravo 1 kuyruklu motor var.
    Tekne üzerinde T-top var ve T-top üzerinde 2 adet güneş paneli var. Acaba üst seviyede ağırlık olmasımı sorun yaratıyor diyorum. Çünkü teknenin motoruda , yakıt tankida , su tankıda teknenin tam orta sında dizili yani sağa yada sola bir ağırlık sorunu yok.
    Lütfen bana bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olsun. Teşekkür ederim.

2. eternal35

eternal35 ferit cem

Favori Makine:
    Mitchell armada 6500 pro
    Hiçbir fikrim yok ama tekneniz çok güzel maşallah güle güle kullanın :)

3. mufi

mufi Muvaffak İŞMEN

Favori Kamış:
    kıyı balıkçılıgı standart malzeme oltakamışı ve makine
    Favori Makine:
    Daiwa GS 9
    En İyi Avı:
    her av iyidir yeterki usule uygun olsun
    Eger tekne bu ise bence su kesimi az . ve dibi düz gibi..

teknenin su kesimi(çizgisi) daha yukarıda olmalı kısaca tekne biraz daha suya gömülü olmalı ki yaplayı az yapsın , genelde ana omurgaya tam orta yere uzunlamasına beton dökerler .. agırlık yapsın diye , ve dengeli olsun diye ,, sanırım teknenin imalatında bir şeyler var..

ama düzelir ...madem motor güçlü, ortaya agırlık yaptır.. omurga boyunca

saglıklı günlerde kullan ..

4. night fisher

night fisher fatih

Favori Kamış:
    kendisinin dizayn ettiği muhtelif kamışlar
    Favori Makine:
    çançinçon çinişi makineler
    En İyi Avı:
    kırlangıç 8.4 kg
    yol yaparkenmi,dururkenmi,dalgalı sudamı detaylı bilgi verseniz .Baştan teknenizi çok güzel ilan etmişsiniz zaten.Üzerindeki tente firmanın onayladığı ölçülerdemi.Yandan görünüşü pek estetik gelmedi bana.
    Motoru sizmi yoksa firmamı taktı.
    Sorununuza firma ne cevap veriyor,neticede çok para o tekne.

5. ALİCO

ALİCO AliCo

Favori Kamış:
    D.A.M El oltası
    Favori Makine:
    0,33 beden FC
    En İyi Avı:
    Herhalde Toriklerdir. Kofanalarda olabilir.ispendek 13,8 kg, Kırlangıçlar.vs.vs.
    Muvaffak abinin dediği gibi Tam tesbit sonuna kadar katılıyorum

Teknenin omurgası sorunlu çünkü omurga yok teknede altı tepsi gibi. O yüzden sizin sorununuz teknenin üstünde değil altında omurgaya yaklaşık bi 75-100 kg kadar ağırlık lazım.aksi takdirde siz bu sorunla yaşamaya devam etmek zorundasınız. Hatta hatta bu teknede hiç omurga yok gibi duruyor

6. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    Tekneye binerken tedirgin olmanız isabet olmuş.

O su kesimi ve o yükseklikle bu tekne alabora olabilir. Tepesinde ağırlık çok. Hemen olmaz elbette, ama ayaktaysanız vs. sorun vahim olabilir.

Arkadaşların tavsiyeleri isabetli. Omurga boyunca beton dökerek vs biraz su kesimini alçaltmanız isabet olur.

7. night fisher

night fisher fatih

Favori Kamış:
    kendisinin dizayn ettiği muhtelif kamışlar
    Favori Makine:
    çançinçon çinişi makineler
    En İyi Avı:
    kırlangıç 8.4 kg
    Tekneye beton dökerek bir çözüm olacağını sanmıyorum,sürat yapmaya yönelik imal edilmiş bir tekne eldeki.Sudan yükselerek hız yapması bekleniyor.Yüksek beygir gücünde motor kullanılıyor.bu tür teknelerde otomatik flap sistemleri kullanılır aslında,tekneyi seyir halinde devamlı düz tutacak ayarlamaları yapar.Pahalı sistemler tabi.

8. orhan kucukbicmen

orhan kucukbicmen Orhan Kucukbicmen

Favori Kamış:
    El ile balık avlarım, bu şekilde avlandığım için çok mutluyum.
    Favori Makine:
    penn
    En İyi Avı:
    32 kilo Akdeniz kılıcı.
    Bana göre teknenin üst tarafı ağır ve havaleli yani rüzgardan çok rahatsız olabilir,
    bu teknenin karenasına mutlaka çimento ile mermer tozunu karıştırıp ağırlık sağlayacak şekilde dükmek gerekirdi, ben teknemin yapılışında Rotadan bunu talep ettim bende hiç oynama yok.
    Mutlaka tekrar kontrol etmelerı gerekir, eğer teknenin suyun üzerinde kalan kısmı yüksekse o zaman da çok oynak olur. Kolay gelsin, Allah güzel günlerde kullanmayı ve büyük balıklar avlamayı nasip etsin.
    Sevgiler hoşça kal.:) :) :)

9. Serkan Akyol

Serkan Akyol Serkan Akyol

Favori Kamış:
    MITCHELL RIPTADE
    Favori Makine:
    Pen fıerca jıg makınası 7000
    En İyi Avı:
    Levrek 2.750 GR
    Arkadaşlar
    Değerli fikirleriniz için teşekkürederim.
    Aynı tekneden kullananlarla görüşmelerimde hiçbirinde ağırlık , çimento v.s. yok ve iddiaları sallanmadığı yönde. Bu çok sinir bozucu bir durum.

Muvaffak Bey üretici firmaya bunu soracağım. Ancak resmini yollamış olduğunuz tekne yani Taylan teknesi su kesimide aynı. Konuşmuş olduğum kullananlarda da su kesimi hemen hemen aynı. Beton dökersek su kesimi aşağıya inecek ve diğerlerinden farklı olacak. Ve Night Fisher in dediği gibi bu tekne hıza Plane e çıkarak kavuşuyor. Yani su üzerinde kayarak. Orhan Bey in dediği üzere sanırım üst bölümün havaleli ve yüksek olması sorun. bunun çözümüde olmadığına göre yine dönüş karinaya ağırlık döküp su kesimini indirmek. En iyi ve mantıklı çözüm sanırım bu.

Night Fisher in sorularına gelince:
    1-Yol yaparken 10-15 mil lerde tedirginlik var. 20 ve üzerine çıktığınızda zıpkın gibi gidiyor ama dalga biraz fazla ise sorun oluyor. ve çok tedirgin yol yapıyorsunuz. Seyir halinde denge için ayağa kalkıp dengelemeye çalışıyorsunuz. Ve çok sinir bozucu oluyor.

2- dururken ise şöyle ; demir attınız ve avlanmaya başladınız deniz durgunsa sorun yok. Ancak biraz dalga varsa veya yakınınızdan bot bile geçse botun dalgası tekneyi sallıyor. hatta yanınızdaki ile sallama kıpırdama diye konuşuyorsunuz.Bu arada tekne dururken demişken , dururken bile sallanıyorsa üstteki ağırlığın pek etkisi yok anlamına gelmez mi?

3-Dalgalı suda ise sallanma tedirgin edecek kadar fazla.
    4-Tente üretici tarafından yaptırıldı. kaldıki seyirde tenteyi sökerek de deneme yaptık durum aynı.
    5-Estetiklik konusu görecelidir.Bu teknelerin yapısı bu. Amerika ve avrupada da kullanılan bir kalıptır.Tekne Offshore Fishing diye geçen bir yapıdır.
    6-Motor montajını bravo kuyruk önemli olduğu için mercury yetkili servisine yaptırdım. Üretici sadece şaftlı sistemleri takabiliyor kendisi. ama araştırmam sonucu bu kuyruklu motorları Türkiye de en iyi yapanlardan biri olduğu söylenen firmaya yaptırdım.

10. hhbayraktar

hhbayraktar HASAN HAKAN

Favori Kamış:
    alba leader 4.50
    Favori Makine:
    daiwa ag 5000 ASB
    En İyi Avı:
    Levrek 2 kg
    dizayn hatası

tekne ön tarafa doğru çok erken daralmaya başlıyor. bu daralma da karina kısmının yuvarlaklığı ve küpeşte çizgisi doğru orantılı olmadığı için sallanma yapıyor. tepsi gibi düz şu bu hikaye. yalpalıkla belki biraz kurtarabilirsin. betonun artısı olur ama nihayi çözüm değil. fotodan dizayn hatası görünüyor. ama tam teşhis yakından görmek planını malzemesini şusunu busunu uzman tarafından incelemekle olur. bilirkişi isteyebilirsin.

11. kkaradag35

kkaradag35 Kazim Karadag

marlin 25

*** bende marlin 25 dusunuyordum yazinizi gorunce kafam karisti acaba bir cozum bulabildinizmi onerirmisiniz

12. havatemiz

havatemiz rifat

Sorun çözüldümü ? merak ettim.