Havyar nedir? Nasıl yenir?

Konu, 'Balık Yemekleri' kısmında amateur01 tarafından paylaşıldı.

1. amateur01

amateur01

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    yayın
    Havyar nedir? Nasıl yenir?

Bildiğim kadarıyla balık yumurtası ama minicik şeyler nasıl yeniyor yav bir ağızlık çin binlerce yumurta gerekmez mi?Bedir bu işin aslı?

Son düzenleme: 14 Haziran 2006
  2. bu işin aslı bu balık yumurtasının yenecek hale getirilmesi , sanırım haşlanarak ve bazı soslar eklenerek yapılıyor bildiğim kadarı ile ama tadı hiç güzel değil ben bir kez atma gafletinde bulundum tadı çok kötüydü ama çok besleyiçi olduğu bir gercek, nasıl toplandığına gelince genel olarak bildiğim kadarı ile alabalık çifliklerinde balıkların yumurtlama döneminde ayrılarak satışa sunulan bir malzeme , kısacası havyarda çiflikten :D , maddi değeri yüksek olması işin bu yönünde üretiminide gerektiriyor sanırım :)..

3. hım reis bilgilerin için teşekkür ederiz ama iyi bir havyar yememişsin sen bence? alabalıklardan gelen havyar en kötüsüdür....

4. hakan

hakan

Favori Kamış:
    fly,pilker
    En İyi Avı:
    48kg kilic,19kg som,38kg halibut
    Havyar balik yumurtasinin tuzlu suda salamurasi.Piyasada cok cesitli baligin mamulunu bulmak mumkun.Ama Turkcemize havyar olarak genelleme giren sözcuk Hazar denizinin mersin baligindan elde edilen siyah havyar.Rastgele

5. morcher

morcher

Favori Kamış:
    Boğazda çapari ve diğer avlar için 3.90 surf kamış ve Banax Helicon 5600 serisi makina
    En İyi Avı:
    Kofana 1.80 kg
    Sayın Üyeler,

Havyar Sadece Mersin Balığından elde edilen ürünlere verilen addır. Siyah havyar, sınıfının en lezzetli ve değerli olan bir türüdür. Genelde kızartılmış ekmek üstüne sürülerek ve şampanya ile tüketilir.

Orijinal siyah havyarın kilosu bugün yaklaşık 15.000$ dır. Genelde balıkçılarımzda satılan gri yeşil arası mumlanmış "şey" ler ise Kefallerden elde edilen balık yumurtaları ise ne yazık ki sadece balık yumurtası sınıfında ve sıfatında kalmaktadır.

Saygılarımla.

6. MGB

MGB GOKHAN

Favori Kamış:
    Kamış olta, yapay yemler, sırtıyı pek severim :) ...
    En İyi Avı:
    Umarım yakında İRİ bir LEVREK :)
    Arkadaşlar, ben de konu ile ilgili bir kaç anımı sizlerle paylaşmak istiyorum. Ben Alaska' da iken balık fabrikasının havyar üretimi yapılan bölümünde çalışıyordum. Biz orada somondan çıkan yumurtayı işliyorduk... Somondan çıkan yumurtalar zarla kaplı bir şekilde balığın karnından alındıktan sonra paletli bir makina yardımı ile sepetlere dolduruluyor, buradan havyarın işleneceği odalara götütülüyor... Asıl iş ondan sonra başlıyor, Japon ustalarımız (bu işin piri olmuşlar) çıkan yumurta keselerini kalitelerine göre ayırıp (bu genelde yumurtanın renk tonları, büyüklüğü, kesenin tek parça oluşu vs ile ilgili...) tasniflerlerdi... Sonra da biz onları 1 er kg luk kaplara dizerdik (ki adeta bir sanat bu havyarın dizilmesi...) iyice tuzlanmış yumurtalar dipfrize gönderilirdi ve yaklaşık bir ay da bir tırın konteynırını dolduracak kadar havyar üretilir ve Japonya' ya gönderilirdi... Bu dediğim havyar genelde küçük somonlardan çıkanlardı (pink salmon, silver salmon). Bir de daha büyük somonlardan çıkan ve daha pembe renkte olan ve büyüklüğü yaklaşık 4 mm çapında bir tür vardı... Bu biraz daha değersiz olan havyar türünün işlenmesi diğerine göre daha farklı idi. İlkinde salamura yapılan havyar, bu defa fresh olarak kaplara doldurulup (tane olarak , yani yumurtayı tutan keseden ayrılmış bir şekilde tane tane) dipfrize gönderilirdi... İlk anlattığım havyar türü kendi başına tüketilebilirken, ikincisi garnitür olarak kullanılır... Bizim çok haz alarak tükettiğimiz pek söylenemez di, her gün elimizin altında olduğundan mıdır nedir pek yemezdik... Ama bizim Japon ustalarımız maaşalah daha balığın karnından çıktığı andan itibaren yemeye her daim hazırdılar....
    Çok faydalı bir besin olan balık yumurtası , sanırım bizim mutfağımıza biraz uzak bir tat...
    Sevgiler, saygılar

7. amateur01

amateur01

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    yayın
    peki bu yumurtaların balığın karnından alınarak ya da balık çiftliklerinde yumurtlama oladuktan sonra toplanıp yenmesi doğrusu mu?(bence doğru değil:rolleyes: ) Biz 1 temmuzu bekliyoruz balıklar yumurtalarını bıraksın diye; ama para uğruna yapılana bakın:(

8. ArtofDragon

ArtofDragon Cenk

en degerli ve güzel havyar karadenizde tutulan morinanın havyarıdır.(siyah havyar)
    bu balıgı tutan balıkçı havyarını alır ve etini insanlara dağıtır.
    birde kefalin havyarı süperdir...

9. bektasm

bektasm

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    Abant alası 1.100 Gr (40 cm) (daha büyük sazanlar var ama ben artık bundan bahsedeceğim)
    Mersin Balığı

Hakan dostumuzun dediği gibi en değerli havyar Hazar bölgesi orijinli Mersin balığı yumurtalarından elde ediliyor. Ülkemizde koruma (aslında yaşatma) altında olan bu tür Hazar denizi ve Karadenizde bulunuyor ve yaşamının bir dönemini tatlı su da geçiriyor. Yumurtlama amacıyla girdiği derelerde 150 km içeriye girebiliyor. Özellikle Rusya nın büyük çabaları ile her sene Karadenize aşılama yapılıyor. Sapanca da bulunan İstanbul Üniversitesi Su Ürünleri fakültesi yetiştirme çifliğinde de bu tür çalışmalar var, geçen sene sakarya nehrine 30.000 yavru bırakılmış; bu seneki hedef 60.000 yavru. Ancak bırakılan bu yavruların ne kadarı denize ulaşabiliyor, ne kadarı tekrar yumurlama için tatlısuya geçiş yapıyor bu konuda hiçbir veri yok.

Mersin balığı soyunun tükenmemesi için çaba sarfeden dernekler ve diğer organizasyonlar var.

İsminin neden Mersin olduğu hakkında çok net olmamakla birlikte Ülkemizin Karadeniz kıyılarında bulunan küçük bir köyden geldiği söyleniyor.

Belki Karadeniz bölgesinde yaşayan (Samsun ve Trabzondan dostlarımız var) arkadaşlar bu balığa belki rastlamışlardır ve bize de bilgi verirler.

Yine bu bölgede avlanan arkadaşların bu türün korunması ile ilgili çaba sarfetmelerini; avlamamalarını ve avlayanları uyarmalarını rica ederim.

Saygılar

10. natrix2

natrix2

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Kefal 2,3 kg, 72 adet zargana
    Mezgit havyarı

Arkadaşlar sizler yoksa mezgitin havyarını yemiyor musunuz? Diğer havyarları yemem ama mezgitin havyarının lezzetine diyecek yoktur.

11. simendifer

simendifer Sennur

Onu bunu bilmem, havyarı severim :D Hangi balığın olduğu da önemli değil benim için :p Bütün havyar sınıfına açıktır midem :p

12. Cadayl

Cadayl Aylin Özyurt

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    lepistes..
    Hazar denizi ve Mersin balıklarından elde edilen havyar ile ilgili bir belgesel izlemiştim. Denizin üzerine kurulu ufacık çok enteresan tesisler var. Ahşaptan vs yapılmışlardı. Sadece bir kaç balık tezgazı, Ambalaj için bir ünite gibi. Ufacık tek kat bir platform üzerinde adamlar havyar çıkarıyorlardı. Nasıl yaptıklarını tam olarak hatırlıyamıyorum ama balıklardan havyarı aldıktan sonra onları tekrar suya bırakıyorlardı :eek: :eek: :eek:
    Gözlerime inanamamıştım.

13. Mehmet Demirörs

Mehmet Demirörs Mehmet

Favori Kamış:
    Oltanın her türü
    En İyi Avı:
    Hatırlamıyorum öyle çok ki
    mersin balığı

galiba en iyi havyar mersin balığından alınıyor

14. erdemyılmaz

erdemyılmaz ERDEM YILMAZ

Favori Kamış:
    DURUMA GORE BİLDİGİM HER TÜRLÜ YASAL MALZEME
    En İyi Avı:
    EŞKİNE 1,5 KG.,56 CM. TURNA
    kalkan havyarıda cok güzel bu arada karadenizde kefalden cıkan havyarda pahalı ve lezzetli havyarların arasında

15. gözde

gözde

16. simendifer

simendifer Sennur

Teşekkürler Gözde, havyar hakkında çok şey öğrendim böylece :p

17. postaci_61

postaci_61

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    rus kefali 9.35 kg
    paran çoksa mersin havyarı garibansan mezğit havyarı

mezğitin havyarını ve karaçiğerini mısır unu ile ov koy kızğın tavaya üzerine bir kaşık tereyağı
    ula tutmayın beni

18. canalpakin

canalpakin

mersin balığının havyarı sezeryanla hayvana zarar vermeden 2 yılda bir alınıyo zannedersem

19. ufukkula

ufukkula ufuk

En İyi Avı:
    Henüz yakalamamış olduğum

Birgün balıkçıdan aldığımız iri kefalden de yumurtaları çıkmıştı,aynen bu bahsettiğiniz yöntemle pişirmiştik,gerçekten çok leziz..

20. KRAL_BALIKÇI

KRAL_BALIKÇI

Annenin karnından çocuğunun alınması gibi bir şey,ben almayayım abi.