Bayrak Çekme Tekniğiyle Kıyıdan Yatı Avı

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı' kısmında karayel tarafından paylaşıldı.

1. baybarkley

baybarkley

değişik bir sistem daha

sizin kadar açıklamalı animasyonlu anlatmam zor yine de denemekte fayda var.
    Çanakkale Gökçeada ilçesinde öğrendiğim kıyı paragatını sizlerde belki bilirsiniz. anlatığınız sistemden daha uzaklara atmanız mümkün ancak rüzgarın kıyıdan denize doğru esmesi gerekiyor. Teknede yapılan paragatın aynısını yapıyoruz. Sadece misine daha ince ve iğneler daha küçük. strafor (köpük)' ten diktörtgen keserek etrafını straforun kalınlık ve uzunluğuna göre çepe çevre çıta ile sağlamlaştırıyoruz ve üst kısma gelecek şekilde kenerlardan iki demir çubuk arasına naylon gererek uçurma veya yelkenli şekline getiriyoruz. tam orta kısmından taktığımız kleps ile birlikte ana gövdeyi bu aparata bağlıyoruz. uygun rüzgarı bularak denize saldığımız ana gövde üzerindeki yemlenmiş 30 ve 50 arası (isteğe ve meraya bağlı) iğneleri suya salıyoruz. takımın sonuna bağlayacağımız bir başka boş misine ile takımın istediğiniz mesafeye gitmesini sağlıyoruz. bu şekilde 150 - 200 değil 1000 metreye kadar atabilirsiniz. Fakat merayı iyi bilmeli ve takımı mantar kullanarak yukarıda mı ? yoksa kurşun kullanarak dibe yatırmanız mı? gerekir bilmeniz lazım. ayrıca bu sistemde denize girmek gerekmediği dibi yemlerde dibe sürterek gitmiyor.
    ben de animasyon ile anlatmak isterdim malesef animasyon konusunda tecrübem yok
    rastgele

2. yaban-cı

yaban-cı Koray

Favori Kamış:
    D.A.M E-MOTION 270
    Favori Makine:
    SHİMANO SEİDO 4000 FA
    En İyi Avı:
    sabır...
    emeğinize sağlık üstadım.

3. seckint

seckint Seçkin

Favori Kamış:
    4.20 surf kamış
    Favori Makine:
    okuma synex
    En İyi Avı:
    3,5 kg Martı
    yeni bişey daha öğrendik
    teşekkürler emeğinize bilginize :)

4. baybarkley

baybarkley

AMATÖR (SPORTİF) AMAÇLI SU ÜRÜNLERİ AVCILIĞINI DÜZENLEYEN
    1/2 NUMARALI TEBLİĞ'de yer alan ilgili maddeler şu şekildedir.

MADDE 10- (1) Parakete haricindeki her türlü olta takımı ve yemlik uzatma ağı ile içsularda amatör avcılık yapılabilir. Olta ucuna ağ (tırıvırı, paraşüt vb.) düzeneği takılarak avcılık yapılması doğaya verdiği tahribat nedeniyle yasaktır.

(2) Bir amatör balıkçı en fazla 4 olta takımı ile avlanabilir. Olta başına iğne sayısı 6 adedi geçemez.
    ...
    MADDE 11- (1) Bir amatör (denizde) en fazla 4 olta takımı kullanabilir. Bir amatörün bir olta takımındaki iğne sayısı, çapari hariç 6 adedi geçemez...

yukarıda bahsedildiği gibi kurallara aykırı bir takım önerdiğim için üzgünüm ancak konuyu araştırarak öğrendim bu sistemi kullanılması yasak olduğunun bilinmesini ve tarafımdan kullanılmadığını tüm arkadaşların bilmesini isterim

5. Avciperdeci

Avciperdeci SeRDaR

Favori Kamış:
    El Oltası
    Öncelikle düzeltmeniz ve duyarlılığınız için teşekkürler. Paragate iç sularda yasak iken deniz de yasak olmadığı gibi amatçr balık avcılarının denizlerimizde kullanabileceği bir avlanma şeklidir. Yani tatlı suda yasak denizlerimizde serbesttir. Aslında bu durum bir karmaşa yaratsa da tebliğ1/2 de maalesef durum budur. Bizler Amatör balik avi net olarak etik bulmadığımız için kullanmamaya özen gösteriyoruz çünki her hangi bir zevki vs yoktur.

6. Halilibrahim ERDEM

Halilibrahim ERDEM Halilibrahim ERDEM

Favori Kamış:
    D-A-M, SX2000
    En İyi Avı:
    Bir teneke dolusu izmarit
    Lütfen biz bu amatör balık avı nın sonuna bir de sporu ekleyelim
    "AMATÖR BALIK AVI SPORU" olsun.
    Belki federasyon kurulmasına sebep oluruz.
    35 yıldır Amatör Balık Sporu ile uğraşı vermekteyim.
    Rast gele !

7. esabi

esabi SENIOR MEMBER

Favori Kamış:
    reklama gerek yok
    Favori Makine:
    favori kamışım bölümünde yazıyor
    En İyi Avı:
    pulu imzamda
    halilibrahim abi sporcu aldığı ödülü yemez sen tuttuğun balıkları salıyormusun yok salmıyorum diyorsan sen sporcu değilsin amatör balıkçısın şayet spor olsun diye yapıyorum diyorsan tuttuğun balıkların resimlerini çekip salman gerekiyor;)
    bu arada imza ayarlarına baktımda bir tekne dolusu izmarit yazıyor çok siportif bir gün olmuş:D :D :D

8. Halilibrahim ERDEM

Halilibrahim ERDEM Halilibrahim ERDEM

Favori Kamış:
    D-A-M, SX2000
    En İyi Avı:
    Bir teneke dolusu izmarit
    35 yıl önce çook balık ve amatör balık avlama sporu ile uğraşan kişiler vardı. Sporcular madalyalarını (manevi değeri olan) yemezler ama, para kazanmanın da yollarını ararlar. Yaptığı spor karşılığında bir kulupte uğraş verir elde ettiği maddi imkanlar sayesinde hayatını sürdürür.
    Bir teneke izmarite gelince; 35 yıl önce rahmetli kayınbabamla Kargıpınarı sahillerine kıyıdan olta atıyoruz.Karaduvardan aldığımız kurtlarla, izmarit sürüsüne denk geldik bir teneke dolusu kayınpeder, bir tenekede ben aldım.
    Hemen fırından 50 tane ekmek getirttik rahmetli kaynana(Silifkeli)balıkları kızartmaya başladı , sahilden gelip geçen herkese yarım ekmek arası balık.
    Eve bir tek balık götürmedik. Rahmetli kayınpedere soruyorlardı amca birdaha ne zaman balığa geleceksiniz.
    Bir de Kayın pederin oltasına teneke bağlamamız var ki ; onuda sonra anlatayım.
    Şimdi soracaksın sahiller bu kadar mı kalabalık?
    O gün öyleydi.
    Sevgiler, saygılar.
    RAST GELE !

Son düzenleme: 6 Temmuz 2008
  9. mehmet aral

mehmet aral MEHMET ARAL

Favori Kamış:
    alba
    Favori Makine:
    kk70 alba
    En İyi Avı:
    2kilo çıpra ve 3 kilo kefal avı
    cok güzel balık avı gercekten cokda detaylı anlatım vermissin ellerine saglık..

10. gtatas

gtatas Gürcan Tataş

Favori Kamış:
    en ucuzu
    Favori Makine:
    en ucuzu
    En İyi Avı:
    Levrek 2.200 gr
    Bencede becerebilen denemeli.Teşekkürler.

11. turna

turna

Paragat amatör balıkcıya tamamen yasaktır. MADDE :17/2a

12. esabi

esabi SENIOR MEMBER

Favori Kamış:
    reklama gerek yok
    Favori Makine:
    favori kamışım bölümünde yazıyor
    En İyi Avı:
    pulu imzamda
    Mehmet abi son tebliğler sizin dediğiniz gibi düzenlendi ama önceki tebliğlerde ve sirkülerde amatörlere denizlerde paragat avı serbest idi;)

13. Beterbit

Beterbit Şükrü

Asansör olta hakkında yardım

Asansör oltayı kayalık dibi taşlık alanlarda kullanmak istiyorum. Sürekli kopma ve takım kaybetme diğer taraftan her seferinde istediğin yere atış yapamama ve geceleri av daha verimli olmasını istiyorum. Ben bunun için 2,5 lt pet şişenin içine demir parçası Kum ve mazmuz doldurup 1.50 misina ile bağlayıp denize attım yüksek kayaya bağladım sonra klipsli fırdöndü ile 0,45 likmisina yı yemli bedenle beraber (beden 0,30 fc) gönderdim. İlk balık olarak hanos sonra ot balığı aldım sonra beden pet şişenin dibine kadar gitmiyor. Balık vurur gibi oldu çektim beden gelmedi bende ana misinayla beraber çektim iğneler kırılmış ve kopuk olarak geldi.
    1-yemli bedeni 2,5 pet şişenin dibine kadar nasıl gönderebilirim
    2-pet şişenin içine koyduğum mazmo z işe yaradı çevresini folyo ile kaplaSam zoka daki gibi parlaklık sağlayıp dikkat çekermi yoksa balığı ürkütürmü
    3-sizce nasıl sistem işe yarar mı?