Anadolu Yakası Kıyı Raporları

Konu, 'İstanbul Kıyı Raporları' kısmında Cenani tarafından paylaşıldı.

1. MELİH BOYACI

MELİH BOYACI MELİH

Favori Kamış:
    Lineaeffe surf mill 420
    Favori Makine:
    Okuma Trio 55s
    dun akşam pendik sahile indim.sonuç 4 istavrit.yapraklardan ötürü istavrit azalır mı ? bilgisi olan cevaplarsa sevinirim

2. Athelas

Athelas Berk

Favori Kamış:
    Lineaeffe Surf Mill 4,20 mt & Lineaeffe turnafresh kamış 4.20
    Favori Makine:
    Okuma Compressa & Relix Marvel
    En İyi Avı:
    3,8 kg sazan & 47 cm Lüfer
    Sileden haberi olan var mi?

3. REİS

REİS Mahir Ersin

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Torikler-Kofanalar
    Boğazda sardalye var.

4. istpaladin

istpaladin atakan

Favori Kamış:
    Surf Silver Star&Alba star carisma
    En İyi Avı:
    karavana
    Cuma gecesi iş cıkısı arkadaslarla bulustuk. Asırı ruzgar olacagını bılmemıze ragmen nıyetımızı ettık ve yols cıktık.
    Mera bilmiyorduk ve illakı orada bırılerı bırseyler bılıyor ve soyler dedık. Şileye vardık heryer ucusuyordu.bu arada butuk sahıller paralı giriş vs olmus. Orads yasayanlara sorduk burda balık yok dedıler . Enteresannn .
    Bır kac yer bulduk bu arada gece 2 oldu . Havada cok sıddetlı ruzgar var. Ve malesef bu iş olmaz diye gerı donduk.

Sımdı asıl mersk ettıgım sılede gercekten kıyıdan spın vs yapılabılecek yer gercekten yokmu ?

5. sessizdenizci

sessizdenizci Mustafa

Favori Kamış:
    Okuma Trio Rex 425-250, Okuma Safina-x Tele-Spin300, Ron Thomson Tyron teleskopik 270. mt
    Favori Makine:
    Okuma Avanger AV40, Okuma Safina Pro SPA 65, Lineaeffe Rapid Drake RD 30, Silstar
    En İyi Avı:
    Büyük balık kaçtı
    Şilede hiç Spin denemedim ama duydum. Böyle havalarda genelde 30 gr üzeri sahteler kullanılıyor.

6. shadowpane

shadowpane Hakan

Favori Kamış:
    Shimano Antares/Vengeance/SuperAero Lineaffe_Spider Surf Okuma_VSystem/hellios/x-safina
    Favori Makine:
    Daiwa_Entoh/Ballistic Shimano_Aernos/KİSU/BULL'S AlbaStar.Pasha 60
    En İyi Avı:
    Yayın/Turna/Alabalık Eşkina/Levrek/Palamut/Lüfer/Kalkan
    atakan bey gelin bu sevdadan vaz geçin. çok daha karlı,

ayrıca karadenize gideceğiniz zaman rüzgar durumuna muhakkak bakın kuzeyli rüzgarlar varsa 20km üzerinde gitmeyin. daha önce gitmediğiniz bir bölgeyede gidecek olursanız muhakkak gündüz gözüyle görün ona göre haraket edin.

bence körfez, karamursel, değirmendere taraflarını araştırın.
    rastgelsin.

7. istpaladin

istpaladin atakan

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    karavana
    Bu sevdadan vazgeçmek mi :) Teşekkürler ben almayayım .

Hafta sonu rüzgarlı olacağını bile bile evde ancak saat 12 ye kadar durabildik . Bile bile lades diyebilirim :)

Şöyle bir durum var ama aslında çok üzüyor insanı. Kime sorsan ortalama bölge tarif ediyor.Şuraya git diyen yok açıkçası :) İnsanlarda öyle bir korku olmuşki gidip balıkları bitireceklerinden mi korkuyorlar .Yoksa kendileri gittiğinde yer bulamayacaklarından mı korkuyorlar. Oysa ki herkes açık açık avlandıkları yerleri söylese hiç bir problem olacağını sanmıyorum .Ama 1 kişi söylediğinde hurra herkes tek 1 noktaya gideceğinden kaçınılmaz son olacaktır.

Yurt dışında çekilmiş videoları izliyorum kamera her yeri çekiyor.Nerede avlandıkları gayet açık net ortada.Bizim videoları izliyorum.Aman belli olmasın diye kamera da sadece balık görüntüsü var :)

Buda sanırım avlak yerlerinin iyice azalmasından ve yanlış avlanmadan dolayı balıkların seyrek olmasından kaynaklı.

Sonumuz hayır olsun .

Ben Haliç'te oturuyorum .İstediğim zaman boğaza ve haliçe inebilirim .Şehir dışı avlak yerlerine gitme planları bu seneye özel .İnşallah güzel yerler keşfedebiliriz.

8. Cenani

Cenani cenani

Favori Kamış:
    Lineaeffe AC Casting 420
    Favori Makine:
    Okuma Rav-II 65
    En İyi Avı:
    1 kg 500 gr Gökkuşağı Alabalığı (Şemsipaşa)
    İsterseniz deneme amaçlı siz paylaşabilirsiniz mesela en favori avlağınızı. Bir paylaşın güzel bir raporla.

Mesela "Dün X yerin, X tarafındaki sahilde avlandık. Oltama 1 kiloluk Kofana geldi. İşte fotoğrafı buradadır." diye.

Sonra ertesi gün gidin o açıkladığınız meraya. Ondan sonra tekrar bu konu hakkında konuşuruz.

9. balikoltasi

balikoltasi Birol

Maalesef bizim insanımızda şu özellik var. Bir yerde balık çıktığı görüldüğünde hurraaa o bölgeye hücum. Sonra orda balık tutmak imkansız hale geliyor. Bunu en basitinden palamutta bile görüyoruz. 20 m. içersinde 20 avcı. 30 m. ilersi bomboş. Bu durumda oltamı alıp kalabalığın dışına çıkar orda avlanırım ve izlerim kalabalığı.
    Cenani Kerem arkadaşımıza katılıyorum. Test ettik biz. Bir gün önce 4 kişi avlandığımız yerde sonraki gün 100 kişi vardı. Derdimiz tabiiki balığın bitecek olması değil. Keyifle avlanamamak ve sonraki gün o meraya girememek. İşi bilmeyenler yüzünden koparılan takımlar, dipte ilişkenlerin oluşması, meranın kirletilmesi gibi faktörleri saymıyorum bile.

10. istpaladin

istpaladin atakan

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    karavana
    Bende farkındayım zaten 1 kişi söylediğinde böyle olması gayet normal.İşin en başına bakmak lazım .Keşke diyorum herkes açık açık en başında söylemiş olsaydı tek bir yere odaklanmadan istenilen yerlerde avlanılabilseydi.

Şimdi 1 kişi söylediğinde oraya hücum edilmesi gayet normal.

Ben yıllardır aşiyan keferi emirgan gibi yerlerde avlanıyorum .Şimdi oraları söylesem ne olur söylemesem ne olur. Örneğin aşiyanda 2 motor arasında sıra bekleyerek olta atıyoruz daha ne olabilir ki :)

11. istpaladin

istpaladin atakan

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    karavana
    Millet şehir içinden akya tutuyor .Bizim de şansımız böylemiş ne yapalım :)

Öncelerde çok çeşitli olan denizlerimizde şuanda 3 cm büyüklüğünde istavritleri bile kovaya atanlar var maalesef. Sonra neden denizlerimizde balıklar yok oluyor diye sorular soruluyor.

İllaki balık tutarken neden strese girmek ister ki insan.Kafa dinlemeye ve deşarj olmaya gidiyoruz.Keşke birazda gözümüz doymuş bir millet olabilsek dimi?

10 tane lüfer çektiğinde bu bana yeter denmiyor.Balık var hadi boğalım mantığından kurtulduğumuz zaman meraların rahatça paylaşılabileceğini düşünüyorum .

Bu arada bu söylediklerim İstanbul için geçerli. takip ediyorum Sinop,samsun ege bölgesi ,Batı karadeniz gibi yerler bu konuda bizim kadar sıkıntı yaşamıyordur.

12. Athelas

Athelas Berk

Favori Kamış:
    Lineaeffe Surf Mill 4,20 mt & Lineaeffe turnafresh kamış 4.20
    Favori Makine:
    Okuma Compressa & Relix Marvel
    En İyi Avı:
    3,8 kg sazan & 47 cm Lüfer
    Silede mera cok direk limana gittiğiniz için sonuc alamamaniz normal. Balik yok denemez ama var yani. Hafta sonu alanlari gordum guzel kofanalar var. Ama nasip meselesi tamamen. Denemek lazim. Sabah suyuna sarikanat lufer alanlar var kasikla ama nadir daha erken ancak keyif yapilabilir. Balik gelirse ne ala.

13. shadowpane

shadowpane Hakan

Favori Kamış:
    Shimano Antares/Vengeance/SuperAero Lineaffe_Spider Surf Okuma_VSystem/hellios/x-safina
    Favori Makine:
    Daiwa_Entoh/Ballistic Shimano_Aernos/KİSU/BULL'S AlbaStar.Pasha 60
    En İyi Avı:
    Yayın/Turna/Alabalık Eşkina/Levrek/Palamut/Lüfer/Kalkan
    bende istanbula taşındığımda, deniz avlarına başladığımda sizin gibi düşünüyordum,

daha sonra hayatın, avlakların ve şartların zorluğu hafta sonu tatilinin altın gibi kıymetli olmasına avlakların sır gibi saklanmansına sebep oldu, abilerimin yazdığı şartların dışında, emek, zaman, para harcayarak en kötüsü defalarca boş gelerek şartları zorlayarak bulduğumuz tecrübeler sonunda kazanılan bu meraları insanların ifşa etmeside haksızlık olarak görmeye başladım, bunu yaşayan kişi bile bilir.

ben size mera ismi verebilirim, ama nezaman ne çıkacağını bilmedikten sonra sezonunu yakalayamadıktan sonra benim gibi çok boş gider gelirsiniz. sırf dişli için o yolu gitmekte çok akıl karı değil ama biz yapıyoruz çünkü olaya balık gözü ile bakmıyoruz, herkesin düşüncesi tabiki ayrı,

bu sevdadan vazgeçin derken benim size tavsiyem yakınınızdaki avlakları araştırsanız daha kısa zamanda daha hızlı sonuca varırsınız, istanbula taşınalı 4.yılım 3 yıldır şile/ağvaya gidiyorum.
    anadolu kavağından - ağvaya
    rumeli fenerinden - karaburuna kadar gücümün yettiği heryere gittim, yürüdüm, çamura battım, mahsur kaldım, elle tutulur bir balık aldımmı almadım, bukadar emeğin sonucu tuttuğumuz sarıkanat, lüfer ve kalkan başka birşey yok. o sebeple bu bölgelere gidip çok emek ve vakit harcama yinede karar sizin.

beni buraya çeken şey balık tutmanın haricinde olaylar, yanlız balık tutmak için gitmiyorum, ben doğaya aşık biriyim benim gördüklerimin bir bedeli yok. inanması zor belki ama istanbulda, fındık ağaçları, kestane ağacı, ceviz ağaçları dolu, hele canlıları görseniz inanmazsınız, karşıma kaçkez tilki kaçkez domuz çıktı, keklik, alakanat,tavşan ve geyik te sayılı gördüğüm canlılar arasında, dalından eriği kopartıp marmalet, böğürtlenden recel, mantar toplayıp sote yapan dikenliklerin arasından geçerken diken ucunun tadına bakmadan geçmeyen biriyim, bu sebeple istanbulun tüm güzelliklerinden faydalanmaya çalışıyorum. yani birden fazla sebebim olduğu için şile ve ağva yollarını zorluyorum.

şile ve ağva bölgeleri çok büyük olmasına rağmen eldeğmemiş yer hemen hemen hiç yok, bunuda bir kenara yazmalısınız.

14. balli

balli m.nuri akkaya

Favori Kamış:
    D.A.M Telespin 3 mt. 10/30gr.
    Favori Makine:
    Shimano Hyperloop 4000 RB
    En İyi Avı:
    11,7 Kg. Aynalı sazan
    İşte budur hayat iksiri, herşey de bunda şekillenip renklenir. Hakan, teşekkürler kardeşim. :):thumb:

15. FatalError

FatalError Tamer

Dur ismini tahmin edeyim... Serdar Kılıç ? :)

yazının sonu aynı Serdar Kılıç'ın programda konuştuğu gibi olmuşta.

16. zayta

zayta selman

Favori Kamış:
    lineaeffe spider surf 420cm,OKUMA v system 2.40
    Favori Makine:
    Ryobi naxo surf makine,shimano nexave 4000 fc
    En İyi Avı:
    1 adet lüfer 670 gr,karagöz
    arkadaşlar burada eskisi gibi paylaşım yapılmıyor ama ben size bir şey söyliim boğazın kuzey kısımları palamut yapmaya başladı,yarın nasipse gidicem

17. kadircan12345

kadircan12345 kadircan

Favori Kamış:
    LINEAEFFE SURF CAST 4.20
    Favori Makine:
    OKUMA AVENGER AV-65b makina
    En İyi Avı:
    40cm lüfer / 5KG İSTAVRİT
    üsküdara dişli girdimi ?

18. burcin

burcin

Favori Kamış:
    :) açıkça deşifre edildi imzada
    Dragos sahilde olta yatıranlar var,bilgisi olan varmı?

19. budun 34

budun 34 NAİM

Favori Kamış:
    shimano alivio TE 390 -50/100
    Favori Makine:
    lineaeffe fd 60
    [​IMG][/url][/IMG]

Dün zargana yemi yetiştiremediğim yaramaz kediler . Yer Kartal. Rastgelsin.

20. burcin

burcin

Favori Kamış:
    :) açıkça deşifre edildi imzada
    Arkadaşlar da zarganadaydı dün,çok fazla yaprak olduğundan bahsettiler,2 sene öncede aynı oranda balık vardı ve bereketli geçmişti,*** bu senede aynısı olur, ne olur yaprak tutanları uyaralım.