LRF-Spin Olayına Merak Sardım Yorumlarınızı Bekliyorum

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı' kısmında rlion tarafından paylaşıldı.

1. rlion

rlion

Favori Kamış:
    elimi kullanıyorum :(
    En İyi Avı:
    Palamut,4kg :(
    Arkadaşlar öncelikle selamlar. Uzun zaman olmuştu foruma girmeyeli. Nasip bugüneymiş. 25 günlük bir kızım var ve babası gibi onunda balıkçı olmasını istiyorum ve ona şimdiden güzel malzemeler aldım. Gelelim asıl konuya. LRF ve Spin uzun zamandır ilgimdeydi fakat iş güç çocuk vs derken bu zamana kadar geldik. Ve dün malzemelerimi spariş verdim. Günümün arta kalan zamanlarında hep lrf videolarını izliyorum ve içim gidiyor. Şimdi size aldığım ekipmanları yazıyorum ve bulunduğum bölgede bütçemi sarsmadan hangi malzemelerle dahada başarıya ulaşırım sizlerden bilgi almak istiyorum.

Sevgi Ve Saygılarımla...
    Hayırlı Ramazan-ı Şerifler

Ekipmanlar
    ====================================================

Kamış : SPRO BOXXER II SPIN 5-25 GR. 2.10 M. 2DLG
    Makina : Okuma Revenger Pro RVP-40 Olta Makinesi
    Misina : POWERLINE SPIDER 100 METRE 0,22 MM MİSİNA

Aliexpresten onlarca sahte aldım 150'nin üzerindedir. Onlarla deneme yapacağım. Sizlerden silikon jighead sahteleri ve iğneleri hakkında tavsiye ve ekipmanlarla ilgili yorum rica ediyorum.

Muğla'nın Fethiye ilçesinde ikamet ediyorum...mrsparkle

2. Riggs

Riggs metin

Favori Makine:
    Shimano
    En İyi Avı:
    Levrek
    Allah analı babalı büyütsün. Bence ilk birkaç ay eşin ve kızın ile ilgilen, hassas bir dönem. Lrf takımları na gelince , atari biraz daha düşük kamış alabilirsiniz 1-11 gr gibi.buna bağlı olarak makinede 30 luk u geçmesin. İnce ve sağlam bir monoflement yada daha ince örgü olabilir.hatta alacağın makinenin yedek makarası olması daha iyi olur. Avlanacagin derinlik ve mekana göre jig headler almalisin 1 gr 5 gr arası.daiwa marka ucuz ve başarılı jigler var.uygun olarak mebarunun 5 cm lik silikonlari ve berkleyin gulp modeli sandworm çok başarılı. Açıklamalarım lrf içindi.bizzat tecrübe ettim.sabahları ve gün batımı iyidir.bir de gece suya ışık vuran bölgeler.rastgelsin

3. rlion

rlion

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    Allah razı olsun teşekkür ederim. Eşimde balığı çok sever ve sürekli banada söyler git biraz stres at diye ama ben kolay kolay bırakamıyorum onları :) Babalık güzel şey vesselam. Aslında 10-30 alacaktım ama son anda vazgeçtim. Önerilerinizi not olarak aldım defterime :) Peki almış olduğum ürünler nasıllar sizce. Aslında spinde düşündüğüm için 2si 1 arada gibi olsun istedim. Yoksa cidden çok hafif kamışlar var. Jighead'lerde burda pahalı gibi en iyisi yurtdışı sanırsam Ramazan ayı çıkana kadar gitmicem çünkü daha bebişimin 40'ı çıkmadı :)

4. Riggs

Riggs metin

Favori Makine:
    Shimano
    En İyi Avı:
    Levrek
    Aldığın ürünler daha çok spin avcılığı na yatkın. Öyle takım yapayım hem spin de hem lrf de kullanırım diyorsan pek verim alamazsınız.dediğim gibi lrf daha düşük ağırlık larda avcılık için.eğer jih head maliyetini düşürmek istiyorsan, lrf silikon iğnesini ve kıstırma kurşun ayrı alarak kendin yapabilirsin. Daha ucuz olur.biraz YouTube da lrf videosu izleyebilirsiniz.rastgelsin

5. KARAHANLI07

KARAHANLI07 Metin Özgür Doğan

Favori Kamış:
    OKUMA-SHİMANO-D.A.M
    Favori Makine:
    OKUMA-SHİMANO-D.A.M
    En İyi Avı:
    dostlarım
    Allah analı babalı büyütsün güzel insan.Malzemelerin spinn için uygun ama lrf için fazla sert ve ağır. umarım seçtiğin sahtelerin kamışın kapasitesi dahilindedir... Yani fazla hafif ise erim fazla ağır ise kırılma riski oluştura bilir.Eğer sahtelerinde sorun yoksa bir ilave tavsiyem,rapala klipsi al ki sahte değiştirmekte zorlanmayasın.Bebişimiz oltana evine bereket getirsin kardeşim.Sevgiler,

6. rlion

rlion

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    Tüm tavsiyeleri not ettim :) Şimdi makinayı 25'likle değiştirebilirsem 25'lik ile değiştireceğim :) Zaten kamış stoklarda kalmamış onun yerine 5-20 spro alıcam sanırsam. 210 boy sanırsam bana uygundur 1,73cm boyum. O bahsettiğiniz kıstırmayı gördüm banada mantıklı geldi şahsen 20 tanesi yurtdışında silikon ve hijhead ile birlikte ortama 12 Tl ye satılıyor. Bigün sahtelerin fotolarını paylaşırım o kadar çokki belki almak isteyen olursa satabilirimde uygun fiyattan :) Özellikle elimde aynı modelli olanlardan :) Rapala klipsim mevcut. Birde ip misina konusu var 9,8kg çekerli 14mm ip misinalar var onlardanmı alayım diye düşünüyorum şimdide

7. alperderya

alperderya Alper

Favori Kamış:
    Okuma Helios 270cm 20-50gr
    Favori Makine:
    Okuma RTX-40
    En İyi Avı:
    25 cm Sarikanat
    Ramazan kardeşim öncelikle hayırlı olsun. Kız babası olmak bir ayrıcalık ;)
    Yakın zamanda Surf'ten spine geçiş yapmış biri olarak, heyecanını çok iyi anlıyorum. heyecanla aceleyi karıştırmamanı ümit ederek Spin için bir kaç tavsiyem olacak.

1. Malzemeyi aldıktan sonra burada konu açmak yerine öncesinde açılmış konulara ve yorumlara bakıp veya almak istediğin malzemeyle ilgili konu açıp bütçeni koruyabilirsin.

2. Aliexpress'de bulunan çok çok ucuz malzemeler çok kalitesiz. Spin takım'dan bahsediyorsak erim ve yüzüş, aksiyon, derinlik önemli. 20gramın üstünde olup 13 gr'mlık başka bir sahte kadar bile gitmeyen rapalalar biliyorum. Ben de biraz malzeme aldım aliexpress'ten senin kadar olmasa da. İlla oradan alacağım diyorsan Trulinoya diye bir marka var, diğerlerinden daha öndedir.

3. Kamış boyu avlanacağın yere göre değişmekle birlikte(kayalık üstü, kıyıdani iskele üstü düz zemin vb.) spin için 210 yerine 270-240 tavsiye edilir. bende de 270 kamış var. boyum da senin kadar.

4. Makine olarak spin için 40 lık iyidir. Ben de şuan 40 lık bir makina kullanıyorum memnunum.

LRF konusunu da uzun süredir araştırıyorum. Tavisye edilen kamışlar 5-20 den ziyade daha hassas yemlerle çalışmak adına 1-7 gr, 2-10 gr atarlı kamışlar. Biraz daha araştırma yapıp LRF mi Spin mi karar verip malzemelerini ona göre seçmeni şiddetle tavsiye ederim. Kenarda kalıp kullanılmayacak malzemeler yerine, biraz daha sabırla hazırlanmış takım daha faydalı olacaktır.

Çocuğunla mutlu bir ömür diliyorum. Allah analı babalı büyütsün.

8. rlion

rlion

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    Samimiyetin için çok teşekkür ederim Allah razı olsun.

Kamışı 240 olarak spro boxxer olarak değiştirdim. Güzel bir kamışa benziyor.

Sadece misina biraz gıcığıma gitti sevmedim. :)

LRF içinde bi kamış makina şart sanırsam hepsi bir arada olmuyor onu anladım. 120 TL'ye bir set yaptım şimdilik. İnan 2 senedir araştırıyorum ama artık kusma kıvamına geldim :) Sabah 6da gidiyorum yarın önce 2-3 saat balık sonrasında 1 saat deniz keyfi yapıp eve gelicem bizim ev ahalisi uyurken :) Allah hepimizin yardımcısı olsun bakalım spinde ilk balığımı ne zaman avlıcam :)