Deniz alası mıdır bu balık? Fırtına deresi...

Konu, 'Tatlısudaki Canlılar' kısmında fuat36 tarafından paylaşıldı.

1. fuat36

fuat36 M.Fuat GÜNER

2. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    Değil. Bu kahverengi alabalık. Salmo trutta labrax.

Ülkemizde deniz alası da denir.

Velakin sorun şu ki, nesli tükenen bir balık ve avcılığı yasak. hikayesi, elinde tutan amcam filan pek masum ama, okkalı bir ceza kesilmesi gerekiyor.

3. Atilla Ö.

Atilla Ö. Atilla

En İyi Avı:
    Kırmızı Benekli Alabalık
    Pislikleri temizlerken nasıl yakalamış balığı onu anlamadım :confused: Koskoca balık, birde alabalık yani gel tut beni dememiştir herhalde :eek: Bence kıyıya vurmuş bu balık amcamızda görür görmez üstüne atlamıştır tuttum diye :eek:

4. Atilla Ö.

Atilla Ö. Atilla

En İyi Avı:
    Kırmızı Benekli Alabalık
    Pardon haberin tamamını okumamıştım kepçeyle yakalmış.Oda ilginç aslında.Köyden adam çağırmış çekmek için.Vay be

5. balli

balli m.nuri akkaya

Favori Kamış:
    D.A.M Telespin 3 mt. 10/30gr.
    Favori Makine:
    Shimano Hyperloop 4000 RB
    En İyi Avı:
    11,7 Kg. Aynalı sazan

Masabaşı bir "haber?" daha. Uydurma da denebilir.:p

Aynı fotoğrafı yıllar önce görmüştüm. Yakup hocamız bir başka forumda paylaşmıştı.

"Kahverengi alabalık" başka, Salmo trutta labrax başka diye biliyorum ama. Doğru mu biliyorum gurban?:)

6. ozkan79

ozkan79 özkan

Merhaba;bana bu haber pek masumane gelmedi,

ağ atmışlardır diyeceğim ama o derede ağ atmak için ya başbakanın oğlu olucaksın yada aklın olmıycak neysee...

bu sene o derede 2 kez olta attım değişik sahteler ve kaşıklarla tek bir balık bile yakalayamadım,geri dönüş yolunda bir kaç olta atan gördüm serçe parmağım kadar kırmızı benekli alabalıkları çatala geçirmişlerdi :eek:

önceki senelerde şahane tatlı su kefali avlarım olmuşdu derenin tam denizle birleşitği yerde şimdi ise tık yok.

7. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    Slamo trutta'ların hepsi "Brown Trout". Ülkemizde resmi adı, deniz alası, karadeniz alası vs.

Yeri gelmişken biraz bilgi eklemekte zarar olmaz sanırım.

Bazı balıklar, denizde yaşar, üremek için tatlı suya gider. Bunlara anadromous balıklar denir. Bu tür, kahverengi alabalığın anadromous varyasyonudur. Bu alt tür karadeniz'e endemik olup, cidden önemli bir biyolojik değerdir.

Balığın cins olarak yeğane olduğu kesin. Ama bu gibi pek çok varyasyon olup, tür tanımında bir kriter olan birlikte üreyememek kriterini pek taşımazlar. Yani, mesela inglitere sahilindeki bir alabalık, bu balıkla üreyebilir. Türleşme çok derin değildir.

Üreme derken, aynı ekosistemde yaşayabilme anlaşılmalıdır aynı zamanda.

8. bulut1383

bulut1383 ilyas

En İyi Avı:
    lüfer
    enterasan hem tatlısu hem tuzlusu

9. Vedat Abayoğlu

Vedat Abayoğlu Vedat Abayoglu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    Doğru biliyon Balli.

Bu balık resmen deniz alasıdır,latince ismide doğrudur.Somonlardan farkı hersene doğduğu yere yumurta için girere sonrasında denize tekrar dönebilir.

Sevgiler

10. karayel

karayel Yakup ERDEM

Favori Kamış:
    şeytan otası
    En İyi Avı:
    kaya balığı (1.5 gram) :)
    :)
    Merhabalar... hasret ve selam ile...

Bu sebeptendir ki, genetik çalışmalar sonucunda tür adı Salmo labrax olarak düzeltilmiştir.

http://www.fishbase.org/summary/Salmo-labrax.html

Fotoğrafın mazisi eski, üzerine çok efsaneler anlatıldı, fakat önceki sene Fındıklı'da Malivat deresi kenarında yaşayan efsane alabalıkçılardan dinlediğim hikayelerin yanında bu balık cüce kaldı.
    Şahsen Sinopta balıkçı tezgahlarında 17 kiloluğunu gördüm. Boyu (neredeyse) bir adam boyuydu. Ve bu yumurtalı dişinin sarkık karnına nispet o uzay çağı roketleri kadar düzgün bir gövdeye sahipti.

11. balli

balli m.nuri akkaya

Favori Kamış:
    D.A.M Telespin 3 mt. 10/30gr.
    Favori Makine:
    Shimano Hyperloop 4000 RB
    En İyi Avı:
    11,7 Kg. Aynalı sazan

İrdelendiği iyi oldu. Yalnız üzücü olan bu kıymetli balık için detay bilgi çok az. Fotoğrafları da keza. Öncesinde de o soluk fotoğraf yeralıyordu, bir de dondurulmuş (?) bir başka örnek. Hani insan "nerde o bütün görkemiyle -mesela konudaki fotoğraf gibi- arz-ı endam eden deniz alası, nerde fishbase'dekiler" demeden edemiyor. Bir de maksimum boy 80cm. denmiş, belli ki yıllar öncesinin bilgisi ve de güncellenmemiş.

Teşekkür ederim, sevgi ve selamlarımla.:)

12. xxgokhanzz21

xxgokhanzz21 Gökhan

Favori Kamış:
    Albastar 4.20 krokodil
    Favori Makine:
    Banax 2000
    En İyi Avı:
    34 Cm alabalık
    Fırtına deresinde bolca serpmeci var eminim bu dayıda onlardan biridir kepçeyle falan olacak iş değil.

13. xxgokhanzz21

xxgokhanzz21 Gökhan

Favori Kamış:
    Albastar 4.20 krokodil
    Favori Makine:
    Banax 2000
    En İyi Avı:
    34 Cm alabalık
    Özkan abi rizenin çamlı hemşin ilçesinde ayder yaylasına giderken ardeson diye bi balık çiftliği var köprünün hemen altında çiftliklerden kaçan gök alalar mevcut bayağı irileri var yaklaşık 1 ay önce beyaz üzeri mavi 3 no mepsle yaklaşık 700 grlık 2 tane güzel gök ala aldım.Tabi heryerde mevcut değil dahada ilerilerde oksijenin mevcut olduğu akarsu ağızlarında çok güzel kırmızı pullular bulabilirsin.

14. Vedat Abayoğlu

Vedat Abayoğlu Vedat Abayoglu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    Bu balık bir müddet evvel tesadüfen elle yakalanmış bir balık.

Doğu Karadenizin bol sulu soğuk ırmaklarına sonbaharda giren,yumurta döktükten sonra tekrar denize dönebilen,endemik bir tür olan Deniz alabalığıdır.

Dahada büyüyebilir.

Nesli tehlikede olan ve avı tamamen yasaklan b ir türdür.

Salmo trutta Labrax Pall latince adıyla anılır.

Sevgiler

15. fuat36

fuat36 M.Fuat GÜNER

Haber uydurma olsa da balık hakiki deniz alasıymış, teyit etmiş olduk....İnşallah buna benzer balıklar hala sularımızda vardır....