Kıyıdan av için yardımlarınızı bekliyorum ustalarım.

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı' kısmında Gürsel tarafından paylaşıldı.

1. Gürsel

Gürsel Gürsel

Merhabalar ilk defa kıyıdan av yapmak için finikeye gideceğim önümüzdeki hafta sonu. Bu güne kadar tekneden balık çiftliklerinin yanında av yaptım. Ama hep içimde çocukken yüzdüğüm gezdiğim Finike kaş arasındaki sahil şeridinde olan küçük koylarda av yapmak istiyorum. Burada nasıl avlanır hiç bilmiyorum. Değerli ustalarım burada avlanmak için hangi yöntemi uygulayacağız ve hangi takımı kullanabiliriz yorumlarınızı bekliyorum. Bölgenin resmini atıyorum. Teşekkür ederim.

Ekli Dosyalar:

2. BAHADIR HATİPOĞLU

BAHADIR HATİPOĞLU Bahadır

Selam bende geçtiğimiz kışa kadar tekne ilr balık tutmaya giderdim fakat bi arkadaşım kıyıdan tuttuğu balıkları görünce artık yeter artık dedim
    Akdeniz de tekneyle balık tutmak ki balıktan kastımız mercan barbunsa çok xor çünkü troller yüzünden balık yok denecek kadar
    Fakat kıyılarda özellikle bakir bölgelerde güzel kıyı balığı var (sargos minanur sokar) gibi
    Sizin resimde gösterdiğiniz koy benim bilgisayarımın ekran görüntüsü :) küçük bi koy güzel tarafı üstündeki daracık gidişli gelişli yolda aracı virajın kenarına koyacak bi arabalık yer var eger orası boşsa koy sizin dahada gelen olmaz yer yok :) ama orda balık avlamanız biraz zor
    Kıyı balığı benim az buçuk tecrübelerimi paylaşıcam ki burda çok daha tecrübeli üyeler var kıyı balığı kısmında üst konu olarak bi sargos avı paylaşımı var ciddiye alman gerek
    Ama ben dilim döndünce şöyle söylim
    Akşam sargos gündüz minanur ve sokar tutabilirsin o bölgede akşam avı daha rahat olur sokar minanüre göre daha kolaydır fakat yaz aylarında pek verimli geçmez ve sivri sinek tebelleş olur bence gündüz minanur daha iyi olur ama oda tecrübe ister hava ister bol yem ister sabır ister dikkat ister
    Önce dalga varsa kıyının açığa uzanan bi burun kısmında en az 5 metre derinlikte dalganın kıyıyı dövdüğü bi yer bulup dalganın köpük çıkardığı yerde balığa görünmeden oltayı suya bırakabileceğin bi yer bulucaksın
    Sonra 15 20 metre ileriye yarım daire şeklinde kuru bayat ekmek atıcaksın biraz bekle 10 dakika sonra göz at bakalım ekmeklere vuran balık görüyormusun zaten öncr küçük balımlar ekmeğe gider sonra onları gören büyükler ekmeği aşşağı doğru çeker ekmekte hareket varsa yanıçla devam yavaş yavaş yanıçları balığı önüne çekecek şekilde üşenmeden yarım saat 45dakika hatta 1 saat çekeceksin dalganın vurduğu köpük çıkardığı yere gelicek balık tabi balığa görünmeyeceksin mat parlamayan elbise kamış kullanacaksın sonra dalga vurdu köpük çıktıkça yem atacaksın balık sanacakki dalga vurunca yem çıkartıyo sonuçta bu balık köpüğün içinde balığın nerdeyse yüzeye çıktını görürsün ama dağılması an meselesidir o yüzden çok dikkat arada dalga vurdukça köpüğe yem atmaya devam
    Sonra en az 3 metrelik kamış demicem sopa dicem çünkü sopanın esnememesi lazım balık zaten yeme zap diyr yapışınca usta bi şekikde bekletmeden diğer balıkları ürjütneden çekebilmek için hızlıca alman lazım.
    Evet 3 metrelik oltamıza 2.75 kadar misina bağladık ve ucuna 5 lik düz olta bağladık yemimizi taktık sonra dalgayı baktık dalga köpük yapmıyıyorsa oltayı atmıyoruz ki o yüzden dalgayı 2 3 dakika izliyoruz dalga köpük yapacağı anlayınca oltayı kaldır dalga kayaya vurunca yemi dalgaya bırak dalga kayadan geri çekilirken bi girdap ile yemi köpüğün içine alır ve o an zap dedi hemen çek bekletme al kıyıya en az elin kadar balık.
    Acele yok balık orda hafif yemleyerek telaş ve heycan yapmadan yemi tak dalgayı bekle tekrar at bundan sonrası itinalı bi şekilde takrar arada sokar ve sargos da gelebilir balığı dağıtmazsan çok iyi balık alırsın daha yazacaktım ama sabah oldu orucun son günü gerisi sonra :)

3. BAHADIR HATİPOĞLU

BAHADIR HATİPOĞLU Bahadır

Sonrası bu bereketli av

Ekli Dosyalar: