Bayrak Çekme Tekniğiyle Kıyıdan Yatı Avı

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı' kısmında karayel tarafından paylaşıldı.

1. karayel

karayel Yakup ERDEM

Favori Kamış:
    şeytan otası
    En İyi Avı:
    kaya balığı (1.5 gram) :)
    *

KUMSALLARDA BALIK AVCILIĞINDA UYGULANABİLECEK FARKLI BİR YÖNTEM
    Bayrak Çekme Tekniği

Eskiden (Amatör sirküler yokken ve geleneksel olarak amatör av araçlarıyla ticari balıkçılık yapılabildiği dönemlerde) daha yaygın kullandığımız, şimdilerde unutulan bir teknikten söz etmek istiyorum.

Samsun kıyılarının hemen hemen tamamı kumsaldan oluşur. Halen yaşadığım Sinop sahillerinde de kumsal kıyılar mevcuttur.
    Bütün kumsal sahillerde olduğu gibi bu kıyılarda kıyıya paralel olarak uzanan ve yakın olanı 20 metre, ikincisi 100 metre açıkta olan Samsun'da ada, Sinop'ta cana adı verilen sığlıklar bulunur. İlk sığlığın kıyı tarafı en fazla 1 metre derinlikte, adanın tepesi ise 20-30 cm, ikinci ada ile birincisi arasında en fazla 3 metre olabilen bir derinlik ve sonrasında 1-1.5 metrelik tepe vardır. Bu aşamdan sonra kıyı yavaşça derinleşir.

Rüzgar çok ise dalgalar genelde açıktaki adada patlar, sakin günlerde ise kıyıya yakın olanda köpükler gözlenir (bakınız fotoğraf).

Kıyıdan olta atmak istediğinizde en fazla birinci adanın tepesine kadar ulaşabildiğimizden balık almak zor oluyordu. Biz de başka yerde kullanılır mı bilmem, uydurduğumuz bir yöntemle oltayı uzağa taşıyorduk.
    Biz buna çamaşır asma yöntemi derdik, sonralarda özellikle Yakakent (SAMSUN) sahilinde yazlıklarda aynı teknik yarım yada bir boy fanyalı ağın denize serilmesinde kullanılmaya başladı ve "bayrak çekme", "asansör", çamaşır asma" gibi başka başka isimler verildi. Tabiri uygun ise burada "Bayrak Tekniği" olarak isimlendirelim.

Kumsal kıyılarda oltacılıkta kullanılan modern; yöntem surf casting yada Türkçe ifadeyle "kıyıdan uzağa yemli olta atma" yöntemidir.

Bu yöntemin uygulanabilmesi için olmassa olmaz ekipmanlar vardır. Başka bir başlık altında bu konuyu da yazmakta yarar var fakat kısaca bunları ;
    • kumlu diplerde attığın yerde kalabilen çapa kurşun
    • uzağa atmayı sağlayacak özellikte bir kamış
    • yine aynı özellikte bir makine
    • ince (0.25-0.50 mm) ama yüksek çekerli (5-10 kg) misina
    • ve uygun köstek-kanca sistemleri
    olarak sıralayabiliriz.
    [​IMG][​IMG][​IMG]

30 yıl önce bu malzemelere sahip olmak hayalden de öte ütopya idi. Erişebildiğimiz malzemeler ise;
    • misina sarmaya yarayan doğal mantarlar
    • Krokodil yada Bayer marka şeffaf yada yeşil renkli misinalar
    • genelde tuğla kalıplara kendi döktüğümüz yada hazır satın aldığımız mavruka kurşunlar
    • Sarı fırdöndüler
    • Mustad'ın bir kaç çeşit kancası
    ile sınırlıydı.

İş bu haldeyken hamsi ve istavritle yemlenmiş oltaları kumsal kıyılarda uzaklara atmak oldukça zahmetli oluyor. Çoğu zaman yemler düşüyor, olta kısa mesafe alarak birinci adanın sığ tepesinde kalıyor.

Oysa oltayla avlamayı hedeflediğimiz balıkların iki ada arasındaki bölgede ve ikinci adanın tepesinden az daha açıktan itibaren yayıldıklarını gözlüyoruz. Sadece başta kefal ve lüfer olmak üzere çok dalgalı günlerde balıkların kıyı ile ilk ada arasında gezdiklerine ve dalga kırılmadan önce ilk adada ayna verdiklerine şahit olabiliriz.

Bu kumsal kıyılarda, oltanın kısa düşmesi ve ileri atmak için fazla zorladığımızda yem dökülmesi olmak üzere önemli bir sorun karşımıza çıkıyor. Öyle bir yöntem uygulanmalı ki, hem oltamız istediğimiz mesafeye gitsin, hem de yemleri dökülmesin.

Böyle sahalarda "bayrak çekme" yöntemini kullanmak işimizi hayli kolaylaştırmaktadır.

Yöntemin esası uygun zamanlarda yüzerek yada bir bot yardımıyla deniz içinde istediğimiz mesafeye bir makara sistemi yerleştirmeye dayanır.

Parke taşı büyüklüğünde bir beton blok üzerine beton sertleşmeden önce bir halka yerleştirilerek oluşturulan sistem (ayak taşı) açığa bırakılır.

Bu halkadan uygun özellikte bir naylon ip (tercihen 1.5 luk misina) geçirilerek her iki ucu kıyıya alınır.

Daha sonra olta atmak istediğimizde, ipin bir ucuna oltamızı bağlayarak diğer uçtan direğe bayrak çeker gibi oltayı denize gönderebiliyoruz.

Bu yöntemde dibe sürtünerek açığa çekilen yemlerin dökülmesi ihtimali olduğundan ya yemler sağlam seçilmeli ve takılmalı ya da oltanın açığa çekimi sırasında bir kişi tarafından oltanın kıyıdaki ucu daima yukarıda tutulmalıdır.

Bu yöntemle Karadenizde kalkan, kırlangıç, minekop, lüfer ve ender olarak kefal yakalanabilmektedir.
    Olta genelde akşama doğru bırakılır ve sabah kontrol edilir. Kış günlerinde plaj boşken tüm gün denizde bırakmak, arasıra kontrol etmek de mümkündür.

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 21 Kasım 2007
  2. 43_abdullah_91

43_abdullah_91

Favori Kamış:
    3 makaralı-2 fiber-10 sallama
    En İyi Avı:
    aynalı sazan 3 kg
    güzel bi paylaşım ve yararlı olduğunu düşündüğüm bilgiler teşekkürler...

rastgele...

3. NİHATSUNAR

NİHATSUNAR

Favori Kamış:
    olta ve çapari
    En İyi Avı:
    22 tane sargan
    Yakup hocam emeklerine sağlık.Faydalı olacağı kanısındayım.

4. derya__kuzusu

derya__kuzusu Manyak Müjdat :)

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    yayın 4,5 kg.-4,kg.Lambuka
    Yakup hocam bu değerli bilgileri bizlerle paylaştığınız için size minnet ve şükranlarımı sunarım.
    Ellerinize sağlık çok değerli bilgiler tam arşivlik olmuş çok teşekkürler.
    Sevgi ve saygılarımla.
    Allaha emanet olun.

Değerli büyüğüm sevgili Nihat ağabeyim.sizide özlemiştik aramızda sizi görmek nacizane beni çok memnun ve mutlu etti,değerli bilgi ve paylaşımlarınızla aramızda olmanız dileklerimle :)

Sevgi ve saygılar ağabey.
    Allaha emanet olun.

5. simendifer

simendifer Sennur

Değerli bilgiler için teşekkürler, emeğinize sağlık. :) Sanırım Silivri taraflarında bizim de işimize yarayacak. :) Orda denemek isterim.

6. KSK/34

KSK/34 Serkan/ksk

En İyi Avı:
    hayalimdeki levrek
    Ellerinize saglık güzel bilgiler verilmiş

7. simendifer

simendifer Sennur

Yakup hocam, bir de şunu sormak istiyorum. Bu yöntemde, ayak taşını ileri bırakacağımız zaman, taşı bir yükseltinin üzerine sabitlemek, yemlerin dibe sürterek dağılmalarını ya da düşmelerini engelleyebilir mi? Örneğin yüksekliğini, kendimizin zeminin yüksekliğine göre belirleyerek bulduğu bir taş kütle.

8. NİHATSUNAR

NİHATSUNAR

Favori Kamış:
    olta ve çapari
    En İyi Avı:
    22 tane sargan
    Sevgi ve saygılar bizden olsun canım kardeşim.İyi dileklerin için teşekkür ederim.İnşallah birlikteliğimiz devam edecek.

9. karayel

karayel Yakup ERDEM

Favori Kamış:
    şeytan otası
    En İyi Avı:
    Şennur hanım; Bu yöntemi özellikle tamamı kumsal olan sahillerde kullanıyorduk, kaya yada bir çıkıntı bulmaya pek olanak yoktu. Eğer ayak taşını koyabilecek bir kaya yükseltisi bulabiliyorsak, ortamda başka kayalar olması da muhtemeldir.
    O zaman dalgayla yada oltayı kurma sırasında bu kayalara takılma ihtimali olur.
    Maalesef yemlerin yere sürtünmesi bir handikap fakat iyi takılan yem çok kolay dökülmüyor.
    Belki yeme strafor doldurma ile biraz havalanması sağlanabilir.

10. simendifer

simendifer Sennur

Yok hocam ben tam açıklayamadım. Mesela yanımda götüreceğim bir yükseltiden bahsediyorum. Bu herhangi bir yerden avlağa giderken bulduğum bir taş kütle ya da o an yanımda bulunan buzluk v.s. gibi bir şey. Örneğin buzluğu oraya bıraksam ve ayak taşını da kulbuna sabitlesem olur mu? Bu şekilde yemlerin düşmesini engellesek bile, acaba balıklar bundan ürkerler mi? Gerçi bunu deneyip görebilirim ama bu mevsimde gidemeyeceğim için, bilginiz varsa öğrenmek isterim. Bu arada açıklamanız için de teşekkürler.

11. karayel

karayel Yakup ERDEM

Favori Kamış:
    şeytan otası
    En İyi Avı:
    Özellikle yazlığımızın önü gibi sürekli kullanacağımız bir yerde, sizin belirttiğiniz gibi bir sistem veya daha büyük bir ayak taşı ve uygun bir şamandıra sistemine bağlanacak bir halka bu açıdan yararlı olacaktır.

Son düzenleme: 21 Kasım 2007
  12. simendifer

simendifer Sennur

Teşekkür ederim, bunu öğrenmek istemiştim. Bu yöntemi, mevsimi geldiğinde hem yükselti kullanarak hem de yükselti kullanmadan deneyeceğim. Sonuçlarını da burada yine sizlerle paylaşırım. :)

13. tarcan

tarcan ...

Favori Kamış:
    .
    Favori Makine:
    .
    En İyi Avı:
    Kefal 325 gram
    Yakup bey,
    Her ne kadar bu aralar deneme şansım olmasa bile
    tekniğini öğrenmem oldukça iyi oldu.

Teşekkürler.

14. mazosit

mazosit ömer demetoğlu

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    4 kilo 600 gram levrek
    değişik bir stil. ama merak ettim. bu yaz nasip olursa deniyecem

15. alihandaghan

alihandaghan

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    Aynalı sazan 3550 gram
    Yurdum insanının kafası çalışıyor. Mantıklı bir yöntem

16. Atos

Atos Bülent ERDİK

Favori Kamış:
    OLTA + ZIPKIN
    En İyi Avı:
    47 kg önce ben tuttum sandım ama galiba o beni tutmuş hala evliyim :=)
    Abicim çok teşekkürler bu benim çok işime yarayacak eminim. sağolasın eline yüreğine sağlık...

17. korni

korni koral

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    55 kg trakya kıvırcığı
    paylaşım için teşekkürler :)

18. BARIŞ

BARIŞ BARIŞ

Favori Kamış:
    olta kışın tüfek
    En İyi Avı:
    turna 4.5kg --12kg yayın
    Gerçekten güzel bilgiler teşekkürler

19. eozsoyeri

eozsoyeri Erdem Özsoyeri

Çok güzel bir anlatım olmuş..

20. mehmetozbodur

mehmetozbodur mehmet

Favori Kamış:
    olta, bot
    En İyi Avı:
    700gr çupra. 1 kg levrek
    teşekkürler paylaşımlar için. özellikle anlatım çok güzel çizimlerle desteklenmiş. ilk defa gördüğüm bir sistem ve hiç aklıma takılan birşey kalmadı gayet net bir anlatım. tekrar teşekkürler...