Kıyıdan at-çek avı Avlak tipleri

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı' kısmında adminselo tarafından paylaşıldı.

1. adminselo

adminselo selçuk

Favori Kamış:
    Lineaeffe s-flex 4206 4.20--SHIMANO YASEI SEA BASS 2,70 -MH- 10-50 GR, Shimano Scimitar 300 cm
    Favori Makine:
    Penn Affinity 8000, Ryobi NAXO 8000
    En İyi Avı:
    4 kg Levrek ---1.800 gr Kofana
    At-çek avına yeni başlayan ve başlamayı düşünen arkadaşlar için ve de diğer arkadaşlarada bilgi açısından uzun süredir böyle bir çalışma yapmak niyetindeydim. İşlerin yoğunluğu ve ne tarz bir çalışma yapabilirim gibi soruların tam netleşmemesinden dolayı bir türlü gerçekleştirmek nasip olmamıştı.

Bu konuda elimden geldiğince size kıyıdan nerelerde at-çek yapabilirsiniz ne tür avlaklar bulmanız gerekir sorularına görsellerle cevap bulmaya çalışacağım.

Çalışma daha çok levrek avı üzerine fakat bahsettiğimiz avlaklarda mevsime ve bölgenize göre diğer balıklarıda avlamanız olasıdır.

Görsellerin bir kaç tanesi ülkemizdeki kıyılardan fakat geneli yurt dışından hem çeşitlilik olması açısından hemde avlakları fazla açık etmemek adına bu şekilde ayarlamak istedim. Bu konuda göreceğiniz üzere illaki bölgenizde bu avlaklardan bir veya bir kaçı bulunur araştırarak kendi avlaklarınızı kendiniz keşfedebilirsiniz ki bu konunun hazırlanış amacıda budur ve size kolaylık sağlamasıdır.

Mümkün olduğunca dikkat etsemde bildiğiniz avlaklar çıkabilir karşınıza o bölgede avlanan arkadaşlara saygı açısından ifşa etmezseniz sevinirim.

Kıyıdan atçek avında avlak tiplerini 2 ana başlıkta inceleyeceğiz onlarda kendi içlerinde ayrılıyorlar resimlerle bellirteceğiz.

1- Kumsal avlak
    2-Taşlık avlak

Dilerseniz şimdi bu avlak türlerini resimlerle inceleyelim.

1-Kumsal avlak

a- Akarsuların denize karıştığı yerler

Ek 2
    Video görseli

http://www.youtube.com/watch?v=Z4drWdn7za0

Bu tür avlaklar levrek açısından ilk sırada denenmesi gereken avlaklardır.Bazıları direk kumsaldan denize karıştığı gibi bazılarıda kayalarla desteklenerek deniz içine kadar bu şekilde denize karışabilmektedir.

Küçük akarsularda örneğin dere gibi genellikle derinlik fazla olmaz bu tür avlaklarda deniz yatıksa su üstü sahteler (örn rover 98) , Poper sahteler(örn RIVER2SEA BUBBLE WALKER) deniz dalgalı ise daları az olan sahteler(0-20,30 cm örn ima komomo 2) Gelibolusu sahtesi (ges) uygun olabilir daları fazla olan sahteler dibe sürter ve av yapmanızı engeller.

Nehir gibi büyük akarsuların denize döküldüğü bir yerde avlanacaksanız oraların derinliği nipeten biraz fazla olabiliyor. Yine durgun havalarda su üstü ve poper dalgalı denizde ges ve biraz daha fazla daları olan sahteler kullanabilirsiniz ( örn rapala maxrap 0-90 cm ) kamış acınızı ve sarım hızınızı ayarlayarak sahtenizi istediğiniz derinlikten getirebilirsiniz.

b- Uçurum diplarindeki kumsallar

Ek 5 Video

http://www.youtube.com/watch?v=3fYUWVX10Vo

Bu tür avlaklar bölgeye göre değişiklik göstermekle beraber genellikle bir kaç metreden sonra derinleşebilen avlaklardır. Avlak sığ ise yine az dalarlı sahteler kullanmanızda fayda vardır. Bu tür avlakların belli bir bölgeden sonrası uçurumun kayalıklarında son bulur avınıza kumsalda başlayıp kayalıklara doğru tarayarak av yapabilirsiniz. Denizin içinde taşlıklar olması muhtemeldir bunlar size av verimi açısından fayda sağlayacaktır yinede sahtelerinizi taktırmamak için dikkatli olmanızda yarar var.

c- Kumsallar

Ek 6 Video bazen süprizler olabiliyor :)

http://www.youtube.com/watch?v=p_Nke2cO9Lg

http://www.youtube.com/watch?v=nLGBGsFoqnc

Genellikle sığ avlaklardır bölgeye göre değişiklik arz edebilir özellikle dalgalı havalarda ges ile avlarınızı yapabilirsiniz.

d- Kumsal ve ufak iskeleler

Kumsala yapılan ufak iskelelerin olduğu avlaklardır bazan taşların yığılması bazende beton direklerden yapılabilir. Etrafındaki kayalar teke ve benzeri deniz canlılarını çekeceğinden levreklerin uğruyabileceği yerlerdir.

Ek 3
    Video görseli

http://www.youtube.com/watch?v=Ru3qunSvvt8&feature=endscreen&NR=1

e- Dalyanlar

Bazı bölgelerde bulunur balıkları yakalamak için bölgedeki balıkçılar tarafından yapılır uygun bir dalyan bulduğunuzda bunu at-çek yapmak için kullanabilirsiniz.

Kıyı avcılığında genellikle dalgalı denizler tercih edilir örnek oluşturması açısından bu iki resimde ideal diyebileceğimiz dalga durumunu görebilirsiniz.

2-Kayalık avlaklar

Bir çok çesiti vardır marinalar,falezler,uçurum dibindeki kayalıklar,kayalık denizler gibi bunlara ait çeşitli görselleri içeren fotoğraflarla bu tür avlakları daha iyi anlayacaksınız. Bazıları sığ olsada genellikle derin avlaklardır daları fazla olan sahteler kullanabilirsiniz.Bölgeye göre değişkenlik göstersede levrek dışında farklı türler yakalamanız olasıdır.

Ek 1

Kayalık meralarda balık avı videoları

1
    http://www.youtube.com/watch?v=YlMJIZeo0io
    2
    http://www.youtube.com/watch?v=jig4SWlRtsc

Video görseli
    Ek 4

http://www.youtube.com/watch?v=kx9lfDV8zFY

ve son olarak limanlar

Demir yada beton olablir midyelik olması ufak balıkları çekeceğinden levreğin uğraması muhtemeldir. Genellikle derindir ve daları fazla olan sahteler kullanmanız avantajınızı arttıracaktır.

Zaman içerisinde değişik çalışmalarla konuyu zenginleştirmeyi düşünüyorum şimdilik benden bu kadar umarım faydalı olur rastgelsin.

Ek videolarla daha iyi oldu sanırım :)

2. rapalacikral

rapalacikral ali

Harika bir topic.
    Çok teşekkürler.
    Gayet öğretici.

3. temur_akin

temur_akin AKIN

Favori Kamış:
    Pelican Surf,okuma makine
    En İyi Avı:
    İstavrit :( Şİmdilik...
    Bir öğretmen elinden çıktığı belli. Emeğinize sağlık. Bol trofeli avlar diliyorum.
    İyi Günler...

4. drasty41

drasty41 Recep

Favori Kamış:
    lineaeffe unicast, spro spin2,70 ve 2,40
    Favori Makine:
    shimano exage ryobi ekusima4000
    Selçuk hoca teşekkürler emeğine sağlık.

5. Ersin1903

Ersin1903 Ersin

Favori Kamış:
    Okuma Salina Surf 4.20 / Okuma Salina Sea Spin 2.85mt
    Favori Makine:
    Ryobi TT Power 8000 / Tubertini Plus 6000 / Okuma Inspira 40
    SÜper bir konu olmuş, gerçekten yalın bir dille öğretici şekilde aktarılmış bilgiler.. Paylaşım için çok teşekkür ederim :thumb:

6. GanGBoi

GanGBoi Gürkan

Favori Kamış:
    APIA Foojin'X Grove Stream 93ML, MajorCraft Cross Ride XRS-1002H
    Favori Makine:
    DAIWA Morethan Branzino 2508SH LBD, DAIWA Catalina 4020PE-H
    En İyi Avı:
    48cm 1170 gr Levrek, 45,5 cm 790gr Kofana
    Eline sağlık Selçuk ihtiyaç duyulan, güzel ve bilgilendirici bir konu olmuş..:thumb:

7. adminselo

adminselo selçuk

Favori Kamış:
    Lineaeffe s-flex 4206 4.20--SHIMANO YASEI SEA BASS 2,70 -MH- 10-50 GR, Shimano Scimitar 300 cm
    Favori Makine:
    En İyi Avı:

İlginiz ve yorumlarınız için teşekkürler umarım faydalı olur. Daha farklı neler yapabilirim diye düşünüyorum farklı çalışmalarla konuyu geliştirmeyi düşünüyorum zaman bulabilirsem.

8. befalcon

befalcon Sinan

Favori Kamış:
    Okuma V-System 2.70 10-40
    Favori Makine:
    Daiwa Megaforce 2500
    En İyi Avı:
    Dağ Alası 26 cm.,, Torik 3 kg
    Hocam çok süper bir paylaşım. Hangi avlaklarda silikon tercih etmeliyiz. Bundan hiç bahsetmemişsiniz. Belki siz silikon kullanmıyor olabilirsiniz. Kullanan arkadaşlar da buna cevap verebilir. Herkese Rastgelsin.

9. mustafauzkes

mustafauzkes mustafa

emeğine sağlık arkadaşım....sağolasın.......

10. adminselo

adminselo selçuk

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Teşekkürler Sinan Bey. Silikon pek kullanmıyorum doğrudur yeni yeni sahtelerim arasına onlarıda dahil etmeye başladım. Silikonlar avcı sahtelerdir uygun sistem ile (düzenek ve ağırlık) bu avlakların hepsinde kullanılabilir. Bildiğim üzere bazı kişiler dere ağızlarında özellikle silikon ve silikon çaparisi gibi sistemler kullanıyorlar.

Teşekkürler Mustafa abi.

11. volex21

volex21 Volkan

Favori Kamış:
    Okuma V System 2.40 Lineaeffe Spirit Surf 3.90 (fiyat performans 9/10)
    Favori Makine:
    Spro Red Arc 20'lik (Fiyat/Performans : 8/10)
    En İyi Avı:
    Levrek (57 cm - 2.100 gr ) Sargoz (700 GR kadar) Palamut (40 cm üzeri), Lüfer 40 cm, Çipura 950 gr
    Güzel bir çalışma olmuş Selçuk, eline sağlık. :)

Atçek avıyla uğraşan herkes için faydalı olacaktır sanıyorum. :)

12. adminselo

adminselo selçuk

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Teşekkürler Volkan abi umarım öyle olur :)

13. NIRVANA

NIRVANA Levent

Favori Kamış:
    Shimano Yasei Sea Bass
    Favori Makine:
    Shimano Aernos 2500FA
    En İyi Avı:
    41 Cm Uzunluğunda 625 gram ağırlığında Karakulak..
    Güzel bir paylaşım olmuş. Teşekkürler hocam. Peki av verimi açısından ilk 3 üçe hangi meralar girer. Oraları deneyelim. Sanırım 1. ırmak ağzı.

14. adminselo

adminselo selçuk

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Teşekkürler Levent bey. Kesin çizgilerle ayırmak mümkün değil bölgeden bölgeye geğişiklik arz edebilir. Kendi bölgem için konuşmak gerekirse taşlık avlak ve dere ağızlarına iyi verim aldık bugüne kadar. Bunu o bölgede avlanan kişinin bölge özelliklerinide dikkate alarak keşfetmesi gerekir diye düşünüyorum. Bununla birlikte dere ağızları her bölgede ilk sırada denenmesi gereken yerler olduğunu düşündüğüm için konuda o şekilde yazmıştım. Boş şanslar rastgelsin.

15. Bahadır Sarıca

Bahadır Sarıca Bahadır Sarıca

En İyi Avı:
    Levrek, bir sonraki
    Sevgili Selçuk,
    Levrek avcıları için güzel bir çalışma olmuş.
    Kendi avlağını kendin keşfet için güzel ipuçları.
    Teşekkürler.
    Sevgi ve selamlarımla...

16. adminselo

adminselo selçuk

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Bahadır abi teşekkürler. Senin yaptığın ayrıntılı çalışmaları hayranlıkla takip ettiğimi söyleyebilirim onların etkiside olmadı değil bu tür çalışmaları yapmayı düşümmemde. At-çek avına yeni başlayan bir çok arkadaşın karşılaştığı problem mera bulma konusu buna bir nebze faydamız olduysa ne mutlu bize.

17. NIRVANA

NIRVANA Levent

Favori Kamış:
    Shimano Yasei Sea Bass
    Favori Makine:
    Shimano Aernos 2500FA
    En İyi Avı:
    41 Cm Uzunluğunda 625 gram ağırlığında Karakulak..
    Yarıyıl tatilinin ilk haftasında 3 defa ırmak ağzına at-çek avına gittim. Her avımda yaklaşık 3-4 saat civarı çabaladım ama sonuç alamadım. Genelde öğle saatleri ile akşam ezanı arasında avlanıyorum. Çoğunlukla da silikon denemeleri yapıyorum. Bugün elimde var olan maket balıkları da denedim ama sonuç alamadım:) Daha önce güzel bir iki av gerçekleştirmiştim bu avlakta. Sanırım bugünlerde balık yok ya da yanlış yaptığım bir şey var. Hocam ne dersiniz.

18. adminselo

adminselo selçuk

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Kısmet :) Bu ara levrekler havyarlı etkisi olabilir.

19. werus59

werus59 Murat

Favori Kamış:
    Shimano Catana CX spinning
    Favori Makine:
    D.A.M QUICK SLR SPIN 530 FD
    En İyi Avı:
    42 cm*Lüfer
    Kendi adıma teşekkürler Selçuk abi.Benim gibi bir ögrenci için çok faydalı oldu :)

20. KüçükBalıkçı

KüçükBalıkçı oğuz

Selçuk hocam güzel bir çalışma olmuş , eline sağlık.