levrek avı teknikleri (canlı yem, silikon, sahte yem vs. ile avcılığı)

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı' kısmında ist balıkcısı tarafından paylaşıldı.

1. ist balıkcısı

ist balıkcısı

Favori Kamış:
    şeyan olta -surf kamış
    En İyi Avı:
    daha öğrenecek çok şey var
    kıyıdan levrek avı ile ilgili bilgilerinizi paylaşırsanız çok memnun olurum. ne gibi takımlar kullanmalı? canlı yem olarak ispari uygunmu tam olarak mevsimi nezan vb.
    şimdiden teşekkürler

2. balikci

balikci

Kıyıdan av için levrek takımı

merhaba sevgili ist balıkcısı,

benim levrek avında kullandığım ve hiç beni yarı yolda bırakmayan tek bir olta kullanıyorum ( tekne hariç).

levrek okadar kurnaz bir balıkki kefalden bile kurnaz diyebilirim kesinlikle büyük yara almış, aksayan, kanı akan balıklara yanaşmıyor bunu gözlerimle gördüm.

benim tavsiyem levrek avında sitemdede anlattığım gibi kıyıdan avlanıcaksanız bırakma takımı kullanmak. Bunun için şiddetle canlı yavru kefal öneririm, onun haricinde ısparoz ve sarpa yavrusuda olabilir.

Herzaman dediğim gibi hiç birşey doğal yemin yerini tutamaz.

Takıma canlı yavru kefal takılacaksa, kefali yakaladıktan sonra hiç vakit kaybetmeden iğneyi sırtıntan bir kere geçirip, ardından balığın kuyruğuna aynı misina ile ters kilit yapmak. Burdaki ters kilidin kefalin iğneden kurtulmasını önlemek, bu kilidi aranızda bilmeyenler olabilir yakın bi zamanda resmini yapıp yollarım buraya.

olta kıyıdan yaklaşık 40-50 metre ile atılmalıdır, fazla uzağa atmanıza gerek yok levrek avlanmak için herzaman kıyıya gelir zaten. Olta suya atıldıktan sonra misinayı germeden ucuna ufak taş dolarız, bu taş levrek yakalandığında kendiliğinden misinadan uçar.. bizde yakalandığını anlarız.

Yannız burda bi ip ucu vereyim hemen; taşı doladıktan sonra arka planda en az 4- 5 metre misinayı boşta bırakın, çünkü levrek balığı alır gider hemen yutmaz.. giderken misina gerilirse oda tuzak olduğunu anlar ve balığı geri kusar, bu yüzden buna çok dikkat edin.

oltanın resminlerinide veriyorum daha detaylı bilgi almak isteyenler bakabilir;

Son düzenleme: 18 Haziran 2011
  3. balikci

balikci

Tekrar Merhaba,

Bir yukarıdaki mesajımda levrek avı için bırakma takımını anlatmıştım. Şimdi ise kilit bağını anlatacağım kısaca;

Kefalin kuyruğuna kilit bağının yapılmasının nedeni, kefalin sırtına taktığımız iğnenin oltayı atarken çıkmaması için, hemde atış sırasında balığın bütün yükünü sırtından alıp kuyruğuna vermek.

Bu şekilde denize attığımız canlı kefal sualtında ölmeden uzun süreler dayanabilmektedir, balığın kuyruğuna attığınız kilit bağı sualtında kendiliğinden çözülür ve balık bayılmadan denize girer girmez eski canlılığıyla yüzer.

Kilit bağı olmazsa oltayı denize atarken balık iğneden kopar, balık bir yana olta biryana uçar gider bazı durumlarda kopmasa bile balık okadar acı yüzünden sualtına girince bayılıp ölüyor. Buda bizim işimize gelmez.

Aşağıda örnek bir resim koyuyorum canlı kefalin kuyruğuna kilit bağı için;

umarım açıklayıcı olur, görüşmek üzere.

Bedri bunu beğendi.
  4. sazancı

sazancı ibrahim

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    2.5 kilo sazan
    abi levrek açıklaması için sağol.peki hangi ayda başlıyo çıkmaya.

5. muratben

muratben

Nerelerden levrek avlıyabiliriz

Nerelerden levrek avlıyabiliriz?Bilgi verecek arkadaşlara teşekkürler.

6. balikci

balikci

merhaba sazancı,

levrek avını yılın bütün ayları yapabilirsin ama tavsiyem bu aylardan itibaren başlaman ve soh bahara kadar devam etmen.. en verimli şekilde levrek avını yapabilirsin. Soğuk havada balıklar derin sulara çekileceğinden balık avı pekte keyifli geçmez.

sevgili muratben,

aramıza hoş geldiniz, nereden katılıyorsunuz? ona göre bilen arkadaşlarda size yardımcı olacaklarından eminim.

Bedri bunu beğendi.
  7. sazancı

sazancı ibrahim

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    2.5 kilo sazan
    çok sağol abi teşekkür ederim

8. arm59

arm59

Favori Kamış:
    Olta:Dam,daiwa,banax
    En İyi Avı:
    Sazan 4,5 kg.(1994)
    Balıkçı arkadaş 12 kg. Akya'yı nerden ve nasıl yakaladın bizimle paylaşabilirimisin?

9. balikci

balikci

Merhaba arm59,

12 kiloluk akya avım çeşme çiftlikköyde oldu, yukarıda anlattığım bırakma takımıyla levrek beklerken bu kuzuyu avladık :) çiftlikköyde bu balığı görenler çok şaşırdı, akya çok nadir görülüyor o bölgede çünkü.

Bırakma takımına takıpta herzamanki gibi bıraktığım 10-15cm uzunluğunda canlı kefal bunu gerçekleştirdi, ve öğle saatleriydi.

Akya avlamanın farklı teknikleri var tabiki onuda önümüzdeki günlerde sizlerle paylaşabilirim.

10. Burhaniyeli

Burhaniyeli

Favori Kamış:
    olta ve zıpkın
    En İyi Avı:
    akya 28kg
    levrek en sevdiğim balıktır tutmasınıda yemesinide çok severim levreğin en iyi yemi canlı kefal yavrusu ve canlı kaya balığıdır takıldığın bölgede levrek varsa mutlaka başarılı olursun ve levreği mutlaka küçük derelerin denize bağlandığı yerlerde tutmaya çalış mutlaka başarılı olursun çünkü kefal yavruları bu tür yerlerde çok bulunurlar ve levreklerin vazgeçilmez mekanları olurlar

İlker Özden ve Bedri bunu beğendi.
  11. ilhanmania

ilhanmania Çağdaş Özmen

Favori Kamış:
    shimano
    Favori Makine:
    shimano catana
    En İyi Avı:
    1200 gr barakuda
    kilit bagını tek dugum ilemi yapıorus??? birde fazla sıkınca balıga bi zarar gelirmi acaba??

12. balikci

balikci

Burhaniyeli arkadaşımıza katılıyorum, zaten kefalin olduğu her yerde levrekte olur, kefalin yerini belleyen levrek bir daha o bölgeyi asla unutmaz.

ilhanmania,

kilit bağı bildiğimiz düğüm gibi değildir, resimdede görüldüğü gibi misina ile ters kilit yapılır okadar, sıkma, germe vs. bu tür şeyler yok yani. Sen oltayı suya attığında o bağ balığın hareketiyle çözülecek kendiliğinden. Amaç balığa zarar vermeden denize atabilmek, acı çekip suyun içinde ölmesini ve iğnenin sırtından çıkmasını önlüyor.

Bunu gösteren bir çizim sunuyorum:

Kilit bağı tekniğini bana öğreten sevgili muzaffer amcaya burdan sevgilerimi yolluyorum çok emeği vardır üzerimizde.

Bedri bunu beğendi.
  13. ist balıkcısı

ist balıkcısı

Favori Kamış:
    şeyan olta -surf kamış
    En İyi Avı:
    teşekkür

arkadaş değerli bilgilerinizi benimle paylaştığınız için çok teşekkür ederim. normal şartlarda bir usta balıkcının yanına gidip bu soruyu sorsam alacağım cevap: bende bilmiyorum olurdu her halde.
    ama böyle bir paylaşım ortamında herkes birbirine yardımcı olmaya çalışıyor.buda gerçekten cok güzel bir olay tekrardan herkese teşekkür ederim
    :)

14. arm59

arm59

Favori Kamış:
    Olta:Dam,daiwa,banax
    En İyi Avı:
    Sazan 4,5 kg.(1994)
    Canlı yemle Levrek bırakmasına öğle vakti pek tasviye etmiyorlar genelde gece yemlenir deniyor.tabii ben diyenlerin yalancısıyım. Gündüz canlı yemle yakalanmıyormu

15. ist balıkcısı

ist balıkcısı

Favori Kamış:
    şeyan olta -surf kamış
    En İyi Avı:
    Gündez Bende Yakalandiğini Pek Duymadim En Azinda Maramarada. Ama Yazin Tatil Için Gittiğim Geliboluda Akşamlari Kum Solcani Ile Yakandiğini Gördüm Ama Canli Yem Ile Hic Dememedim O Yüzden Yardim Istedim

16. umitkrc

umitkrc

murat ben nerde ne şekilde ne biçimde avlandığını bilmiyoruz ilkonce kendini bir tanıtırsan daha iyi olur ok ondan sonra sana bölgesine uya arkadaşlar sana bu konuda yardımcı olacaktır ... saygılar

17. Levrek Avi

MERHABA ; öncelikle şunu söylemeliyim levrek süper akıllı olduğu kadarda bazı teknikler sayesinde kolay av olabilen bir balıktır, levreği yakalamızın başlıca kuralı o bölgede levreğin yaşıyor olması yada cağırma yaptığınızda balığın gele bilmesidir, olmayacak bir yerde levrek avlamaya çalışmak, kör kuyudan su çekmeye benzer, avlağınızı sececeğiniz yer LEVREĞİN gelebileceği yemlene bileceği yerdir, balıkcılığın en önemli kurallarından biri balığı nerde bulacağındır..
    Buna istinaden balığı nerde bulabileceğinizin bazı ip uçlarını vermek isterim,

LEVREĞİN BULUNACAĞI YERLER;
    - MENDEREK AĞIZLARI
    - AZMAK AĞIZLARI (tatlı suyun denize karıştığı yerler)
    - İSKELE CİVARLARI
    - LİMAN AĞIZLARI
    - YAVRU BALIKLARIN SAKLANDIĞI KAYALIK BÖLGELER
    - KOYLAR

EN SEVDİĞİ YEMLER (CANLI)
    - YAVRU KEFAL
    - GÜMÜŞ
    - ISPAROZ
    - AÇIK RENKLİ KAYA BALIĞI
    - MAMUN

EN İYİ AV MALZEMESİ;(BANA GÖRE)
    -ÇIPLAK İĞNE (kurşunsuz)
    -20-30 GR LIK GEZER KURŞUN İLE YİNE ÇIPLAK İĞNE
    İĞNE SECİMİ;
    -SIRTTAN TAKMA İÇİN 1 NUMARA ÇELİK PARLAK BEYAZ DÜZ
    -AĞIZDAN TAKMA İÇİN 6-7-8 NUMARA ÇELİK PARLAK BEYAZ ÇAPRAZ

EN İYİ AV BULUNDUĞU ZAMAN
    -SABAH GÜN AĞIRIRKEN
    -GÜN BATIMI

RASGELSİN DOSTLAR

SerkanC ve azizesenyel bunu beğendi.
  18. erdemyılmaz

erdemyılmaz ERDEM YILMAZ

Favori Kamış:
    DURUMA GORE BİLDİGİM HER TÜRLÜ YASAL MALZEME
    En İyi Avı:
    EŞKİNE 1,5 KG.,56 CM. TURNA
    selam levrek diger bolgeler icin birsey diyemem ama istanbulda canlı deniz kurduyla da yakalanıyor en azından galata koprusunde

19. balikci

balikci

Merhaba sevgili arm59 ve ist balıkcısı,

av yaptığımız bölgeler birbirinden farklı olduğu için, bazı yerlerde sabah balık iyi çıkar, bazılarında öğle, bazılarında ise gece.

Ben gece levrek için olta bırakmam hiç bir zaman, neden? çünkü gece bizim avlandığımız bölgede müren balıkları cirit atar, gece oltaya levrek takılma ihtimali yok denecek kadar az. Bu güne kadar bıraktığım gece takımlarında herzaman müren ve yılan balığı çıkmıştır.

Öğle saatleri sizlerinde dediği gibi balık avlanmaz, özellikle yaz aylarında çekilmez bir an oluyor. Biz sabahtan takımları bırakırız ve akşam hava kararana kadar denizde tutarız. Akyanın öğle saatlerinde oltamıza takılması tamamen tesadüftür, çünkü yukarıdada anlattığım gibi o bölgede çok ama çok nadir görülen bir balık. Aç kaldığı için kıyıya geldiği her halinden belliydi :)

Avınız bereketli olsun, rast gele.

20. MESUT_GULAN

MESUT_GULAN mesut

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    çuvalla MAVRAKİ
    merhaba arkadaşlar bu canavarın saati yok arkadaşlar ben sabahta aldım ,öglen 11 sularıda gün batımındada yeterki yiyecem desin ...gece avlanacaklara kaya balıgnı gündüz avlanacaklara parlak balık ben zarganayla,gamitle iyi avlar aldım rastgelsin