Çapari yapımı (ilk deneme)

Konu, 'Malzemeni Kendin Yap (Keşfet & Paylaş)' kısmında huseyin84 tarafından paylaşıldı.

1. huseyin84

huseyin84 hüseyin

merhaba balıkavı ailesi.bir kaç haftadır çapaari yapmaya merak salmıştım.bugün deneme fırsatı buldum.toplamda 4 tane çapari yaptım.
    kullanılan malzemeler:
    organze kurdale; turuncu-yeşil-mavi-beyaz-sarı
    şimli yeşil floş iplik
    9 numara crown iğne
    köstekler için 0,20 misina
    beden için 0,30 misina
    resimler aşağıda umarım becerebilmişimdir.ne yalan söyleyim ben bile bukadar güzel olacağını tahmin etmemiştim.çok hoşuma gitti.

bağlanan köstekler yapıştırıcı ve kırmızı oje sürülmeyi beklerken.

yapıştıcı işi bitti oje sıralarını beklerken.

oje işlemide bitti.kurumayı beklerken.

bu iki çaparide sadece yapıştırıcı kullandım.oje uygulamadım.

bu da bugünün sonucu.toplam 4 tane çapari. sağdan 2 tanesi bütün iğnelerde yeşil-turuncu birikte kullanarak yaptım.soldan iki tanesi her malzemeden kullanarak her iğneye farklı renlerde malzeme ile yaptım.
    sağdan iki tanesi yağıştırıcı ve oje ,soldan iki tanesi sadece yapıştırıcı kullanarak yaptım.
    umarım beğenirsiniz.balıkavı ailesinin notlarını bekliyoum.
    saygılarımla ..

2. fthstorm

fthstorm fatih

Favori Kamış:
    Shımano Vengeance Shad 2.70 Cormoran Bull Fighter 2.70 DAİWA Crossfire 2.70
    Favori Makine:
    Shimano Exage 2500 FC Okuma Travertine TR40
    En İyi Avı:
    3.5 kg. Levrek
    Hüseyin emeğine sağlık.
    Gerçekten çok başarılı bir çalışma olmuş.
    Eminim bu yaptığın çaparilerle netice alıcaksın.

3. nertetiker

nertetiker ÖNER

Favori Kamış:
    REMIXON STORM SURF KAMIŞ 100-275G 420CM
    Favori Makine:
    Okuma Trio 40 makine
    En İyi Avı:
    AVIN İYİSİ KÖTÜSÜ OLMAZ :)
    el emeği göz nuru bence başarılı sonuç alırsın ufak bi tavsiye yeşili daha ağırlıklı kullanmalısın bence

4. guney

guney Güney

En İyi Avı:
    dostlarım
    güzel olmuş , bukadarını beklemiyordum...! elinize sağlık.

rasgele

5. huseyin84

huseyin84 hüseyin

teşekkür ederim.satın aldığım hazır çapari ile avlandığımda yeşil olan diğer renklere göre daha zayıf kalıyor av konusunda

teşekkür ederim

teşekkür ederim.ilk fırsatta deneyeceğim.inşallah güzel sonuçlar alırım.yaptığım çaparilerin avcılığını da rapor olarak yayınlayacağım zaten sitede

6. Ersin1903

Ersin1903 Ersin

Favori Kamış:
    Okuma Salina Surf 4.20 / Okuma Salina Sea Spin 2.85mt
    Favori Makine:
    Ryobi TT Power 8000 / Tubertini Plus 6000 / Okuma Inspira 40
    Hüseyin merhaba, çapari yapımı denemelerin gayet güzel olmuş ve bu çaparilerin iş yapacaktır.

Ancak naçizhane birkaç tavisyede bulunmak isterim:

1- öncelikle köstekleri yaparken 1 renk organze kullan ve yanına sadece uygun renklerde 1-2 tel sim ekle. yani tek köstekte 1-2 renk organzeyi karıştırma..
    2- floş ip ile organzeyi birlikte kullanma, ya floş ip ya da organze kullan yanına sim ekle
    3- yeşil renk organze veya floşun renk tonunu çapariyi kullanacağın meraya, hava durumuna, derinliğe göre ayarlamak zorunda kalabilirsin.. bu nedenle yeşilin birkaç farklı renk tonundan çapari yapmalısın ki duruma göre takımı değiştirebilesin, ayrıca yeşilinde çok koyu tonlarını pek tavsiye etmem..
    4- yeşil renkte durum böyle iken beyaz, turuncu, sarı renkli çaparilerde ton ayarlaması pek gerekmez, doğru sim ile kombine ettikten sonra balık bu renklere çok güzel av verir ;)
    5- uygun renklerden ne kadar çok çapari takımın olursa yanında, avlanma şansın da bir o kadar artar. :thumb:

Umarım tavsiyelerim yararlı olur senin için..

7. merkury33

merkury33 HASAN

Favori Kamış:
    tahta, el oltası
    Favori Makine:
    mercury90
    siz onu bağlarken bir şiş gibi birşey kullanıyorsunuz değil mi?. ben hep elimle bağlamaya çalışıyorum ki çoğunun düğümü hemen çözülüyor
    bağlayabildiklerimde at-çek sırasında çözülüyorlar

8. huseyin84

huseyin84 hüseyin

sayın Ersin1903.tavsiyeleriniz için teşekkür ederim.söylediklerinizi mutlaka dikkate alacağım.

sayın merkury33.ben bağlarken şiş kullanmıyorum.çapari kösteğini bağlamak için bir kaç yöntem varmış.ben dip takımı kancası bağlar gibi bağlıyorum.önce misinayı bağlama şeklinde elimde tutuyorum.sonra kancayı misinanın üzerine yerleştiriyorum.en son olarakta organze veya floşu koyuyorum ve kancaya en az 8 tur sıkı bir şekilde doluyorum.misinanın ucunu çekince zaten düğüm kendini iyice sıkıyor.yapıştırıcı ile de sağlamlaştırıyorum.(anlatımda kusurum varsa affola)
    boş zamanlarda vakit geçirmek için çok güzel bir uğraş bulmuş oldum.
    saygılarımla.

9. ardaykul

ardaykul arda

En İyi Avı:
    2 saatte kıyıdan 4,5 kilo istavrit
    Hüseyin bey benimde nacizane önerim kırmızı tonlarında çapari yapmayın.Çünkü en çabuk ve çok kırmızı renk suyun içinde rengini kaybediyor.Yanlış hatırlamıyosam 10-15 mt derinlikten sonra griye dönüşüyor.Rengini en fazla koruyan yeşil ve beyaz renklerdir.Birde misinalarınız çok kalın olmuş beden 0.20-0.22 köstekler içinde 0.10-0.12 idealdir.

10. Levrekci33

Levrekci33 Deniz

Emeginize saglık gayet başarılı tebrikler :)

11. melikşah

melikşah ........................

Hüseyin emeğine sağlık,çaparini kendin yapınca el emeği ve göz nuru oluyor gerçekten:)